کسب رتبه اول کشور طرح معلمان بافقی در سومین جشنواره طرح تجربیات برتر مدارس کشور

کسب رتبه اول کشور طرح معلمان یزدی در سومین جشنواره طرح تجربیات برتر مدارس کشور

طرح معلمان يزدي درسومین جشنواره طرح تجربیات برتر مدارس در حوزه سنجش و ارزشیابی در گروه مدیران مقطع ابتدایی رتبه اول کشور را کسب کرد.

به گزارش مركزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش به نقل از استان یزد، طرح مشترک عزت اغنیایی مدیر و زهرا منصوری فر معاون دبستان شاهد نور بافق درسومین جشنواره طرح تجربیات برتر مدارس در حوزه سنجش و ارزشیابی در گروه مدیران مقطع ابتدایی رتبه اول کشور را کسب کرد.

بر اساس اين گزارش؛ این جشنواره با اهداف شناسایی و کاربست الگوهای موفق ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، توسعه و تقویت دانش و توانمندی عمومی معلمان و مدیران، تغییر نگرش و افزایش پویایی دانش آموزان و معلمان، شناسایی و ترویج الگوه ها شیوه ها و ابزارهای متنوع و نوین و فراهم کردن زمینه لازم برای تبادل تجربیات معلمان و سایر کارکنان در زمینه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی برگزار می شود.
photo_2017-03-06_11-10-29(1)
اين گزارش مي افزايد؛ در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ تعداد ۳۱۲ طرح پس از بررسی در مدارس به مناطق آموزشی ارسال و از بین آنها ۳۰طرح به مرحله استانی راه یافتند که از این تعداد ۸ طرح به مرحله کشوری را پيدا كردند.

گفتنی است؛ جشنواره طرح تجربیات برتر مدارس در بین دو گروه معلمان و مدیران ومعاونین سراسرکشور و در دو محور تجربیات سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی برگزار شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق مرکز تحقیقاتی معدن راه اندازی می کند

دانشگاه آزاد اسلامی بافق مجوز راه اندازی مرکز تحقیقاتی معدن و صنایع جوار معدنی را دریافت کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بافق در این باره گفت: «دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در نامه ای با درخواست این واحد برای راه اندازی مرکز تحقیقاتی «معدن و صنایع جوار معدنی» موافقت کرده و با توجه به بازدید و بررسی های انجام شده، مجوز راه اندازی این مرکز از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ را به واحد بافق داده است.»
حسینعلی لازمی در مورد اهدف این مرکز تحقیقاتی اظهار کرد: «انجام پژوهش های بنیادی اصیل و کاربردی در حوزه معدن، تولید مقالات علمی و پژوهشی، ارائه نظریه ها و راه حل های علمی برای رفع معضلات و مشکلات اساسی معادن و صنایع وابسته، اجرای طرح های پژوهشی برای پاسخگویی به نیازهای موجود در بخش صنعت و معدن، ارائه خدمات مشاوره ای و آموزشی و همچنین برگزاری همایش های معتبر ملی و بین اللملی، همکاری با واحدهای فن آور و مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، هدفمند ساختن موضوع رساله ها و پایان نامه های دانشجویی و همچنین ایجاد درآمدزایی غیرشهریه ای از مهمترین اهداف این مرکز تحقیقاتی است.»

آب شیرین کن کدام منطقه بهتر است؟

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ به همت سنگ آهن مرکزی در چندین نقطه شهرستان بافق آب شیرین کن هایی نصب شد تا از میزان سختی و املاح آب کاسته شده و مردم از آبی مناسب استفاده کنند.

چند سالی از این موضوع گذشت و کم کم مردم بافق متوجه شدند آب این آب شیرین کن ها با یکدیگر متفاوت است !

مثلا روی تابلوسنگ نصب شده در ساختمان آب شیرین کن بلوار انقلاب نوشته شده : «این دستگاه میزان EC آبرا از ۳۵۰۰ به ۱۵۰ می رساند» یعنی این آب با آب شیرین شهرک آهن شهر بافق یکسان می باشد اما مردم چیز دیگر می گویند.

بافق خبر، با نمونه برداری از آب این دستگاه ها و تست آن توسط متخصصین مربوطه به آمار و ارقام ذیل دست یافت که مردم می توانند با اطلاع از آن مکانی که آب شیرین خود را تامین می کنند انتخاب نمایند.
002-2.JPG
با آمارارائه شده در این نمودار، می توان گفت اگر مردم بافق زحمت طی مسافت را به خود بدهند و آب شرین خود را از شهرک آهن شهر تامین کنند، این تغییر را در مزه چای را به خوبی احساس خواهند کرد.

ایران آماده همکاری با استرالیا در زمینه تبدیل سنگ آهن به فولاد است

به گزارش ماین نیوز، «مهدی کرباسیان» روز دوشنبه در دیدار « ریچارد بولت » وزیر زیرساخت استرالیا با وی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: ایران علاقه مند به استفاده از ظرفیت های استرالیا در بخش های آموزش، فناوری و تحقیقات در رابطه با معدن است.

کرباسیان اظهار کرد: استرالیا و ایران هر دو از نظر معدنی غنی هستند و ایران مایل است از تجربیات و دانش استرالیا در بخش های مختلف معدن بهره ببرد.

