فرهنگنامه (شماره 10)

سخن آخر
دو ماه گذشته در کنار شما به بررسی مهم‌ترین ابعاد فرهنگ در جامعه پرداختیم. موضوعاتی مانند شعور ، احترام ، اخلاق ، حیا و … مباحث ما بودند‌.
سعی بر این بود که هر کدام از این عناوین را موشکافانه تحلیل کنیم تا به ویژگی های یک انسان ایده‌آل برسیم.

و حالا حرف آخر!

با وجودِ جامعه است که رفتار انسان رنگ می‌پذیرد و به او شخصیت می‌دهد. اگر اجتماعی در کار نبود ، فرهنگ و آداب و رسوم هم در زندگی جایگاهی نداشت.
بارها شده در جامعه رفتار هایی را مشاهده کرده‌اید که شما را آزار داده و یا حتی نگران کرده است.
پس لازمه‌ی یک زندگی اجتماعی ، رفتاری های قابل قبول اجتماعی است.
تمام فعل و انفعالات انسان در قبال محیط زیرمجموعه‌ی فرهنگ است.
این فرهنگ است که در جامعه مشخص می‌کند چه کاری خوب و چه کاری بد است.

انسان به طور طبیعی میل به خرابکاری و شیطنت دارد. همانطور که ذهن او افکار منفی را بدون هیچ نیروی محرکه‌ای منتشر می‌کند.
یکی از دلایلی که از رعایت فرهنگ اجتناب می‌کنیم این است که این اصول ، دست و بال ما را می‌بندد.
مانع شیطنت های ما شده و خط قرمز هایی برایمان تعیین می‌کند. ما نیز غافل از اینکه این قوانین به نفع‌امان بوده و موجب داشتن جامعه‌ای آرمانی می‌شود ، چشم خود را می‌بندیم و گویی لج می‌کنیم!

همه‌ی انسان های هدفمندی فرهنگ را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار می‌دهند.
اگر ما فرهنگ را رعایت نمی‌کنیم ، به دلیل بی‌هدفی و همچنین عدم آگاهیست.
ارسطو می‌گوید : «انسان یک حیوان اجتماعی است»
در نتیجه باید تربیت شود و آموزش ببیند زیرا نسبت به اجتماع مسئول است.
“اشرف مخلوقات” بودن به این معنی نیست که ما بهترین هستیم ؛ به این معنی است که قابلیت دستیابی به بهترین ها را داریم و بهترین بُعدِ منشور زندگی ، فرهنگ است.
رعایت فرهنگ و داشتن هدف دو نکته حیاتی در زندگی آدمیست.

از بهانه‌ی “اگر دیگری رعایت کرد ، من هم رعایت می‌کنم” دست بردارید و خود مبلغ این امر مهم باشید. کافیست یک‌بار بخواهیم و از خودمان شروع کنیم تا در مدتی اندک ، شاهد تاثیر چشمگیر این فرآیند در زندگی‌ فردی و اجتماعی خود باشیم.
به امید روزی که “فرهنگ” ، مهم‌ترین مشکل کشور ما نباشد.

نویسنده : محمدطاها دهقانزاده

برگزاری چهارمین تجمع عناصر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه مقاومت بسیج بافق

به گزارش بافق پویا به نقل از بسیج، در ابتدا این برنامه آیاتی از کلام ا… مجید توسط برادر بسیجی محسن شفیعی قرائت شد و سپس بعد از پخش سرود ملی کشور حجة الاسلام دهستانی مسئول نمایندگی سپاه ناحیه گزارشی از عملکرد مسئولان نمایندگی حوزه در سال ۹۵ خدمت سرهنگ صادقی فرمانده سپاه ناحیه و دیگر مسئولان بیان نمود.

در ادامه این برنامه هادی سیاسی سرهنگ جمالی فرمانده اسبق ناحیه مطالبی با موضوع اقتصاد در راستا عنوان سال ۹۵ و تاکید مقام معظم رهبری بر اهم این موضوع بیان داشت: اقتصاد مقاومتی یکی از مسائل مهم در کشور بعد از انقلاب بوده است.
جمالی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقداماتی که در زمینه اقتصاد مقاومتی صورت گرفته،تلاش های بیشتری را از مسئولان برای رسیدن و تحقق یافتن این هدف خواهان شد و گفت: در زمینه اقتصاد متاسفانه هنوز مشکلاتی است که برخی از آن ها با وجود تلاش هایی که صورت گرفته هنوز به نتیجه ای نرسیده است. در زمینه تولیدات داخلی کشور هنوز در زمینه حمایت های داخلی از تولیدات و صادرات آن به خارج از کشور دچار مشکلات هستیم.
ورود اجناس خارجی چینی به داخل سبب بسته شدن کارخانه ها و شرکت های تولید کننده داخلی و بیکاری افراد شده آن هم به دلیل حمایت نشدن از داخل،کاهش سرمایه گزاری کالا در صادرات به خارج،افزایش رشد بیکاری در کشور،بالا رفتن نرخ وام ها و غیره مشکلات دیگری است که در زمینه اقتصاد کشور وجود دارد.
جمالی در پایان سخنان خود به مسئله انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا اشاره کرد و خواستار آن شد تا با بصیرت و دقت عمل خود فردی اصلح ،انقلابی و ولایتمدار برای خدمت به کشور و مردم انتخاب کنند.
در پایان از فرماندهان و مسئولان نمایندگی حوزه ها با اهدا جوایز از آن ها تقدیر شد.

امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران

امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران است.

