بافق رتبه دوم برداشت زعفران در استان یزد

کشت زعفران که به لحاظ ارزش اقتصادی، طلای سرخ نامیده می‌شود، چند سالی است که در استان یزد نیز رونق گرفته و به لحاظ کیفیت روی دست همه رقبای خود زده است.
گیاه زعفران در طول یک دوره رشد کمترین میزان آب و بالاترین کارائی مصرف آب را دارا می‌باشد و با توجه به کاهش منابع آبی استان از جمله گیاهانی است که برای تغییر الگوی کشت استان یزد قرار دارد.
«یدالله جوادپور» مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، از برداشت حدود ۱۸۰۰ کیلوگرم زعفران در سال ۹۵ از مزارع استان خبر داد و گفت: سطح زیر کشت استان ۴۲۰۰ هکتار است؛ که شهرستان‌های بهاباد با ۲۶۵ هکتار، بافق ۶۴ هکتار و مهریز ۳۴ هکتار رتبه‌های اول تا سوم استان را از لحاظ سطح برداشت دارا می‌باشد.
هر سال به سطح زیر کشت زعفران در استان یزد با توجه به کم آب‌خواه بودن و شرایط مساعد اقلیمی استان برای کاشت طلای سرخ زیاد می‌شود به طوری که اکنون برخی از کشاورزان درآمد میلیاردی از برداشت زعفران کسب می‌کنند.
با توجه به سطح زیر کشت زعفران و همچنین کیفیت خوب زعفران استان یزد، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد نبود صنایع تبدیلی در تولید زعفران را به عنوان یک خلا اعلام کرد و گفت: اغلب زعفران تولید استان به تبع کشور جزو اقلام صادراتی قرار دارد، ولی متاسفانه به دلائل، چون عدم فرآوری، بسته بندی و بازاریابی‌های مناسب در جهان زعفران ایران علی رغم اینکه جایگاه اول تولید در جهان را دارد بهره کافی از این تولید در بازار‌های جهانی نمی‌برد
با توجه موضوع مهم اشتغال و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی می‌طلبد سرمایه‌گذاران بخش خصوص با همراهی دولت وارد عرصه شوند و صنعت بسته‌بندی زعفران را در یزد ایجاد و رونق بخشند تا از خروج ارز جلوگیری شده و همچنین سود بیشتری نصیب استان شود.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا، در خصوص صنعت بسته‌بندی زعفران و همچنین برند سازی زعفران یزد گفت: بسته‌بندی زعفران به صورت محدود و در کنار بسته‌بندی سایر محصولات انجام می‌شود، اما به صورت تخصصی هنوز این صنعت در استان راه‌اندازی نشده و بخش خصوصی به سمت این کار نیامده است.
سیدحسین بخشایش اظهار کرد: برای برند سازی زعفران یزد نیاز به راه‌اندازی صنعت بسته‌بندی است، زیرا اکنون زعفران یزد با برند دیگر شهر‌های کشور و حتی کشور‌های اسپانیا و ایتالیا به فروش می‌رسد.
وی بر ضرورت راه‌اندازی کارخانه بسته‌بندی زعفران به صورت تخصصی در یزد تاکید کرد.
بخشایش همچنین اذعان کرد: تاکنون جشنواره‌هایی برای معرفی زعفران استان در بهاباد تشکیل شده است و ما پیگیر معرفی این محصول برای جذب سرمایه‌گذار هستیم.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: زعفران یزد بدون بسته‌بندی به فروش رسیده و یا صادر می‌شود و این نبود صنعت بسته‌بندی موجب می‌شود سود حاصل از بسته‌بندی به یزدی‌ها نرسد.

اقتصاد مقاومتی جزء لاینفک برنامه‌های شهرداری بافق است

توسعه پایدار، خانواده‌محوری، استفاده از تمامی‌پتانسیل‌های بومی‌ محلی و در محافظت از ذهنیت‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی از جمله مسائل مهمی‌است که در تمامی‌برنامه‌های عمرانی، فرهنگی، توسعه‌ای و مدیریت شهری شهرداری بافق دیده شده و بدان اهتمام ویژه‌ای ورزیده می‌شود. به بهانه برگزاری جشنواره نوروزی و سمپوزیوم ساخت سردیس شهدا و مفاخر در بافق با سید علی نوروززاده شهردار شهرستان بافق به گفتگویی کوتاه نشسته‌ایم.
نوروززاده معتقد است جشنواره نوروزی ۹۶ و سمپوزیوم ساخت سردیس سرداران شهید و مشاهیر بافق این شهرستان در تفرجگاه آبشار این شهرستان قطعا مجموعه مدیریت شهری بافق را به اهداف از پیش تعیین شده خود نزدیک تر خواهد ساخت. شهردار بافق همچنین می‌گوید: به منظور احیای آداب، رسوم و سنت‌های گذشته بافق و معرفی این سنت‌ها و همچنین جذب بیشتر گردشگر در نوروز ۹۶ این جشنواره و سمپوزیوم با محوریت پاسداشت یاد و نام سرداران شهید و مشاهیر بافق برگزار خواهد شد.
از وی درباره اهتمام ویژه شهرداری به محورهای مهم اقتصاد مقاومتی که با برنامه‌های آن ارگان خدمات رسان در ارتباط است، می‌پرسیم که وی در پاسخ می‌گوید: نه در این برنامه که در بیشتر برنامه‌های شهرداری بافق، محورهای مهم اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، نصب‌العین قرار دارد. استفاده از توانمندی‌های بومی، بهره وری حداکثری و پرهیز از ریخت و پاش‌های بی‌مورد در کنار حرکت به سوی تعالی و پیشرفت در سایه اعتماد داشتن به نیروهای جوان و عمدتا بومی، تنها گوشه‌هایی از این مورد توجه قرار دادن اقتصاد مقاومتی و محتوای سازنده آن است.
نوروز زاده تاکید دارد در نظر داریم در این شهر کویری، نوروزی متفاوت با نوروز سال‌های گذشته داشته باشیم و در همین راستا از اول تا ۱۳ فروردین ۹۶ جشنواره نوروزی و سمپوزیوم ساخت سردیس (نیم تنه) مشاهیر و نام آوران و همچنین سرداران شجاع شهرستان بافق به صورت همزمان برگزار خواهد شد. وی با یادآوری این‌که حداقل ۸ هنرمند برجسته کشوری برای شرکت در سمپوزیوم ساخت سردیس شهدا و مفاخر شرکت می‌کنند، افزود: در این سمپوزیوم، سردیس ۵ سردار شهید دفاع مقدس بافق، همچنین آیت الله شیخ محمد‌تقی بافقی (شهید امر به معروف) و مرحوم آیت‌الله میرغنی‌زاده اولین امام جمعه دیارمان ساخته خواهد شد.
پخت غذاهای محلی، مسابقات شاد خانوادگی، مسابقه سفره هفت‌سین ایرانی – اسلامی، اجرای ورزش‌های زورخانه‌ای، بازی‌های بومی-‌ محلی، اجرای جنگ شبانه با حضور هنرمندان بومی ‌و کشوری، غرفه‌های آموزشی و سرگرمی‌کودکان مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های در نظر گرفته شده در راستای احیا و معرفی این آیین‌ها و سنت‌ها و همچنین جذب بیشتر گردشگر به شهرستان بافق از دیگر برنامه‌های جشنواره نوروزی است.
نوروززاده سیاست‌های کلی نظام در بحث میراث فرهنگی و گردشگری را هم یادآور شد و افزود: شهرداری بافق در حوزه گردشگری، فرهنگی و هنری کمک به نهادهای حمایتی، درختکاری و ساخت و سازها همواره موضوع فرهنگ ایرانی- اسلامی‌را در نظر گرفته است.