وی گفت: ایران به دانش و فناوری های نوین برای مکانیزه کردن معادن و همکاری های تحقیقاتی و آموزشی با کشوری مانند استرالیا برای توسعه بخش معدن نیاز دارد.
رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو توضیح داد: ایران سه میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن و ذخایر قطعی زغالسنگ بالغ بر ۱٫۲ میلیارد تن است و به تازگی ظرفیتی بالغ بر ۵۰ تن به ذخیره قطعی ۳۲۰ تنی طلای کشور افزوده شده است.

کرباسیان تاکید کرد: پیشنهادهای مختلفی از کشورهای کانادا و آفریقای جنوبی برای همکاری در بخش معدن دریافت شده، اما به دلیل تجربه و دانش استرالیا در این بخش، تمایل به همکاری با این کشور بیشتر است.

این مقام مسئول پیشنهاد کرد: ایران واسترالیا با توجه به قابلیت های زیاد همکاری در بخش معدن، کارگروهی از هر دو طرف برای شناخت بیشتر موقعیت ها و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز تشکیل، تا زمینه های همکاری در چارچوب سرمایه گذاری های مشترک فراهم شود.

کرباسیان همچنین، مساله مدیریت آب و جلوگیری از هدر رفت آن در بخش معدن را از نیازهای فوری این بخش دانست و گفت: ایران به دلیل محدودیت منابع آب نیازمند تغییر سیستم استفاده از آب در بخش معدن و استفاده بهینه از منابع آب است.

براساس ذخایر شناسایی شده، ایران برخوردار از ۵۷ میلیارد تن ماده معدنی است که از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، علاوه براین میزان ذخیره شناسایی شده سنگ آهن به رقم ۵٫۱ میلیارد تن رسیده که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی برای فرآوری سنگ آهن کم عیار

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز، «امیر علی طاهرزاده» افزود: ظرفیت سالانه پیش بینی شده برای کارخانه یاد شده تولید ۶۲۰ هزار تن کنسانتره پرعیار با ایجاد اشتغال برای حدود ۱۵۰ نفر است.

سال های گذشته میلیون ها تن سنگ آهن کم عیار به دلیل نبود کارخانه فرآوری در کشورمان به چین صادر می شد و این کشور بیشترین ارزش افزوده را از محل فرآوری این نوع سنگ آهن بدست می آورد.

طرح مزبور در واقع یک فناوری جدید به حساب می آید که با تلاش یک شرکت خصوصی داخلی اجرا شد. کارخانه سنگ آهن کم عیار جلال آباد کرمان در چارچوب سیاست استفاده حداکثری از توان فنی و سرمایه ای بخش خصوصی کشور، جذب سرمایه گذار، ایجاد ارزش افزوده و کسب درآمد از سنگ آهن های کم عیار اجرایی شده است.

مجتمع سنگ آهن جلال آباد زرند با ذخیره ۱۹۰ میلیون تنی در شهرستان زرند استان کرمان قرار دارد.

طاهرزاده یادآور شد: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد پیش بینی شده که در چارچوب طرح جامع فولاد دنبال می شود و بر این اساس استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی هدف گذاری شده است.

تامین خوراک

مدیر معادن سازمان ایمیدرو گفت: این سازمان به منظور استفاده از ذخایر معدنی، تامین خوراک واحدهای فولادسازی فعلی را به عنوان یک برنامه اصلی در دستور کار دارد و پیاده سازی طرح های مختلف در این زمینه، عاملی مهمی در رشد اشتغال و شکوفایی سایر بخش های اقتصادی کشور محسوب می شود.

پیشتر سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: قرار است کارخانه جلال آباد زرند حداقل ۱۰ میلیون تن سنگ آهن کم عیار را با فرآوری، وارد چرخه تولید شمش فولاد کند.

اجرای پنج میلیون تن کنسانتره و گندله

مدیر معادن ایمیدرو افزود: اجرای طرح تولید پنج میلیون تن کنسانتره و گندله در منطقه سنگان (خراسان رضوی) در قالب عقد قرارداد مشارکت با بخش خصوصی در دست اجراست و پیش بینی شده طرح گندله پنج میلیون تنی در سال ۹۶ راه اندازی شود.

به گفته وی، پیشرفت این طرح قبل از مشارکت با بخش خصوصی حدود ۲۵ درصد بود، اما اکنون نزدیک به ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بررسی ذخایر شناسایی شده سنگ آهن میزان آن را ۵٫۱ میلیارد تن نشان می دهد که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

راه حل حذف دائمی ریزگردهای خوزستان مالچ پاشی نیست

به گزارش بافق پویا به نقل از اهواز نوین : پرفسور پرویز کردوانی،جغرافیدان برجسته و پدر علم کویر شناسی ایران طی روزهای گذشته در مصاحبه ای با برخی رسانه ها مخالفت خود را با راهکار مالچ پاشی بر کانون های ریزگردی خوزستان اعلام کرده و در کنار آن نسخه اصلی بیماری کانون های داخلی ریزگردها را در دو راهکار همیشگی و بدون هرگونه آسیب های زیست محیطی عنوان کرد .

