دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شورا بسیج بافق برگزار شد

دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شوراء واحد مقاومت بسیج دانش آموزی پیشگام ((برادر)) حوزه مقاومت دانش اموزی قاسم ابن الحسن (ع) شهرستان بافق سال ۱۳۹۶ برگزار گردید.

در این دوره دانش آموزان آموزش‌های لازم در مورد مسئولیت‌هایی که به آنان در واحد مقاومت مربوطه داده شده بود توجیه شدند.
این دانش آموزان هر یک مسئول نیروی انسانی، تربیت آموزش، علمی، فرهنگی و خبرنگاری بودند.
در این دوره “حجه الاسلام مولایی” ازتعلیم وتربیت ناحیه و”دهقان” فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در مورد مسئولیت هر کدام مطالبی را ارائه نمودند.

دوره آموزشی توانمندسازی اعضای شوراء واحد مقاومت بسیج دانش آموزی پیشگام ((خواهر)) حوزه مقاومت دانش اموزی قاسم ابن الحسن (ع) شهرستان بافق سال ۱۳۹۶ برگزار گردید.
در این دوره دانش آموزان آموزش‌های لازم در مورد مسئولیت‌هایی که به آنان در واحد مقاومت مربوطه داده شده بود توجیه شدند این دانش آموزان هر یک مسئول نیروی انسانی، تربیت آموزش، علمی، فرهنگی و خبرنگاری بودند.
در این دوره  حجه الاسلام هاشمی مسئول تعلیم وتربیت ناحیه و” دهقان ” فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در مورد مسئولیت هر کدام مطالبی را ارائه نمودند.
منبع: خبرگزاری بسیج  بافق،

متن پیام فرماندار بافق در خصوص هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس است و از ٣١ شهريور ماه ١٣٥٩ تا امروز ٣١ شهريورماه ١٣٩٦ ، سي و هفت سال گذشته است.

جا دارد ابتدا گرامي بداريم اين هفته را و اداي احترام كنيم به روح بلند فرمانده كل قوا در دوران دفاع مقدس و بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي و سپس

– اداي احترام كنيم به روح والاي شهدا كه والاترين و عزيزترين دارايي خود، يعني جان خود، را دادند تا انقلاب اسلامي به حيات خود ادامه دهد، تماميت ارضي كشور حفظ شود و عزت و شرف ايران و ايراني پايمال نشود.

– اداي احترام مي كنيم به جانبازان رزمندگان دفاع مقدس كه امروز از يادگاران دوران دفاع هستند و نسل امروز و فرداي ايران اسلامي به آنها و به كار بزرگي كه انجام دادند، افتخار مي كند.

– اداي احترام مي كنيم به خانواده ها و پدران و مادراني كه چنين فرزنداني در دامن خود پرورش دادند تا بتوانند از كيان كشور دفاع و مقابل دشمني كه حمايت همه جانبه تسليحاتي، دلاري و روحي و رواني مي شد بايستند و آن را به زانو در آورند.

و آرزو مي كنيم همچنان كشور ما با سكانداري رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و تلاش و دلسوزي همه مسئولين و دولتمردان جمهوري اسلامي ايران در اين دوران و دنياي پر فراز و نشيب پيش برود و روز به روز بر عزت و اقتدار آن در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي افزوده شود.

محمد زاده رحماني

فرماندار شهرستان بافق

افزایش یک و نیم هکتاری سطح زیر کشت زعفران در بافق

رئیس جهاد کشاورزی بافق از افزایش یک ونیم هکتاری سطح زیر کشت زعفران در شهرستان بافق خبر داد و گفت: با توزیع بیش از ۱۷ تن پیاز زعفران بین کشاورزان در دوره کاشت قبلی،سطح زیر کشت این محصول به ۷۵هکتار رسید.

حمید عسکری با بیان اینکه به طور میانگین از هر هکتار در این مزارع بیش از ۳٫۵کیلوگرم زعفران برداشت می شود بیان کرد:بیش از ۵۰۰کشاورز در این زمینه فعالیت می کنند.

وی افزود:برداشت این محصول از نیمه آبان ماه به مدت ۲۵روز صورت می گیرد.

رئیس جهاد کشاورزی بافق مناطق کوشک و سبز دشت این شهرستان را مهمترین منطقه جهت کشت گیاه زعفران عنوان و تصریح کرد: این مناطق به دلیل قرار گیری در ارتفاع بالای ۱۲۰۰ متر از سطح دریا برای کشت این گیاه مناسب می باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان / آفتاب بافق

یادواره شهدای اصناف در بافق برگزار شد

خستین یادواره ۳۵شهید بازاریان بافق با حضور فرماندار ،جمعی از مسوولان وخانواده های شهدای این شهرستان در امام زاده عبدالله بافق  برگزار شد.

فرمانده بسیج راه آهن جمهوری اسلامی ایران  در این آیین با اشاره به رشادت های شهدا در دوران دفاع مقدس گفت:شهدایما برای حاکمیت خوبی ها،انسانیت و خدا محوری به شهادت رسیدند که شهدا صندوق ذخیره معنوی کشور هستند.

داوود عباس زاده هدف از برگزاری این گونه از مراسم ها را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت عنوان کرد.

وی افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که روحیه جهادی و اعتقادی دوران طلایی دفاع مقدس را به دوران خدمت و سازندگی اکنون تسری دهیم.

فرمانده بسیج راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:  اخلاص، ایثار، فداکاری، خدا محوری، ولایت پذیری، اتحاد و انسجام از مسائلی بود که جوانان و اقشار مختلف مردم در دوران دفاع مقدس به بهترین شکل به نمایش گذاشتند و باید تلاش کنیم این واژه های زیبا و مقدس کمرنگ نشود.

عباس زاده با بیان اینکه تمام تلاش دشمن این است که هویت، فرهنگ و داشته های معنوی و میراث غنی گذشته ما را با ترویج هنجارشکنی و فرهنگ منحط بیگانه به یغما ببرد بیان داشت:سعی ما بر این است که در جهت ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی خود، هر آن چه در توان داریم در طبق اخلاص گذاریم و در راستای نهادینه کردن آن در جامعه تلاش کنیم.

وی خاطر نشان کرد:وظیفه ما این است که فرهنگ مهدوی و علوی را در جامعه نهادینه کنیم که عمق کار نهادینه کردن واژه های شجاعت و شهادت است.

