jjjjj

دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شورا بسیج بافق برگزار شد

دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شوراء واحد مقاومت بسیج دانش آموزی پیشگام ((برادر)) حوزه مقاومت دانش اموزی قاسم ابن الحسن (ع) شهرستان بافق سال ۱۳۹۶ برگزار گردید.

در این دوره دانش آموزان آموزش‌های لازم در مورد مسئولیت‌هایی که به آنان در واحد مقاومت مربوطه داده شده بود توجیه شدند.
این دانش آموزان هر یک مسئول نیروی انسانی، تربیت آموزش، علمی، فرهنگی و خبرنگاری بودند.
در این دوره “حجه الاسلام مولایی” ازتعلیم وتربیت ناحیه و”دهقان” فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در مورد مسئولیت هر کدام مطالبی را ارائه نمودند.

دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شوراء واحد مقاومت بسیج دانش آموزی پیشگام ((خواهر)) حوزه مقاومت دانش اموزی قاسم ابن الحسن (ع) شهرستان بافق سال ۱۳۹۶ برگزار گردید.
در این دوره دانش آموزان آموزش‌های لازم در مورد مسئولیت‌هایی که به آنان در واحد مقاومت مربوطه داده شده بود توجیه شدند این دانش آموزان هر یک مسئول نیروی انسانی، تربیت آموزش، علمی، فرهنگی و خبرنگاری بودند.
در این دوره  حجه الاسلام هاشمی مسئول تعلیم وتربیت ناحیه و” دهقان ” فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در مورد مسئولیت هر کدام مطالبی را ارائه نمودند.
منبع: خبرگزاری بسیج  بافق،

زلزله 2.1 ریشتری در بافق

به موازات وسعت استان کرمان، گسل‌هایی در این منطقه ایجاد شده است به گونه‌ای که این استان همچون جزیره‌ای در میان ۱۳ گسل فعال قرار گرفته است.

ردیف نام گسل طول گسل (کیلومتر)
۱ نایبند ۳۵۰
۲ لکرکوه ۵۶
۳ راور ۱۰۰
۴ بهاباد ۷۰
۵ کوهبنان ۱۶۰
۶ تیگور ۴۰
۷ پاسو ۴۰
۸ بازرگان
۹ شرق سیرچ ۶۰
۱۰ گوک ۱۰۰
۱۱ شهداد ۱۲۰
۱۲ باغین-بافق ۱۰۰
۱۳ بم ۱۰

در هفته گذشته بزرگترین زلزله در هجدک کرمان با بزرگای ۵ ریشتر رخ داد. شرح زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۵ شهریور

در کنارتخته استان فارس زلزله ۲٫۳، خانه زنیان استان فارس زلزله ۲٫۹، شوسف استان خراسان جنوبی زلزله ۲٫۹، شربیان استان آذربایجان شرقی زلزله ۲، خوراسگان استان اصفهان زلزله ۲، چغلوندی استان لرستان زلزله ۲٫۲ و سومار استان کرمانشاه زلزله‌های ۲٫۲ و ۲٫۴ و ۲٫۱ ریشتری به ثبت رسیده است.

در گمیش تپه استان گلستان زلزله ۳٫۱ ریشتری رخ داده است. کانون این زمینلرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری بوده در ۲۱ کیلومتری گمیش تپه،۳۳ کیلومتری سیمین شهر و ۴۰ کیلومتری بندر ترکمن استان گلستان بوده است.

در فاریاب استان کرمان نیز زلزله ۳٫۱ ریشتری گزارش شده است. عمق این زلزله در ۸ کیلومتری و کانون آن در ۳۹ کیلومتری فاریاب استان کرمان، ۴۸ کیلومتری سرگز استان هرمزگان و ۵۶ کیلومتری ارزوئیه استان کرمان بوده است.

یکشنبه ۲۶ شهریور

در تخت استان هرمزگان زلزله ۲٫۵، جهرم استان فارس زلزله ۲٫۴ و تنگ ارم استان بوشهر زلزله ۲٫۷ گزارش شده است.

سومار کرمانشاه نیز با زلزله ۳٫۱ ریشتر لرزید. این زلزله در عمق ۸ کیلومتری و در کانون  ۳۸ کیلومتری سومار، کرمانشاه، ۵۵ کیلومتری صالح آباد ایلام و ۶۷ کیلومتری چوار ایلام رخ داده است.

دوشنبه ۲۷ شهریور

در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲٫۹، حصار گرمخانه استان خراسان شمالی زلزله ۲٫۵، گهواره استان کرمانشاه زلزله ۲٫۱، سلفچگان استان قم زلزله ۲٫۲، سمنان زلزله ۲٫۲، قوچان استان خراسان رضوی زلزله ۲، ترک استان آذربایجان شرقی زلزله ۲٫۳، میانرود استان خوزستان زلزله ۲٫۴ و میداود استان خوزستان زلزله ۲٫۲رخ داده است.

در سومار استان کرمانشاه زلزله ۳ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری رخ داده است.این زلزله در ۲۷ کیلومتری سومار استان کرمانشاه، ۵۵ کیلومتری صالح آباد و ۶۱ کیلومتری زرنه استان ایلام رخ داده است.

در بیرم استان فارس نیز زلزله ۳ ریشتری به ثبت رسید. کانون این زلزله که در عمق ۸ کیلومتری بوده در ۴ کیلومتری بیرم، ۲۱ کیلومتری اشکنان و ۲۶ کیلومتری اهل استان فارس بوده است.