وی معتقد است برای تثبیت ریزگردها و شن‌های روان راهکارها متفاوت است، ریزگردها را باید به جای مالچ نفتی با ریگ تثبیت کرد. باید در کانون‌های ریزگرد لایه نازکی از ریگ بپاشیم

پدر علم کویر ایران با اشاره به فراوانی ریگ در کشور و مقرون به صرفه بودن تثبیت کانون های ریزگردی با ریگ نسبت به مالچ پاشی است زیرا در این روش تنها وسیه ای که نیاز داریم ریگ و بیل مکانیکی است و وسیه حمل ریگ به محل های مورد نظر و این یک راهکار همیشگی است.
کردوانی
وی با اشاره به عدم تمدید این روش و عدم آلودگی و عدم بیماری زا بودن این روش تاکید می کند : با مالچ نفتی این زمین‌ها را برای همیشه از بین می‌برند، ریشه حیات را در آنها خشک کرده و به ناچار مقدمات مهاجرت مردم را فراهم می‌کنند در مقابل آن زمین‌هایی که با ریگ پوشیده می‌شوند بر خلاف زمین‌های مالچ‌پاشی شده بلااستفاده نمی‌مانند. حتی می‌توانند به مکان‌هایی تفریحی تبدیل شوند. مثل پارک. در آنها درختکاری شود و مورد استفاده مردم قرار بگیرد.

پدر علم کویر ایران با انتقاد از اینکه چرا تا زمانی که می توان از به طور دائم ریزگردها را مهار می‌کنند همچنان اصرار بر استفاده از مالچ نفی هست ادامه داد : در کشور ریگ زیاد داریم. هزینه‌ آن از مالچ نفتی به مراتب کمتر است. اگر توجه کرده باشید از یزد که به سمت بافق حرکت می‌کنیم دشت‌ها پوششی از ریگ دارند. در این دشت‌ها هر قدر باد بیاد. نیازی به عینک ندارید. با ایجاد یک لایه نازک از ریگ، ریزگردها یک بار و برای همیشه تثبیت می‌شوند.

وی همچنین گیاهان علفی را راهکار ایده آل تثبت ماسه های روان استان خوزستان عنوان کرد و افزود :راهکار تثبیت تپه های ماسه استان کاشت گیاهان علفی است نه جنگل کاری،به این صورت که در اوایل پاییز تخم گیاهان علفی مانند علف سودانی را روی تپه‌های ماسه‌ای بپاشید. حتی اگر باران هم نباشد با تنها یک بار آبیاری قطره‌ای، تپه‌های ماسه‌ای برای همیشه سبز می‌شوند و دیگر ماسه‌های روان گریبانگیر استان نخواهند شد.

وی ادامه داد : در بقیه نقاط باید مالچ رسی ماسه‌ای بپاشند. با استفاده از همین تانکرهایی که سیمان می‌آورند. ۵۰ درصد آب، ۳۵ در صد رس خالص و ۱۵ درصد ماسه. بتن رسی ماسه‌ای روی تپه‌ّای ماسه‌ای بپاشند. حتی اگر نمی‌خواهند رس برداشت کنند بروند در روستاهای مخروبه و تخلیه شده یزد. همین خشت‌های گلی مخروبه‌ها را بریزند در تانکر. قشری به ضخامت یک بند انگشت، مالچ رسی-ماسه‌ای بپاشند. نه سیاه است نه آلوده نه مخرب. حیات را نابود نمی‌کند و هزینه بر هم نیست.

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی

در شهرستان بافق بخاطر عدم تأمین نیاز سرمایی تمام ارقام پسته، به محلول پاشی با نیترات پتاسیم به نسبت ۸ در هزار و با آب یخ غیر شور در باغات پسته اقدام شود.

به گزارش بافق پویا به نقل از مهر، اداره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را به کشاورزان سراسر کشور ارائه کرد که متن آن برای استان یزد به شرح ذیل است؛ ‌
باغبانی :

خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه به دلیل بارش باران و احتیاط در روز جمعه به دلیل بارش پراکنده

تنظیم دما و تهویه گلخانه‌ها و کارگاه‌های پرورش قارچ به طوری که حداقل دمای گلخانه در اواخر شب به کمتر از ۱۵ درجه نرسد.

استفاده از تله‌های نوری یا فرمونی جهت ردیابی شبپره مینوز گوجه فرنگی در گلخانه‌ها انجام شود.

انجام عملیات هرس درختان میوه

به منظور جلوگیری از آسیب سرمازدگی و یخبندان در درختان، عمق شخم و چالکود ها بیش از ۳۰ سانتیمتر نباشد.

تولید کنندگان نهال نسبت به محافظت و زیر پوشش قرار دادن نهال‌ها اقدام نمایند.

جمع آوری میوه‌های آفت زده و پوسیده کف باغ و روی درختان و انهدام آنها، جهت جلوگیری از ایجاد کانون‌های زمستان گذران

پاکسازی باغ‌های انار از میوه‌های آلوده و پوسیده کف باغ و روی درخت جهت کاهش جمعیت آفت مگس مدیترانه‌ای و کرم گلوگاه

در شهرستان بافق بخاطر عدم تأمین نیاز سرمایی تمام ارقام پسته، به محلول پاشی با نیترات پتاسیم به نسبت ۸ در هزار و با آب یخ غیر شور در باغات پسته اقدام شود.

زراعی:

آبیاری تکمیلی مزارع گندم، کلزا، زعفران در صورت نیاز

کنترل علف‌های هرز مزارع و کنترل شته مومی کلزا با مشورت کارشناسان

نسبت به مصرف کود سولفات آمونیوم در مزارع کلزا همراه با آبیاری اقدام شود.