افتتاح موزه سنگ و معدن در بافق

موزه سنگ و معدن شرکت سنگ آهن مرکزی بافق افتتاح شد .
مدیر روابط عمومی شرکت سنگ اهن مرکزی گفت:چهارصد نوع سنگ از مناطق معدنی ایران جمع آوری و در موزه معدن و سنگ شرکت به نمایش گذاشته شده است.
رضا فلاح مبارکه با بیان اینکه هدف از این کار آگاهی و شناخت دانشجویان و نسل جدید میهن اسلامی از پتانسیل هایی منطقه معدنی ایران است اظهار داشت:این موزه در منزل مسکونی مرحوم مهندس سیروس بهایی مدیر عامل اسبق شرکت برپا شده است.
وی با اشاره به اینکه ساختمان موزه بیش از ۵۰ سال قدمت دارد تصریح کرد: موزه سنگ و معدن شرکت متشکل از تصاویر عملیات اکتشافی ۵۰ سال گذشته، وسایل و ادوات معدنکاری می باشد.
مدیر روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی همچنین بیان کرد:افرادی که وسایل خاصی از گذشته در اختیار دارند می توانند با نام خودشان به موزه اهدا کنند.

تابناک

منتفی شدن عوارض صادرات سنگ آهن به احتمال زیاد

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: طبق گفته مشاور معاون اول رئیس جمهوری در شرایط کنونی به احتمال زیاد وضع عوارض روی صادرات سنگ آهن ایران عملی نخواهد شد.
قدیر قیافه در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که اخیرا فعالان حوزه معدن به همراه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت جلسه‌ای با آقای ویسه مشاور معاون اول رئیس جمهوری داشتند، نتایج این جلسه چه بود؟ توضیح داد: در این جلسه همچون جلسات و نشست‌های قبلی، فعالان معدنی تاکید کردند که بحث عوارض روی صادرات مواد معدنی پایداری ندارد و در عین حال ضربه اساسی نیز به فعالیت این حوزه می‌زند. از سوی دیگر تاکید شد که چنین قوانینی علامت مثبتی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور در بخش معدن ایران نمی‌دهد.

وی افزود: از دیگر موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد این بود که عوارض روی صادرات مواد معدنی باعث تخریب بخش معدن و از بین رفتن سرمایه‌گذاری و اشتغال موجود در این بخش می‌شود. در عین حال این استدلال مطرح شد که یکی از دلایل اتحادیه اروپایی برای ایراد اتهام دامپینگ به صنعت فولاد ایران این است که ایران با گذاشتن عوارض روی صادرات سنگ آهن خود و دخالت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد کاری می‌کند که قیمت تمام شده تولید فولاد خود را پایین بیاورد، در نتیجه مرتکب دامپینگ می‌شود.

قیافه با اشاره به اینکه انجمن سنگ آهن ایران و سایر تشکل‌های معدنی از مدت‌ها قبل مخالفت خود را با بحث عوارض اعلام کرده بودند، افزود: در همین راستا به آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز نامه‌ای ارسال کردیم و در آن درخصوص تبعات منفی وضع عوارض روی صادرات مواد معدنی، هشدارهای لازم را دادیم. در عین حال از طریق مذاکره با بورس کالای ایران توافقات بسیار خوبی حاصل شد و قرار است به زودی عرضه سنگ آهن در بورس کالا عملیاتی شود. این اتفاق پاسخ خوبی به کسانی خواهد بود که مدام برچسب خام‌فروشی را به معدنکاران می‌زنند و ثابت خواهد کرد که واحدهای فولادی کشور نه تنها با کمبود سنگ آهن مواجه نیستند بلکه در این حوزه مازاد نیز داریم که باید صادر شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران خاطرنشان کرد: در همین حال نامه‌نگاری‌های متعددی نیز با معاون اول رئیس جمهوری و وزیر صمت صورت گرفت و خوشبختانه در آخرین جلسه در حضور آقای ویسه، اعلام شد که با توجه به شرایط کنونی به احتمال زیاد دولت پیشنهاد وضع عوارض روی صادرات مواد معدنی را اجرایی نخواهد کرد. این اتفاق می‌تواند بسیار مبارک باشد و نشان می‌دهد که دولت از اتخاذ تصمیمات عجولانه دوری می‌کند. از سوی دیگر ما همواره براساس استدلال‌های منطقی و مشخص، مباحث و مطالبات خود را با دولت مطرح کرده و هرگز رویکرد غیرسازنده و نامعقولی در پیوند با دولت نداشته‌ایم.

پیشتر جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داده بود که عوارض صادرات سنگ آهن قطعا در سال جاری اجرا نخواهد شد.

کنترل بارنامه و بارهای غیر مجاز در سطح راههای حوزه استحفاظی شهرستان بافق

بنا بر گزارش روابط عمومی؛ مهندس محمد صالح عابدی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان در این رابطه گفت : کنترل بارنامه و بارهای با تناژ بالا در سطح راههای حوزه استحفاظی این اداره درحال انجام می باشد .با توجه به اینکه روزانه تعداد ۷۰۰ عدد تریلر حامل مواد معدنی در حال عبور از جاده های شهرستان میباشد لزوم اجرای این طرح باعث ارتقاع ایمنی محورها و جلوگیری از فرسایش جاده می گردد.