گفتنی است:شهرستان بافق ۲۵۳شهید دارد که از این تعداد ۳۵شهید اصناف می باشند.

منبع : آفتاب بافق

عکس:م/زرین دست

جمعیت هلال احمر بافق در نوروز امسال آمادگی کامل دارد

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان گفت طرحهای هلال احمر از ۲۵ اسفند ماه شروع و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری پانای بافق،حسن پور افزود: پایگاه سه راهی سه چاهون تقویت گردیده و علاوه بر آمادگی بیشتر جهت انجام وظایف ذاتی این پایگاه آماده پاسخگویی و راهنمایی مسافران نوروزی هم هست.
حسن پور گفت:دو ایستگاه ایمنی و سلامت مسافران نوروزی با همکاری صمیمانه شهردار پر تلاش شهر در ورودیهای شهر دایر گردیده و اماده استقبال از مسافران نورورزی است.
جوانان و امدادگران داوطلب حاضر در این پایگاهها و ایستگاهها از ابتدای اسفند ماه در دوره های باز اموزی شرکت کرده اند.و آماده خدمت رسانی به مسافران عزیز میباشند.
این مقام مسول افزود.برپایی ایستگاه سلامت.توزیع بسته های فرهنگی.نقشه راهنما.بروشورهای آموزشی.پاسخ به سوالات مسافرین.حساس سازی هر چه بیشتر رانندگان در خصوص رعایت قوانین و مقرارات با را ه اندازی کمپین نه به تصادفات رانندگی .پذیرایی از مسافرین عزیز با خرمای بافق و…. از جمله فعالیتهای این ایستگاهها می باشدـ
حسن پور اضافه کرد جمعا ۸۳ امدادگر و نجاتگر و جوان داوطلب به صورت مستقیم در این ایام با جمعیت هلال احمر همکاری خواهند کرد.
رئیس جمعیت هلال احمر گفت علاوه بر برنامه های ذکر شده.با ۹۵ نفر از امدادگران و نجاتگران هلال احمر نیز هماهنگی شده و این عزیزان در غالب تیمهای امدادی سازماندهی شده اند و بصورت انکال اماده حضور در ماموریتهای احتمالی خواهند بود.
وی ابراز امیدواری کرد میهمانان و مسافران عزیز با رعایت توصیه هایایمنی سفری خوب و ایمن و به یاد ماندنی بویژه در حوزه شهرستان داشته باشند.

امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران

امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران است.

به گزارش تابناک یزد ، از جمله اماکن و جاذبه های گردشگری شهرستان بافق میتوان به آستان مقدس امامزاده ظهیر الدین عبدالله بن موسی الکاظم (ع) برادر تنی امام رضا ) ع) و فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان جهان حضرت موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد.
گنبد این آستان مقدس یکی از زیباترین گنبدها جهان بوده که در نوع خود کم نظیر است .
به گفته باستان شناسان گنبد بنای این زیارتگاه که بقعه ای بسیار زیبا و با شکوه دارد گردترین گنبد دنیاست که در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده است.
تزئینات داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است , بعضی از صاحب نظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند .
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر به فرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائرین ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند.

حكم شلاق كارگران معدن بافق لغو شد

«حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «خرداد ماه سال جاري، زماني كه مقام‌هاي دولتي و برخي نمايندگان مجلس در حال ابراز تاسف از اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بودند، خبر رسيد كه حكم شلاق براي تعداد ديگري از كارگران صادر شده است. اين‌ بار نوبت به كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق رسيده بود. حكم تعليقي شلاق اين كارگران حالا پس از گذشت چند ماه و در حكم نهايي حذف شده است؛ اتفاقي كه از ديد وكيل اين كارگران اتفاق مثبتي است.

وكيل جمعي از كارگران معدن سنگ‌ آهن مركزي بافق به خبرگزاري «ايلنا» گفت: «حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

محمدعلي جداری فروغی در خصوص حكم نهايي گفت: «از نظر من در پرونده دلايلي مبني بر محكوميت كارگران وجود نداشت ولي با وجود اين مساله، تقليل مدت تعليق حكم و نيز تبديل شلاق به جريمه نقدي، تغييرات مثبتي است كه اتفاق افتاده است.»

خرداد ماه دو سال پيش بود كه خبر رسيد كارگران شركت سنگ‌ آهن مركزي شهرستان بافق در اعتراض به عرضه ۲۸/۵ درصد از سهام اين شركت معدني در فرابورس كه به قصد خصوصي‌سازي انجام گرفته است، از تاريخ ۲۷ ارديبهشت دست از كار كشيده‌اند. كارگران معتقد بودند خصوصي‌سازي به تعديل نيرو و كاهش دستمزد‌ها منجر خواهد شد، زيرا كارفرماي بخش خصوصي به دنبال افزايش توليد با هزينه كمتر و سود بيشتر است. تحصن ٣٩ روزه آنها تبديل به يكي از طولاني‌ترين تحصن‌هاي كارگري پس از انقلاب شد. خرداد ماه و با صدور حكم شلاق براي كارگران وكيل آنها در خصوص لزوم رسيدگي به مسائل صنفي و تجمعات كارگري از طريق غير قضايي به «اعتماد» گفت: «اصولا براي رسيدگي به اختلافات مابين كارگر و كارفرما، ابتدا مسائل در شوراي كارگاه اداره كار مطرح شود و در مرحله بالاتر به هيات‌هاي حل اختلاف اداره كار ارجاع شود.»

يكي از خبرسازترين اتفاقات كارگري سال ٩٥ اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بود كه سبب شد صداي اعتراض فعالان كارگري بلند شود و به دنبال رسانه‌اي شدن موضوع، مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان آذربايجان غربي به دليل بي‌اطلاعي از اجراي حكم مجازات شلاق اين كارگران با حكم وزير كار از سمت خود بركنار شود. به نظر مي‌رسد عواقب همان حكم بود كه سبب شد در حكم نهايي كارگران معدن بافق، سايه مجازات شلاق از سر آنها برداشته شود.»