به گزارش تابناک یزد ، از جمله اماکن و جاذبه های گردشگری شهرستان بافق میتوان به آستان مقدس امامزاده ظهیر الدین عبدالله بن موسی الکاظم (ع) برادر تنی امام رضا ) ع) و فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان جهان حضرت موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد.
گنبد این آستان مقدس یکی از زیباترین گنبدها جهان بوده که در نوع خود کم نظیر است .
به گفته باستان شناسان گنبد بنای این زیارتگاه که بقعه ای بسیار زیبا و با شکوه دارد گردترین گنبد دنیاست که در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده است.
تزئینات داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است , بعضی از صاحب نظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند .
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر به فرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائرین ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند.

عامل اصلی توسعه گردشگری شناخت هویت و ایجاد باورعمومی در جامعه

فاطمه دانش یزدی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: عامل اصلی توسعه گردشگری شناخت هویت و ایجاد باورعمومی در جامعه است که خوشبختانه این موضوع در بافق شکل گرفته و شهرستان بافق ظرفیت و پتانسل جذب مستقیم گردشگران بین اللملی را نیز دارد.

دانش یزدی با اشاره به ظرفیت های تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان بافق افزود: شهرستان بافق دارای آثار ثبتی و میراث فرهنگی متعددی می باشد و جاذبه های گردشگری فراوانی در جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه در بحث احیا و مرمت آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری با همت مسئولان شهرستان بافق و بخش خصوصی اقدامات خوبی صورت گرفته و ما امیدواریم با روند مناسبی که شکل گرفته است و با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای بافق این شهرستان به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری استان یزد مطرح شود.
5938579_694
فرمانداربافق در این بازدید با اشاره به چشم انداز و محورهای اصلی سند توسعه شهرستان بافق گفت: یکی از چهار محور اصلی سند توسعه شهرستان بافق بحث توجه به میراث فرهنگی و صنعت گردشگری در شهرستان می باشد که با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های بالای این شهرستان این موضوع یکی از مهمترین مباحث و محورهای سند توسعه شهرستان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اهمیت جذب گردشگران در توسعه و پیشرفت شهرستان بافق گفت: شهرستان بافق قابلیت آن را دارد که به عنوان اولین شهرستان در بحث گردشگری ژئو توریست و گردشگری معدنی در کشور مطرح شود.

بازدید مسئولان از خانه وحشی بافقی ، میدان خان ، آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) ، تعزیه خانه زینبیه ، مجموعه گردشگری و قلعه باقرآباد، مجتمع تفریحی و گردشگری ریگ های صادق آباد از برنامه های بازدید یک روزه مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد از شهرستان بافق بود.

باشگاه خبرنگاران جوان

برگزاری همایش خیرین و حامیان طرح اکرام

اولین همایش خیرین و حامیان طرح اکرام با حضور امام جمعه معاون فرماندار،بخشدار و جمعی از خیرین و حامیان طرح اکرام برگزار گردید.

در ابتدا سید رضا هاشمی پور مدیر کمیته امداد شهرستان بافق گزارشی در مورد عملکرد کمیته امداد ارائه نمود.
و دراین گزارش عملکرد به بیان انواع درآمد ،هزینه و سرفصل های کاری امداد اشاره نمود.

سپس امام جمعه شهرستان در سخنان خود کمک به همنوع را مطرح کرد و یادآور شد: وظیفه هر انسان مومنی که توانایی کمک به دیگران را دارد این است که به اندازه توان خود از نیازمندان دستگیری کند و در جهت برآورده کردن نیاز های آنها تا حد امکان خود بکوشد.
photo_2017-03-06_14-04-30-300x225

برگزاری جشن تکلیف ۵۰۰ دانش آموز بافقی

۵۰۰ نفر از دانش آموزان بافقی رسیدن به تکلیف خود را جشن گرفتند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش بافق گفت: صبح امروز جشن بندگی ۵۰۰ نفر از دختران دانش آموزان مکلف در بیت الرضا(ع) شهرستان برگزار شد.

محمد رضا قاسم زاده با اشاره به اجرای این برنامه افزود: در این مراسم برنامه های متنوعی از جمله دکلمه، شعر، محرم و نامحرم سخنرانی مبلغ مذهبی از ستاد اقامه نماز ، برپایی نماز جماعت ظهر اجرا شد.

وی رسیدن به سن تکلیف را نقطه عطفی برای ورود انسان به مرحله جدیدی از زندگی دانست و یادآور شد: دانش آموزان با اجرای این برنامه حلاوت عبادت و ارتباط با خدا را می چشند.
photo_2017-03-06_15-42-29-300x169

برگزاری جشنواره غذای بومی محلی در بافق

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ جعفر حسن پور رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق گفت : جشنواره غذای بومی محلی توسط کانون های دانش اموزی هلال احمر بافق با حضور ۱۲۳ دانش آموز در هنرستان عصمتیه شهرستان بافق برگزار شد.

حسن پورافزود : در این جشنواره دانش اموزان کانون دانش اموزی بافق با طبخ غذاهای محلی با اداب و رسوم و غذاهای سالم زمان گذشته اشنا شدند و رسم دیرین مادربزرگان خود را زنده کردند .

وی ترویج فرهنگ غذاهای بومی و منطقه ای ، گسترش سفره های ایرانی ، غذای سالم،ایجاد رقابت و پویایی و نشاط بین جوانان جمعیت هلال احمر راا زاهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

در حاشیه این جشنواره هنرهای دستی اعضا کانون های دانش آموزی جهت سنجش قدرت بازاریابی آنها به نمایش گذاشته شد.
5940486_206

اعلام مراتب ثبت ”مراسم اجغه زنی در بافق“ و 5 میراث فرهنگی ناملموس به استاندار یزد

به گزارش بافق پویا، زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز شنبه ۱۴ اسفند، در نامه ای خطاب به سیدمحمد میرمحمدی استاندار یزد، مراتب ثبت ۶ میراث فرهنگی ناملموس را اعلام کرد.
در متن این نامه آمده است:
«به آگاهی می رساند، در اجرای ماده ”۱“ از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ”۱۱ و ۱۲“ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ”۲ و ۳“ آیین نامه اجرایی قانون مذکور، مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیئت محترم وزیران و با رعایت مقررات آیین نامه اجرایی مذکور، میراث فرهنگی ناملموس با عنوان ”کدین چادر: خرمن کوبی سنتی در بافق“ به شماره ۱۳۰۵، ”مراسم اجغه زنی در بافق“ به شماره ۱۳۰۶، ”مراسم داغ گندم در بافق“ به شماره ۱۳۰۷، ”سنگ تراشی مهریز“ به شماره ۱۳۰۸، ”مراسم گنبدطلا هرابرجان“ به شماره ۱۳۰۹، ”مراسم مهره دوره در بافق“ به شماره ۱۳۳۶ در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۶ در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است. هر گونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث گردد مورد تأکید است.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذیربط ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع نمایند.»