در اهواز استان خوزستان زلزله ۳٫۳ ریشتر گزارش شده است. این زلزله در عمق ۷ کیلومتری و کانون آن در ۳۵ کیلومتری اهواز، ۴۲ کیلومتری حمیدیه و ۵۲ کیلومتری هویزه استان خوزستان بوده است.

سه شنبه ۲۸ شهریور

قطور استان آذربایجان غربی با زلزله ۲٫۳، میانرود استان خوزستان با زلزله ۲٫۴، زیرآب استان مازندران با زلزله ۲٫۳، بهاباد استان یزد با زلزله ۲٫۱، گردکشانه استان آذربایجان غربی با زلزله ۲٫۳ لرزیدند.

در زرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲، آبگرم استان قزوین زلزله ۲، بافق استان یزد زلزله ۲٫۱، مورموری استان ایلام زلزله ۲٫۳، کوهبنان استان کرمان زلزله ۲٫۷، محلات استان مرکزی زلزله ۲٫۳، ارزوئیه استان کرمان زلزله ۲٫۸، چمگردان استان اصفهان زلزله ۲٫۲، امیریه استان سمنان زلزله ۲٫۷، سفید سنگ استان خراسان رضوی زلزله‌ ۲٫۲ و عشق اباد استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۲ ریشتری گزارش شده است.

در بستک استان هرمزگان زلزله ۳٫۲ ریشتری رخ داد. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۱۹ کیلومتری بستک، ۲۰ کیلومتری کوخرد و ۳۷ کیلومتری جناح استان هرمزگان به ثبت رسیده است.

در اوز استان فارس نیز زلزله‌ای به بزرگای ۴٫۸ رخ داده است. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۱۵ کیلومتری اوز، ۲۲ کیلومتری بنارویه و ۲۶ کیلومتری گراش استان فارس بوده است.

زلزله ۳٫۸ ریشتری در کلات استان خراسان رضوی از دیگر رخدادهای مهم روز ۲۸ شهریور بوده است. این زلزله در عمق ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۰ کیلومتری کلات، ۲۲ کیلومتری شهرزو و ۳۷ کیلومتری حسن آباد لائین نو استان خراسان رضوی گزارش شده است.

چهارشنبه ۲۹ شهریور

زمین لرزه‌های روز ۲۹ شهریور با زلزله مهم ۳٫۹ ریشتری در چرام استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد. این زلزله در عمق ۶ کیلومتری بوده که کانون آن در ۲۴ کیلومتری چرام، ۲۶ کیلومتری گراب سفلی و ۳۱ کیلومتری مارگون استان کهگیلویه وبویراحمد گزارش شده است.

زلزله ۲٫۵ و ۲٫۳ ریشتری گراب سفلی استان کهگیلویه و بویراحمد، ۲ ریشتری میداو استان خوزستان، ۲٫۲ و ۲٫۸ و ۲٫۷ ریشتری هجدک استان کرمان، ۲ و ۲٫۲ ریشتری شهداد استان کرمان و  ۲ ریشتری کرمان از جمله رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است.

در فیروزکوه استان تهران نیز زلزله ۱٫۵ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد. این زلزله در ۲۳ کیلومتری فیروزکوه استان تهران،۲۶ کیلومتری آلاشت و ۲۸ کیلومتری پل سفید استان مازندران رخ داده است.

در سرگز استان هرمزگان زلزله ۳٫۱ ریشتری رخ داد. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و ۲۷ کیلومتری سرگز هرمزگان، ۳۳ کیلومتری فاریاب کرمان و ۳۷ کیلومتری زیارتعلی هرمزگان گزارش شده است.

بزرگترین زلزله هفته گذشته در هجدک کرمان با بزرگای ۵ ریشتری به ثبت رسید. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون ۳۹ کیلومتری هجدک، ۴۴ کیلومتری شهداد و ۴۸ کیلومتری چترود استان کرمان بوده است.

در هجدک کرمان همچنین زلزله‌های دیگری با بزرگای ۳٫۱ در عمق ۱۰ کیلومتری و ۳٫۳ ریشتری در عمق ۱۲ کیلومتری به ثبت رسیده است.

پنجشنبه ۳۰ شهریور
در کیاسر استان مازندران زلزله‌های ۲٫۸ و ۲٫۴، فیروز آباد استان فارس زلزله ۲٫۷، بوشهر استان بوشهر زلزله ۲٫۸، سفید سنگ استان خراسان رضوی زلزله ۲٫۵، زرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲، هجدک استان کرمان زلزله ۲٫۶ و ۲٫۲ و سلفچگان استان قم زلزله ۲ ریشتری رخ داد.

در فیروز آباد استان فارس زلزله ۳٫۳ ریشتر رخ داد. این زلزله درعمق ۸ کیلومتری و کانون آن در ۱۴ کیلومتری فیروز آباد، ۱۹ کیلومتری میمند و ۳۲ کیلومتری دوزه استان فارس به ثبت رسیده است.

بعد از آن دو زلزله مهم دیگر با بزرگای ۳٫۱ و ۳ ریشتر در اعماق ۲۰ و ۱۳ کیلومتری رخ داده است.