حاشیه‌های یک آمبولانس در بافق

به گزارش بافق پویا به نقل از همشهری، شهروندان بافق عقیده دارند آمبولانسی که برای انتقال بیماران این شهر به بیمارستان شهر و بیمارستان‌های مرکز استان انتخاب شده، فرسوده است و کیفیت لازم برای انتقال بیماران را ندارد، از این رو خواستار انعقاد قرارداد با سایر شرکت‌های خصوصی برای به کارگیری آمبولانس‌های جدید هستند.
خدمات انتقال بیمار از یک بیمارستان به سایر مراکز درمانی، در تمام بیمارستان‌های استان با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود. ۱۰ شرکت خصوصی متولی ارائه خدمات آمبولانس به بیمارستان‌های استان هستند که همگی تاییدیه‌های لازم را از مرکز فوریت‌های پزشکی استان دریافت کرده‌اند.
اما شهروندان بافق از این‌که بیمارستان این شهرستان، برای چندین دوره با یکی از این شرکت‌ها به انعقاد قرارداد برای انتقال بیماران از بیمارستان اقدام کرده است، راضی نیستند. آنها عقیده دارند باید بخش خصوصی توانمندتری برای ارائه این خدمات انتخاب شود و ناوگان آمبولانس جدیدتری به کار گرفته شود چرا که خودرو ون که در حال ارائه خدمات انتقال بیماران است، فرسوده است.
یکی از شهروندان بافق می‌گوید: این آمبولانس‌ها به تعداد محدود بین شهرستان‌های استان توزیع شده است، اما سهم مردم بافق که بیش از ۱۲۰ کیلومتر با مرکز استان فاصله دارند، خودرویی بی کیفیت و فرسوده است.
«رضا ناصری» با تا کید بر این‌که بیماران از انتقال با این آمبولانس به مرکز استان واهمه دارند، می‌افزاید: مسئولان باید بر اساس عدالت ، برای نجات جان بیماران، نسبت به ارتقای کیفیت آمبولانس بیمارستان بافق اقدام کنند تا رضایت شهروندان جلب شود.
وی اضافه می‌کند: برخی شهروندان در زمان انتقال بیماران با این آمبولانس به مرکز استان، اصلا امیدی به سفر سالم و بدون خطر ندارند چرا که هم مسیر دشوار و پرحادثه است و هم آمبولانس از کیفیت لازم برخوردار نیست.
این شهروند با اشاره به این‌که کرایه جابه‌جایی بیمار با آمبولانس فعلی تفاوت جزئی با کرایه آمبولانس‌های جدید دارد، اظهار می‌کند: بیماران حاضرند که هزینه جابجایی با آمبولانس با کیفیت را پرداخت کنند اما جانشان ایمن باشد چرا که از بروز حادثه رانندگی در محور بافق- یزد با توجه به کیفیت این مسیر، بیم دارند.

لزوم ارتقای کیفیت خدمات
یکی دیگر از شهروندان با اشاره به تمدید قرارداد با پیمانکار فعلی ارائه خدمات آمبولانس به بیماران در بیمارستان بافق، می‌گوید: مدیریت بیمارستان باید با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار توانمند، کیفیت این خدمات را ارتقا بخشد.
«حمید دهستانی» ادامه می‌دهد: با این اقدام مدیریت بیمارستان و تمدید چند ساله قرارداد با یک پیمانکار، در شرایطی که ناوگان آمبولانس این شرکت، چندان مورد رضایت شهروندان نیست، سوالاتی در اذهان شهروندان ایجاد شده مبنی بر این که دلیل این انتخاب مکرر چیست؟
وی با بیان این‌که کیفیت آمبولانس در سایر شهرستان‌های استان مطلوب است، می‌افزاید: با توجه به فاصله شهرستان بافق با مرکز استان، لازم است که ناوگانی جدید و استاندارد برای جابه جایی بیماران بیمارستان بافق به مرکز استان در نظر گرفته شود.

استاندارد بودن آمبولانس
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با بیان این‌که در حوزه خدمات پیش بیمارستانی هیچ کمبودی در ارائه خدمات به مردم استان و شهرستان بافق نداریم، می‌گوید: اما ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، برای انتقال بیمار از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر، به بخش خصوصی واگذار شده است.
«احمد دهقان» می‌افزاید: این خدمات با مشارکت ۱۰ شرکت فعال و با نظارت و تاییدیه مرکز ارائه می‌شود که ناوگان آمبولانس آنها شامل ۶۵ دستگاه آمبولانس استاندارد و مورد تایید مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان است.
وی ادامه می‌دهد: مدیریت بیمارستان به عنوان یک واحد مستقل، در انتخاب بخش خصوصی برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، استقلال عمل دارد اما همه آمبولانس‌هایی که از سوی بخش خصوصی برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی به کار گرفته شده، از تاییدیه‌های لازم برخوردار است.
این مسئول بیان می‌کند: استفاده از خودرو ون به عنوان آمبولانس به معنای استاندارد نبودن آن نیست چراکه آمبولانس ونی که در بیمارستان بافق برای انتقال بیماران استفاده می‌شود، از رده خارج نیست و در زمره خودروهای تیپ« آ» قرار دارد. نمونه این آمبولانس در سایر مراکز درمانی خصوصی نیز وجود دارد.

پیگیری ارتقای آمبولانس
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تاکید بر این‌که هیچ هزینه برای جابه‌جایی بیمار با آمبولانس و ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی از بیماران دریافت نمی‌شود، اظهار می‌کند: هزینه جابه‌جایی به‌عهده بیمارستان است.
«علی دهقان» ادامه می‌دهد: آمبولانسی که برای انتقال بیماران بیمارستان بافق به مرکز استان در نظر گرفته شده است، از استانداردهای لازم برخوردار است اما انتخاب بین پیمانکاران مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، به عهده مدیریت بیمارستان است.
وی قول پیگیری مطالبه مردم بافق برای ارتقای کیفیت آمبولانس اورژانس بیمارستانی این شهر را می‌دهد و اضافه می‌کند: قطعا ارتقای خدمات برای جلب رضایت شهروندان، هدف اصلی ارائه خدمات درمانی به مردم استان است.