میراث آریا

جاذبه های گردشگری بافق مسافران نوروزی را به سوی خود فرا می خواند

متولیان امر گردشگری بافق با برگزاری نشست های هماهنگی با دیگر دستگاههای اجرایی برای رفاه حال گردشگران و مسافرانی که در تعطیلات نوروزی ۹۶ بافق را به عنوان مقصد خود انتحاب می کنند امکانات لازم را از هر حیث تدارک دیده اند.
شهرستان بافق با ۴۲ هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی و درفاصله ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان یزد واقع شده است و دارای یک بخش مرکزی، سه دهستان و دهها روستای کوچک و بزرگ است که قطرم ، شادکام و باجگان به عنوان روستاهای هدف گردشگری در فهرست روستاهای پر جاذبه کشور به ثبت رسیده است.
دهستان سبز دشت بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد است و آنزمان که اغلب شهروندان استان یزدی در گرمای بالای ۴۰ درجه یه باد تند کولر ها پناه می برند مردم روستاهای مناطق کوهستانی سبزدشت بافق از خنکای هوای طبیعی دشت و کوه و صحرا جسم و روح را تازه می کنند.
امام زاده ظهیرالدین عبدالله ابن موسی ابن جعفر، قاضی میرجعفر، مسجد جامع با سبک معماری کم نظیر، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار، شن‌های روان و تلماسه های صادق آباد و حسن آباد، باغ تاریخی تیتو و پتکستان، قلعه کهن باقرآباد و روستاهای بکر و خاطر انگیز قطرم، شادکام، شمال آباد و آب مرغون از مناطق گردشگری زادگاه شاعر نامی قرن دهم’ وحشی بافقی’ است.
ساختمان امامزاده ظهیر الدین عبدا… بن موسی بن جعفر(ع) در بافق را متعلق به قرن سوم هجری می دانند و از زیبایی و شکوه گنبد آن ستایش می کنند.
این زیارتگاه بقعه ای بسیار زیبا و باشکوه و گنبدی عظیم دارد که کاشی کاری و نیز تزئینات داخلی آن قابل توجه و نقوش داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است.
برخی صاحبنظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند و گنبد امامزاده عبدا…بافق به لحاظ معماری و رواق آرامگاهی در دنیا کم نظیر است.
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر بفرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائران ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند طوری که بنا بر آمارهای رسمی درسالهای گذشته بشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است.
براریگ بافق این جاذبه طبیعی که شامل تلماسه ها و تپه های شن روان با وسعت زیاد می باشد،از گذشتگان نقل شده ریگ های روان تا محل پمپ بنزین(مدخل ورودی شهر)که امروزه منطقه ای مسکونی شده ادامه داشته ولی همین ریگ های روان امروزه تپه های دیدنی را در جاده قطرم و دهستان مبارکه و حسن آباد به وجود آورده که بسیار دیدنی بوده و جلوه خاصی به کویربخشیده است .
قلعه باقر آباد هم که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی با حفر قنات در سال ۱۳۲۰ ه.ق توسط عسکر و در سه مرحله ساخته شده، که ابتدا برج شمالی که محل زندگی عسکر بوده و قسمت برج جنوبی که ۱۰ سال بعد ساخته شده در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار کشیدند.
این قلعه با مصالح خشت و گل بنا شده و برج شمالی قلعه با ارتفاع ۸ متر دارای ۲ طبقه،سه سنگ انداز و ۱۴۰ تیر انداز است.
کاروانسرای میدان خان از دیگر آثار تاریخی بافق نیز به مساحت۵۲۰ مترمربع در بافت قدیم شهر در میدان خان قرار گرفته است و دارای۱۱ اتاق در اطراف صحن به مساحت۱۴۰ متر مربع است و با چشم انداز روشنی که میراث فرهنگی بافق برای غرفه های این میدان دارد گام بلندی درراستای توسعه صنایع دستی حصیری این شهرستان برداشته شده است.
برخی از مردم خانه وحشی بافقی شاعر پرآوازه قرن دهم کشورمان را در میدانی می دانند که هم اینک محل استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق است.
شهرستان بافق گرچه فاقد رودخانه دائمی است اما ۲ رودخانه به اسم شور در این شهرستان وجود دارد که از رودخانه های فصلی و غیر دائم بوده و در مواقع بارندگی های شدید،سیلاب در آنها جریان می یابد.
رودخانه شور بافق از ارتفاعات شهرستان بردسیر در استان کرمان سرچشمه می گیرد و نهایتاً به کویر دره انجیر در شمال شرق بافق در باتلاقی به همین نام فرو می ریزد.
این رودخانه در مسیر بافق- یزد و در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر بعد از ایستگاه تحقیقات ماهیان آب شور قرار دارد و بیشتر ایام سال خشک است ولی با این حال منطقه بکر و دیدنی است و در آنجا حرکت گله ای شترها و پرواز پرندگان مهاجر و بومی که برای یافتن جرعه ای آب به گوشه و کنار روخانه سرک می کشند چشم انداز زیبا و دیدنی را به وجود آورده که دیدن آن خالی از لطف نیست.
بخش های وسیعی از شمال، شرق و غرب شهرستان بافق را باتلاقها، نمکزارها و کویرهای متعدد تشکیل می دهد که کویر بزرگ دره انجیر در شمال شهر بافق از آن جمله است و از حاشیه کناری دشت یزد تا کفه بافق منطقه کویری با بیابانهای لخت و تپه های درهم ریخته و تحت تأثیر شنهای روان قرار دارد .
مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این مناطق را دارند توجه داشته باشند که از پیشروری در حوزه باتلاقها خود داری کننند.
در مناطق باتلاقی، نمکزار و کویری شمال بافق هیچگونه امکانات رفاهی و خدماتی وجود ندارد لذا توصیه می شود میهمانان نوروزی که قصد سفر به این مناطق و دیدن زیبایی های کویر را دارند با امکانات و تجهیزات کامل راهی این خطه شوند.
وجود معادن عظیم سنگ آهن بافق با ذخیره معادل ۱٫۷ میلیارد تن از جمله ویژگی های منحصر بفرد است که در حال استخراج بوده و مواد اولیه بخش عمده فولاد کشور به ویژه ذوب آهن اصفهان و میبد را تامین می کند و این مجموعه معدنی هر ساله در ایام نوروز گردشگران، مسافران و بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند.
معرفی ارتفاعات شهرستان بافق برای علاقه مندان به کوهنوردی
سلسله ارتفاعاتی با جهت شمال غربی، جنوب شرقی در سرتاسر ناحیه شمال غرب- غرب تا جنوب غرب شهرستان بافق وجود دارد که این شهرستان را از شهرستان مهریز جدا می سازد.
کوه چامتکی (۲ هزارو ۱۷۰ متر) و بدبخت کوه (سه هزار و ۳۴۴) متر در این سلسله ارتفاعات قرار دارند.
در مشرق شهر بافق و در قسمت مرکزی این شهرستان، سلسله ارتفاعات هم جهت دیگری وجود دارد که رفیع ترین آن، کوه بن لخت با ارتفاع ۳۰۰۲ متر در قسمت جنوب شهر بهاباد واقع شده است.
کوه باجگان با ارتفاع ۲ هزار و ۸۲۶ متر نیز یکی از ارتفاعات مهم این سلسله جبال به شمار می رود و بهترین، خوش آب و هوا ترین و سرسبزترین روستاهای بخش های مرکزی شهرستان بافق در دامنه این کوهها و در میان دره های کوهستانی شکل قرار گرفته است که روستاهای باجگان، قطرم، شادکام، همسک و خوسف و بشکان در بخش مرکزی از این جمله اند.
روستای بکر قطرم که به ماسوله استان یزد شهرت یافته از توابع بخش مرکزی بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق قرار گرفته است.
این روستا به لحاظ موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان در ارتفاع یکهزار و ۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی و شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره به وجود آمده و مزارع باغات منازل مسکونی در دامنه آفتابگیر به صورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.
روستای قطرم از نظر آب وهوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر بفرد را دارد،طوریکه در فاصله کم در داخل روستا تفاوت چشمگیر دمایی احساس می شود و این روستا، روستایی بکر و دست نخورده، و شاید بتوان گفت که یکی از بهترین روستاهای توریستی استان یزد به لحاظ تنوع عوارض طبیعی و انسانی است.