در صحنه استان کرمانشاه نیز زلزله ۴٫۴ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری گزارش شد. این زلزله در ۱۱ کیلومتری صحنه، ۲۳ کیلومتری میان راهان و ۲۴ کیلومتری سنقر استان کرمانشاه بوده است.

در دهدز استان خوزستان زلزله ۳٫۷ ریشتری در عمق ۵ کیلومتری نیز به ثبت رسیده است. این زلزله در ۲۹ کیلومتری دهدز خوزستان، ۳۰ کیلومتری دشتک استان چهارمحال وبختیاری و ۳۷ کیلومتری ایذه، خوزستان رخ داده است.

بندر عبارس استان هرمزگان نیز با زلزله ۳٫۴ ریشتری لرزیذ. این زلزله در عمق ۲۹ کیلومتری بندرعباس، ۳۵ کیلومتری فین و ۴۳ کیلومتری درگهان استان هرمزگان گزارش شد.

هجدک استان کرمان نیز بار دیگر در هفته گذشته زلزله ۴٫۸ ریشتری را تجربه کرده است. این زلزلع در عمق ۱۰ کیلومتری و کانون آن در ۳۹ کیلومتری هجدک، ۴۶ کیلومتری شهداد و ۴۹ کیلومتری چترود استان کرمان بوده است.

این منطقه نیز زلزله ۳٫۳ ریشتری را پشت سر گذاشته است. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری بوده است.

جمعه ۳۱ شهریور

شیروان خراسان شمالی با زلزله ۲٫۵، سفید سنگ استان خراسان رضوی با زلزله۲، کنگاور استان کرمانشاه با زلزله ۲ و هجدک استان کرمان با زلزله ۲٫۹ ریشتری لرزیدند.

منبع: ایسنا

بافق رتبه دوم برداشت زعفران در استان یزد

کشت زعفران که به لحاظ ارزش اقتصادی، طلای سرخ نامیده می‌شود، چند سالی است که در استان یزد نیز رونق گرفته و به لحاظ کیفیت روی دست همه رقبای خود زده است.
گیاه زعفران در طول یک دوره رشد کمترین میزان آب و بالاترین کارائی مصرف آب را دارا می‌باشد و با توجه به کاهش منابع آبی استان از جمله گیاهانی است که برای تغییر الگوی کشت استان یزد قرار دارد.
«یدالله جوادپور» مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، از برداشت حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم زعفران در سال ۹۵ از مزارع استان خبر داد و گفت: سطح زیر کشت استان ۴۲۰۰ هکتار است؛ که شهرستان‌های بهاباد با ۲۶۵ هکتار، بافق ۶۴ هکتار و مهریز ۳۴ هکتار رتبه‌های اول تا سوم استان را از لحاظ سطح برداشت دارا می‌باشد.
هر سال به سطح زیر کشت زعفران در استان یزد با توجه به کم آب‌خواه بودن و شرایط مساعد اقلیمی استان برای کاشت طلای سرخ زیاد می‌شود به طوری که اکنون برخی از کشاورزان درآمد میلیاردی از برداشت زعفران کسب می‌کنند.
با توجه به سطح زیر کشت زعفران و همچنین کیفیت خوب زعفران استان یزد، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نبود صنایع تبدیلی در تولید زعفران را به عنوان یک خلا اعلام کرد و گفت: اغلب زعفران تولید استان به تبع کشور جزو اقلام صادراتی قرار دارد، ولی متاسفانه به دلائل، چون عدم فرآوری، بسته بندی و بازاریابی‌های مناسب در جهان زعفران ایران علی رغم اینکه جایگاه اول تولید در جهان را دارد بهره کافی از این تولید در بازار‌های جهانی نمی‌برد
با توجه موضوع مهم اشتغال و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی می‌طلبد سرمایه‌گذاران بخش خصوص با همراهی دولت وارد عرصه شوند و صنعت بسته‌بندی زعفران را در یزد ایجاد و رونق بخشند تا از خروج ارز جلوگیری شده و همچنین سود بیشتری نصیب استان شود.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، در خصوص صنعت بسته‌بندی زعفران و همچنین برند سازی زعفران یزد گفت: بسته‌بندی زعفران به صورت محدود و در کنار بسته‌بندی سایر محصولات انجام می‌شود، اما به صورت تخصصی هنوز این صنعت در استان راه‌اندازی نشده و بخش خصوصی به سمت این کار نیامده است.
سیدحسین بخشایش اظهار کرد: برای برند سازی زعفران یزد نیاز به راه‌اندازی صنعت بسته‌بندی است، زیرا اکنون زعفران یزد با برند دیگر شهر‌های کشور و حتی کشور‌های اسپانیا و ایتالیا به فروش می‌رسد.
وی بر ضرورت راه‌اندازی کارخانه بسته‌بندی زعفران به صورت تخصصی در یزد تاکید کرد.
بخشایش همچنین اذعان کرد: تاکنون جشنواره‌هایی برای معرفی زعفران استان در بهاباد تشکیل شده است و ما پیگیر معرفی این محصول برای جذب سرمایه‌گذار هستیم.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: زعفران یزد بدون بسته‌بندی به فروش رسیده و یا صادر می‌شود و این نبود صنعت بسته‌بندی موجب می‌شود سود حاصل از بسته‌بندی به یزدی‌ها نرسد.

دیدار با تنها دلبر تهران

دلبر حالا منتظر گروهی آلمانی است که شاید این بار با تلاش و لقاح مصنوعی، بارداری اش به نتیجه برسد.