نبود تقاضا برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی
مدیر بیمارستان بافق نیز با اشاره به این‌که مشابه آمبولانس بیمارستان بافق در سایر شهرستان‌های استان هم وجود دارد، اظهار می‌کند: هر چند هزینه جابه‌جایی بیماران با آمبولانس موجود نسبت به سایر آمبولانس‌ها کمتر است اما این آمبولانس نیز از استانداردهای لازم برای جابه‌جایی بیماران برخوردار است.
«علی محمد افشاری» می‌افزاید: انتخاب پیمانکار برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی با برگزاری مناقصه از‌سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انجام می‌شود اما با توجه به این‌که هیچ یک از شرکت‌های حاضر، در این مناقصه شرکت نمی‌کنند، بیمارستان مجبور به ترک تشریفات و انعقاد قرارداد با پیمانکار سابق می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون تومان از بودجه بیمارستان برای جابه‌جایی بیماران از شهرستان بافق به شهرستان یزد هزینه می‌شود اما بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی به جز پیمانکار حاضر به شرکت در مناقصه نیستند.
افشاری با بیان این‌که سود حاصل از ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، چندان قابل ملاحظه نیست، می‌گوید: ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی یعنی انتقال بیمار از یک بیمارستان به سایر مراکز درمانی شهر، رایگان است و هزینه آن از سوی بیمارستان پرداخت می‌شود.مدیر بیمارستان بافق با تاکید بر استاندارد بودن آمبولانس موجود دراین بیمارستان، می‌گوید: آمبولانس، نیروها و متولیان شرکت‌های فعال در ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، مورد بررسی و تایید قرار گرفته‌اند.

نبود امکان انتقال هوایی بیماران بافقی به مرکز استان
مدیر بیمارستان بافق با اشاره به تعیین تعرفه خدمات اورژانس بیمارستانی به مردم استان، بیان می‌کند: این تعرفه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب شده و از بیماران دریافت می‌شود.
«علی محمد افشاری» از تلاش برای ارتقای کیفیت آمبولانس بیمارستان بافق خبر می‌دهد و می‌گوید: یک دستگاه آمبولانس پشتیبان متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در بیمارستان شهرستان بافق، وجود دارد که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه می‌دهد: بخشی از خدمات جابه‌جایی بیماران از بیمارستان بافق به مرکز استان، از طریق اورژانس هوایی انجام می‌شود اما قطعا با توجه به تخصیص یک دستگاه هلی کوپتر، جابه‌جایی همه بیماران با ناوگان هوایی ممکن نیست؛ هر چند هزینه این شیوه به دلیل دولتی بودن، کمتر از بخش خصوصی است.

مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق خواستار تعامل بیشتر رسانه ها بعنوان پل ارتباطی برای ارایه خدمات بیشتر و معرفی پتاسیلهای موجود در بخشهای مختلف استان شد .

رضا فلاح مبارکی مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق خواستار تعامل بیشتر رسانه ها بعنوان پل ارتباطی برای ارایه خدمات بیشتر و معرفی پتاسیلهای موجود در بخشهای مختلف استان شد .

به گزارش بافق پویا به نقل از یزد فردا جلسه هم اندیشی خبرنگاران آزاد صدا و سیمای استان یزد که در بافق برگزار شد ، مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق با حضور در در این جلسه ضمن خیر مقدم به به خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیمای استان به گفتگو و تبادل نظر با معاون خبر صدا و سیمای استان یزد پرداخت .
image_134566
رضا فلاح مبارکی ، ضمن تقدیر از انعکاس خوب خبرهای شهرستان بافق توسط محمد علی عبداللهی ، خبرنگار آزاد شهرستان بافق خواستار تعامل بیشتر برای رسانه ایی کردن پتاسیلهای این شهرستان شد .

فلاح مبارکی با اعلام اینکه امسال برنامه زنده شبکه استانی یزد ، تحویل سال نو از شهرستان بافق و به میزبانی سنگ آهن مرکزی بافق گفت : امیدوارم با تعامل بیشتر بتوان خدمات بیشتری را به مردم ارایه داد .

مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق تعامل بین معدن ، صنعت و رسانه ها را از جمله راهکارهای توسعه همه جانبه در استان یزد دانست و گفت : صنایع و معادن استان باید با استفاده از رسانه ها و با معرفی پتاسیلهای تولیدذی و گردشگری استان فضای مناسب برای توسعه پایدار فرهنگی و اقفتصادی فراهم نموده و در این راستا همراه با رسانه ها و مدیران ارشد استان گام برداند .

برگزاری همایش خیرین و حامیان طرح اکرام

اولین همایش خیرین و حامیان طرح اکرام با حضور امام جمعه معاون فرماندار،بخشدار و جمعی از خیرین و حامیان طرح اکرام برگزار گردید.

در ابتدا سید رضا هاشمی پور مدیر کمیته امداد شهرستان بافق گزارشی در مورد عملکرد کمیته امداد ارائه نمود.
و دراین گزارش عملکرد به بیان انواع درآمد ،هزینه و سرفصل های کاری امداد اشاره نمود.

سپس امام جمعه شهرستان در سخنان خود کمک به همنوع را مطرح کرد و یادآور شد: وظیفه هر انسان مومنی که توانایی کمک به دیگران را دارد این است که به اندازه توان خود از نیازمندان دستگیری کند و در جهت برآورده کردن نیاز های آنها تا حد امکان خود بکوشد.
photo_2017-03-06_14-04-30-300x225

خانه هلال در روستای بساب راه اندازی شد

خانه هلال در روستای بساب در شهرستان بافق در راستای خدمت رسانی به مردم در مواقع لزوم راه اندازی شد.

به گزارش تابناک یزد ، زهرا نیکخواه، مسؤول خانه هلال بساب اظهار داشت: بر اساس طرح پیشنهادی دولت در راستای صدور مجوز تأسیس خانه هلال در استان ها و شهرستان های کشور، هلال احمر استان یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص منطقه سبزدشت اقدام به راه اندازی خانه هلال در یکی از روستاهای این منطقه کرد.
وی افزود: بساب نزدیک ترین روستا با فاصله ۲۵ کیلومتر به کوهبنان در استان همجوار است و با توجه به اینکه کوهبنان از مناطق زلزله خیز به شمار می روند، خانه هلال بساب با هدف امداد و نجات در مواقع لزوم به ویژه در زمان بحران و کمک رسانی به مردم راه اندازی شد.
نیکخواه با اشاره به مسؤولیت خود در خانه هلال بساب یادآور شد: اقدامات لازم در زمینه تأمین نیرو و آموزش افراد همچنین تجهیز کامل خانه هلال انجام شده و در حال پیگیری امور برای ارائه خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم هستیم.
مسؤول خانه هلال بساب که به کار پرستاری و مامایی در مرکز بهداشت بساب نیز مشغول است، در مورد خدمت رسانی در ایام نوروز نیز بیان کرد: در ایام عید نوروز به صورت شبانه روزی هم در چادر امداد نجات با هدف امداد و راهنمایی مهمانان نوروزی و هم در مرکز بهداشت بساب در راستای ارائه خدمات مطلوب به بیماران و در امر بهداشت و درمان و فوریت های پزشکی در خدمت مردم منطقه سبزدشت و مهمانان نوروزی هستیم.