این روستا کوههای مرتفع با دیوارهای تند کوهستانی مناسب برای کوهنوردی و سنگنوردی دارد که همواره مورد توجه صخره نوردان قرار می گیرد.
بافق را بهشت گربه سانان ایران نامند چرا که زیستگاه حیات وحش و تنوع زیاد با گونه های نادر نظیر بز کوهی، قوچ و کل و یوز پلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی است .
منطقه چشمه روستای قطرم و بیشه زار و نیزار آن در دل کوهستان همراه با تنوع گونه های گیاهی از درختان اورس(سبل)، بنه، بادام کوهی، انجیر وحشی، گونه های دارویی و صنعتی از زیره، آنغوزه و کتیراست.
روستای باجگان و شادکام بافق هم همانند روستای قطرم از جاذبه های دیدنی منحصر بفرد برخوردار است که نگاه گردشگران را خیره می کند و درخت چنار کهنسال باجگان با ۴۵۰ سال قدمت همچنان با شکوه ایستاده و عظمت خود را به رخ بازدید کنندگان می کشد.
فرماندار شهرستان بافق یکشنبه طی نشستی با متولیان امور گردشگری بر فعال شدن کمیته های ستاد خدمات سفر نوروزی تاکید کرد و گفت: قبل از نوروز باید بازارچه های صنایع دستی شهرستان بافق پر رنگ تر و محصولات حصیری که با مواد اولیه نخل ساخته می شود در غرفه های میدان خان این شهر در معرض دید عموم قرار گیرد.
محمد زاده رحمانی از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی خواست تمام تلاش خود را برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران این ایام به کار گیرند تا مهمانان با خاطره ای خوش دیار بکر بافق را ترک کنند.
وی پیرامون ستاد خدمات سفر بافق گفت: نشست های مربوطه در چندین نوبت برگزار شده و این شهرستان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.
زاده رحمانی همچنین از برگزاره ۲ جشنواره،سمپوزیوم ساخت مجسمه هنرمندان و مشاهیر و مفاخر و برگزاری جُنگهای شاد و متنوع در ایام نوروز سال ۹۶ در شهر بافق خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد هم در گفت و گو با ایرنا گفت: شهرستان بافق دارای جاذبه های بالایی در گردشگری می باشد که می توان به کویر زیبای این شهر اشاره کرد که توانسته گردشگران زیادی را به این شهرستان جلب کند و وجود ۲کمپ کویرنوردی موجب رونق بیشتر گردشگری در این شهرستان شده است.
فاطمه دانش یزدی نوروز ۹۶ را نسبت به سال قبل متفاوت خواند و افزود: نوروز ۹۶ در واقع تنها یک مناسبت ملی است و مردم و گروه‌های مختلف می‌توانند به صورت یکپارچه برای سفرهای خود برنامه ریزی کنند.
حدود ۲۰۰ هزار تن مهمان نوروزی سال گذشته از جاذبه های گردشگری شهرستان بافق بازدید کردند.
امام زاده عبدا… بن موسی بن جعفر، تلماسه های صادق آباد، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار ، مسجد جامعه روستا های قطرم، باقر آباد ، صادق آباد باجگان و بشکان بیشترین بازدید کنندگان ۹۵ شهرستان بافق را به خود اختصاص دادند.
ایرنا