کوددهی مزارع گندم و جو در مرحله شروع ساقه دهی با کود سرک اوره همراه با آبیاری انجام شود.

مبارزه شیمیایی با شته مومی کلزا با مشورت کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی انجام شود.

مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز مزارع گندم، جو و کلزا در ساعات گرم، آرام و بدون بارندگی ومیانی روز انجام شود.

دامداری:

فراهم نمودن پناهگاه مسقف برای دام‌ها و تأمین و ذخیره آب آشامیدنی دام و نیز پوشاندن سطح علوفه کنسانتره جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و رشد قارچ‌ها و تولید سم آفلاتوکسین

نگهداری گوساله‌ها در جایگاه بسته در مواقع وزش بادهای سرد و کوران جهت جلوگیری از شیوع بیماری‌های تنفسی

گرم نگه داشتن و حفظ بره‌های شیرخوار و تازه متولد شده در برابر سرما و خوراندن آغوز گرم بلافاصله بعد از تولد

زنبورداری:

محافظت از کندوها و انجام تغذیه مصنوعی و قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان‌های مطمئن

ماشین آلات:

انتقال ماشین آلات کشاورزی و ادوات دنباله بند آنها به انبار و یا فضاهای سر پوشیده با توجه به کاهش محسوس دمای هوا

شیلات:

بر رفتار ماهیان نظارت شود و در صورت مشاهده تجمع ماهیان در محل ورودی آب و باز و بسته کردن دهان، نسبت به باز کردن آب ورودی و نصب هواده و توقف غذادهی اقدام گردد.

خودداری از تغذیه ماهیان در روزهای ابری

نقش موثردانشگاه های فنی و حرفه ای در ایجاد اشتغال و توانمندسازی جوانان

نماینده مردم ابرکوه،مهریز،خاتم،بافق و بهاباد در مجلس شواری اسلامی گفت:دانشگاه فنی و حرفه ای گامی موثر در جامعه برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی جوانان است.محمد رضا صباغیان در بازدید از آموزشکده فنی شریف ابرکوه بابیان این که برای پیشرفت در تمام عرصه ها ابتدا باید نیروی کار آمد و متخصص تربیت کنیم تا جامعه به سمت توسعه و پیشرفت سوق پیدا کند، افزود: باید دراین راستا مجموعه دانشگاه فنی و حرفه ای درجهت توسعه صنعتی و کمک به رفع معضل بیکاری تلاش کنند.رئیس آموزشکده فنی شریف
هم دراین نشست که فرماندار ابرکوه حضور داشت به گوشه ای از فعالیت ها ومشکلات این آموزشکده اشاره کرد و گفت: ۴۰۰ دانشجو در۵رشته دراین مرکز مشغول به تحصیل هستند.محمد حسین عادل اظهارکرد: تاکنون بیش از۴۰۰نفر از دانشکده فنی شریف فارغ التحصیل شد ه اند.
اطلاعات

نشست رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد با اساتید و کارکنان واحد بافق

در این نشست که صبح امروز با حضور دکتر معصومه طباطبایی انجام گرفت کارکنان و هر کدام از اساتید واحد بافق به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد و ریس هیئت امنای این استان به چالش ها و نقاط ضعف و‌ قوت این دانشگاه اشاره کرد و سپس راه حلهایی را برشمرد. وی گفت: « گرچه برخی از واحدها با کمبود ‌دانشجو روبرو هستند اما می توانند این ضرر و زیان را در بخش های درامد غیرازشهریه جبران کنند».

وی افزود: «دانشگاه ازاد اسلامی واحد بافق دارای پتانسیل بسیار قوی هست و در مبحث غیرشهریه ای با تعامل با بخش صنعت و معدن می تواند از معضلات عبور کند».

در این دیدار دکتر اسلامی مدیر عالی نظارت دانشگاههای ازاد اسلامی استان یزد هم با بیان ارقام و عدد گفت: «کمبودمنابع درامدی اقتضاء میکند مدیریت هزینه در واحدها جدی گرفته شود چرا که واقعیت ها حکایت از این دارد که در صورت عدم صرفه جویی در هزینه ها امیدی به افزایش منابع درامد شهریه ای نمی باشد».

وی افزود:«اقدامات واحد بافق در صرفه جویی ومدیریت هزینه ستودنی است ومیتواند الگوی واحدهای دیگر باشد».
دانشگاه ازاد

دکتر حسین ارجمند بالاترین رای در انتخابات انجمن اسلامی معلمان بافق را کسب کرد

عصر امروز جلسه انتخابات انجمن اسلامی معلمان شهرستان بافق برگزار شد.
در این جلسه که سفید استاندار اسبق یزد و هچنین برخی از مسئولین و معلمان حضور داشتند پس از بحث و تبادل نظر و همچنین سخنرانی و ایراد بیانات توسط نامزدها رای گیری انجام شد که از ۳۴ برگ رای دکتر حسین ارجمند توانست بیشترین رای را کسب کند.
انجمن اسلامی معلمان یک انجمن اصلاح طلبی و شامل ۹ نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل است.