حقوق مدیران برای مردم شفاف شود/ به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس خواستار شفاف‌سازی مصوبه مجلس درباره حقوق‌های مدیران شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۵ اسفند) قوه مقننه، با استناد به اصل ۳ قانون اساسی در اخطاری گفت: در موضوع حقوق‌ها بنده به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم.

وی با تاکید بر اینکه نقد مردم را باید پذیرا باشیم چون این اصل نظام اسلامی است، ادامه داد: باید بحث حقوق‌ها را برای مردم شفاف کنیم.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس با بیان اینکه حقوق‌های نجومی غیرقانونی بوده و مجلس برای آن سقفی تعیین کرده است، اظهار داشت: سقف حقوق مدیران با مصوبه مجلس از ۵۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان رسیده است.

صباغیان تصریح کرد: اگر حقوق‌های نجومی قانونی بود، باید از دریافت‌کنندگان آن که ملامت‌هایی شنیده‌اند، اعاده حیثیت شود و اگر غیرقانونی بوده همچنان پرداخت ۱۴ میلیون تومان به مدیران غیرقانونی است.

وی افزود: در سال آینده حقوق کارگران تنها ۱۰ درصد افزایش می‌یابد اما حقوق مدیران ۱۷ برابر حقوق شده است، این در حالیست که در قانون حداکثر ۷ برابر حداقل حقوق برای مدیران پیش‌بینی شده است. امروز چه پاسخی برای این موضوع برای مردم داریم؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده مجلس گفت: اگر متن را دقیق بخوانید برای شما موضوع روشن می‌شود.

وی ادامه داد: مجلس برای مدیران سقف دریافتی گذاشته و در تبصره‌ای افزایش ۳۰ درصدی را برای کسانی گنجانده که در مناطق محروم خدمت می‌کنند یا کار ویژه‌ای انجام داده‌اند که آن هم با نظر رئیس جمهور، معاون اول و وزرای دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کار آقایان خیرخواهانه بود، اظهار داشت: وقتی مشخص شد در قانون خدمات کشوری رخنه‌ای درباره پرداخت‌های فوق‌العاده مستمر در دریافتی‌های کل مدیران ایجاد شده مجلس ورود پیدا کرد و برای آن سقفی دو برابر حداکثر حقوق را گذاشت.