وی در این رابطه افزود: با مساعدت مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و هماهنگی با پلیس راه بافق – بهاباد با استقرار کانکس در محور بافق- یزد به صورت شبانه روزی محور مورد کنترل کامیونهای بدون بارنامه و بارهای با تناژ بالا قرار می گیرد.
بارنامه

اختصاص 10 میلیاردریال اعتبار برای اجرای طرح های بیابان زدایی در بافق

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق از تخصیص ۱۰ میلیاردریال اعتبار برای اجرای طرح های بیابان زدایی در این شهرستان خبر داد.
کمال کریمی روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۸۰ درصد اعتبارات ملی منابع طبیعی استان یزد برای ثبیت شن و بیابان زدایی در اختیار شهرستان بافق قرار دارد.
رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون در یکهزار و۴۴۳ هکتار از بیابان های منطقه کشت انجام شده افزود: در سه سال گذشته رشد کاشت نهال ها در این شهرستان به ۲ برابر افزایش یافته است.
وی به طرح کانون بحرانی فرسایش بادی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: منطقه گودگوار به علت قرار گرفتن در مسیر پنج راه ریلی کشور و همچنین با وجود بادهای غالبی که در شهرستان می وزد نیاز است تا مورد توجه بیشتر مردم و مسئولان قرار گیرد.
کمالی خاطرنشان کرد: گونه های کاشت شده در منطقه گودگوار،از نوع تاغ و گز بوده و در سال گذشته مقداری اسکمبیل و بره تاغ نیز برای نمونه و تنوع گونه ای در این منطقه کشت شده است.
وی افزود:در صورت موفقیت آمیز بودن روند رشد گونه های اسکمبیل و بره تاغ، برای کشت آن در سالجاری و سال های بعد به وسعت بیشتری برنامه ریزی شده است.
بیابان
رییس منابع طبیعی بافق همچنین از آبیاری سنواتی ۹۸۳ هزار هکتاری خبر داد و با اشاره به نحوه آبیاری درختچه های کشت شده گفت: در سال اول و دوم و سوم به ترتیب ۶ ،پنج و سه نوبت آبیاری به ازای هر نهال بطور متوسط ۱۲۰ لیتر آب در سه سال نیاز است.
کمالی هدف از نهال کاری و بیابان زدایی منطقه گودگوار را جلوگیری از گرد و خاک و ورود ریزگردها به داخل شهر بافق عنوان کرد.
منطقه گودگوار با پنج کیلومتر فاصله، از کانون های بحرانی فرسایش بادی شهر بافق است که بیابان زدایی آن در دستور کار قرار دارد و هر سال بر تعداد نهال های کاشت شده در این منطقه افزوده می شود.
وسعت منطقه گودگوار بافق ۵٫۵ میلیون هکتار است که تاکنون افزون بر ۲۶ درصد آن بیابان زدایی شده و مابقی نیز در دست اجراست.

صنایع جوار معدنی در بافق ایجاد می‌شود

فرماندار بافق با اشاره به اینکه در گذشته تمام محصولات معدنی بافق به صورت خام به خارج از این شهرستان صادر می شد، گفت: صنایع جوار معدنی در بافق ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بافق، محمد زاده رحمانی پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران بافق اظهار داشت: ارتباط مدیران با اهالی رسانه و خبرنگاران یک ارتباط برد – برد و دو سویه است که از یک سو این ارتباط سبب افزایش آگاهی مدیر از مسائل و مشکلات جامعه می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند عملکرد و فعالیت انجام شده خود را به مردم انتقال دهند.

فرماندار بافق در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه با نام بافق موضوع صنعت و معدن در اذهان تداعی می‌شود، عنوان کرد: از مجموع ۱۴۰ آنومالی آهن شناسایی شده در سراسر کشور نیمی از آن در فلات مرکزی واقع شده است.

وی افزود: خام فروشی یکی از آسیب‌هایی است که از ۵۰ سال گذشته دامن معادن را گرفته اما امروز خوشبختانه معادن به سمت احداث صنایع جوار معدنی هر چند با شتاب کم پیش می‌روند.

زاده رحمانی با اشاره به اینکه هدف گذاری ۴ سال آینده تکمیل زنجیره فولاد در بافق است تصریح کرد: جدای از بحث صنعت، بافق در بخش کشاورزی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و همواره از خبرنگاران شهرستان درخواست داشتم تا به بحث کشاورزی و زیر بخش‌های آن بیش از پیش اهمیت دهند تا در سایه معادن گم نشود.

بالاترین مقام اجرایی شهرستان بافق همچنین به ارزآوری محصولاتی چون خرما و پسته اشاره کرد و یادآور شد: بافق قطب اصلی و منحصرد به فرد خرما است و در آینده در تولید پسته هم حرف برای گفتن دارد.

وی همچنین به افتتاح دو اقامتگاه بوم گردی در بافق اشاره کرد و اظهار داشت: بافق در حال رشد در صنعت گردشگری است و دو کمپ کویر نوردی می‌توانند با داشتن ظرفیت قابل قبول در راستای معرفی شهرستان قدم بردارند.

زاده رحمانی با بیان اینکه خبرنگاران با رصد پیشرفت و توسعه هر شهرستان می‌توانند قضاوت کننده خوبی در این زمینه باشند، عنوان کرد: امروز در محور بافق – یزد سه کارگاه فعال هستند و جدای از این چند راه روستایی نیز در حال ساخت است و تکمیل محور نوق و خرانق به تبدیل شهرستان به یک چهار راه مواصلاتی کمک می‌کند.

درختان خرمایی که غیرقاونونی توزیع می شود امکان اینکه دارای بیماری باشند زیاد است

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ رئیس جهاد کشاورزی بافق گفت: با توجه به شروع فصل کشت خرما در بافق افرادی که اقدام به فروش این درخت می کنند غیرقانونی است و به هیچ وجه خرید نکنند و همشهریان در صورت مشاهده به پلیس۱۱۰اعلام کنند.

حمید عسکری در ادامه گفت: حدود ۱۲۰۰ نفر تقاضای درخت خرما کردند که بیشتر از نوع کبکاب، پیارم، زاهدی و کشت بافت می باشد که از برازجان و بوشهر توسط شرکت رعنای کرج منتقل خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی بافق در پاسخ به این سوال که آیا این اداره نظارتی بر توزیع کنندگان خرما در بافق دارد یا خیر بیان داشت: این توزیع کنندگان مورد تائید جهاد کشاورزی نبوده و هیچ گونه نظارتی هم از طرف جهاد کشاورزی انجام نمی شود.

عسکری اظهار داشت: کسانی که قصد خرید از این افراد را دارند باید گواهی بهداشتی و قرنطینه ای از مبدا و مجوز حفظ نباتات از مرکز انتقال نهال را داشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی بافق در پایان توصیه ای به کشاورزان داشت وگفت: درختانی که توسط این افراد توزیع می شود امکان اینکه دارای بیماری باشند زیاد است و در آینده نیز درختان دیگر را نیز درگیر می کند.