بین اتوبان های پر ترافیک حکیم و همت، جایی که برج میلاد بلندی اش را به رخ تهران می کشد، خانه کوشکی و دلبر است. تنها دو یوزپلنگ تهران که برخلاف معدود یوزپلنگ های ایرانی در اسارت زندگی می کنند و بسیاری چشم به راه این هستند که کوشکی و دلبر روزی خانواده ای را تشکیل دهند تا پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی ادامه داشته باشد.

۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ بود، روزی که یادآور حادثه تلخ کشته شدن توله های یوزپلنگ در بافق یزد در دهه ۷۰ است. ماریتا، یوزپلنگ باقی مانده از این حادثه هم روزگاری در پارک پردیسان زندگی می کرد. جایی که اکنون دلبر و کوشکی بعد از موافقت ها و مخالفت ها متعدد سکنی داده شده اند. چند هفته پس از روز ملی یوزپلنگ اخبار ضد و نقیض از وضعیت دلبر و احتمال وجود عفونت رحمی، مسئولان پروژه حفاظت یوزپلنگ و سازمان محیط زیست را مجاب کرد در نشست خبری آخرین وضعیت این گونه در معرض انقراض و وضعیت کوشکی و دلبر را تشریح کنند. پس از این نشست نیز برخی از خبرنگار از دلبر بازدید کردند.

تنها دلبر تهران، این روزها زیر سایه برج میلاد برای خود قلمروای ایجاد کرده و با غرور از فراز تپه ای در میانه آن، مهمانان ناخوانده اش را تماشا می کند. در روزهای که فضای مجازی پر از بحث راجع به وضعیت او و یوزپلنگ های ایرانی است، او به نظر سر حال است. زیر چشمی مهمانانش را برانداز می کند و از بحث های پر تعداد پیرامون وضعیتش نیز بی خبر است. براساس گفته های هومن جوکار، مسئول پروژه حفاظت، دلبر یکبار پس از انتقال به تهران باردار بوده که به دلیل مشکلات جسمی سقط شده است. پس از آن عفونت رحمی رخ داده است. عفونتی که برخی مدعی وجودش بودند حالا براساس آخرین بازدید دامپزشکان دیگر وجود ندارد. جوکار حالا می گوید پروژه در تلاش است تا با کمترین دخالت ها یا با تعبیر او روشهای کمتر پرخاشگرانه، شرایط بارداری را برای دلبر فراهم کند. به همین منظور گروهی از آلمان بزودی به پردیسان خواهد آمد تا لقاح مصنوعی را در دستور کار قرار دارند، چون آنطور که می گویند دیگر امکانی برای بارداری طبیعی وجود ندارد. هر چند معماریان، دامپزشک پردیسان نیز می گوید این اقدامات الزاما منتهی به نتیجه نخواهد شد. با این حال پس براساس توضیحات جوکار پس از لقاح مصنوعی، ivf و رحم جایگزین نیز می تواند راهکارهای دیگری باشد.

دلبر حالا یکی از چهار یوزپلنگ ماده و یکی از دو یوزپلنگ در اسارت است. براساس مستندات و تصاویر در طی سه ماه گذشته تنها ۱۹ یوزپلنگ در طبیعت مشاهده شده که با احتساب ماده یوزپلنگی که به تازگی حضورش در مناطق آزاد شاهرود ثبت شده، تنها سه یوز ماده هستند.

براساس اعلام مجید خرازیان مقدم، مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست پروژه تکثیر یوزپلنگ در اسارت با توجه به وضعیت فعلی جمعیت یوزپلنگ ها در طبیعت به طور جدی دنبال خواهد شد و حالا خیلی ها چشم به راه توله های کوشکی و دلبر هستند تا حداقل ژن این گونه را حفظ کنند. با این حال آن دو فارغ از این بیم و امیدها زیر آسمان گاهی آبی، گاهی خاکستری تهران روزگار می گذرانند و تبدیل به تنها یوزپلنگ های تهران شده اند.

منبع : میزان

تساوی هندبال سنگ آهن بافق برابر هیئت هندبال کازرون

از سری مسابقات لیگ برتر هندبال کشور در هفته نخست تیم سنگ آهن بافق در اولین بازی خانگی خود با نتیجه ۲۶ برابر هیئت هندبال کازرون این دیدار را به تساوی کشید.

تیم هیئت هندبال کازرون در نیمه نخست این بازی امتیازات را به خوبی دشت کرد به طوری که اختلاف امتیاز به عدد ۶ رسید.

در این نیمه تیم سنگ آهن بافق نتوانست بازی خوبی را به نمایش بگذارد و برد نیمه اول را به تیم حریف واگذار کرد و به رختکن رفت.

اما در نیمه دوم بازی‌ها تیم سنگ آهن بافق بود که با انسجام بیشتری وارد زمین شد و توانست اختلاف امتیازات را به عدد ۲ برساند.

در این نیمه تیم هیئت هندبال کازرون در مقابل حریف سرسختش حرفی برای گفتن نداشت.

هر دو تیم در نیمه دوم برای گرفتن ۲ امتیاز این بازی تمام تلاش خود را کردند، اما این دیدار به تساوی کشیده شد.

تیم سنگ آهن بافق در نخستین بازی خانگی خود با این تساوی ۱ امتیازی شد و هفته آینده ۶ شهریورماه میزبان تیم نفت و گاز گچساران است.