جاذبه های گردشگری بافق مسافران نوروزی را به سوی خود فرا می خواند

متولیان امر گردشگری بافق با برگزاری نشست های هماهنگی با دیگر دستگاههای اجرایی برای رفاه حال گردشگران و مسافرانی که در تعطیلات نوروزی ۹۶ بافق را به عنوان مقصد خود انتحاب می کنند امکانات لازم را از هر حیث تدارک دیده اند.
شهرستان بافق با ۴۲ هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی و درفاصله ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان یزد واقع شده است و دارای یک بخش مرکزی، سه دهستان و دهها روستای کوچک و بزرگ است که قطرم ، شادکام و باجگان به عنوان روستاهای هدف گردشگری در فهرست روستاهای پر جاذبه کشور به ثبت رسیده است.
دهستان سبز دشت بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد است و آنزمان که اغلب شهروندان استان یزدی در گرمای بالای ۴۰ درجه یه باد تند کولر ها پناه می برند مردم روستاهای مناطق کوهستانی سبزدشت بافق از خنکای هوای طبیعی دشت و کوه و صحرا جسم و روح را تازه می کنند.
امام زاده ظهیرالدین عبدالله ابن موسی ابن جعفر، قاضی میرجعفر، مسجد جامع با سبک معماری کم نظیر، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار، شن‌های روان و تلماسه های صادق آباد و حسن آباد، باغ تاریخی تیتو و پتکستان، قلعه کهن باقرآباد و روستاهای بکر و خاطر انگیز قطرم، شادکام، شمال آباد و آب مرغون از مناطق گردشگری زادگاه شاعر نامی قرن دهم’ وحشی بافقی’ است.
ساختمان امامزاده ظهیر الدین عبدا… بن موسی بن جعفر(ع) در بافق را متعلق به قرن سوم هجری می دانند و از زیبایی و شکوه گنبد آن ستایش می کنند.
این زیارتگاه بقعه ای بسیار زیبا و باشکوه و گنبدی عظیم دارد که کاشی کاری و نیز تزئینات داخلی آن قابل توجه و نقوش داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است.
برخی صاحبنظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند و گنبد امامزاده عبدا…بافق به لحاظ معماری و رواق آرامگاهی در دنیا کم نظیر است.
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر بفرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائران ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند طوری که بنا بر آمارهای رسمی درسالهای گذشته بشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است.
براریگ بافق این جاذبه طبیعی که شامل تلماسه ها و تپه های شن روان با وسعت زیاد می باشد،از گذشتگان نقل شده ریگ های روان تا محل پمپ بنزین(مدخل ورودی شهر)که امروزه منطقه ای مسکونی شده ادامه داشته ولی همین ریگ های روان امروزه تپه های دیدنی را در جاده قطرم و دهستان مبارکه و حسن آباد به وجود آورده که بسیار دیدنی بوده و جلوه خاصی به کویربخشیده است .
قلعه باقر آباد هم که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی با حفر قنات در سال ۱۳۲۰ ه.ق توسط عسکر و در سه مرحله ساخته شده، که ابتدا برج شمالی که محل زندگی عسکر بوده و قسمت برج جنوبی که ۱۰ سال بعد ساخته شده در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار کشیدند.
این قلعه با مصالح خشت و گل بنا شده و برج شمالی قلعه با ارتفاع ۸ متر دارای ۲ طبقه،سه سنگ انداز و ۱۴۰ تیر انداز است.
کاروانسرای میدان خان از دیگر آثار تاریخی بافق نیز به مساحت۵۲۰ مترمربع در بافت قدیم شهر در میدان خان قرار گرفته است و دارای۱۱ اتاق در اطراف صحن به مساحت۱۴۰ متر مربع است و با چشم انداز روشنی که میراث فرهنگی بافق برای غرفه های این میدان دارد گام بلندی درراستای توسعه صنایع دستی حصیری این شهرستان برداشته شده است.
برخی از مردم خانه وحشی بافقی شاعر پرآوازه قرن دهم کشورمان را در میدانی می دانند که هم اینک محل استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق است.
شهرستان بافق گرچه فاقد رودخانه دائمی است اما ۲ رودخانه به اسم شور در این شهرستان وجود دارد که از رودخانه های فصلی و غیر دائم بوده و در مواقع بارندگی های شدید،سیلاب در آنها جریان می یابد.
رودخانه شور بافق از ارتفاعات شهرستان بردسیر در استان کرمان سرچشمه می گیرد و نهایتاً به کویر دره انجیر در شمال شرق بافق در باتلاقی به همین نام فرو می ریزد.
این رودخانه در مسیر بافق- یزد و در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر بعد از ایستگاه تحقیقات ماهیان آب شور قرار دارد و بیشتر ایام سال خشک است ولی با این حال منطقه بکر و دیدنی است و در آنجا حرکت گله ای شترها و پرواز پرندگان مهاجر و بومی که برای یافتن جرعه ای آب به گوشه و کنار روخانه سرک می کشند چشم انداز زیبا و دیدنی را به وجود آورده که دیدن آن خالی از لطف نیست.
بخش های وسیعی از شمال، شرق و غرب شهرستان بافق را باتلاقها، نمکزارها و کویرهای متعدد تشکیل می دهد که کویر بزرگ دره انجیر در شمال شهر بافق از آن جمله است و از حاشیه کناری دشت یزد تا کفه بافق منطقه کویری با بیابانهای لخت و تپه های درهم ریخته و تحت تأثیر شنهای روان قرار دارد .
مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این مناطق را دارند توجه داشته باشند که از پیشروری در حوزه باتلاقها خود داری کننند.
در مناطق باتلاقی، نمکزار و کویری شمال بافق هیچگونه امکانات رفاهی و خدماتی وجود ندارد لذا توصیه می شود میهمانان نوروزی که قصد سفر به این مناطق و دیدن زیبایی های کویر را دارند با امکانات و تجهیزات کامل راهی این خطه شوند.
وجود معادن عظیم سنگ آهن بافق با ذخیره معادل ۱٫۷ میلیارد تن از جمله ویژگی های منحصر بفرد است که در حال استخراج بوده و مواد اولیه بخش عمده فولاد کشور به ویژه ذوب آهن اصفهان و میبد را تامین می کند و این مجموعه معدنی هر ساله در ایام نوروز گردشگران، مسافران و بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند.
معرفی ارتفاعات شهرستان بافق برای علاقه مندان به کوهنوردی
سلسله ارتفاعاتی با جهت شمال غربی، جنوب شرقی در سرتاسر ناحیه شمال غرب- غرب تا جنوب غرب شهرستان بافق وجود دارد که این شهرستان را از شهرستان مهریز جدا می سازد.
کوه چامتکی (۲ هزارو ۱۷۰ متر) و بدبخت کوه (سه هزار و ۳۴۴) متر در این سلسله ارتفاعات قرار دارند.
در مشرق شهر بافق و در قسمت مرکزی این شهرستان، سلسله ارتفاعات هم جهت دیگری وجود دارد که رفیع ترین آن، کوه بن لخت با ارتفاع ۳۰۰۲ متر در قسمت جنوب شهر بهاباد واقع شده است.
کوه باجگان با ارتفاع ۲ هزار و ۸۲۶ متر نیز یکی از ارتفاعات مهم این سلسله جبال به شمار می رود و بهترین، خوش آب و هوا ترین و سرسبزترین روستاهای بخش های مرکزی شهرستان بافق در دامنه این کوهها و در میان دره های کوهستانی شکل قرار گرفته است که روستاهای باجگان، قطرم، شادکام، همسک و خوسف و بشکان در بخش مرکزی از این جمله اند.
روستای بکر قطرم که به ماسوله استان یزد شهرت یافته از توابع بخش مرکزی بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق قرار گرفته است.
این روستا به لحاظ موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان در ارتفاع یکهزار و ۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی و شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره به وجود آمده و مزارع باغات منازل مسکونی در دامنه آفتابگیر به صورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.
روستای قطرم از نظر آب وهوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر بفرد را دارد،طوریکه در فاصله کم در داخل روستا تفاوت چشمگیر دمایی احساس می شود و این روستا، روستایی بکر و دست نخورده، و شاید بتوان گفت که یکی از بهترین روستاهای توریستی استان یزد به لحاظ تنوع عوارض طبیعی و انسانی است.

این روستا کوههای مرتفع با دیوارهای تند کوهستانی مناسب برای کوهنوردی و سنگنوردی دارد که همواره مورد توجه صخره نوردان قرار می گیرد.
بافق را بهشت گربه سانان ایران نامند چرا که زیستگاه حیات وحش و تنوع زیاد با گونه های نادر نظیر بز کوهی، قوچ و کل و یوز پلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی است .
منطقه چشمه روستای قطرم و بیشه زار و نیزار آن در دل کوهستان همراه با تنوع گونه های گیاهی از درختان اورس(سبل)، بنه، بادام کوهی، انجیر وحشی، گونه های دارویی و صنعتی از زیره، آنغوزه و کتیراست.
روستای باجگان و شادکام بافق هم همانند روستای قطرم از جاذبه های دیدنی منحصر بفرد برخوردار است که نگاه گردشگران را خیره می کند و درخت چنار کهنسال باجگان با ۴۵۰ سال قدمت همچنان با شکوه ایستاده و عظمت خود را به رخ بازدید کنندگان می کشد.
فرماندار شهرستان بافق یکشنبه طی نشستی با متولیان امور گردشگری بر فعال شدن کمیته های ستاد خدمات سفر نوروزی تاکید کرد و گفت: قبل از نوروز باید بازارچه های صنایع دستی شهرستان بافق پر رنگ تر و محصولات حصیری که با مواد اولیه نخل ساخته می شود در غرفه های میدان خان این شهر در معرض دید عموم قرار گیرد.
محمد زاده رحمانی از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی خواست تمام تلاش خود را برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران این ایام به کار گیرند تا مهمانان با خاطره ای خوش دیار بکر بافق را ترک کنند.
وی پیرامون ستاد خدمات سفر بافق گفت: نشست های مربوطه در چندین نوبت برگزار شده و این شهرستان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.
زاده رحمانی همچنین از برگزاره ۲ جشنواره،سمپوزیوم ساخت مجسمه هنرمندان و مشاهیر و مفاخر و برگزاری جُنگهای شاد و متنوع در ایام نوروز سال ۹۶ در شهر بافق خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد هم در گفت و گو با ایرنا گفت: شهرستان بافق دارای جاذبه های بالایی در گردشگری می باشد که می توان به کویر زیبای این شهر اشاره کرد که توانسته گردشگران زیادی را به این شهرستان جلب کند و وجود ۲کمپ کویرنوردی موجب رونق بیشتر گردشگری در این شهرستان شده است.
فاطمه دانش یزدی نوروز ۹۶ را نسبت به سال قبل متفاوت خواند و افزود: نوروز ۹۶ در واقع تنها یک مناسبت ملی است و مردم و گروه‌های مختلف می‌توانند به صورت یکپارچه برای سفرهای خود برنامه ریزی کنند.
حدود ۲۰۰ هزار تن مهمان نوروزی سال گذشته از جاذبه های گردشگری شهرستان بافق بازدید کردند.
امام زاده عبدا… بن موسی بن جعفر، تلماسه های صادق آباد، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار ، مسجد جامعه روستا های قطرم، باقر آباد ، صادق آباد باجگان و بشکان بیشترین بازدید کنندگان ۹۵ شهرستان بافق را به خود اختصاص دادند.
ایرنا