اجرای طرح نظارتی نوروزدرشهرستان بافق

رئیس اداره صنعت ، معدن وتجارت شهرستان بافق گفت: همزمان با ایام پایانی سال طرح ویژه نظارتی نوروز از ۱۵ اسفند لغایت ۱۵ فروردین جهت کنترل بازاروتامین کالاهای اساسی مردم برگزار می گردد.

ولی الله رنجبر بافقی افزود:دراین طرح کالاهای اساسی ازجمله میوه،موادغذایی،آجیل وخشکبار،پوشاک به صورت روزانه رصدگردیده ودرصورت مشاهده هرگونه تخلف بامتخلفین برخوردوپرونده های متشکله جهت رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارجاع داده خواهدشد.

وی گفت: ازعموم شهروندان تقاضامی شود درصورت مشاهده هرگونه تخلف اعم ازگرانفروشی،کم فروشی،عدم درج قیمت ،عدم صدورصورتحساب و… باشماره تلفن های ۱۲۴ و۳۲۴۳۶۰۵۲ تماس حاصل فرمایند.

حقوق مدیران برای مردم شفاف شود/ به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس خواستار شفاف‌سازی مصوبه مجلس درباره حقوق‌های مدیران شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۵ اسفند) قوه مقننه، با استناد به اصل ۳ قانون اساسی در اخطاری گفت: در موضوع حقوق‌ها بنده به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم.

وی با تاکید بر اینکه نقد مردم را باید پذیرا باشیم چون این اصل نظام اسلامی است، ادامه داد: باید بحث حقوق‌ها را برای مردم شفاف کنیم.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس با بیان اینکه حقوق‌های نجومی غیرقانونی بوده و مجلس برای آن سقفی تعیین کرده است، اظهار داشت: سقف حقوق مدیران با مصوبه مجلس از ۵۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان رسیده است.

صباغیان تصریح کرد: اگر حقوق‌های نجومی قانونی بود، باید از دریافت‌کنندگان آن که ملامت‌هایی شنیده‌اند، اعاده حیثیت شود و اگر غیرقانونی بوده همچنان پرداخت ۱۴ میلیون تومان به مدیران غیرقانونی است.

وی افزود: در سال آینده حقوق کارگران تنها ۱۰ درصد افزایش می‌یابد اما حقوق مدیران ۱۷ برابر حقوق شده است، این در حالیست که در قانون حداکثر ۷ برابر حداقل حقوق برای مدیران پیش‌بینی شده است. امروز چه پاسخی برای این موضوع برای مردم داریم؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده مجلس گفت: اگر متن را دقیق بخوانید برای شما موضوع روشن می‌شود.

وی ادامه داد: مجلس برای مدیران سقف دریافتی گذاشته و در تبصره‌ای افزایش ۳۰ درصدی را برای کسانی گنجانده که در مناطق محروم خدمت می‌کنند یا کار ویژه‌ای انجام داده‌اند که آن هم با نظر رئیس جمهور، معاون اول و وزرای دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کار آقایان خیرخواهانه بود، اظهار داشت: وقتی مشخص شد در قانون خدمات کشوری رخنه‌ای درباره پرداخت‌های فوق‌العاده مستمر در دریافتی‌های کل مدیران ایجاد شده مجلس ورود پیدا کرد و برای آن سقفی دو برابر حداکثر حقوق را گذاشت.

تازیانه معادن بر پیکر محیط‌ زیست یزد

به گزارش یزد آوا؛ طی دو دهه گذشته یکی از شاخص‌های برتری یزد، میزان بهره‌برداری از معادن بوده و یزد اکنون در رتبه ششم قرار دارد اما علاقه به حفظ این جایگاه، آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد کرده است.

به گزارش مهر، استان یزد را اکنون به عنوان ششمین استان معدنی کشور می‌شناسند و یکی از افتخارات آن بهره‌مندی از مواهب طبیعی در این نقطه از کشور اسلامی است.

به گفته کارشناسان معدنی، یزد کلکسیونی از انواع سنگ‌ها و مواد معدنی است و هر آنچه ماده معدنی در دنیا وجود دارد، اگر ده‌ها معدن غنی از آن در یزد وجود نداشته باشد، حداقل رگه‌هایی از آن وجود دارد.

گرچه سنگ‌آهن اصلی‌ترین ماده معدنی استان یزد به شمار می‌رود و ۲ مجموعه عظیم در استان در حال بهره‌برداری از این معادن هستند اما فعالیت‌های معدنی در استان به این موارد خلاصه نمی‌شود و صدها معدن کوچک و بزرگ در مناطق مختلف استان در حال بهره‌برداری هستند.

ده‌ها سال پیش معادن سنگ‌آهن در بافق و اردکان مشغول به فعالیت بودند و علاوه بر این‌که بخشی از نیازهای استان از محل عوارض این معادن تأمین می‌شد، اشتغال‌زایی خوبی نیز ایجاد شده بود و نظارت‌های زیست‌محیطی نیز بر این معادن طبق روال معمول صورت می‌گرفت و مشکلی در حوزه این دو معدن بزرگ وجود نداشت.

حفاری‌های معدنی، دشت، کویر، کوهستان و روستا نمی‌شناسد

به تدریج با شناسایی رگه‌های معدنی کار کند و کاو در دشت و کویر، مرتع و کوهستان و روستا و بیابان آغاز شد به نحوی که امروز جاده‌ای در استان نیست که چند کیلومتری دورتر از آن، فعالیت معدنی صورت نگیرد.

در برخی مناطق استان تپه‌هایی که تا چندی پیش چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در جاده‌ها خلق کرده بودند، امروز تراشیده شده‌اند و نشانی از آنها نیست یا اگر باشد، بیشتر شبیه یک برآمدگی است که هیچ شباهتی به تپه و کوه ندارد.

صدور مجوزهای بی‌امان نفس محیط زیست یزد را به شماره انداخته و حتی اجازه تنفس به زمین خدا داده نمی‌شود که البته به نظر می‌رسد این روند اندکی نسبت به قبل بهبود یافته است.

درخواست روزانه ۶۰ حفاری معدنی در یزد

تا چندی پیش به گفته مسئولان اداره منابع طبیعی یزد، روزانه درخواست ۶۰ حفاری معدنی در یزد ارائه می‌شد که اگر فقط نیمی از این درخواست‌ها موافقت‌نامه دریافت کنند، باید نگران بسیاری از روستاهای استان شد، همانگونه که امروز در شهرستان تفت زندگی مردم برخی روستاها تحت تأثیر بهره‌برداری از معادن قرار گرفته و حتی آب آشامیدنی آنها را آلوده کرده است.

در مناطق دیگر نظیر ندوشن نیز بهره‌برداری‌های بی‌امان معادن و رفت و آمد ماشین‌های معدنی، گرد و خاک بسیاری را در هوا پراکنده می‌کند و علاوه بر آلودگی شدید زیست‌محیطی، بوته‌هایی که بهره‌برداران منابع طبیعی و دامداران از آنها به طور غیرمستقیم ارتزاق می‌کردند، نابود شده است.