مربی تیم سنگ آهن بافق در حاشیه این بازی گفت: تیم بدون دو بازیکن اصلی وارد زمین شد، اما توانست بازی خوبی را به نمایش بگذارد.

مهدی منصوریان افزود:ترکیب تیم خوب است، اما نیاز به زمان دارد که اعضای تیم باهم هماهنگ شوند و شرایط خوبی را ایجاد کنند تا بتوانیم بازی خوبی را به نمایش بگذاریم، اما امروز روز ما نبود.

محمد رضا نکویی تیم هیئت هندبال کازرون نیز ضمن تشکر از میزبانی بسیار خوب بافق بیان داشت: هر دو تیم بازی خیلی خوبی را به نمایش گذاشتند.

عکس : منصور حسن زاده

منبع : عصر بافق

متن پیام فرماندار بافق در خصوص هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس است و از ٣١ شهريور ماه ١٣٥٩ تا امروز ٣١ شهريورماه ١٣٩٦ ، سي و هفت سال گذشته است.

جا دارد ابتدا گرامي بداريم اين هفته را و اداي احترام كنيم به روح بلند فرمانده كل قوا در دوران دفاع مقدس و بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي و سپس

– اداي احترام كنيم به روح والاي شهدا كه والاترين و عزيزترين دارايي خود، يعني جان خود، را دادند تا انقلاب اسلامي به حيات خود ادامه دهد، تماميت ارضي كشور حفظ شود و عزت و شرف ايران و ايراني پايمال نشود.

– اداي احترام مي كنيم به جانبازان رزمندگان دفاع مقدس كه امروز از يادگاران دوران دفاع هستند و نسل امروز و فرداي ايران اسلامي به آنها و به كار بزرگي كه انجام دادند، افتخار مي كند.

– اداي احترام مي كنيم به خانواده ها و پدران و مادراني كه چنين فرزنداني در دامن خود پرورش دادند تا بتوانند از كيان كشور دفاع و مقابل دشمني كه حمايت همه جانبه تسليحاتي، دلاري و روحي و رواني مي شد بايستند و آن را به زانو در آورند.

و آرزو مي كنيم همچنان كشور ما با سكانداري رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و تلاش و دلسوزي همه مسئولين و دولتمردان جمهوري اسلامي ايران در اين دوران و دنياي پر فراز و نشيب پيش برود و روز به روز بر عزت و اقتدار آن در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي افزوده شود.

محمد زاده رحماني

فرماندار شهرستان بافق

فرهنگنامه (شماره 10)

سخن آخر
دو ماه گذشته در کنار شما به بررسی مهم‌ترین ابعاد فرهنگ در جامعه پرداختیم. موضوعاتی مانند شعور ، احترام ، اخلاق ، حیا و … مباحث ما بودند‌.
سعی بر این بود که هر کدام از این عناوین را موشکافانه تحلیل کنیم تا به ویژگی های یک انسان ایده‌آل برسیم.

و حالا حرف آخر!

با وجودِ جامعه است که رفتار انسان رنگ می‌پذیرد و به او شخصیت می‌دهد. اگر اجتماعی در کار نبود ، فرهنگ و آداب و رسوم هم در زندگی جایگاهی نداشت.
بارها شده در جامعه رفتار هایی را مشاهده کرده‌اید که شما را آزار داده و یا حتی نگران کرده است.
پس لازمه‌ی یک زندگی اجتماعی ، رفتاری های قابل قبول اجتماعی است.
تمام فعل و انفعالات انسان در قبال محیط زیرمجموعه‌ی فرهنگ است.
این فرهنگ است که در جامعه مشخص می‌کند چه کاری خوب و چه کاری بد است.

انسان به طور طبیعی میل به خرابکاری و شیطنت دارد. همانطور که ذهن او افکار منفی را بدون هیچ نیروی محرکه‌ای منتشر می‌کند.
یکی از دلایلی که از رعایت فرهنگ اجتناب می‌کنیم این است که این اصول ، دست و بال ما را می‌بندد.
مانع شیطنت های ما شده و خط قرمز هایی برایمان تعیین می‌کند. ما نیز غافل از اینکه این قوانین به نفع‌امان بوده و موجب داشتن جامعه‌ای آرمانی می‌شود ، چشم خود را می‌بندیم و گویی لج می‌کنیم!

همه‌ی انسان های هدفمندی فرهنگ را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار می‌دهند.
اگر ما فرهنگ را رعایت نمی‌کنیم ، به دلیل بی‌هدفی و همچنین عدم آگاهیست.
ارسطو می‌گوید : «انسان یک حیوان اجتماعی است»
در نتیجه باید تربیت شود و آموزش ببیند زیرا نسبت به اجتماع مسئول است.
“اشرف مخلوقات” بودن به این معنی نیست که ما بهترین هستیم ؛ به این معنی است که قابلیت دستیابی به بهترین ها را داریم و بهترین بُعدِ منشور زندگی ، فرهنگ است.
رعایت فرهنگ و داشتن هدف دو نکته حیاتی در زندگی آدمیست.