آب شیرین کن کدام منطقه بهتر است؟

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ به همت سنگ آهن مرکزی در چندین نقطه شهرستان بافق آب شیرین کن هایی نصب شد تا از میزان سختی و املاح آب کاسته شده و مردم از آبی مناسب استفاده کنند.

چند سالی از این موضوع گذشت و کم کم مردم بافق متوجه شدند آب این آب شیرین کن ها با یکدیگر متفاوت است !

مثلا روی تابلوسنگ نصب شده در ساختمان آب شیرین کن بلوار انقلاب نوشته شده : «این دستگاه میزان EC آبرا از ۳۵۰۰ به ۱۵۰ می رساند» یعنی این آب با آب شیرین شهرک آهن شهر بافق یکسان می باشد اما مردم چیز دیگر می گویند.

بافق خبر، با نمونه برداری از آب این دستگاه ها و تست آن توسط متخصصین مربوطه به آمار و ارقام ذیل دست یافت که مردم می توانند با اطلاع از آن مکانی که آب شیرین خود را تامین می کنند انتخاب نمایند.
002-2.JPG
با آمارارائه شده در این نمودار، می توان گفت اگر مردم بافق زحمت طی مسافت را به خود بدهند و آب شرین خود را از شهرک آهن شهر تامین کنند، این تغییر را در مزه چای را به خوبی احساس خواهند کرد.

حفظ نشاط و شادابی جامعه دانشگاهی با برگزاری اردوی راهیان نور

معاون دانشجویی و فرهنگی واحد یزد گفت: «حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی یزد با دقت خاصی نسبت به برگزاری مراسم فرهنگی توام با حفظ نشاط و شادابی اقدام می کند»
به گزارش آنا، دکتر کمال خواجه پور اظهار کرد: «اردوی کانون هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی یزد با عنوان گشت و گذاری در کویر برگزار شد. هدف این اردو که با حضور ۶۰ نفر از دانشجویان خواهر و در منطقه کویری بافق برگزار شد، حفظ روحیه نشاط و شادابی در بین دانشجویان، تقویت روحیه همکاری و پیاده روی در طبیعت است.»
وی گفت: «دانشجویان خواهر با همکاری کانون هلال احمر دانشگاه از آبشار، تپه باقرآباد، پارک آهن شهر و امام زاده عبدالله بافق بازدید کردند.»
81375490_91318360beeeb
خواجه پور از برگزاری اردوی راهیان نور با همکاری بسیج دانشجویی هم خبر داد و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی یزد برای برگزاری هر چه باشکوه تر اردوی راهیان نور در اسفند امسال تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است.»
وی شناخت اهداف انقلاب و دفاع مقدس را از مهمترین اهداف برپایی اردوهای راهیان نور بویژه ویژه برای دانشجویان دانست.
این مسئول از آغاز ثبت نام مسابقات سراسری قرآن در بخش شفاهی در سه رده دانشجویی، کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه نیز خبر داد و اظهار کرد: «علاقه مندان به شرکت در این مسابقات تا پایان فروردین ۹۶ فرصت دارند در بخش های قرائت قرآن کریم به روش تحقیق، قرائت قران کریم به روش ترتیل و حفظ قرآن کریم، اذان و تواشیح شرکت کنند و یا از طریق سایت معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد یزد به نشانی www.pasokh.ir اطلاعات بیشتری کسب کنند.

اگر دچار مسائل محلی و منطقه ای شویم و کارهای فرعی پیشه کنیم طبیعتاً مجلس جایگاهش را از دست خواهیم داد

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی انتقاداتی را به نحوه عملکرد مجلس وارد کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا صباغیان در تذکری گفت: آیه استرجاع توسط همکاران دیگرمان نیز خوانده شد اما من هم به سهم خود باید این آیه را بخوانم که سال ها است برای مجلس خوانده می شود.
او ادامه داد: متأسفانه متوجه نیستیم که مجلس دارد ضعیف می شود. مجلس دو وظیفه قانون گذاری و نظارت دارد. اگر این دو وظیفه را به نحو احسن انجام دهد جایگاه بالایی خواهد داشت و در رأس امور است، اما اگر دچار مسائل محلی و منطقه ای شویم و کارهای فرعی پیشه کنیم طبیعتاً این جایگاه را از دست خواهیم داد.
این نماینده مجلس تأکید کرد: هر قدر بعد نظارتی ما ضعیف شود دستگاه های دیگر آن را تصاحب می کنند. ما باید در زمینه نظارت کار خودمان را خوب انجام دهیم تا دیگران وظیفه ما را تحت الشعاع قرار دهند. در برنامه ششم و بودجه مسائلی را تصویب کردیم که سایر دستگاه ها آن را لغو کردند. اگر اینطور باشد آیه استرجاع را خودمان برای خودمان می خوانیم.