2 اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بافق افتتاح شد

در راستای توسعه گردشگری شهرستان بافق دو اقامتگاه بوم گردی با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال در این شهرستان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بافق ، دو اقامتگاه بوم گردی در روستاهای شادکام و قطرم با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فرماندار شهرستان افتتاح شد.
این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی و به منظور اشتغال پایدار، عدم مهاجرت روستاییان به شهرها و همچنین آشنا شدن گردشگران داخلی و خارجی با محاسن داشته های هر روستا راه اندازی شده است.
فعالیت ها در زمینه ایجاد اقامت گاه های بوم گردی در شهرستان بافق به صورت ویژه در حال پیگیری است و اقامتگاه روستای قطرم با اعتبار ۳۰۰ میلیون ریال و روستای شادکام با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال افتتاح شد.
در هر اقامتگاه بوم گردی ۴ نفر به صورت مستقیم وارد عرصه اشتغال زایی می شوند و با توجه به این موضوع و نقش این اقامتگاه ها در توسعه گردشگری در دیگر روستاهای هدف گردشگری شهرستان نیز این حرکت در حال پیگیری است.
تسهیلات راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان است و افراد علاقه مند می توانند درخواست ابتدایی خود را به مجموعه بخشداری ارسال و پس از بررسی شرایط امنیتی و جانبی درخواست به میراث فرهنگی شهرستان و از آنجا به اداره کل ارسال می شود و با صدور مجوز از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقامتگاه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

هفته نیکوکاری فرصتی مناسب برای ترویج فرهنگ احسان و انفاق است

امام جمعه بافق فرهنگ نیکوکاری را در مکتب اسلام به لحاظ معنوی و اجتماعی مهم خواند و گفت: هفته احسان فرصتی مناسب برای ترویج این فرهنگ متعالی در جامعه است .

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی روز یکشنبه در دیدار رئیس و جمعی از کارکنان کمیته امداد بافق اظهار داشت:جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان ،انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی هم کمک می کند.
امام جمعه بافق با بیان اینکه باید با حفظ آبروی انسان ها نگاه ویژه ای به قشر مستضعف جامعه بشود گفت: چه بسا افراد و خانواده های نیازمندی در شهر زندگی می کنند و سخت نیازمندند اما برای حفظ آبروی خود حاضر نیستند به کمیته امداد یا هر نهاد حمایتی دیگر مراجعه کنند.
وی افزود: وقتی می دانیم چنین خانواده های آبرومند و در عین حال نیازمند وجود دارند، وظیفه کارکنان کمیته امداد و دستگاههای متولی است که این افراد را شناسایی و محترمانه به آنها کمک کنند.
وی با اشاره به ۱۴اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد ، ضمن تبریک سالروز تاسیس این نهاد برخاسته از اندیشه والای امام راحل(ره) خاطر نشان کرد: کمیته امداد حلقه اتصال و رابط مطمئن در کمک رسانی به محرومان و نیازمندان جامعه است.
سلیمانی افزود: اکرام ایتام، توجه به اقشار مستضعف و بی بضاعت جامعه و جذب مشارکت ثروتمندان از جمله اقدامات ارزشمند کمیته امداد حضرت امام(ره) است که زمینه انعکاس و آشنایی هرچه بیشتر مردم با مشکلات نیازمندان را فراهم می کند.
سه هزار و ۲۵۳ نفر در قالب یکهزار و ۶۵۰ خانوار از حمایت های کمیته امداد شهرستان بافق در قالب تک خدمتی، چند خدمتی و تمام خدمتی بهره می گیرند.
ایرنا

ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی بافق به اداره در سال جدید

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان یزد در حاشیه سفر خود به روستای شادکام از ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی بافق به اداره خبر داد.

فاطمه دانشی یزدی با بیان اینکه با وجود رییس جدید تغییر و تحولی عظیمی در میراث بافق ایجاد شده است اظهار داشت: تمام تلاش و همت بر این است تا با دریافت امتیازهای لازم نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق به اداره ارتقاء پیدا کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد افزود: پیگیری مرمت بافت های تاریخی و ابنیه و تعدد آثار ثبتی می تواند در راستای کسب امتیاز لازم کارگشا باشد و خوشبختانه با همت لیلی رنجبر رییس جدید این امر بزودی میسر می شود.

دانشی افتتاح بازارچه صنایع دستی و از طرفی دیگر توجه به مناطق هدف گردشگری را از جمله دیگر امتیازات دانست.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود رسالت رسانه ها در معرفی جاذبه گردشگری و ظرفیت های شهرستان را مهم و مثمر ثمر عنوان کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در پاسخ به اینکه دستاورد معاون رییس جمهور به یزد در رابطه با میراث چه بوده است تصریح کرد:نماینده مردم در حوزه انتخابیه مهریز نامه های مکتوب در ارتباط با تخصیص اعتبار در رابطه با تامین زیر ساخت لازم گردشگری و ترمیم بافت های تاریخی و… را تحویل دکتر احمدی پور داد.