از بهانه‌ی “اگر دیگری رعایت کرد ، من هم رعایت می‌کنم” دست بردارید و خود مبلغ این امر مهم باشید. کافیست یک‌بار بخواهیم و از خودمان شروع کنیم تا در مدتی اندک ، شاهد تاثیر چشمگیر این فرآیند در زندگی‌ فردی و اجتماعی خود باشیم.
به امید روزی که “فرهنگ” ، مهم‌ترین مشکل کشور ما نباشد.

نویسنده : محمدطاها دهقانزاده

همایش شیرخوارگان حسینی در بافق

همایش شیرخوارگان حسینی در نخستین جمعه از ماه محرم‌الحرام به همت هیئت رزمندگان بافق همزمان با سراسر کشور در این شهرستان برگزار شد.

همایش شیرخوارگان حسینی صبح امروز همزمان با سراسر کشور و به همت هئیت رزمندگان اسلام بافق پس از اهدای لباس‌های سبز به نشان سروری به کودکان و شیرخوارگان در چهار نقطه شهر و سه روستای شهرستان بافق برگزار شد.

در این مراسم مداحان و روحانیون اهل‌ بیت عصمت و طهارت(ع) شهرستان با مرثیه سرایی و لالایی خوانی برای حضرت علی‌اصغر(ع)، شهادت سرباز خردسال اباعبدالله الحسین(ع) را در حالی که شماری از مادران با آغوش کشیدن فرزندان شیرخوار خود اشک می‌ریختند، به سوگ نشستند.

دبیر همایش شیرخوارگان حسینی با اشاره به ضرورت زنده نگهداشتن آرمان‌های عاشورا و یاد و خاطره شهدای کربلا به ویژه حضرت علی‌اصغر (ع) اظهار داشت: این آیین هر سال در روز اولین جمعه ماه محرم با هدف بزرگداشت حضرت علی‌اصغر (ع) برگزار می‌شود.

علی‌اکبر قانعی خاطرنشان کرد: این مراسم در حسینه بزرگ شاه نجف ، بیت‌العباس (ع) ،امام حسن مجتبی(ع) مسکن مهر و روستاهای مبارکه، قطرم و شادکام  نیز برگزار شده است.

وی یادآور شد: این مراسم به اهتمام هیئت رزمندگان اسلام در سال‌های اخیر در بافق باشکوه و معنویت خاص برگزار شده و شرکت‌کنندگان از سخنرانی وعاظ و مرثیه‌خوانی مداحان اهل بیت (ع) بهره‌مند می‌شوند.

قانعی افزود: حضور مادران با شیرخوارگان خود در این مراسم اوج مظلومیت امام حسین (ع) و یارانش را نشان می‌دهد و در واقع تجلی مظلومیت اصحاب عاشوراست.

عکس: محمود تقی زاده بافقی

منبع : آفتاب بافق

 

افزایش یک و نیم هکتاری سطح زیر کشت زعفران در بافق

رئیس جهاد کشاورزی بافق از افزایش یک ونیم هکتاری سطح زیر کشت زعفران در شهرستان بافق خبر داد و گفت: با توزیع بیش از ۱۷ تن پیاز زعفران بین کشاورزان در دوره کاشت قبلی،سطح زیر کشت این محصول به ۷۵هکتار رسید.

حمید عسکری با بیان اینکه به طور میانگین از هر هکتار در این مزارع بیش از ۳٫۵کیلوگرم زعفران برداشت می شود بیان کرد:بیش از ۵۰۰کشاورز در این زمینه فعالیت می کنند.

وی افزود:برداشت این محصول از نیمه آبان ماه به مدت ۲۵روز صورت می گیرد.

رئیس جهاد کشاورزی بافق مناطق کوشک و سبز دشت این شهرستان را مهمترین منطقه جهت کشت گیاه زعفران عنوان و تصریح کرد: این مناطق به دلیل قرار گیری در ارتفاع بالای ۱۲۰۰ متر از سطح دریا برای کشت این گیاه مناسب می باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان / آفتاب بافق

یادواره شهدای اصناف در بافق برگزار شد

خستین یادواره ۳۵شهید بازاریان بافق با حضور فرماندار ،جمعی از مسوولان وخانواده های شهدای این شهرستان در امام زاده عبدالله بافق  برگزار شد.

فرمانده بسیج راه آهن جمهوری اسلامی ایران  در این آیین با اشاره به رشادت های شهدا در دوران دفاع مقدس گفت:شهدایما برای حاکمیت خوبی ها،انسانیت و خدا محوری به شهادت رسیدند که شهدا صندوق ذخیره معنوی کشور هستند.

داوود عباس زاده هدف از برگزاری این گونه از مراسم ها را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد.

وی افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که روحیه جهادی و اعتقادی دوران طلایی دفاع مقدس را به دوران خدمت و سازندگی اکنون تسری دهیم.

فرمانده بسیج راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:  اخلاص، ایثار، فداکاری، خدا محوری، ولایت پذیری، اتحاد و انسجام از مسائلی بود که جوانان و اقشار مختلف مردم در دوران دفاع مقدس به بهترین شکل به نمایش گذاشتند و باید تلاش کنیم این واژه های زیبا و مقدس کمرنگ نشود.

عباس زاده با بیان اینکه تمام تلاش دشمن این است که هویت، فرهنگ و داشته های معنوی و میراث غنی گذشته ما را با ترویج هنجارشکنی و فرهنگ منحط بیگانه به یغما ببرد بیان داشت:سعی ما بر این است که در جهت ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی خود، هر آن چه در توان داریم در طبق اخلاص گذاریم و در راستای نهادینه کردن آن در جامعه تلاش کنیم.