نتیجه انتخابات امروز به شرح زیر است:
حسین ارجمند ۳۱ رای
محمد علی حاجی حسنی ۳۰ رای
رضا شریعتی ۲۸ رای
محمد عباسی ۲۵ رای
علی اصغر رنجبر ۲۰ رای
اسدالله کریم راده ۱۷ رای
زهرا محمد میرزایی ۱۷ رای
کاظم یاوری ۱۵ رای
اختر عبداللهی ۱۴ رای
محمد دهقان ۱۲ رای
داوود طالعی ۱۰ رای

67 اثر مدرسه الزهرا(س) بافق در نهمین جشنواره علامه حلی

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران یزد گفت: بانوان طلبه ۲۰ مدرسه علمیه خواهران استان یزد با ارسال ۸۲۱ اثر پژوهشی توانستند با رشد ۱۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته در تحقق شعار «هر طلبه یک اثر پژوهشی» پیشتاز شوند.
خانم رؤیا دهقانی معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران یزد اظهار کرد: با پایان مهلت قانونی ارسال آثار پژوهشی بانوان طلبه در حال تحصیل به نهمین جشنواره علامه حلی، در بخش خواهران ۸۲۱ اثر پژوهشی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و از مجموع کل آثار ارسالی تعداد یک کتاب، ۴۲پایان نامه، ۷۷تحقیق پایانی و ۷۰۱ مقاله می باشد.

وی افزود: مدارسی که دارای بیشترین آمار ارسال اثر پژوهشی بوده اند به ترتیب شامل مدرسه حضرت زینب(س) یزد با ۲۵۸ اثر، مدرسه الزهرا(س)یزد با ۱۱۳ اثر، مدرسه ریحانة الرسول(س)یزد با ۶۸اثر، مدرسه الزهرا(س) بافق با ۶۷ اثر و مدرسه حضرت زهرا(س) میبد با ۶۷اثر هستند.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران یزد تصریح کرد: مدارسی که سال گذشته اثر پژوهشی نداشته اند و امسال توانستند با ارسال اثر شرکت کنند مدرسه معصومیه(س) یزد با ۱۳ اثر، مدرسه حضرت خدیجه(س) بهاباد با ۱۰ اثر، مدرسه کوثر(س) خاتم با ۹ اثر، مدرسه حضرت زهرا(س)سطح ۴مقطع دکترای میبد با پنج اثر و مدرسه کوثر(س) ابرکوه با ۳ اثر به شمار می روند.
حوزه

دهقانی ادامه داد: مدرسه حضرت زهرا(س) احمدآباد اردکان با ۳۲اثر، مدرسه فاطمة الزهرا(س) اردکان با ۱۹ اثر، مدرسه حضرت نرجس(س) محمدآباد یزد با ۱۱اثر، مدرسه سید الشهدای یزد با ۱۵ اثر، مدرسه ام ابیها(س) تفت با ۲۱اثر، مدرسه الزهرا(س) مهریز با ۱۶ اثر، مؤسسه آموزش عالی سطح سه امام حسین(ع) یزد با ۵۰ اثر، مرکز تخصصی سطح سه فاطمة الزهرا(س) اردکان با ۹ اثر و مرکز تخصصی حضرت زهرا(س) میبد هم با ۳۲ اثر از دیگر مدارس علمیه خواهران استان هستند که توانستند فعالانه در این جشنواره شرکت کنند.

وی، تعداد آثار سال گذشته را ۳۸۷اثر عنوان کرد و افزود: امسال با دریافت ۸۲۱اثر توانستیم نسبت به سال گذشته رشد ۱۲۰ درصدی را به ثبت برسانیم و امیدواریم با ارتقای سطح کیفی مقالات شاهد درخشش بانولان طلبه یزدی در جشنواره استانی و کشوری باشیم.

خبرگزاری«حوزه»

بهره برداری از مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری می رسد.
رئیس واحد بافق گفت: «مجوز راه اندازی مرکز رشد این واحد در راستای بسترسازی برای ایجاد فرصت هاى شغلى، جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهى و توسعه فن آورى هاى پیشرفته، با همکاری فرمانداری شهرستان بافق صادر و در یک سال اقدامات لازم برای ایجاد مرکز انجام شد و اکنون این مرکز آماده بهره برداری است.»
دکتر حسینعلی لازمی از تخصیص فضا و امکانات براى واحدهای فن آور و دانش بنیان خبر داد و اظهار کرد: «مرکز رشد واحدهای فناور واحد بافق به عنوان پل ارتباطی بین شرکت ها و مراکز علمی و تحقیقاتی می تواند فعالیت های مفید و موثری داشته باشد.»
وی داد: «این مرکز رشد به صورت اقماری و زیر نظر و حمایت پارک علم و فناوری یزدخواهد بود و با وجود ۴ واحد فناور تازه استقرار یافته در ساختمانی به متراژ ۴۴۰ مترمربع و ۸ دفتر کار تجهیز شده با امکانات اداری و فناوری آغاز به کار می کند و در اختیار صاحبان ایده و پژوهشگران خلاق قرار می گیرد.»
این مسئول دانشگاهی گفت: «مرکز رشد واحد بافق از همه علاقه مندان به ویژه از استادان، دانشجویان، فارغ التحصیلان و متخصصانی که تمایل دارند از امکانات این مرکز استفاده کنند دعوت می کند کهبا مراجعه به مرکز و در مراحل اداری از خدمات تجهیزاتی و حمایت های علمی و مالی ویژه شرکت های فناور برخوردار شوند.»

خبرگزاری آنا

برگزاری مسابقه موشک های آبی در بافق یادبود شهدای آتشنشان

مسابقه پرتاب موشک های آبی در بافق برگزارشد.