وی ادامه داد: معاون رییس جمهور نیز با توجه به شعار سال مبنی بر «نوروز متفاوت» قول تخصیص اعتبار به منظور تامین زیر ساخت و مرمت بناها به شهرستان های حوزه انتخابیه مهریز را داد.

دانشی همچنین افتتاح دو اقامتگاه بوم گردی در شهرستان بافق را اتفاقی خوب و ارزنده بیان کرد.

کاشت نهال توسط خانواده شهدا در مجموعه تفرجگاهی آبشار

شهردار بافق از غرس ۱۵۰ اصله نهال توسط خانواده شهدا در مجموعه تفرجگاهی آبشار خبر داد.

سید علی نوروززاده گفت:به مناسبت ۲۲ اسفند روز شهدا و همچنین هفته منابع طبیعی شهرداری بافق با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اقدام به غرس ۱۵۰ اصله نهال کرد.

شهردار بافق در این مراسم عنوان کرد:فرهنگ درختکاری ، توجه به فضای سبز و همچنین توسعه آن در بین شهروندان یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه ویژه و خاص قرار گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: نهال ها توسط خانواده های شهدا بنام شهدای شهرستان پلاک گذاری شده است.

گفتنی است: برنامه عمومی درختکاری توسط همه شهروندان روز جمعه در مجموعه آبشار انجام خواهد شد.
photo_2017-03-05_23-29-05-300x200

photo_2017-03-05_23-29-14-300x200

نشست بررسی توانمندی های شهرستان بافق با حضور مدیرکل میراث فرهنگی یزد برگزار شد

نشست بررسی توانمندیهای شهرستان بافق در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور مدیرکل میراث فرهنگی یزد و چند تن از مسئولین میراث فرهنگی استان، فرماندار بافق، شهردار، شورای شهر و بخشدار شهرستان در دفتر فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، فاطمه دانش یزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان در این جلسه گفت: شهرستان بافق دارای جاذبه های بالایی در گردشگری میباشد که می توان به کویر زیبای بافق نام برد که توانسته گردشگران زیادی را به این شهرستان وارد نماید و وجود دو کمپ کویرنوردی باعث رونق بیشتر گردشگری در این شهرستان گردیده است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه نوروز ۹۶ یک نوروز متفاوت خواهیم داشت ، بیان داشت: نوروز امسال در واقع تنها یک مناسبت ملی است و مردم و گروه‌های مختلف می‌توانند به صورت یکپارچه برای سفرهای خود برنامه ریزی کنند.
photo_2017-03-04_20-13-07-300x225
دانش تصریح کرد:به‌طور قطع، همکاری و تعامل دستگاه‌های مختلف شهرستان در اجرای برنامه‌های ستاد بسیار مهم است و موجب رضایتمندی مسافران نوروزی خواهد بود.

فرماندار شهرستان بافق نیز، در این جلسه با تأکید بر همکاری همه دستگاه‌ها و همچنین فعال شدن کیمته های ستاد خدمات سفر قبل از نوروز و پر رنگ تر شدن بازارچه های صنایع دستی در این ایام در شهرستان گفت: همه عزیزان باید سعی کنند با همکاری و اقدامات مشترک ایام خوبی برای مسافران نوروزی در شهرستان فراهم کنند.

وی در ادامه افزود: در خصوص ستاد خدمات سفر شهرستان جلسات مربوطه در چندین نوبت برگزار شده و شهرستان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی میباشد.

وی از برگزاره دو جشنواره، سمپوزیوم ساخت مجسمه هنرمندان و مشاهیر و مفاخر و برگزاری جنگهای شاد در ایام نوروز سال ۱۳۹۶ خبر داد.

دیدار مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد با امام جمعه بافق

مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد و جمعی از مسئولین این اداره کل با امام جمعه شهرستان بافق و دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، در این دیدار فاطمه دانش یزدی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد توضیحاتی در خصوص برنامه های میراث فرهنگی استان یزد در شهرستان بافق ارائه نمود.

دانش یزدی در ادامه شهرستان بافق را یکی از مهمترین شهرستانهای استان از نظر جاذبه های گردشگری خواند و مسجد جامع این شهرستان را یکی از بناهای تاریخی شاخص استان برشمرد و گفت: طی دو سال گذشته طرح مطالعاتی بنا مورد بررسی قرار گرفته و امید است در مدت زمان نه چندان دور مرمت این بنا آغاز شود.
photo_2017-03-04_20-13-18-300x225
امام جمعه بافق ضمن خیر مقدم به مدیرکل میراث از ظرفیت های بالای گردشگری شهرستان بافق مانند نخلستانها و ریگزارها که باعث رونق گردشگری در این شهرستان شده نام برد.

امام جمعه در خصوص بناهای تاریخی شهرستان نیز صحبت هایی مطرح نمود و خواستار رسیدگی بیشتر به بناها همچون مسجد جامع بافق گردد.

شایان ذکر است: مهم‌ترین بناهای تاریخی بافق عبارتند از آرامگاه امامزاده عبدا.. ، مسجد جامع، پیرمراد، قاضی میر جعفر و قلعه باقرآباد است.