از بین رفتن مراتع سبب شده بسیاری از روستاهای استان که روزگاری نه چندان دور قطب دامداری و دامپروری استان محسوب می‌شدند، به شدت تحت تأثیر قرار گیرند و فعالیت‌های معدنی و از بین رفتن مراتع، دامداری آنها را تعطیل کند.

حفاری‌های معدنی به کمک خشکسالی برای تخریب مراتع آمده است

در شرایطی که در استان هشدارها برای خشکسالی بلند است، مجوزهای معدنی بی‌رویه صادر می‌شود تا بیل‌های مکانیکی به جان مراتع بیفتند و اندک مراتع موجود نیز به بهانه حفاری معدنی و کسب سود بیشتر آن هم برای عده‌ای خاص از بین برود.

یکی از کارشناسان محیط زیست در این زمینه گفت: تاکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان با استخراج معادن تخریب شده است.

«علی معظم» بیان کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از معادن یکی از عوامل بیابان‌زایی و حتی بروز گرد و غبار، سیلاب و دیگر عوامل مخرب طبیعی است که از آن به عنوان بلایای طبیعی یاد می‌شود اما واقعیت این است که این بلایا به دست خود انسان نازل می‌شود.

وی عنوان کرد: امروز شاهدیم که کیلومترها و حتی صدها هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در اختیار بهره‌برداران معدنی قرار گرفته و آزادانه به تخریب این عرصه‌ها می‌پردازند.

یکی از مشکلات در این حوزه این است که به رغم این‌که افراد در ابتدا مجوزهای خود را در یک مساحت محدود دریافت می‌کنند اما در زمان اکتشاف و بهره‌برداری کیلومتر در کیلومتر فعالیت می‌کنند و حتی گاهی احداث جاده‌ و راه‌های دسترسی به معدن بیش از خود معدن، عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست را دستخوش تخریب می‌کند.

تخریب‌هایی که توسط معادن اتفاق می‌افتد فقط گریبانگیر محیط‌زیست و منابع طبیعی نیست بلکه در استانی نظیر یزد، گریبان میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری را گرفته و نمونه آن معدنی است که در شهرستان تفت چشمه‌های بی‌نظیر آهکی را مورد تخریب قرار داده است.

مشکل اصلی، بهره‌برداری غیراصولی از معدن است

معاون اداره کل محیط زیست استان در این زمینه گفت: نفس بهره‌برداری از معدن خالی از اشکال است زیرا به هر حال خداوند متعال مواهبی را برای زندگی بشر در دل طبیعت قرار داده اما نحوه بهره‌برداری بسیار حائز اهمیت است.

حسن اکبری عنوان کرد: با وجود این‌که محیط زیست از ارکان توسعه پایدار در هر کشوری است، بهره‌برداری از معادن در کشور ما هنوز به صورت اصولی و کارشناسی انجام نمی‌شود به همین دلیل تخریب محیط زیست را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: حفاری معادن آلودگی‌های متعددی از جمله آلودگی هوا،‌ آلودگی صوتی و آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد و با این شیوه بهره‌برداری، خطرات جدی معدنکاری همواره محیط زیست استان یزد را تهدید می‌کند.

معدنکاران زیر بار مخرب بودن فعالیت‌های خود نمی‌روند

به رغم این‌که نظر کارشناسان و ادارات مرتبط در مورد فعالیت‌های معدنی در یزد مشخص است اما بهره‌برداران معدنی هرگز زیربار آلایندگی فعالیت‌های خود نمی‌روند و حتی تشکل‌های صنفی آنها حمایت‌های جدی از آنها می‌کنند.گرچه به ظاهر دغدغه محیط زیست، منابع طبیعی، مهاجرت‌های روستاییان و… را دارند اما حفظ جایگاه معدنی استان برای آنها بیشتر حائز اهمیت است که در این شرایط حداقل امید می‌رود سود حاصل از بهره‌برداری معادن نصیب مردم این استان نیز بشود.

اتفاق نظر بر سر کاهش قیمت سنگ آهن

سنگ آهن پیش بینی ها نشان می دهد در نیمه دوم سال جاری میلادی سرمایه گذاری دولت چین در بخش زیرساخت ها کاهش خواهد یافت و این امر می تواند از تقاضا برای فولاد و سنگ آهن بکاهد و در نهایت موجب روند نزولی قیمت این محصولات شود.

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز، قیمت سنگ آهن در ماه های اخیر تحت تاثیر برنامه های حمایتی دولت چین و افزایش قیمت فولاد در این کشور، افزایش یافته است.

روز گذشته تغییرات بزرگی در قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد حاصل نشد و سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش های جدید از برنامه دولت چین در خصوص فعالیت های سفته بازی در بازار معاملات آتی این کشور هستند. این هفته برخی رسانه ها از برنامه دولت چین برای بررسی معاملات آتی خبر دادند.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارش خود آورده است، نهاد عالی برنامه ریزی چین در حال بررسی احتمال معاملات سفته بازی در بازار معاملات آتی مواد خام این کشور است. روز سه شنبه انتشار این گزارش ها سبب احتیاط سرمایه گذاران و کاهش قیمت سنگ آهن شد.

واقعیت این است که بخشی از افزایش قیمت سنگ آهن در ماه های اخیر حاصل فعالیت های سفته بازهاست. و هر اقدامی که از این نوع فعالیت ها جلوگیری کند به کاهش قیمت ها منجر می شود. در ماه گذشته میلادی (فوریه) قیمت سنگ آهن ۹.۵ درصد افزایش یافت و در سال جاری میلادی تا کنون قیمت این ماده خام ۱۵ درصد افزایش یافته است.

سال گذشته قیمت ها بیش از هشتاد درصد رشد کرده بود. بسیاری از کارشناسان معتقدند دلیلی برای این میزان افزایش قیمت وجود ندارد. تقاضا برای سنگ آهن به تدریج در حال افزایش است اما این رشد نمی تواند افزایش سریع و قابل ملاحظه قیمت ها را منطقی جلوه دهد. نکته مهم این است که وجود سفته بازها در بازار و تاثیر آنها بر رشد قیمت ها بدین معناست که مقابله با آنها سبب اصلاح قابل ملاحظه قیمت ها خواهد شد.

از سوی دیگر پیش بینی شده در نیمه دوم سال جاری میلادی سرمایه گذاری دولت چین در بخش زیرساخت ها کاهش خواهد یافت و این امر می تواند از تقاضا برای فولاد و سنگ آهن بکاهد. ماه گذشته میلادی عوامل مختلف از جمله هیجان های سرمایه گذاران سبب شد قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد به بالای ۹۴.۵ دلار برسد.