كسي كه امر به معروف و نهي از منكر مي كند بايد خودش نيز عمل كننده به آن باشد

فرمانده انتظامي شهرستان بافق در كميته اجرايي امر به معروف و نهي از منكر، عمل به اين دو فريضه واجب الهي را باعث بالندگي و رشد جامعه اسلامي دانست.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، سرهنگ “فرهادبيگلري” در جلسه كميته اجرايي امر به معروف و نهي از منكر كه با حضور مسئولان انتظامي شهرستان برگزار شد بيان داشت: امروز وظيفه همه ما در جامعه اسلامي، احياء سنت پسنديده امر به‌ معروف و نهي از منكر است و اين سنت پسنديده باعث بالندگي و رشد جامعه اسلامي مي‌شود و همه بايد در احياي فرهنگ امر به ‌معروف و نهي از منکر در جامعه کوشا باشند.

فرمانده انتظامي شهرستان بافق با اشاره به اهميت فريضه مهم امر به معروف و نهي از منكر در كاهش جرايم در سطح جامعه گفت: يكي از آثار امر به معروف در جامعه، پيشگيري از جرم و استقرار امنيت پايدار است.

حجت الاسلام حسني رئيس عقيدتي سياسي فرماندهي انتظامي شهرستان بافق نيز پيرامون فريضه امر به معروف و نهي از منكر اظهار داشت: آمران به معروف و ناهيان از منكر بايد خودشان الگو باشند تا بتوانند ديگران را به اين دو مهم سفارش كنند.

وي با تأكيد بر اين دو فريضه واجب الهي، افزود: در صورت ترك امر به معروف و نهي از منكر، دعاها به اجابت نمي رسد و انسان به مهلكه بدبختي و نابودي كشيده مي شود.

وي با اشاره به سخنان گهربار حضرت علي (ع) مبني بر اينكه امر به معروف و نهي از منكر در برابر همه واجبات ديگر مثل دريا دربرابر قطره است، تصريح كرد: روسا و مديران بايد اولين كساني باشند كه اين فريضه مهم و واجب را انجام و به زيرمجموعه نيز انتقال مي دهند.

رئيس عقيدتي سياسي فرماندهي انتظامي شهرستان بافق در پايان خاطر نشان كرد: كسي كه امر به معروف و نهي از منكر مي كند بايد خودش نيز عمل كننده به آن باشد زيرا در غير اين صورت عمل او هيچ فايده اي ندارد.

دستگيري زن و شوهر موادفروش

به گزارش بافق پویا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ فرهاد بیگلری اظهار داشت: مأموران مبارزه با موادمخدر شهرستان بافق در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی و هنگام گشت‌زنی در سطح شهر به یک دستگاه خودرو مشکوک شدند و آن را متوقف کردند.

بیگلری افزود: مأموران در بازرسی دقیق از خودرو مقادیر زیادی موادمخدر از نوع تریاک به صورت بسته‌بندی و آماده توزیع را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بافق با بیان اینکه این زن و شوهر به فروش موادمخدر در سطح شهر اعتراف کردند، یادآور شد: هر دو متهم تحویل مراجع قانونی شدند.

افزایش واحدهای گشتی در ایام نوروز

فرمانده انتظامی شهرستان بافق در نشست ستاد هماهنگی خدمات نوروزی که در فرمانداری بافق برگزار شد از اجرای طرح نوروزی پلیس از ۲۵ اسفند تا ۲۰ فروردین ۹۶ و افزایش واحدهای گشتی در این شهرستان خبر داد.
سرهنگ فرهادبیگلری افزود: در طول این مدت با افزایش واحدهای گشتی در جهت پیشگیری از جرایم و سرقت ها تلاش های مضاعفی داریم و مأموران گشت پلیس با مراقبت های لازم در سطح شهر در راستای پیشگیری از سرقت منازلی که به علت سفرهای نوروزی خالی از سکنه می باشد اقدام می کنند.
فرمانده انتظامی بافق با تأکید به حجم بالای کار پلیس در تعطیلات نوروزی به کانکس های پلیس در محل کمپ شهید برزگری و دانشگاه پیام نور اشاره و تصریح کرد: پلیس از تمام پتانسیل و ظرفیت خود برای برقراری نظم و امنیت در سطح شهر استفاده می کند و در بحث ترافیکی نیز حضور چشمگیری خواهیم داشت و آمادگی لازم جهت گشت های تلفیقی با سایر ادارات را نیز داریم.

حقوق معلمین عزیز و حق التدریس باید به موقع پرداخت شود

محمد رضا صباغیان بافقی با بیان اینکه همه ما و شما اطلاع داریم که وضعیت معیشتی فرهنگیان چگونه است اظهارر داشت: این قشر علیرغم آنکه در جامعه ما بسیار مورد تمجید و تعریف قرار می گیرند ولی در سخت ترین شرایط زندگی می کنند.

وی افزود: اگر ما نگاهی به جامعه فرهنگیان بویژه در کشورهای دیگر و حتی کشور همسایه افغانستان داشته باشیم میی بینیم جایگاه معلمان و فرهنگیان بسیار مورد احترام است.

نماینده مردم بافق با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور ما بویژه در این چند دهه اخیر جایگاه معلمان تنزل پیدا کرده استت تصریح کرد: برخی اوقات حقوق معلمین هم کفاف زندگی را نمی دهد و همه ناراضی هستند اما معلمان حق التدریس و حمایتی به هیچ وجه آن جایگاه معلمی که معلمین دیگر هم دارند ندارند.
صباغیان در مجلس
وی با بیان اینکه حقوق معلمین حق التدریس در بسیاری از اوقات سه یا چهار ماه و حتی تا نهم ماه با تاخیر پرداخت میی شود خاطر نشان کرد: دفاع از حق این عزیزان یک تکلیف سنگین روی دوش ما و شما است تا اقدام و تصمیمی صحیح گرفته شود .

صباغیان ادامه داد:می بایست حقوق معلمین عزیز و حق التدریس به موقع پرداخت شود حقوقی که بعضا در شرایط بدد اقتصادی امروزی ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان است .

وی بیان کرد:از نمایندگان و رییس مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم به شرط آنکه سازمان اداری استخدامی کشورر مجلس شورای اسلامی باشد مصوبه شامل حق التدریسی ها هم بشود و این قشر سرباز معلم، حق التدریس، قراردادی ها و حمایتی ها تحت پوشش قرار گیرند.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه مهریز یادآور شد:چنانچه امروز این مورد اصلاح و دیده نشود این قشر هم طبیعتا بازز وضعیتی که گذشته داشتند را خواهند داشت.

صباغیان از نمایندگان و رییس مجلس شورای اسلامی خواست تا در مصوبه مجلس این بند دفاع از حقوق معلمین حقق التدریس لحاظ شود.