مسئول برگزاری مسابقات گفت:در مسابقه موشک های آبی بافق ۴۰گروه دانش آموزی دختر وپسر شرکت کردند.

علی نادری زاده افزود:در این مسابقه از نرم افزار های شبیه سازی در ساخت موشک استفاده شده تا خلاقیت و دقت بالا رود.

وی با اشاره به اینکه در طراحی موشک ها از طرح و نام هایی برای گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان پلاسکو استفاده شدگفت: ایجاد خلاقیت و نوآوری های جدید در عرصه های علمی و نظامی از اهداف برگزاری این مسابقه است.

خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد

کسب رتبه اول بافق در پرسش مهر در استان یزد

معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش بافق از کسب رتبه اول شهرستان در پرسش مهر در استان یزد خبر داد.

محمد رضا قاسم زاده با بیان اینکه فرهنگیان و دانش آموزان بافقی با کسب مجموع ۲۹رتبه استانی مقام نخست را در مسابقات پرسش مهر ریاست جمهوری کسب کردند گفت: این مسابقات هرساله در دو بخش دانش آموزی و فرهنگیان در رشته های ادبی ، پژوهشی و هنری برگزار می شود.

وی افزود:رشته های مقاله نویسی ، عکاسی خوشنویسی نمایشنامه نویسی شعر و وبلاگ نقاشی پوستر سازی تصویر سازی از دیگر رشته های این پرسش است .

معاون پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش بافق با اشاره به اینکه رتبه هر رشته برای بررسی به دبیرخانه پرسش مهر کشور ارسال می شود تصریح کرد:نتایج کشوری در اردیبهشت ماه سال آینده اعلام می شود.
بافق فردا

آشنایی کارکنان شهرداری بافق با روش های نوین ایجاد فضای سبز

کارکنان و کارشناسان شهرداری بافق با شرکت در کارگاه آموزشی ۲ روزه با شیوه های نوین درختکاری و راهکارهای ایجاد فضای سبز پایدار آشنا شدند.
مطلب بالا را سید علی نوروز زاده شهردار بافق اعلام کرد و افزود: در این دوره آموزشی محسن جعفری استاد دانشگاه تهران با تشریح چگونگی ایجاد فضای سبز پایدار، به مباحثی همچون استفاده از گیاهان دارویی در فضای سبز شهری، اصول صحیح کاشت و نگهداری گلهای فصلی،چمن کاری،نحوه کاشت و نگهداری درختان در فضای سبز، قلمه گیری، سر برداری و هرس انواع درختان، آشنایی با گونه های سازگار با اقلیم و آب و هوای شهر بافق پرداخت.
شهردار بافق هدف از برگزاری این دوره آموزشی را ارتقای سطح آگاهی نیروهای فضای سبز شهری و پارک آبشار برای توسعه پایدار فضای سبز شهری و دست یافتن به نقطه مطلوب دانست و افزود: آموزش و بالا بردن سطح آگاهی کارکنان حوزه فضای سبز شهری، به گسترش و حفظ فضاهای سبز پایدار کمک می کند.

اطلاعات

بافق، پیشتاز رشد علمی در استان یزد

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ نشست شورای آموزش وپرورش بافق با حضور صباغیان نماینده حوزه مهریز درمجلس شورای اسلامی، شیرزاد مدیرکل آموزش وپرورش استان، فرماندار واعضای این شورا روز گذشته در بافق برگزار شد.

مدیر کل آموزش وپرورش استان در این جلسه گفت: رشد علمی بافق نسبت به شهرستان های دیگر استان از جایگاه خوبی برخوردار است شاید جایگاه بافق در سطح اول استان نباشد اما تلاشی که انجام می دهند و کمکی که شورای آموزش وپروش انجام می دهد موجب شده شتاب رشد نسبت به دیگر شهرستان ها بیشتر شود وامیدوارم در کنکور امسال و در مسابقات فرهنگی و ورزشی شهرستان نمود بیشتری پیداکند.

شیرزاد در ادامه گفت: رسانه ها وگروههای سیاسی بیشتر سراغ وزارتخانه هایی می روند که کمتر به فکر دغدغه ها ومشکلات مدارس هستند و اگر بخواهیم مشکلات حل شود باید به سراغ مدارس برویم. ما چالش های مشخص و روشنی در آموزش وپرورش داریم و اینکه رشد دانش آموزی تناسب مناسبی بارشد نیروی انسانی ندارد.

این مقام مسئول در خصوص دانشگاه فرهنگیان نیز اظهار داشت: پذیرش دانشگاه فرهنگیان درسال۹۲و۹۳استانی بوده و در سال۹۴سهمیه ای وبومی گزینی شد که مکاتبات ما نشان می دهد که استان توجه به شهرستان داشته وعلاقه مند است که در بافق مشکل کمبودنیروی انسانی حل شود.

شیرزاد در پایان به مشکلات آموزش وپرورش بافق از جمله: کمبود نیروی انسانی، مسکن فرهنگیان، دغدغه هزینه های جاری مدارس و بحث مهم فضای نامناسب فیزیکی برخی از مدارس پرداخت و گفت امیدواریم نمایندگان مجلس هم در جهت رفع دغدغه ها ومشکلات فرهنگیان به آموزش و پرورش کمک کنند و گام های موثری را در این زمینه بردارند.