تحلیل گران در نهادهای مختلف معتقدند متوسط قیمت ها امسال زیر ۷۰ دلار خواهد بود. این پیش بینی منطقی به نظر می رسد زیرا از یک سو در سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصاد چین در سطح سال گذشته است و از سوی دیگر احتمال افزایش تقاضا برای فولاد در کوتاه مدت در آمریکا زیاد نیست.

عاملی دیگری که سبب می شود قیمت ها در ماه های آینده اصلاح شوند رشد عرضه است. شرکت های بزرگ تولیدکننده سنگ آهن یعنی بی اچ پی بیلیتون، ریوتینتو، ویل اس ای و فورتسکیو بر ظرفیت تولید خود افزوده اند و رشد عرضه به بازار یک امر حتمی است. آندسته از کارشناسان که معتقدند قیمت سنگ آهن حمایت می شود می گویند وضعیت کلی اقتصاد جهان امسال بهتر از سال گذشته است و سرمایه گذاری ها در بخش خای زیرساختی افزایش خواهد یافت.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در یک سال اخیر نشان داده شده است:
نمودار

دریغ از یک کیلومتر آسفالت

اما،تاکید میکنم اما اما، اما،
۲۸ کیلومتر باقیمانده کاری فراتر از قطعه مذکور است، پل مرحوم مهندس اسدی، قسمت ابتدایی اتصال دو جادهدر کیلومتر تقریباً ۴۸، پل عمیق باز همان ابتدایی جاده قبل از پل اسدی، پل طویل بعد از پل اسدی، پل روبروی مسجد حضرت ابوالفضل ( ع)، پل عمیق پیچ رجب، مواردی نیستند که به این سادگی بتوان از کنارش رد شد هرچند مردم شهرم ۴۸ ماهی است که به سادگی از کنارش می گذرند. بد نیست به این مطلب هم توجه ای کنید “وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!”
آقای فرماندار! با این تعداد بولدوزر و گریدر و غلتک بنظر نمی رسد کار ۴ ماهه جمع شود.

جاده بافق…
جاده بافق …
جاده بافق …
دیگر کسی نیست که قضیه جاده بافق را نداند
جاده ای که ملقب به جاده مرگ شد.
جاده ای که حتی نامش هم بهانه و دلیلی شد برای نیامدن پزشکانی متخصص که متعهد شده بودند بیایند!

جاده ای که پس از سه سال از افتتاح تقریباً ۶۰ کیلومتر ابتدایی اش یا شایدم انتهایی اش، تنها ۱۵ کیلومترش افتتاح شد و یا شایدم افتض…؛ بیخیال شوم.
بریم سراغ همین ۱۵ کیلومتر.
پل رودخانه شور که حالا معضل و نقطه حادثه خیز پرخطری است برای همین چند کیلومتر و فقط کسانی که قبلا تردد کرده اند میتوانند جان سالم به در برند!. به کجا رسید؟ چه شد؟ چرا کار آن شروع نمی شود تا تمام شود؟
حتماً باید در این نقطه هم…؟ بیخیال.
اقای فرماندار مگر قرار نبود کار این پل بلافاصله شروع شود؟؟؟!
الان هم حداقل سه هفته میگذرد و آغاز که هیچ!! حتی تقلایی برای شروع آنهمدیده نمی شود و البته دریغ از یک کیلومتر آسفالت!
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که لااقل تاکید میکنم لااقل تا الان آن چنان وعده ای نداده است.
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که حساب و کتاب می داند و مسلما هم جدول تناسب!
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که تا همین جا هم با نظارت و سر زدن های ناگهانی اش کار پیش رفته.
اما، آقای فرماندار! ۱۵ کیلومتر اول در حالی به پایان رسید که آن چنان خاکریزی، خاکبرداری نداشت و در نهایت هم قریب به ۲ ماه طول کشید و با یک حساب سر انگشتی میتوان نتیجه گرفت که مابقی کار ۴ ماه طول می کشد.
اما،تاکید میکنم اما اما، اما،
۲۸ کیلومتر باقیمانده کاری فراتر از قطعه مذکور است، پل مرحوم مهندس اسدی، قسمت ابتدایی اتصال دو جادهدر کیلومتر تقریباً ۴۸، پل عمیق باز همان ابتدایی جاده قبل از پل اسدی، پل طویل بعد از پل اسدی، پل روبروی مسجد حضرت ابوالفضل ( ع)، پل عمیق پیچ رجب، مواردی نیستند که به این سادگی بتوان از کنارش رد شد هرچند مردم شهرم ۴۸ ماهی است که به سادگی از کنارش می گذرند. بد نیست به این مطلب هم توجه ای کنید “وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!”
آقای فرماندار! با این تعداد بولدوزر و گریدر و غلتک بنظر نمی رسد کار ۴ ماهه جمع شود.
شاید از نظر شما و شایدهم مردم! روند کار بهتر شده باشد اما این برتری، نسبی است آن هم نسبت به قبل و قطعا کافی نیست. هرچند شما پیشتر در جلسه دیماه کارگروه بدین موضوع معترف بوده اید که ” از روند وشتاب کار راضی نیستیم “
پس دوستانه به شما بگویم اگر نمیخواهید و واقعا قصد دارید جاده را تا پایان خرداد تحویل دهید لازمه اش این است که بر حجم ماشین آلات بیفزایید وگرنه کار به زمستان سال ۹۶ می کشد.
این نکته را هم بگویم تا الان برودت هوا دست آویزی برای آقایان مسئول مرکز نشین بود و فردا گرمای هوا.

رحمت الله شریعتی

با فرمول پیشنهادی بورس؛ سایه دولت از قیمت گذاری سنگ آهن کنار می‌رود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تلاش نهاد نظارتی بازار سرمایه برای رفع ابهام از وضعیت کسب و کار صنعت سنگ آهن به عنوان یکی از صنایع مهم و استراتژیک صنعت و بورس کشور خبر داد.

به گزارش ماین نیوز، شاپور محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران در خصوص آزادسازی قیمت سنگ آهن گفت: با توجه به مشکلات موجود در قیمتگذاری سنگ آهن و نارضایتی فعالان این عرصه و سهامداران و ذینفعان، فرمولی برای تعیین قیمت سنگ آهن از سوی سازمان بورس تهیه شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این فرمول برای اجرایی شدن به وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی از نمایندگان مجلس نیز ارائه شده است.