وی خاطر نشان کرد:وظیفه ما این است که فرهنگ مهدوی و علوی را در جامعه نهادینه کنیم که عمق کار نهادینه کردن واژه های شجاعت و شهادت است.

گفتنی است:شهرستان بافق ۲۵۳شهید دارد که از این تعداد ۳۵شهید اصناف می باشند.

منبع : آفتاب بافق

عکس:م/زرین دست

لجام بر نفس،شرط حضور در محضر خدا

اولین دوره اخلاق اختصاصی طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) بافق با موضوع تهذیب نفس با حضور کارشناس اخلاق حجت الاسلام کارگران در جمع طلاب و اساتید خواهر برگزار شد

در این دوره حجت الاسلام کارگران با اشاره به نفس و آثار سوء پیروی از آن گفت: نفس یعنی آنچه اولاد آدم را به موارد غیر حق دعوت می کند که همین نفس انسان را تا لبه پرتگاه برده ولیکن بواسطه روحی که در او از حضرت حق دمیده شده از سقوط نجات می یابد.

وی افزود: هر انسانی که بخواهد در محضر الهی وارد شود باید نفس خود را لجام بزند و با اشاره به مثال عرب لجام را فراتر از مهار معرفی کرد و گفت: نماز ستون دین است ولیکن اگر نفس را با با میخ تهذیب لجام نزنیم همین نفس انسان را از انجام اعمال عبادی حتی نماز و یا حتی ادای قضای آن باز می دارد.

IMG_4915555555

این کارشناس اخلاق اظهار کرد: با رعایت تهذیب نفس آن غبطه ای که در ما وجود دارد به حسد، غیبت، تهمت و … منجر نمی شود و اخلاق نیک را جایگزین آنها خواهد کرد.

وی عنوان کرد: قطب انسان رو به سوی خداست نه به روی شیطان، که این تمثیل را مرحوم آیت الله بهجت در کلام خود به قطب های آهنربا تشبیه کرده است که از هم گریزان هستند و در ادامه با اشاره به معنای خلقت خدا گفت: خلقت خدا به این معناست که انسان با مهار نفس می تواند در برابر تمام «نه» های دنیا مقاومت کند چون او امتحان خود را در یک ماه رمضان پس داده است.

حجت الاسلام کارگران در پایان ویژگی های مؤمن را از زبان پیامبر اسلام(ص) چنین برشمرد: ۱-انسان مؤمن اهل نیایش با خداست با تمام حالات۲-انسان مؤمن امانت دار است و ۳-مؤمن برای رضای خدا در برابر همه اینها صبر می کند.

تجلیل سرپرست فرمانداری بافق از دو بانوی کماندار بافقی

سرپرست فرمانداری بافق با حضور در منزل دو بانوی کماندار بافقی از موفقیت های ایشان تجلیل کرد.

سرپرست فرمانداری بافق به همراه بخشدار مرکزی، سرپرست اداره ورزش و جوانان و مدیرعامل باشگاه آهن این شهرستان با حضور در منزل مبینا فلاح دارنده مدال برنز مسابقات جهانی لاس وگاس آمریکا و سمانه رمضانپور قهرمان قهرمانان کشور با خانواده این دو ورزشکار موفق دیدار و گفتگو کرد.

سرپرست فرمانداری بافق در این دیدار ها با قدردانی از تلاش این دو ورزشکار در کسب موفقیتی بزرگ برای استان و شهرستان بافق گفت: قطعا حضور فرزندان دیار دارالشجاعه در عرصه مختلف علمی، فرهنگی و ورزشی مایه مباهات همه مردم و مسئولین این دیار است.

محمد زاده رحمانی افزود: ایستادن بر سکو های برتر مسابقات ملی و بین المللی، حاصل تلاش و سخت کوشی شما جوانان برومند و افتخار آفرین است و قطعا به الگویی برای سایر نوجوانان، جوانان و علاقه مندان رشته های مختلف ورزشی در این شهرستان خواهید بود.

گفتنی است در پایان این دیدار سرپرست فرمانداری بافق با اهدای لوح تقدیر و هدیه از زحمات و موفقیت های این دو بانوی توانمند بافقی تجلیل کرد.

روابط عمومی فرمانداری بافق

photo_2017-02-27_08-25-26 photo_2017-02-27_08-25-43

قسمت اول کلیپ مردم سلام

قسمت اول مجموعه کلیپ های خبری مردم سلام

با موضوع دوربین های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر بافق

ارائه شده توسط سایت خبری تحلیلی بافق پویا

 

دانلود فیلم

در صورتی که با موبایل اقدام به دیدن فیلم کرده و با مشکل مواجه شده اید حتما از مرورگر chrome استفاده نمایید

دوره دانش افزایی و مهارت «شبکه های ماهواره ایی»

با همت مدرسه علمیه الزهرا(س) بافق دوره دانش افزایی و مهارت تحت عنوان شبکه های ماهواره ای با حضور علیرضا بلندیان کارشناس ارشد و پژوهشگر ارتباطات در محل دانشگاه پیام نور شهرستان در جمع طلاب و دانشجویان برگزار شد.