برگزاری یادمان شهدای روستای برکوئیه بافق با عنوان کبوتران خونین بال

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) یادمان شهدای برکوئیه بافق با حضور جمعی از مسئولان بافق ، قشرهای مختلف مردم و خانواده شهدای منطقه سبزدشت در مسجد جامع این روستا برگزار شد.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج ناحیه بافق دراین مراسم با گرامیداشت ایام فاطمیه به تجلیل از مقام والای شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت:انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا همواره جاودان است .
حجت الاسلام محمود دهستانی با تبین شخصیت حضرت زهرا (س) افزود: زندگانی بانوی مکرم اسلام سراسر درس ایثار و از خودگذشتگی است .
وی با بیان اینکه شهدا با توکل به خدا مجاهدت کردند تصریح کرد: اگر هدف انسان خدایی باشد همه موانع برداشته می شود و پیروزی با کسانی است که همواره به خداوند توکل و توسل می کنند.
دهستانی با اشاره به اینکه پیروزی در دفاع مقدس مرهون جانفشانی رزمندگان اسلام بود خاطر نشان کرد: آنچه که در دفاع مقدس باعث شد رزمندگان اسلام در عملیات ها موفق شوند پایبندی به اعتفادات و ولایت پذیری آنان بود و ادوات جنگی تاثیر زیادی در این موفقیت ها نداشت .
اجرای گروه روایتگری شهدای مدافع حرم ، نمایشگاه عکس شهدا ، عطر افشانی قبور شهدا و مداحی از دیگر برنامه های یادمان شهدای روستای برکوئیه بافق بود.

حفظ نشاط و شادابی جامعه دانشگاهی با برگزاری اردوی راهیان نور

معاون دانشجویی و فرهنگی واحد یزد گفت: «حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی یزد با دقت خاصی نسبت به برگزاری مراسم فرهنگی توام با حفظ نشاط و شادابی اقدام می کند»
به گزارش آنا، دکتر کمال خواجه پور اظهار کرد: «اردوی کانون هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی یزد با عنوان گشت و گذاری در کویر برگزار شد. هدف این اردو که با حضور ۶۰ نفر از دانشجویان خواهر و در منطقه کویری بافق برگزار شد، حفظ روحیه نشاط و شادابی در بین دانشجویان، تقویت روحیه همکاری و پیاده روی در طبیعت است.»
وی گفت: «دانشجویان خواهر با همکاری کانون هلال احمر دانشگاه از آبشار، تپه باقرآباد، پارک آهن شهر و امام زاده عبدالله بافق بازدید کردند.»
81375490_91318360beeeb
خواجه پور از برگزاری اردوی راهیان نور با همکاری بسیج دانشجویی هم خبر داد و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی یزد برای برگزاری هر چه باشکوه تر اردوی راهیان نور در اسفند امسال تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است.»
وی شناخت اهداف انقلاب و دفاع مقدس را از مهمترین اهداف برپایی اردوهای راهیان نور بویژه ویژه برای دانشجویان دانست.
این مسئول از آغاز ثبت نام مسابقات سراسری قرآن در بخش شفاهی در سه رده دانشجویی، کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه نیز خبر داد و اظهار کرد: «علاقه مندان به شرکت در این مسابقات تا پایان فروردین ۹۶ فرصت دارند در بخش های قرائت قرآن کریم به روش تحقیق، قرائت قران کریم به روش ترتیل و حفظ قرآن کریم، اذان و تواشیح شرکت کنند و یا از طریق سایت معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد یزد به نشانی www.pasokh.ir اطلاعات بیشتری کسب کنند.

اجرای طرح خیمه ی معرفت در امامزاده عبدالله (ع) و مدارس بافق

مسئول فرهنگی آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) بافق از اجرای طرح خیمه ی معرفت در این آستان و مدارس شهرستان بافق خبر داد.

حجت الاسلام علیرضا دهستانی گفت: با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دو واعظ جهت مشاور خانواده ،فرزند پروری و تخصص بیان احکام و عقاید به بافق اعزام شده اند.

وی با بیان اینکه مدارس با همکاری سازمان تبلیغات واعظین در مدارس نیز فعالیت دارند اظهار داشت:دانش آموزان با حضور در این طرح با احکام مربوط به خود آشنایی کامل پیدا می کنند.

دهستانی افزود: علاوه بر مدارس در قسمت خواهران در آستان مقدس از ساعت ۴ بعدازظهر تا اذان مغرب و همچنی بعد از نماز از ساعت ۸ تا ۹ شب در ایام فاطمیه مشغول به فعالیت بودند.

photo_2017-03-03_16-09-21-300x225
بافق فردا

كسي كه امر به معروف و نهي از منكر مي كند بايد خودش نيز عمل كننده به آن باشد

فرمانده انتظامي شهرستان بافق در كميته اجرايي امر به معروف و نهي از منكر، عمل به اين دو فريضه واجب الهي را باعث بالندگي و رشد جامعه اسلامي دانست.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، سرهنگ “فرهادبيگلري” در جلسه كميته اجرايي امر به معروف و نهي از منكر كه با حضور مسئولان انتظامي شهرستان برگزار شد بيان داشت: امروز وظيفه همه ما در جامعه اسلامي، احياء سنت پسنديده امر به‌ معروف و نهي از منكر است و اين سنت پسنديده باعث بالندگي و رشد جامعه اسلامي مي‌شود و همه بايد در احياي فرهنگ امر به ‌معروف و نهي از منکر در جامعه کوشا باشند.

فرمانده انتظامي شهرستان بافق با اشاره به اهميت فريضه مهم امر به معروف و نهي از منكر در كاهش جرايم در سطح جامعه گفت: يكي از آثار امر به معروف در جامعه، پيشگيري از جرم و استقرار امنيت پايدار است.

حجت الاسلام حسني رئيس عقيدتي سياسي فرماندهي انتظامي شهرستان بافق نيز پيرامون فريضه امر به معروف و نهي از منكر اظهار داشت: آمران به معروف و ناهيان از منكر بايد خودشان الگو باشند تا بتوانند ديگران را به اين دو مهم سفارش كنند.

وي با تأكيد بر اين دو فريضه واجب الهي، افزود: در صورت ترك امر به معروف و نهي از منكر، دعاها به اجابت نمي رسد و انسان به مهلكه بدبختي و نابودي كشيده مي شود.