بچه ها تا سن ۱۲ سالگی به آموزش نیاز ندارند

دکتر عبدالحسین وهاب زاده بوم شناس، ایده پرداز و بنیان گذار مدرسه طبیعت در ایران به دعوت شرکت سنگ آهن مرکزی و انجمن باغ گیلو در سالن همایش های آهنشهر به سخنرانی پرداخت.

دکتر عبدالحسین وهاب زاده؛ بوم شناس، ایده پرداز و بنیان گذار مدرسه طبیعت در ایران با حضور معاون فرماندار بافق، رئیس آموزش و پرورش و جمعی از مسئولان و کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی به سخنرانی پرداخت.

در این همایش دکتر عبدالحسین وهاب زاده با بیان اینکه با آموزش بیشتر جامعه بهتری نخواهیم داشت به سالروز تشکیل سازمان محیط زیست در سال ۱۳۵۰ اشاره کرد و گفت: در آن زمان که هیچ کدام از کشورهای اروپایی سازمان محیط زیست نداشتند، سازمان محیط زیست ایران تشکیل شد در حالیکه متخصص نداشت ولی همه کارکنان آن با عشق و علاقه وارد این کار شدند.

عبدالحسین وهاب زاده افزود: میزان علاقه به یادگیری و آموزش بشدت کاهش پیدا کرده که آموزش های زودهنگام و بیش از حد در جامعه آموزش دیده از عوامل آن است چرا که بدون علاقه یادگیری صورت نمیگیرد.

وهاب زاده اظهار داشت: مقایسه روز تاسیس سازمان محیط زیست و امروز نشان میدهد که آموزش راه حل مسائل پیچیده محیط زیستی، اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی نیست.

وی بیان داشت: آمار وزارت آموزش و پرورش نشان دهنده کاهش خلاقیت در بین دانش آموزان ابتدایی و دبیرستان است و علت آن توجه بیش از حد خانواده به فرزندان است که بلای جان نسلهای امروز است و نابود کردن احساس استقلال، اعتماد به نفس و کاهش خلاقیت و سلامت روحی فرزندان را به دنبال دارد.

دکتر عبدالحسین وهاب زاده به تاسیس مدرسه طبیعت در سال ۹۲ در مشهد اشاره کرد و تصریح کرد: تاکنون ده هزار کودک در این مدرسه به بازی و سرگرمی پرداختند و هرگز به معلمان اجازه ورود به حریم و فضای بازی بچه ها داده نمیشود و بچه ها امپراطوران مدرسه هستند.

عبدالحسین وهاب زاده با اشاره به اینکه بچه ها تا سن ۱۲ سالگی به آموزش نیاز ندارند عنوان کرد: بازی اصل تمرین زندگی، وسیله توانا شدن جسم و تمرین مهارت ها، معبر رشد مغز، به وجود آوردن خلاقیت، بالا بردن قدرت حل مسئله و افزایش سازگاری بچه هاست.

وهاب زاده به افزایش آمار طلاق اشاره کرد و علت آن را بی اطلاعی جوانان از راه های حل دعوا دانست که آموزش آن به زمان کودکی برمیگردد.

وی اظهار داشت: طبیعت معلم ماست و ما را به خود فرامیخواند و جذب میکند و ما انسانها که میلیونها سال با طبیعت سروکار داریم نمیتوانیم یه روز بدون طبییعت زندگی کنیم و مدرسه طبیعت جایی است که کودکان باید در آن تربیت شوند.

دکتر عبدالحسین وهاب زاده افزود: امروز آموزش در کشور ما با یک کسب و کار پرسود همراه است و افرادی با سودجویی و گرفتن هزینه های گزاف از خانواده ها این کسب و کار پرسود ولی بدون ارزش را گسترش میدهند.

عبدالحسین وهاب زاده با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ مدرسه بیعت در ایران وجود دارد عنوان کرد: ۳۰ مدرسه دیگر نیز در حال احداث است که تاکنون آموزش و پرورش به این مدارس کمکی نکرده است.

وهاب زاده همچنین از آموزش و پرورش خواست فرصت را غنیمت شمارد و به کمک این مدارس بشتابد و ورود کودکان به این مدارس را تسهیل کند.

وی افزود: مدرسه طبیعت قانون خاصی ندارد، سامان انسانی ندارد، کودکان در آنجا با عناصر طبیعت سروکار دارند، در پرورش حیوانات و کشت و کار گیاهان کمک میکنند، غذا درست میکند و به بچه ها اجازه داده میشود در یک محیط طبیعی باهم بازی میکنند بدون اینکه کسی به آنها آموزش دهد و در مدرسه به جای مربی و معلم تسهیلگر با بچه ها همدلی میکند و مراقب امنیت آنهاست.

دکتر عبدالحسین وهاب زاده تصریح کرد: تجربه طبیعت در کودکی یک بازی دوسر برد است که از یک طرف کودکان ما سالم، بانشاط، پرنگیزه، توانا، بااعتماد به نفس و رو به زندگی رشد میکنند و از طرفی دیگر وقتی کودکان در این فضاها بازی میکنند و از آن لذت میبرند این خاطرات خوش در آینده آنها را عاشق طبیعت و محیط زیست میکند و آنها در فردا مدافعان محیط زیست میشوند.

لازم بذکر است، نقاشی دانش آموزان کارکنان شرکت سنگ آهن با موضوع “هوای پاک” در نمایشگاه جانبی مراسم ارائه شده بود.