در این دوره علیرضا بلندیان ضمن بیان ابعاد مختلف تأثیرگذاری سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی ماهواره بر زندگی افراد گفت: با توجه به قانون که استفاده از ماهواره را ممنوع کرده است عده ای مخالف بوده و همچنان توجیهاتی برای استفاده از ماهواره دارند که لازم است در توجیه این افراد بحث سواد رسانه ای را که یک سواد ضروری است بیان کرده و نحوه استفاده صحیح از امکانات روز شرح داده شود.

این کارشناس رسانه افزود: با رشد روز افزون تکنولوژی و نحوه دسترسی آسان به امکاناتی مشابه ماهواره بر همه بخصوص قشر تحصیلکرده و طلاب لازم است تا سواد رسانه ای را یاد بگیرند چرا که از تأثیرگذارترین رسانه ها بر فکر و ذهن اقشار بخصوص کودکان و نوجوانان همین ماهواره و فیلم های غیرمعقول آن است.

IMG_473444444 [puya640]

بلندیان ادامه داد: با توجه به اینکه زنان فرصت بیشتری برای استفاده از ماهواره دارند در معرض آسیب بیشتری نسبت به اقشار دیگر جامعه قرار دارند لذا باید بیشتر مراقب بوده و سعی کنند از شبکه های تلویزیونی جایگزین که هم اکنون تعداد آن کم نیست و همه زمینه ها را پشتیبانی می کند استفاده کنند.

این پژوهشگر ارتباطات اظهار کرد: کودکان از دیگر افرادی هستند که به شدت تحت تأثیر آثار سوء برنامه های ماهواره ایی قرار می گیرند که این خود هشداری برای والدین است تا این وسیله خطرناک را از محیط خانه و خانواده خود حذف نمایند.

وی تعریف ارزش های جدید، نسبی کردن ارزش ها، ایجاد نیاز کاذب در انسان، ذائقه سازی و بلوغ زود رس در کودکان و …راازجملهآسیبهایماهوارهمعرفی کرد و گفت: بهترین راهکار برای مقابله با اثرات سوء ماهواره این است که حتی الامکان خود را در معرض برنامه های این دشمن خانگی قرار ندهیم و دور شبکه های شرم ستیز را خط کشیده و در نهایت در صورتی که یکی از اعضای خانواده فیلمی را دید آن را تحلیل و نکات منفی را تذکر دهد و به موازات آن زمینه های گرایش به ماهواره را پیدا کرده و مشکلات زندگی را به نحو احسن مرتفع کنیم.

نشست رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد با اساتید و کارکنان واحد بافق

نشست رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد با اساتید و کارکنان واحد بافق

در این نشست که صبح امروز با حضور دکتر معصومه طباطبایی انجام گرفت کارکنان و هر کدام از اساتید واحد بافق به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد و ریس هیئت امنای این استان به چالش ها و نقاط ضعف و‌ قوت این دانشگاه اشاره کرد و سپس راه حلهایی را برشمرد. وی گفت: « گرچه برخی از واحدها با کمبود ‌دانشجو روبرو هستند اما می توانند  این ضررو زیان را در بخش های درامد غیرازشهریه جبران کنند».

وی افزود: «دانشگاه ازاد اسلامی واحد بافق دارای پتانسیل بسیار قوی هست و در مبحث غیرشهریه ای با تعامل با بخش صنعت و معدن می تواند از معضلات عبور کند».

در این دیدار دکتر اسلامی مدیر عالی نظارت دانشگاههای ازاد اسلامی استان یزد هم با بیان ارقام و عدد گفت: «کمبودمنابع درامدی اقتضاء میکند مدیریت هزینه در واحدها جدی گرفته شود چرا که واقعیت ها حکایت از این دارد که در صورت عدم صرفه جویی در هزینه ها امیدی به افزایش منابع درامد شهریه ای نمی باشد».

وی افزود:«اقدامات واحد بافق در صرفه جویی ومدیریت هزینه ستودنی است ومیتواند الگوی واحدهای  دیگر باشد».

IMG_1405 [puya640] IMG_1415 [puya640] IMG_1419 [puya640]

عدم وجود سالنهای نمایش درخور مردم بافق و استقبال پرشور مردم از جشن ها‎

عدم وجود سالنهای نمایش درخور مردم بافق و استقبال پرشور مردم از جشن ها‎

کاریکاتور: محمد باقر قائمی

جشن

 

تجلیل مدیران مجتمع فولاد بافق از پرستاران این شهرستان

تجلیل مدیران مجتمع فولاد بافق از پرستاران این شهرستان/ همسران پرستار پرسنل مجتمع فولاد بافق تقدیر شدند

همزمان با روز پرستار، جمعی از مدیران مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق از زحمات پرستاران بیمارستان حضرت ولیعصر این شهرستان تجلیل کردند.

به گزارش روابط عمومی مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق؛ جمعی از مدیران این مجتمع به مناسبت ولادت باسعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار، با حضور در بیمارستان حضرت ولیعصر شهرستان بافق و اهدای گل، از زحمات پرستاران تشکر و قدردانی کردند.

همچنین در ادامه از تعدادی پرستاران که همسر آنها پرسنل مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق بودند با اهدای لوح سپاس و هدیه تجلیل به عمل آمد.

photo_2017-02-04_13-27-37 [800x600] photo_2017-02-04_13-27-39 [800x600] photo_2017-02-04_13-27-43 [800x600] photo_2017-02-04_13-27-45 [800x600] photo_2017-02-04_13-27-49 [800x600]