وي با اشاره به سخنان گهربار حضرت علي (ع) مبني بر اينكه امر به معروف و نهي از منكر در برابر همه واجبات ديگر مثل دريا دربرابر قطره است، تصريح كرد: روسا و مديران بايد اولين كساني باشند كه اين فريضه مهم و واجب را انجام و به زيرمجموعه نيز انتقال مي دهند.

رئيس عقيدتي سياسي فرماندهي انتظامي شهرستان بافق در پايان خاطر نشان كرد: كسي كه امر به معروف و نهي از منكر مي كند بايد خودش نيز عمل كننده به آن باشد زيرا در غير اين صورت عمل او هيچ فايده اي ندارد.

باعث خوشحالی است که از کارهایم از زاویه ی نقادانه نگاه می کنند

چند صباحی است در هنگام تردد از خیابان های بافق شاهد ایجاد نشاط و شادابی خاصی بر روی دیوارهای شهر هستیم که این حرکت بگونه ای باعث تقویت مبلمان شهری و زیباسازی دیوارهای سطح شهر شده است.

نقاشی روی دیوار یکی از ابزارهایی است که امروزه از آن برای پوشاندن و برطرف کردن عیوب شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین منظور خبرنگار «بافق فردا» گفتگویی با یکی از هنرمندان و نقاشان معروف شهر انجام داده و توضیحات بیشتر را از او جویا شده است.

حمید رضا یاراحمدی بافقی، دارای مدرک لیسانس نقاشی در این رابطه می گوید:با پیشنهاد شهرداری نقاشی و تصویرسازی در ابتدا بصورت عکس از دیوارهای خام، تهیه شد و سپس در فتوشاپ مونتاژ و در قالب آلبوم ۴۵ صفحه ای به واحد زیبا سازی شهرداری تقدیم گردید، و سپس بعد از تأیید، دیوارها با سیمان و سیمان سفید زیرسازی شده و جهت اجرا به ما تحویل شد.

وی می افزاید : اولین اجرای ما یک شوک تصویری بود (طرح پشت ایستگاه مهدیه ) که با سبک انتزاعی همراه با رنگهای پاییز ی و گرم ایجاد شد.

نقاش بافقی بیان می کند:اوایل کار نقدهای زیادی مبنی بر اینکه چرا از رنگهای گرم و نارنجی استفاد شده است وجود داشت، اما به مرور زمان این تصویرسازی جذاب در اذهان ببیندگان و عابران رقم خواهد خورد.

یاراحمدی با اشاره به اینکه شاید از هر صدها نفری که در این مسیر تردد دارند فقط چند نفر متوجه کار شوند که به چه شیوه و شکلی است تصریح می کند: هنرمندان و صاحب نظرانی که از شهر دیدن می کنند پی خواهند برد که تمام کارهای ارائه شده رئال و طبیعت گرایانه نیست.

وی همچنین از اجرای یک کار با سبک سوررئال دیگر در یکی از دیوارهای خبر می دهد و خاطر نشان می کند: همیشه یک نقاشی، چه تابلو و چه نقاشی دیواری نباید همانند تصویر واقعیت باشد، گاهی باید بتواند با ببینده ارتباط بصری وذهنی برقرار کرده و فضای فکری مخاطب را به تحرّک و کنکاش وادار کند.
426326474_292126_6238942385928893531-169x300
هنرمند بافقی می افزاید: چراهای بوجود آمده در ذهن مخاطبان با دیدن یک تصویر روی دیوار، برای من کافی است و باعث خوشحالی است که از کارهایم از زاویه ی نقادانه نگاه می کنند، و این نوع نقد باعث پیشرفت درک بهتر بصری در نگاه و اذهان مردم خواهد شد.

وی می گوید:کار نقاشی دیواری را شاید یک نفر انجام می دهد اما یک نوع وُرکشاپ هنری انفرادیست که ارتباط مستقیم از ابتدا ی خلق اثر تا انتها، با مردم جامعه دارد، خصوصا با کودکان، نوجوانان و جوانان شهر.

شاید قبل از ایجاد تصویرسازی روی دیوارها کسی حواسش به اطراف نبوده که چقدر برخی از دیوارها، نمای تصویری شهر را بد جلوه می دادند، در صورتی که امروز در اثر دیدن یک نقاشی که برایشان جذابیت دارد زیبایی را بیشتر حس می کنند و حتی به مجریان نقاشی یک خدا قوت هم می گویند.

یاراحمدی با بیان اینکه این خدا قوتها و خسته نباشید ها از سوی مردم، به ما انرژی می دهد و خستگی را از تن ما بیرون می کند یادآور می شود:برخی شاید از روی عدم آگاهی حرفها و شایعاتی مطرح می کنند که معقولانه نیست و باعث ایجاد انرژی منفی می شود، درصورتی که شهردار خوش ذوق به همراه همکاران متخصص و پرتلاش وی در هر زمینه ای فعالیت زیادی را انجام می دهند تا شهر ما جلوه ی بصری بهتری به خود ببیند، که از همین جا به وی و همکارانسان خدا قوت می گویم.

وی با اشاره به اینکه دو هنرمند دیگر بافقی هم در مکان های دیگر شهر مشغول به فعالیت هستند و کارهای باارزشی هم تاکنون انجام داده اند، می افزاید:من مردم شهرم را بسیار دوست می دارم، افتخار می کنم که بافقی هستم و هر کاری که در جهت با نشاط کردن مردم از دستم بر آید، از آن دریغ نمی کنم و امیدوارم آنان هم در حقم دعای خیر کنند.
وی در پایان این گفتگو می گوید: از دیگر مسئولین شهر خواهش دارم به یاری شهردار فعال و پرتلاش شهر بیایند و او را یاری رسانند تا باهم شهری آباد و بانشاطی را بسازیم تا محیط و جامعه ای سالم را برای مردمان پرتلاشمان مُهیا سازیم. ان شاالله.
بافق فردا