وهاب زاده طبیعت
منبع :آفتاب بافق

مقدمات راه اندازی مدرسه طبیعت در بافق فراهم شد

مدیر روابط عمومی شرکت سنگ آهن بافق از راه اندازی مدرسه طبیعت این شهرستان با مساحت یک هکتاری در آینده نزدیک خبر داد.

رضا فلاح مبارکه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دنیای ماشینی ارتباط کودکان با طبیعت را بسیار محدود کرده و تحقیقات معتبر علمی تایید می کند که جدا شدن از فضا طبیعی در دوران کودکی اثر منفی بر رشد سالم کودک در سه حوزه رشد شناختی، عاطفی – هیجانی، ارزشی و همچنین دیدگاه ها و رفتار حامی محیط زیست این نونهالان دارد.
وی مدارس طبیعت را فضای جذاب، دوست داشتنی و خاطره انگیز برای دانش آموزان دانست و اظهار داشت : افراد در این فضا به طور مستقیم با مباحث زیست محیطی آشنا شده و حرمت آن را درک می کنند.
وی با اشاره به برنامه ریزی و تعامل صورت گرفته با شرکت سنگ آهن مرکزی در رابطه با ساخت مدرسه طبیعت در بافق گفت: بخشی از پارک تفریحی شهرک آهنشهر به عنوان مدرسه طبیعت بصورت استیجاری در اختیار سمن (سازمان مردم نهاد) غیر دولتی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه مساحت مدرسه طبیعت شهرستان بافق یک هکتار پیش بینی شده است ابراز امیدواری کرد: با وجود فضای سبز این منطقه و تامین زیر ساخت های لازم و با تعامل و همکاری مسئولان مربوطه ظرف چند ماه آینده شاهد راه اندازی مدرسه طبیعت در این شهر باشیم.
مدرسه طبیعت

مدرسه طبیعت بافق پس از یزد دومین مدرسه در این استان بشمار می رود که مقدمات راه اندازی آن فراهم شده است .
کوه حفاظت شده بافق یکی از مکانهای جذاب و دیدنی با گونه های نادر جانوری و پوشش گیاهی متنوع است که چشم هر بیننده را به طبیعت بکر خود جذب می کند.
این کوه در فاصله ۴۰ کیلومتری بافق واقع شده و دانش آموزان در مدرسه طبیعت می آموزند که چگونه با طبیعت و آنچه در دامان خود دارد برخورد کنند و جاذبه های طبیعی و زیست محیطی اطراف خود را دوست داشته باشند.

ایرنا

افتتاح ۲ کتابخانه در بافق و خاتم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به برنامه‌های کمیته فرهنگی هنری ستاد دهه فجر استان یزد گفت: افتتاح دو کتابخانه در شهرستان‌های بافق و خاتم از جمله این برنامه ها است.

به گزارش بافق پویا به نقل از مهر، علی غیاثی ندوشن عصر امروز در جلسه ستاد دهه فجر استان یزد در استانداری با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی و هنری در سطح استان در طول ایام الله دهه فجر بسیار گسترده است، اظهار داشت: از شاخص ترین این برنامه ها می توان به برگزاری هفته قرآن و عترت، بزرگداشت شهدای قرآنی در یزد، برگزاری جشنواره های مختلف هنری، جشنواره های بازی‌های محلی و … اشاره کرد.

وی بیان کرد: در طول ایام دهه فجر همچنین ۱۶ فیلم منتخب جشنواره فیلم فجر در یزد از ۱۴ تا ۲۴ بهمن هر فیلم در دو سانس در سینما تک یزد به نمایش درخواهد آمد.

غیاثی ندوشن افزود: هفته قرآن و عترت نیز شامل برنامه های متنوع از قبیل عکس، فیلم، هنرهای تجسمی، خوشنویسی و … با موضوع قرآن و عترت است و این برنامه در همه مناطق استان یزد اجرا خواهد شد.

مسئول کمیته فرهنگی و هنری ستاد دهه فجر استان یزد همچنین از افتتاح دو کتابخانه در شهرستانهای بافق و خاتم خبر داد و گفت: در این ایام چند پروژه فرهنگی و هنری دیگر در مناطق مختلف استان به بهره برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: در برنامه های دهه فجر از همکاری دیگر نهادهای فرهنگی استان از جمله اداره تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی، اداره اوقاف و امور خیریه و … استفاده شده است.

دیداررییس جدید دانشگاه پیام نور مرکز بافق با امام جمعه شهرستان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: در این دیدار امام جمعه شهرستان ضمن ابراز خرسندی از انتصاب دکتر ابراهیمی و حضور یک مدیر شایسته و بومی در این مرکز دانشگاهی تلاشی ثمربخش در جهت دستیابی به اهداف عالیه دانشگاه را با در نظر گرفتن رفاه دانشجو از اهم موارد قابل توجه دانست .

مسئول دانشگاه پیام نور نیزضمن آرزوی سلامتی و طول عمر بابرکت برای حجت الاسلام سلیمانی ,وجود ایشان را بسیار ارزشمندو مایه خیر و برکت برای منطقه و مسئولین اجرایی شهرستان دانست و منویات و ارشادات ایشان را در پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی دانشگاه حائز اهمیت برشمرد.

دیدار رئیس پیام نور و امام جمعه