وی در پاسخ به پرسش ما در خصوص جزئیات این فرمول تصریح کرد: در واقع با تعیین این فرمول تلاش داریم تا تمام سنگ آهن و سایر فرآورده‌های معدنی که بخش خصوصی تولید می‌کند، به قیمتهای جهانی متصل و متناسب با آن نیز قیمتهای داخلی تعیین شوند و عملا دولت دخل و تصرفی در قیمتگذاری نداشته باشد.
بورس
به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛ این فرمول بر اساس قیمت های قیمتهای جهانی تهیه و تنظیم شده است.

گفتنی است، کنسانتره سنگ آهن در حالی در جهان قیمتهای بیش از ۹۰ دلاری را پشت سرگذاشته که هر تن کنسانتره در ایران با قیمت متوسط ۳۸تا ۴۰ دلار به فروش می‌رسد و در حالی این ارزان فروشی صورت میگیرد که فولاد در ایران با نرخ جهانی معامله می‌شود و این شرایط سبب شده که صنعت سنگ آهن با شرایط نامساعدی مواجه شده و ۱۰ هزار میلیارد تومان توسعه در این صنعت به عنوان پیش نیاز تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ با مخاطره مواجه گردد.

از سویی دیگر ارزان فروشی سنگ آهن در ایران به سود فولادسازان تمام شده و اخیرا فولاد مبارکه به دلیل بهره‌مندی از سنگ آهن ارزان سود سال ۹۶ خود را ۵۳ درصد افزایش داده، در حالی که معدنی‌ها هیچ افزایشی نداشته‌اند.

60 تن میوه تنظیم بازار شب عید در بافق توزیع می شود

به گزارش یزد آوا، به منظور رفاه حال همشریان در تامین میوه ایام عید نوروز جلسه تنظیم بازار شب عید با حضور معاون فرماندار و برخی از مسئولان اداری شهرستان در محل فرمانداری بافق برگزار شد .

محمد علی طالعی معاون فرماندار بافق در این نشست بر ضرورت اهمیت تامین مایحتاج مردم در ایام عید نوروز و لزوم نظارت بیشتر در نحوه توزیع و کیفیت کالاهای عرضه شده در بازار شب عید تاکید کرد.

رییس اداره تعاون روستایی بافق نیز در این جلسه از درخواست سهمیه ۶۰ تنی میوه برای شهرستان خبر داد و گفت: به منظور تنظیم بازار میوه شب عید ۲۰ تن سیب و ۴۰ تن پرتقال جهت توزیع در بافق درخواست شده است.

سید محمود میرطاهری در خصوص زمان توزیع میوه تنظیم بازار شب عید عنوان کرد: سهمیه میوه شب عید بافق در هفته پایانی اسفندماه توزیع می شود.

گفتنی است میوه تنظیم بازار شب عید در چهار نقطه از شهر بافق از جمله پارکینگ شهرداری جنب آستان امامزاده عبدالله (ع)،پارکینگ خیابان وحشی بافقی، میدان فاطمیه، بلوار بسیج جنب موسسه خیریه شکرانه توزیع می شود.

ایران آماده همکاری با استرالیا در زمینه تبدیل سنگ آهن به فولاد است

به گزارش ماین نیوز، «مهدی کرباسیان» روز دوشنبه در دیدار « ریچارد بولت » وزیر زیرساخت استرالیا با وی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: ایران علاقه مند به استفاده از ظرفیت های استرالیا در بخش های آموزش، فناوری و تحقیقات در رابطه با معدن است.

کرباسیان اظهار کرد: استرالیا و ایران هر دو از نظر معدنی غنی هستند و ایران مایل است از تجربیات و دانش استرالیا در بخش های مختلف معدن بهره ببرد.

وی گفت: ایران به دانش و فناوری های نوین برای مکانیزه کردن معادن و همکاری های تحقیقاتی و آموزشی با کشوری مانند استرالیا برای توسعه بخش معدن نیاز دارد.
رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو توضیح داد: ایران سه میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن و ذخایر قطعی زغالسنگ بالغ بر ۱٫۲ میلیارد تن است و به تازگی ظرفیتی بالغ بر ۵۰ تن به ذخیره قطعی ۳۲۰ تنی طلای کشور افزوده شده است.

کرباسیان تاکید کرد: پیشنهادهای مختلفی از کشورهای کانادا و آفریقای جنوبی برای همکاری در بخش معدن دریافت شده، اما به دلیل تجربه و دانش استرالیا در این بخش، تمایل به همکاری با این کشور بیشتر است.

این مقام مسئول پیشنهاد کرد: ایران واسترالیا با توجه به قابلیت های زیاد همکاری در بخش معدن، کارگروهی از هر دو طرف برای شناخت بیشتر موقعیت ها و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز تشکیل، تا زمینه های همکاری در چارچوب سرمایه گذاری های مشترک فراهم شود.

کرباسیان همچنین، مساله مدیریت آب و جلوگیری از هدر رفت آن در بخش معدن را از نیازهای فوری این بخش دانست و گفت: ایران به دلیل محدودیت منابع آب نیازمند تغییر سیستم استفاده از آب در بخش معدن و استفاده بهینه از منابع آب است.

براساس ذخایر شناسایی شده، ایران برخوردار از ۵۷ میلیارد تن ماده معدنی است که از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، علاوه براین میزان ذخیره شناسایی شده سنگ آهن به رقم ۵٫۱ میلیارد تن رسیده که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

تاسيس شركت مشاور مادر با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش ۱۰ درصدی هزینه تمام شده گل گهر در سال قبل

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر گفت: اگر معادل ١٥ درصد راندمان شركت را افزايش دهيم، بيش از ٢٠ درصد در كاهش قيمت تمام شده تاثير دارد.

به گزارش ماین نیوز، ناصر تقی زاده در هفتمين نشست مديران منطقه گل گهر افزود: تاسيس يك شركت مشاور مادر برای استفاده بهينه از امكانات با هدف صرفه جويی در كاهش هزينه ها در همه بخش های شركت ضروري است.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر گفت: اگر معادل ١٥ درصد راندمان شركت را افزايش دهيم، بيش از ٢٠ درصد در كاهش قيمت تمام شده تاثير دارد.

وی عنوان کرد: برای رقابت در آينده بايد قيمت تمام شده را كاهش دهيم. پارسال موفق شديم هزينه های تمام شده ١٠ درصد كاهش دهيم.

تلف شدن پرندگان پارک آهن شهر بافق ارتباطی با بیماری آنفلوآنزا ندارد

مدیرکل اداره دامپزشکی استان یزد در مصاحبه با یزد آوا؛ از معدوم‌سازی طیور آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دونقطه از شهر یزد خبر داد و گفت: این طیور آلوده در مناطق روستایی حسین‌آباد ریسمانی و محمودی مشاهده شدند که تمامی آن‌ها اعم از خانگی، زینتی و کبوتر تا شعاع یک کیلومتری جمع‌آوری و معدوم شدند.

علی اکبرحدادزاده با اشاره به این‌که ویروس این بیماری در حال حاضر قابلیت انتقال به انسان را ندارد خاطرنشان کرد: تاکنون نیز موردی از ابتلای هم استانی‌هایمان به این بیماری گزارش نشده است.

حداد زاده علت جمع‌آوری و معدوم‌سازی این طیور را امکان ایجاد جهش در این ویروس و قابلیت انتقال به انسان دانست و اظهار داشت: این بیماری تنها به طیور اختصاص دارد ولی ممکن است در آینده به انسان و حیوانات دیگر هم منتقل شود.

وی مهم‌ترین علامت این بیماری در طیور را تلفات بالا عنوان کرد و در خصوص اقدامات سازمان متبوعش برای مقابله با این ویروس هم گفت: فعلاً در حال پایش شعاع ۳ کیلومتری مناطق مشکوک هستیم که خوشبختانه تا این لحظه موردی گزارش نشده است.

حداد زاده اضافه کرد: تاکنون موردی از این بیماری در شهرستان‌ها مشاهده نشده و ماجرای تلف شدن پرندگان پارک آهن شهر بافق نیز با این بیماری ارتباطی ندارد.

وی به شهروندان توصیه کرد: طیور بومی خود را از پرنده‌های آزاد پرواز مانند گنجشک، کبوتر و کلاغ جدا کرده، طیور خود را در فضای آزاد در قفس نگه‌داشته و به کبوتران خود اجازه پرواز ندهند و در صورت تغذیه طیور خود باپوست تخم‌مرغ، آن را جوشانده و با غذا مخلوط کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: از شهروندان خواهشمندیم در صورت مشاهده تلفات در طیور خانگی و صنعتی خود با شماره ۱۵۱۲ تماس بگیرند و مطمئن باشند خسارت‌های آن‌ها از طرف اداره پرداخت خواهد شد.

حداد در پایان با اشاره به عدم ورود این بیماری به مرغ داری‌های صنعتی و نظارت‌های شدید بر آن‌ها به مردم اطمینان داد با خیال آسوده از مرغ‌ و تخم مرغ های موجود در بازار استفاده کنند.

سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی برای فرآوری سنگ آهن کم عیار

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز، «امیر علی طاهرزاده» افزود: ظرفیت سالانه پیش بینی شده برای کارخانه یاد شده تولید ۶۲۰ هزار تن کنسانتره پرعیار با ایجاد اشتغال برای حدود ۱۵۰ نفر است.

سال های گذشته میلیون ها تن سنگ آهن کم عیار به دلیل نبود کارخانه فرآوری در کشورمان به چین صادر می شد و این کشور بیشترین ارزش افزوده را از محل فرآوری این نوع سنگ آهن بدست می آورد.

طرح مزبور در واقع یک فناوری جدید به حساب می آید که با تلاش یک شرکت خصوصی داخلی اجرا شد. کارخانه سنگ آهن کم عیار جلال آباد کرمان در چارچوب سیاست استفاده حداکثری از توان فنی و سرمایه ای بخش خصوصی کشور، جذب سرمایه گذار، ایجاد ارزش افزوده و کسب درآمد از سنگ آهن های کم عیار اجرایی شده است.

مجتمع سنگ آهن جلال آباد زرند با ذخیره ۱۹۰ میلیون تنی در شهرستان زرند استان کرمان قرار دارد.

طاهرزاده یادآور شد: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد پیش بینی شده که در چارچوب طرح جامع فولاد دنبال می شود و بر این اساس استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی هدف گذاری شده است.

تامین خوراک

مدیر معادن سازمان ایمیدرو گفت: این سازمان به منظور استفاده از ذخایر معدنی، تامین خوراک واحدهای فولادسازی فعلی را به عنوان یک برنامه اصلی در دستور کار دارد و پیاده سازی طرح های مختلف در این زمینه، عاملی مهمی در رشد اشتغال و شکوفایی سایر بخش های اقتصادی کشور محسوب می شود.

پیشتر سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: قرار است کارخانه جلال آباد زرند حداقل ۱۰ میلیون تن سنگ آهن کم عیار را با فرآوری، وارد چرخه تولید شمش فولاد کند.

اجرای پنج میلیون تن کنسانتره و گندله

مدیر معادن ایمیدرو افزود: اجرای طرح تولید پنج میلیون تن کنسانتره و گندله در منطقه سنگان (خراسان رضوی) در قالب عقد قرارداد مشارکت با بخش خصوصی در دست اجراست و پیش بینی شده طرح گندله پنج میلیون تنی در سال ۹۶ راه اندازی شود.

به گفته وی، پیشرفت این طرح قبل از مشارکت با بخش خصوصی حدود ۲۵ درصد بود، اما اکنون نزدیک به ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بررسی ذخایر شناسایی شده سنگ آهن میزان آن را ۵٫۱ میلیارد تن نشان می دهد که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

عوارض صادرات سنگ آهن قطعا امسال اجرا نخواهد شد

جعفر سرقینی در حاشیه سمپوزیوم و نمایشگاه فولاد ۹۵ در تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت اعمال عوارض سنگ آهن به کجا رسید؟ توضیح داد: ما پیشنهاد خود را دادیم و از مابقی ماجرا بی‌خبر هستیم. البته قطعا در سال جاری جلسه شورای اقتصاد درخصوص تصمیم‌گیری درباره این پیشنهاد تشکیل نخواهد شد و در نتیجه تا پایان امسال عوارض صادرات سنگ آهن اعمال نخواهد شد و تصمیم‌گیری در این زمینه به سال بعد موکول می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه تشکل‌های معدنی اعتقاد دارند وزارت صمت دفاع خوبی درخصوص ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه در مجلس نکرده است، نظر شما در این باره چیست؟ عنوان کرد: اینطور نیست. ما در حد توانمان و طبق اسنادی که در مجلس موجود است، حتی پیشنهاد حذف ماده ۵۴ را دادیم که رای نیاورد. در حال حاضر نیز بررسی دوباره این ماده با توجه به ایراداتی که شورای نگهبان به آن گرفت در کمیسیون‌های مجلس در حال انجام است.

سرقینی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ماین نیوز درخصوص اتهام اروپایی‌ها مبنی بر دامپینگ فولاد مبارکه در بازار این منطقه نیز گفت: هیچ دامپینگی انجام نشده و مدارک آن هم موجود است. یک بار هم مشابه چنین اتهامی در دهه ۸۰ مطرح شد که در دادگاه به نفع ما رای داده و مشخص شد هیچ دامپینگی صورت نگرفته است. در حال حاضر نیز هیچ دامپینگی صورت نگرفته است. فولاد مبارکه این توان را داشته که با اروپایی‌ها رقابت کند.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی