پایان 28 سال انتظار؛ بهره‌برداری از پروژه فولاد بردسیر

علی عباسلو درباره پروژه فولاد بردسیر اظهار کرد: این پروژه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. بردسیر بزرگترین پروژه جنوب شرق کشور است که قابلیت تولید ۷۰۰ هزار تن میلگرد را خواهد داشت.

به گفته وی، این پروژه به انتظار ۲۸ ساله مردم بردسیر پایان می‌دهد. جالب است بدانید در سال ۶۸ برای اولین بار در این محل احداث یک ماشین‌سازی را مطرح کردند. از آن زمان به بعد ۱۸ پروژه دیگر نیز تعریف شد بطوریکه پروژه بردسیر نهمین پروژه‌ای بود که در این منطقه تعریف شد. طرح‌های قبلی هیچ‌کدام به سرانجام نرسیدند در نتیجه یک دوره طولانی ۲۷ تا ۲۸ ساله مردم ناامید بودند. سوله‌های مختلفی در این منطقه برای واحدهای متعددی ساخته شده بود اما کار خاصی در این رابطه انجام نشد.

او بیان کرد: پروژه فولاد بردسیر برای حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد داشت و تاثیر بسیاری از دیدگاه روحی و روانی بر منطقه بردسیر خواهد داشت.

در حال حاضر این پروژه با بیش از ۹۵ درصد پیشرفت در مرحله تست کارخانه قرار دارد و مراحل نصب کامل شده و باید تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری برسد. البته اعتقاد ما بر این است چند ماه پس از تولید پروژه افتتاح شود درنتیجه احتمال دارد افتتاح رسمی در سال آینده انجام شود.

عباسلو اظهار کرد: پروژه ذوب نیز از دیگر طرح‌هایی است که ال‌سی ۱۰۰ میلیون یورویی برای آن گشایش یافته است. با باز شدن این ال‌سی پروژه ذوب تکمیل خواهد شد. خوشبختانه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ماشین‌آلات خارجی بسته‌بندی شده و از پایان آذر ماه حمل آن آغاز شد و تا پایان سال تمام خواهد شد. نصب این ماشین‌آلات از ابتدای سال ۹۶ شروع خواهد شد و امیدواریم در ابتدای سال ۹۷ وارد فاز تولید شویم. با این کارخانه چرخه تولید ما تکمیل خواهد شد.

وی در توضیح گشایش ال‌سی ۱۰۰ میلیون یورویی افزود: ما از اواخر سال ۹۴ تصمیم به گشایش ال‌سی گرفته و در همین زمینه مذاکرات را با طرف‌های خارجی آغاز کردیم. همچنین مکاتباتی را در داخل کشور با بانک مرکزی انجام دادیم. جالب است بدانید که مذاکرات خارج از کشور چندان زمان‌بر نبود اما بیشتر زمان در داخل کشور صرف شد. البته این اتفاق طبیعی است زیرا سال‌ها است ال‌سی در کشور باز نشده و مقررات بروز نشده بود.

به گفته مدیرعامل مجتمع جهان فولاد سیرجان، بانک عامل این ال‌سی، بانک تجارت بود که همکاری خیلی خوبی داشت. بانک آلمانی نیز بانک ای.آی اچ (ایران- اروپا) و یک بانک اشتراکی است. گشایش این ال‌سی نشان داد که می‌توان از اعتبارات خارج از کشور استفاده کرد.

وی اظهار کرد: ما در دوران تحریم نیز با کشورهای اروپایی کار کرده و مسیر خود را تغییر ندادیم.

عباسلو درباره همکاری با چینی‌ها بیان کرد: بنده اعتقادی به همکاری با چینی‌ها ندارم زیرا اگر بخواهیم در درازمدت از یک کارخانه فولادی بهره‌برداری کنیم، بی‌ترید با استفاده از تجهیزات چینی هزینه تولید افزایش خواهد یافت. این ذهنیت منفی شاید به دلیل تجربه همکاری با چینی‌ها در فرومولیبدن خاتون آباد باشد.

وی با اشاره به استفاده از تجهیزات هندی گفت: هند از دیدگاه قطعات مکانیکی بسیار بهتر است از چین است بطوریکه کنسرسیوم تشکیل شده در پروژه نورد کنسرسیومی هندی-ایتالیایی است. در این پروژه طراحی برق و قسمت‌های حساس از ایتالیا تامین شده و قسمت‌های غیرحساس از هند خریداری شده است. البته یکی از شرکت‌های بزرگ هند با یکی از شرکت‌های آمریکا قرارداد دارند زیرا در بخش DRI هند اولین تولیدکننده جهان محسوب می‌شود. البته امروز با توجه به پروژه‌هایی که در ایران راه‌اندازی شده و همچنین گران شدن قیمت گاز در هند ما توانستیم از هند در این زمینه پیشی بگیریم.

وی با اشاره به صادرات DRI تصریح کرد: ما امسال به هند، کشورهای عربی و آلمان DRI صادر کرده‌ایم.

به گفته عباسلو، این کارخانه از دی ماه ۹۳ آهن اسفنجی صادر کرده است بطوریکه تا امروز ۱۰ تا ۱۵ درصد از تولیدات را صادر کرده‌ و هدف نهایی بحث بازاریابی است. در حال حاضر به دنبال بازاریابی در عراق و ترکیه هستیم و بطور آزمایشی برای این دو کشور محصول فرستاده شده است. البته پس از راه‌اندازی کارخانه فولاد خودمان مصرف‌کننده اصلی خواهیم شد. در این مرحله صادرات شمش و میلگرد را در دستورکار قرار خواهیم داد.

ماین نیوز

مجلس 70 هزار میلیارد تومان به دولت کمک کرد

محمدرضا صباغیان در جمع اصناف وبازاریان بافق گفت: برای مهار تورم و رکود بازار مجلس به دولت اجازه داد ۷۰ هزار میلیارد تومان از اسناد خزانه را برای تسویه بدهی هایش برداشت کند.

به گزارش بافق پویا؛ نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در جمع اصناف وبازاریان بافق گفت: برای کاهش تورم و رکود بازار مجلس به دولت اجازه داد ۷۰هزارمیلیارد تومان ازطریق اسناد خزانه برای تسویه بدهی های خود برداشت کند.

محمدرضا صباغیان در ادامه گفت: نمایندگان کارشان نظارت وقانون گذاری است اگر این دوکار را خوب انجام دهند خیلی از مسائل حل می شود ولی طبیعتا جامعه به یک سمت و سویی رفته که نماینده ها را به سمت کارهای اجرایی و موضوعاتی که شورای شهر ومسئولین می توانند آن را انجام دهند هدایت می کنند.

نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن مشکلات اصناف گفت: بازاریان از وضعیت جامعه خبر دارند و مطالب وپیشنهادهایشان می تواند گره گشا باشد.

وی گفت: مسائل و مشکلات و پیشنهادها را مکتوب و همراه با استدلال و مواد قانونی مطرح کنید تا بتوانیم از طریق مجاری قانونی پیگیری کنیم و این کار امکان پذیر است.

در ابتدای این جلسه عباس زاده رئیس اتاق اصناف بافق از مشکلات اصناف بافق گفت و بیان داشت: مشکلات اتاق اصناف زیاد است ولی مهم ترین آن بحث ۹درصد ارزش افزوده است که در بازار سنگینی می کند که البته با۹ درصد ارزش افزوده مشکل نداریم بلکه با اجرای آن مشکل داریم.

این جلسه با همت اتاق اصناف بافق برگزار شد و روسای اتحادیه های صنفی بافق به همراه تعدادی از بازاریان مسائل ومشکلات و پیشنهادات خود را با صباغیان مطرح کردند.

کاهش ۵۰ درصدی قیمت سنگ آهن تا سال ۲۰۱۸

قیمت کنونی سنگ آهن از افزایش تقاضا از سوی چین مورد حمایت قرار گرفته است، اما وزارت صنعت، نوآوری و علوم استرالیا اعلام کرد بعید است روند رشد تقاضا در سال های آینده ادامه پیدا کند.

این وزارتخانه همچنین پیش بینی خود از صادرات سنگ آهن را به میزان دو درصد کاهش داد و ۸۳۲.۲ میلیون تن برای سال مالی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ پیش بینی کرد.
استرالیا بزرگ ترین صادرکننده سنگ آهن جهان است و ارزش سهام شرکت های معدنی بزرگ این کشور به دنبال انتشار این پیش بینی کاهش پیدا کرد.

شرکت فورتسکیو متالز که ارزش سهامش بیش از سه درصد کاهش یافت، شدیدترین ضرر را متحمل شد و غول های معدنی بی اچ پی بیلیتون و ریو تینتو شاهد کاهش قیمت سهامشان بودند.

براساس این گزارش، وزارت صنعت، نوآوری و علوم استرالیا سال گذشته پیش بینی کرده بود قیمت هر تن سنگ آهن به ۴۴.۱۰ دلار کاهش خواهد یافت، اما افزایش تقاضا از سوی چین کمک کرد قیمت این کالا به بالای ۸۰ دلار صعود کند.

شرکت “آر بی سی کپیتال مارکتس” اخیرا پیش بینی کرده است قیمت سنگ آهن پس از افزایش در سال ۲۰۱۶، امسال دچار عقب نشینی می شود. بسیاری از بانک ها پس از رشد غیرمنتظره سنگ آهن در سال ۲۰۱۶، ضعیف شدن قیمت این کالا را پیش بینی کردند. مورگان استنلی سنگ آهن را در میان سه فلزی قرار داده که کمترین رشد قیمت را خواهند داشت و بانک بارکلیز پیش بینی کرده است قیمت سنگ آهن تا سه ماهه سوم سال جاری که رشد بازار املاک چین کند می شود، به پایین ۵۰ دلار در هر تن سقوط خواهد کرد.

ماین نیوز

پیام تسلیت محمدرضا صباغیان به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
رحلت عالم بزرگ،مبارز خستگی ناپذیر و یار دیرین حضرت امام و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که عمر طولانی و پربرکت خود را چه قبل و چه بعد از انقلاب در راه اسلام و نظام اسلامی و مردم گذرانید را به رهبر معظم انقلاب،خانواده محترم آن مرحوم و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نمایم.از درگاه خداوند منان برای آن عزیز سفر کرده طلب غفران الهی و برای بازماندگان ایشان صبر و اجر الهی خواهانم.
محمدرضا صباغیان
نماینده مردم شریف شهرستانهای ابرکوه،بافق،بهاباد،خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی

پیام تسلیت امام خامنه‌ای؛ درگذشت «رفیق دیرین»

به گزارش بافق پویا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

متن پیام معظم له به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون
با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.
او نمونه‌ی کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.
سال ها زندان و تحمل شکنجه های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.
اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم .
غفرالله لنا و له
سید علی خامنه ای
۱۹ دیماه ۱۳۹۵

قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۷ کاهش می‌یابد

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز به نقل از بلومبرگ، شرکت آر بی سی کپیتال مارکت که صحیح‌ترین پیش‌بینی برای قیمت سنگ آهن در سه ماهه پایانی سال گذشته را داشت، انتظار دارد قیمت سنگ آهن پس از افزایش در سال ۲۰۱۶، امسال دچار عقب‌نشینی شود.

تحلیلگران آر بی سی کپیتال مارکتس در گزارشی اعلام کردند: قیمت سنگ آهن در سطح کنونی پایدار نیست و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ عقب‌نشینی کند. این شرکت در زمینه پیش‌بینی صحیح قیمت‌ها از سوی بلومبرگ در رتبه اول قرار گرفته است.

سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ به میزان ۸۱ درصد رشد قیمت داشت که بسیاری از سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرد.

این رشد قیمت مرهون تدابیر محرک مالی چین بود که به استمرار تولید فولاد کمک کرد و موجب شد تقاضا برای سنگ آهن حتی با وجود افزایش عرضه معدنی، بالا بماند.

آر بی سی کپیتال مارکتس به دلیل وجود نشانه‌های رونق بیشتر اقتصادهای جهان، در مورد دورنمای فلزات پایه که سال گذشته افزایش قیمت داشتند، دیدگاه مثبت‌تری دارد.

این شرکت اعلام کرد رشد قیمت فلزات پایه تحت تاثیر بهبود شاخص‌های اقتصادی و تقاضای فصلی قوی ممکن است در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ ادامه پیدا کند، با این همه انتظار می‌رود روند رشد قیمت محدود باشد.

طبق اعلام متال بولتن، سنگ‌ آهن با عیار ۶۲ درصد در بندر کینگدائو روز سه‌شنبه ۱.۲ درصد عقب‌نشینی کرد و در ۷۷.۹۱ دلار در هر تن ایستاد در حالیکه در ۱۲ دسامبر به رکورد ۸۳.۵۸ دلار در هر تن رسیده بود که بالاترین قیمت در دو سال گذشته بود.

نشانه‌های عرضه فراوان سنگ‌ آهن افزایش پیدا کرده است.

طبق اعلام شرکت فناوری اطلاعات شانگهای استیل هوم، میزان سنگ آهن دپو شده در بنادر چین در هفته آخر سال گذشته ۲.۷ درصد رشد کرد و به ۱۱۳.۹۵ میلیون تن رسید. آمار برزیل هم نشان داد صادرات این کشور در سال ۲۰۱۶ به بالاترین رکورد همه زمان‌ها رسیده است.

بسیاری از بانک‌ها پس از رشد غیرمنتظره سنگ آهن در سال ۲۰۱۶، ضعیف شدن قیمت این کالا را پیش‌بینی کردند.

مورگان استنلی سنگ آهن را در میان سه فلزی قرار داده که کمترین رشد قیمت را خواهند داشت و بانک بارکلیز پیش‌بینی کرده است قیمت سنگ آهن تا سه ماهه سوم سال جاری که رشد بازار املاک چین کند می‌شود، به پایین ۵۰ دلار در هر تن سقوط خواهد کرد.

افزایش صادرات سنگ آهن در 9 ماهه امسال

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران صادرات سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن بیشتر از ۴۰ درصد (به هم فشرده نشده) در ۹ ماهه امسال به ۱۳ میلیون و ۸۷ هزار و ۷۷۶ تن رسید.

ارزش این میزان صادرات هم به ۵۰۴ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۹۳۵ دلار رسید.

سنگ آهن در ۹ ماهه ۱۳۹۵ سیزدهمین کالای عمده صادراتی ایران بود. سنگ آهن در مدت زمان یادشده از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۴٫۳۴ و ۱٫۶ درصد سهم از کل صادرات کشور را به خود اختصاص داد.

همچنین مقایسه آمار نشان می‌دهد که صادرات سنگ آهن ایران در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۵٫۲۲ و ۴۸٫۹۹ درصد افزایش یافته است.

کارکنان و بسیجیان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق یکپارچه در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کردند

کارکنان و بسیجیان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق همگام با ملت ایران اسلامی در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن شرکت نموده و یک بار دیگر با آرمان‌های انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت، در سی و هشتمین بهار انقلاب، مدیر عامل شرکت، کارکنان و بسیجیان پایگاه مقاومت نبی اکرم (ص) شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق هم‌آوا و همگام با ملت ایران در دیگر نقاط کشورمان در صفوف به هم پیوسته و با شکوهتر از همیشه در راهپیمایی شکوهمند یوم الله ۲۲بهمن شرکت کردند و وفاداری خویش را به نظام، انقلاب و ولایت به منصه ظهور رسانده و با آرمان‌های انقلاب اسلامی و شهدا تجدید میثاق کردند.
شرکت کنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن با فریاد «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر صهیونیست» و … مراتب انزجار خود را از آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کردند.
در این راهپیمایی اقشار مختلف مردم به ویژه خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران، دانش‌آموزان، دانشجویان، بسیجیان، نظامیان و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند و در حالی که پلاکاردهایی با مضمون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آل‌سعود»  توسط پایگاه نبی اکرم توزیع شده بوددر دست داشتند، انزجار خود را از مستکبران جهان اعلام نمودند.
راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه بافق ساعت ۱۰ صبح امروز از بسیج بافق تا آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) بافق با حضور گسترده اقشار مختلف مردمی و مسئولین شهرستان بافق برگزار گردید .
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین “سلیمانی” امام جمعه بافق ، همسرائی گروه فجر آفرینان ، قرائت قطعنامه پایانی و برپائی ایستگاه صلواتی از برنامه های این مراسم بود.

لازم بذکر است ایجاد ایستگاه  صلواتی، پخش  پلاکارد، تراکت، پوستر و پرچم در بین مردم توسط بسیجیان پایگاه نبی اکرم(ص) انجام شد.

DO3P6025 DO3P6339 DO3P6350 DO3P6027 DO3P6115 DO3P6050 DO3P6084 DO3P6122 DO3P6165 DO3P6188 DO3P5954 DO3P6450 DO3P6399

کاهش وزنی 41 درصدی صادرات سنگ آهن دانه بندی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران آمار صادرات سنگ آهن دانه بندی را از ابتدای امسال تاپایان مرداد ماه، چهار میلیون و ۳۹۴ هزار تن ذکر کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش ۴۱ درصدی داشت.
به گزارش بافق پويا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مزبور، طی پنج ماهه نخست سال گذشته هفت میلیون و ۴۷۰ هزار تن سنگ آهن صادر شده بود.
مجموع ارزش سنگ آهن دانه بندی صادراتی در پنج ماهه اول امسال بالغ بر ۱۵۶ میلیون و ۳۴۵ هزار دلار بود که ۶۷ درصد نسبت دوره مشابه در سال ۹۳ کاهش نشان می دهد.
مجموع ارزش سنگ آهن دانه بندی صادر شده در پنج ماهه نخست سال گذشته، ۴۷۶ میلیون و ۳۶۸ هزار دلار ثبت شده بود.
طی مدت مزبور ۸۹۰ هزار تن گندله وارد کشور شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون و ۲۲۶ هزار تن بود، کاهش ۲۷ درصدی دارد.
بنابراین گزارش، کاهش ارزشی و وزنی صادرات سنگ آهن ناشی از افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن و نیز کاهش تقاضا و افت تولید فولاد جهانی به ویژه چین و توقف تولید برخی معادن داخلی سنگ آهن ارزیابی شده است.
همچنین عدم امکان رقابت در شرایط فعلی بازار جهانی به عنوان دیگر مساله شرایط امروز سنگ آهن صادراتی مطرح شده است.
با توجه به برنامه های دولت و بخش خصوصی برای احداث واحدهای تولید فولاد در کشور و درنتیجه کاهش خام فروشی، انتظار می رود روند نزولی صادرات سنگ آهن در سال های آتی داشته باشد.
بهره برداری از واحدهای جدید فولادی که بیشتر سنگ آهن تولیدی داخل کشور را مصرف می کنند، می تواند زمینه صادرات این ماده معدنی را از میان بردارد.
سازمان ایمیدرو در زمینه پرعیار سازی سنگ آهن، دو طرح فرآوری در معادن سنگ آهن جلال آباد واقع در زرند کرمان و چغارت که در منطقه بافق فعال است، به مورد اجرا گذاشته و با شتاب لازم پیش می رود.
ایران قرار است در افق ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابد که بهره گیری از واحدهای تولید سنگ آهن کشور نقش کلیدی در روند رو به رشد تولید این بخش خواهد داشت.

تظاهرات ضد‌ صهیونیستی در بافق برگزار شد‎

مردم شهرستان بافق همزمان با دیگر مردم کشور پس از اقامه نماز جمعه با راهپیمایی و شعار علیه رژیم منحوس صهیونیستی از قدس و مردم مظلوم فلسطین حمایت کردند.

به گزارش بافق پویا به نقل از خبرنگار ناحیه بافق ، تظاهرات ضد‌ صهیونیستی ‌‌مردم بافق بعد از نماز جمعه با حضور پرشور نمازگزاران از محل برگزاری نماز جمعه به سمت میدان امامزاده عبدالله (ع) برگزار شد.

مردم همیشه در صحنه بافق با فریاد شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا بر آزادسازی مسجدالاقصی و سرزمینهای اشغالی تاکید کردند.

DSC05082 [puya640] DSC05073 [puya640] DSC05069 [puya640] DSC05091 [puya640]

 

ترکیه درصدد افزایش صادرات فولاد به ایران

رییس اتحادیه صادرکنندگان فولاد ترکیه در پی نتایج مثبت مذاکرات هسته ای وین اظهار کرد توافق میان ایران و گروه ۱+۵ نتایج مثبتی برای تجارت جهانی و صنعت فولاد ترکیه به همراه خواهد داشت.

نامیک اکینچی خاطرنشان کرد ایران بازار مهمی برای صنعت فولاد است اما تحریمهای آمریکا و اروپا تاثیر منفی بر صادرات فولاد ترکیه به ایران داشته است. واردات فولاد ایران در سال ۲۰۱۳ به ۱۹۵ هزار تن بالغ شد اما در سال ۲۰۱۴ به ۱۶۶ هزار تن کاهش یافت و در نیمه اول سال جاری میلادی بر مبنای سالانه به میزان ۴۰ درصد کاهش یافت و به۵۱ هزار تن رسید. به گفته ایبکچی، صنایع فولاد ایران و ترکیه بر مبنای محصولات مشابهی قرار دارند. بعلاوه ایران اکنون واردکننده مهم محصولات فولادی است اما ممکن است در آینده به یک صادرکننده قابل توجه تبدیل شود. با اینهمه با برداشته شدن تحریمها، صنعت فولاد ترکیه مجددا در ایران بازار خواهد داشت و فولادسازان ترکیه ای درصدد افزایش صادراتشان به این کشور هستند.

ماین نیوز

شرکت فنلاندی کارخانه تولید گندله سنگ آهن بافق را می سازد

گروه مهندسی اوتوتک فنلاند اعلام کرد، این شرکت، سفارشی از مجتمع سنگ آهن بافق ایران دریافت کرده و قرار است یک واحد تولید گندله سنگ آهن را در بافق استان یزد طراحی و خدمات و فن آوری مورد نیاز آن را تامین نماید.

طرف های قرارداد توافق کرده اند ارزش این قرار داد را افشا نکنند، اما به گفته اوتوتک، معمولا ارزش چنین قراردادهایی بسته به بزرگی و ویژگی های فنی طرح به ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون یورو (۸۷ تا ۱۰۹ میلیون دلار) می رسد.

این کارخانه جدید تولید گندله سنگ آهن به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال بخشی از برنامه سرمایه گذاری سبز شرکت محسوب می شود.

شرکت اوتوتک در زمینه صدور مجوز تکنولوژی، طراحی اولیه کارخانجات تولید گندله سنگ آهن، طراحی جزئیات و تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز و انجام خدمات مشاوره برای نصب سایت فعالیت دارد.

بر اساس اعلام این شرکت، پیش بینی شده که این کارخانه در سال ۲۰۱۸ عملیاتی شود.

عادل هتاب، از مسئولان شرکت اوتوتک در این باره گفت: «فن آوری تولید گندله سنگ آهن اوتوتک به دلیل توانایی فرآوری انواع مختلف سنگ آهن و سابقه قوی ای که ما در دنیا و ایران داریم انتخاب شده است. فن آوری های ما به صورت گسترده ای در شرکت های تولید سنگ آهن و مس ایران مورد استفاده قرار می گیرد و اوتوتک فن آوری های پایداری را از دهه ۱۹۷۰ تاکنون به ایران تحویل داده است. ما همچنین در حال حاضر مشغول اجرای چند پروژه دیگر در ایران هستیم.»

اوتوتک همچنین اعلام کرد، قبل از نهایی شدن این قرارداد، « همه مجوزهای صادراتی لازم را از نهادهای کنترل صادرات اخذ کرده و تمام جوازهای لازم را گرفته تا مطمئن شود که این تحویل فن آوری به ایران با مقررات (تحریمی) فعلی تضادی ندارد.»

به گزارش دنیای معدن به نقل از پایگاه خبری پلاتر

با هر نوع تبعیضی مخالفیم

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به ضرورت برخورد قانونی با هر نوع امتیازی که سبب تبعیض و یا بی عدالتی در عرصه رقابت‌های سیاسی میان کاندیداها می شود، گفت: نباید طرحی در مجلس به تصویب برسد که شائبه منفعت طلبی و تبعیض داشته باشد.

دخیل عباس‌ زارع‌زاده مهریزی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره طرح استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی در مجلس شورای اسلامی برای ادوار بعدی گفت: این طرح با هیچ منطقی سازگار نبوده و شائبه منفعت طلبی و دادن امتیاز ویژه نمایندگان به خودشان را در اذهان عمومی ایجاد می کند.

نماینده مردم  بافق در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان در هر دوره ای از مجلس باید فرصتی برابر با سایر رقبای خود برای حضور در عرصه داشته باشند، تصریح کرد: در صورت تصویب نهایی طرح مذکور به طور حتم شاهد بروز تبعیضی آشکار بودیم.

وی با بیان اینکه هر فردی باید قبل از ورود به مجلس و بر عهده گرفتن مسئولیت نمایندگی در هر دوره ای صلاحیت لازم را کسب کرده و مورد تایید دستگاه های مربوطه واقع شود، گفت: مستثنی کردن نمایندگان فعلی از ذره بین دستگاه های تایید صلاحیت، شائبه منفعت طلبی را به ذهن متبادر می کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: باید با هر امتیازی که سبب تبعیض و یا بی عدالتی در عرصه رقابت‌های سیاسی میان کاندیداها شود، برخوردهای قانونی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، یادآور شد: تمامی کاندیداها برای عضویت در مجلس باید در شرایطی یکسان وارد فضای رقابت شوند تا مردم از حضور موکلانی با صلاحیت در عرضه سیاسی اطمینان حاصل کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت و به گفته سخنگوی شورای نگهبان، طرح دو فوریتی الحاق یک جزء به ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس مبنی بر استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی برای ثبت‌نام در انتخابات دور بعد مغایر قانون اساسی تشخیص داده شده است.

پیام فرمانده ناحیه مقاوت بسیج بافق به مناسبت شکست آمریکا در صحرای طبس

پیام جناب سرهنگ جمالی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بافق به مناسبت سالروز شکسته مفتضحانه حمله نظامی آمریکا در صحرای  طبس

بسم الله الرحمن الرحیم

پنجم اردیبهشت ماه ، سالروز شکسته مفتضحانه آمریکا در صحرای طبس است که به اراده الهی، گردوغبار بیابان و دانه هایی ریز شن دسیسه های شیطان را درهم شکست و طبل رسوایی آمریکا در جهان کوبیده شد و شکسته لشکر ابرهه را در ذهن همگان زنده کرد.

در حمله نظامی امریکا و شکست در صحرای طبس ، خداوند متعال با طوفان شن، پرده دیگری از چهره زشت حاکمان واشنگتن برداشت و تجاوز آشکار و مغایر با قوانین و موازین بین المللی آنان را به نمایش گذاشت و چهره واقعی دشمنان انقلاب رو بیشتر از هر زمانی نمایان تر و حقانیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین المللی را به اثبات رساند. و اینگونه است که خداوند قادر متعال با امدادهای غیبی خود نیروهای شیطان بزرگ در صحرای طبس را منهدم می کنند و با عنایات خاص به بنده ی مقرب خویش یعنی حضرت امام خمینی چنان روح بزرگ ، قدرت و صلابت و مهابتی عطا می نماید که قدرت های بزرگی چون آمریکا در برابر عظمتش خاضع و معترف و شگفت زده  می شوند.

جمالی سپاه

واقعه طبس نه تنها یک واقعه ی ساده ، زودگذر و فراموش نشدنی نبود؛ بلکه تمثیل و تذکری است بر اثبات قدرت فائقه الهی و وهم و ساده اندیشی دوشمنان خدا و عبرتی برای  دشمنان نظام که بدانند وقتی نظامی الهی و اسلامی باشد تمام امدادهای غیبی برای اثبات حقانیت آن و دفاع از آن به کار خواهد آمد.

اینجانب به روح بزرگ امام خمینی (ره ) بنیانگذار انقلاب و به مقام شامخ همه شهدای اسلام و ایران اسلامی به ویژه سردار رشید اسلام شهید محمد منتظر قائم اولین فرمانده سپاه یزد درود می فرستم و از درگاه حضرت احدیت سربلندی همه مسلمین جهان و نابودی دشمنان اسلام و مسلمین و  سلامتی و طول عمر مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای را مسئلت می نمایم.

رزمایش فاطمی در بافق به روایت تصویر

به گزارش بافق پویا، دومین روز عملیات رزمایش فاطمی در اردوگاه قدس شهرستان بافق با گفتن رمز محمد رسول ا… توسط امام جمعه بافق شروع شد.

گردان های حاضر در این رزمایش، گوشه ای از وضعیت خرمشهر در روزهای دفاع مقدس را به تصویر کشیدند.

رزمایش بسیجیان بافق آغاز شد

رزمایش دو روزه رهروان فاطمی ، مدافعان علوی روز پنجشنبه در محل باقر آباد شهرستان بافق آغاز شد.

فرمانده قرار گاه امام هادی شهرستان بافق در حاشیه برگزاری این رزمایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این رزمایش امروز و فردا در اردوگاه همیشگی سپاه قدس این شهرستان واقع در منطقه باقر آباد برگزار می شود.

سرهنگ پاسدار رضا جمالی گفت: دو گردان محمد رسول ا… و شهید قدوسی ویژه برادران بسجی شهرستان بافق، در قالب گردان های بیت المقدس در این رزمایش شرکت دارند.

جمالی سپاه

جمالی اضافه کرد: اعضای گردانهای الزهرا و کوثر که بانوان بسیجی هستند در صبحگاه مشترک روز جمعه که در محل قرار گاه رزمایش امام هادی (ع) برگزار می شود شرکت می کنند.

وی، هدف از برگزاری این رزمایش را نمایش توان رزمی در مقابل دشمن، آمادگی جسمانی ، تمرین امداد و نجات و اقتدار نیروهای بسیج در دفاع از کوی و برزن هنگام وقوع جنگ احتمالی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی عنوان کرد.

این فرمانده گفت: تمرین و تداوم ارتباط آموزشی یگان های بسیج و آماده سازی بسیجیان برای عملیات واقعی از دیگر اهداف این رزمایش است.

فرمانده قرار گاه امام هادی (ع) بافق یاد آور شد: همچنین آموزش چادر زنی،عقیدتی- سیاسی ، شرکت در نماز جمعه، قرائت دعای ندبه و کمیل و اجرای چند برنامه دیگر در این زمینه، از جمله برنامه های فرهنگی، مذهبی رزمایش رهروان فاطمی ، مدافعان علوی در شهرستان بافق است.

وی خاطر نشان کرد: امام جمعه ، فرماندار بافق و جمعی از مسوولان ادارات و نهاد های شهرستان در محل برگزاری این رزمایش حضور خواهند یافت.

ایرنا

رزمایش رهروان فاطمی ،پیروان مکتب علوی در بافق برگزار میشود

نشست خبری رزمایش رهروان فاطمی ،پیروان مکتب علوی در ناحیه مقاومت بسیج با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بافق در این نشست گفت:این رزمایش در روزهای سوم و چهارم اردیبهشت در اردوگاه قدس بافق برگزار می شود که دو گردان در قالب گردان های بیت المقدس شرکت می کنند همچنین گردان خواهران کوثر در روز جمعه در صبحگاه مشترک شرکت خواهند کرد.

سرهنگ رضا جمالی افزود:این گردان ها  از صبح روز پنج شنبه با فراخوان در محل ناحیه مقاومت سپاه بافق برنامه آغاز و  نیروها به منطقه مانور اعزام خواهند شد . در این رزمایش به نیروها اموزشهای دفاع  کوی برزن ،امداد و نجات  داده می شود و کلاسهای عقیدتی وسیاسی برای نیروها برنامه ریزی شده است.

جمالی سپاه

این فرمانده تاکید کرد: نیروهای گردان بیت المقدس در طول سال طی فراخوانهایی هم آموزشهای میدان تیر وهم آمادکی جسمانی دیده اند

 فرمانده قرارگاه امام هادی (ع)  بافق هدف از برگزاری این رزمایش ها را نمایش توان رزمی و اقتدار نیروی بسیج در کل کشورعنوان کرد و بیان داشت:تمرین و تدوام ارتباط اموزش یگان های بسیج و اماده سازی بسیجیان برای عملیات واقعی از دیگر اهداف این رزمایش است.

وی گفت: در سال هم دلی وهمزبانی که فرموده مقام معظم رهبری است تعامل وهمکاری خوبی بین دستگاه اجرایی شهرستان برای هر چه بهتر بر گذارشدن این رزمایش صورت گرفته و چهار شنبه شورای اداری در این خصوص برگذار خواهد شد.

جمالی در پایان هدف از نامگذاری این رزمایش  به رهروان فاطمی ومدافعان علوی را این گونه بیان کرد:

ابتدای امسال ایام شهادت حضرت زهرا (س)همراه بود و تولد آن بزرگوار و نزدیک به تولد حضرت علی (ع) هستیم واین رزمایش بین این ایام است به همین مناسبت به این نام نامگذاری شده است.

بافق خبر

تراک‌بندی مسیر راه آهن بافق-بندرعباس در حال انجام است

معاون فنی و زیربنایی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از تجهیز تمام لوکوموتیوهای کشور به سیستم ATC تا پایان ۹۴ خبر داد و گفت: تراک‌بندی مسیر ریلی تهران-مشهد نیز تا پایان اردیبهشت تحویل بهره‌بردار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سعید محمدزاده با اشاره به راه‌اندازی سیستم اتوماتیک کنترل قطار (ATC﴾ مسیر تهران-مشهد در پایان اسفند ۹۳ گفت: این سیستم ظرفیت ریلی را اضافه نمی‌کند اما به ضریب ایمنی سیر و حرکت قطارها می‌افزاید در واقع امکان تخلف لوکوموتیوران را به صفر می‌رساند.

وی به‌کارگیری و فعال‌سازی سیستم ATC را لازمه اجرای پروژه سیستم تراک‌بندی یا بلاک‌میانی با هدف افزایش ظرفیت جابه‌جایی ریلی خواند و افزود: برای راه‌اندازی این سیستم لازم است قطعاتی بر روی قطار و تجهیزاتی نیز بر روی زمین در طول مسیر ریلی نصب ‌شود بر همین اساس تمام لوکوموتیوهای کشور تا پایان سال ۹۴ به سیستم ATC مجهز می‌شوند.

معاون فنی و زیربنایی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه پروژه تراک‌بندی در مسیرهای تهران-اهواز٬ بافق-بندرعباس٬ تهران-مشهد٬ تهران-کرج٬ کرج-قزوین٬ تهران-پرند و تهران-گرمسار در حال انجام است به پایگاه خبری وزارت راه گفت: البته تراک‌بندی مسیر ریلی تهران-مشهد به پایان رسیده و اکنون مراحل آزمایش آن در حال انجام است اما در کل تا پایان اردیبهشت‌ماه تحویل بهره‌بردار خواهد شد.

استرالیا : درآمد توریسم جای سنگ آهن را گرفت

استرالیا پیش بینی قبلی قیمت سنگ آهن را با ۵ درصد کاهش به ۶۰ دلار در هر تن تنزل داد و دلیل این افت قیمت را عرضه مازاد و کاهش تقاضای چین اعلام کرد.

به گزارش ایمیدرو به نقل از سایت کیتکو (Kitco) ، سه ماه پیش بود که وزارت صنعت استرالیا پیش بینی قیمت سنگ آهن را از ۹۴ دلار در هر تن به ۶۳ دلار کاهش داد.
در یک سال گذشته تولیدکنندگان سنگ آهن استرالیا مرتبا قیمت را کاهش داده اما حجم تولیداتشان را در یک شرایط رقابتی پیوسته بالا بردند به طوری که بعضی از تولیدکنندگان در حال حاضر با ضرر و زیان بهره برداری می کنند.
قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۰ درصد کاهش داشته و به ۵۷٫۶ دلار در هر تن تنزل پیدا کرد که پایین ترین سطح قیمت از سال ۲۰۰۹ که قیمت ها سالانه تعیین می شد و سپس به قیمت های شناور آزاد تبدیل شد، است.
تحلیلگران علت سقوط مکرر قیمت را عرضه مازاد و تقاضای ضعیف ارزیابی می کنند. دولت استرالیا پیش بینی می کند که در سال جاری ۷۶۲٫۹ میلیون تن صادرات داشته باشد که از ۷۴۷٫۳ میلیون تن سال قبل بیشتر و از ۸۲۲٫۳ میلیون تن در سال آینده کمتر است.
بانک مرکزی استرالیا می گوید برای نخستین بار از یک دهه قبل که صنعت فولاد چین موجب رونق بازار معادن سنگ آهن این کشور شد، صنایع خدماتی مانند جهانگردی و آموزش جایگاه صنعت سنگ آهن به عنوان بزرگترین منبع درآمدی صادراتی را گرفته اند. قیمت سنگ آهن با کاهش رشد اقتصادی چین تنزل پیدا کرده است که در طول ۱۵ سال گذشته بی سابقه بوده است. شرکت های معدنی بزرگ منتظر کاهش تولیدات معادن کهنه و ناکارآمد چین هستند تا تولیدات آنان از بازار خارج شده و قیمت ها بهبود یابد اما بتازگی اعتراف کرده اند که این فرایند به کندی پیش می رود.

از توافق عزتمندانه صددرصد حمایت می‌کنم/ دغدغه جدی دارم چون طرف مقابل متقلب است

چرا رهبری درباره مذاکرات اخیر هسته‌ای موضع‌گیری نکرده است؟» رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: علت موضع‌گیری نکردن رهبری این است که جایی برای موضع‌گیری وجود ندارد زیرا مسئولان کشور و مسئولان هسته‌ای می‌گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام‌آوری میان دو طرف بوجود نیامده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار جمعی از بانوان، شاعران و ذاکران اهل بیت علیهم‌السلام ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، مطالب بسیار مهمی را درخصوص مذاکرات هسته‌ای و همچنین تحولات یمن بیان کردند. ایشان سخنان خود را با این مقدمه شروع کردند که «برخی سؤال می‌کنند چرا رهبری درباره مذاکرات اخیر هسته‌ای موضع‌گیری نکرده است؟» رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: علت موضع‌گیری نکردن رهبری این است که جایی برای موضع‌گیری وجود ندارد زیرا مسئولان کشور و مسئولان هسته‌ای می‌گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام‌آوری میان دو طرف بوجود نیامده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: چنین وضعیتی نیاز به موضع‌گیری ندارد. ایشان گفتند: اگر از من سؤال شود که «شما موافق مذاکرات اخیر هسته‌ای هستید یا مخالف»، می‌گویم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقی نیفتاده است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همه‌ی مشکل بعد از این است که باید درباره جزئیات بحث و گفتگو شود زیرا طرف مقابل، لجوج، بدعهد، بدمعامله و اهل از پشت خنجر زدن است و ممکن است در دوره‌ی بحث درباره جزئیات، کشور و ملت و مذاکره کنندگان را در حصار قرار دهند. ایشان گفتند: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهی به توافق و نه محتوای توافق را تضمین نمی‌کند و حتی این موضوع را هم تضمین نمی‌کند که این مذاکرات به توافق منتهی شود، بنابراین تبریک گفتن معنایی ندارد. رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند نکته را متذکر شدند و گفتند: من هیچگاه درخصوص مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم و این موضوع هم بواسطه یک توهم نیست بلکه بدلیل تجربه‌ای است که در این باره وجود دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر در آینده جزئیات مسائل و حوادث و یادداشت‌های مذاکرات هسته‌ای این روزها منتشر شود، همه متوجه خواهند شد که این تجربه ما از کجا نشأت می‌گیرد. ایشان خاطرنشان کردند: با اینکه به مذاکره با آمریکا خوشبین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می‌کنم. رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من از توافقی که عزت ملت ایران را تأمین کند، صددرصد حمایت می‌کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ایشان با توافقی که منافع ملت و کشور را تأمین کند، کاملاً موافق هستند، افزودند: البته این را هم گفته‌ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زیرا قبول نکردن توافقی که بخواهد منافع ملت ایران را پایمال کند و عزت ملت را از بین ببرد، شرف دارد بر توافقی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند. رهبر انقلاب اسلامی سپس به یک ابهام صراحتاً پاسخ دادند و گفتند: برخی اوقات گفته می‌شود که جزئیات این مذاکرات، زیر نظر رهبری است در حالی که این سخن دقیق نیست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من نسبت به مذاکرات بی تفاوت نیستم اما تا بحال در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده‌ام و از این پس هم دخالت نخواهم کرد. ایشان خاطرنشان کردند: من مسائل کلان، خطوط اصلی، چارچوب‌ها و خط قرمزها را عمدتاً به رئیس‌جمهور و در برخی موارد محدود به وزیر امور خارجه گفته‌ام اما جزئیات در اختیار آنها است. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بنده به مجریان مذاکرات هسته‌ای اعتماد دارم و تاکنون تردیدی نسبت به آنها نداشته‌ام و ان‌شاءالله که در آینده هم، اینچنین باشد اما درخصوص مذاکرات هسته‌ای، دغدغه جدی دارم. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به طرف مقابل که اهل فریب و دروغ و عهدشکنی و حرکت درخلاف مسیر صحیح است، علت دغدغه جدی را این موضوع دانستند و گفتند: یک نمونه از چنین رفتارهای طرف مقابل در مذاکرات اخیر اتفاق افتاد و کاخ سفید بعد از گذشت حدود دو ساعت از پایان مذاکرات، بیانیه چند صفحه‌ای را در تبیین مذاکرات منتشر کرد که در اغلب موارد خلاف واقع بود. ایشان افزودند: نگارش چنین بیانیه‌ای در مدت ۲ ساعت امکان‌پذیر نیست بنابراین آنها در همان زمانی که در حال مذاکره با ما بودند، مشغول تدوین بیانیه‌ای مخدوش، غلط و برخلاف محتوای مذاکرات بودند. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه طرف مقابل ما، طرف بدعهد و متقلبی است، خاطرنشان کردند: نمونه‌ی دیگر این است که آنها بعد از هر دور مذاکرات، سخنان علنی بیان می‌کنند و سپس خصوصی می‌گویند، این سخنان برای آبروداری در داخل و برای مقابله با مخالفان است در حالیکه این مسائل به ما ربطی ندارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آنها براساس همان ضرب‌المثل معروف که «کافر همه را به کیش خود پندارد» می‌گویند اگر رهبری ایران هم مخالفتی با مذاکرات کند، سخن واقعی آنها نیست بلکه برای آبروداری داخلی است در حالیکه آنها واقعیات داخل ایران را نمی‌فهمند. ایشان تأکید کردند: سخنان رهبری با مردم براساس اعتماد متقابل است و همان‌طور که مردم به بنده‌ی حقیر اعتماد دارند، من هم نسبت به مردم اعتماد کامل دارم و معتقدم که همواره دست خدا با این مردم است. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: حضور مردم در سرمای ۲۲ بهمن، و در گرمای ماه رمضان در روز قدس، همه نشانه‌های دست خدا است و ما هم بر همین اساس به مردم اعتماد کامل داریم و سخن ما با آنان در چارچوب این احساس و صدق و بصیرت مردم است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من نسبت به نحوه رفتار طرف مقابل در ادامه مذاکرات دغدغه دارم. ایشان با اشاره به برخی موافقت ها و مخالفت ها با مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کردند: نباید در این خصوص مبالغه و عجله شود بلکه باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. رهبر انقلاب اسلامی در عین حال به مسئولان تأکید کردند که باید مردم و بخصوص نخبگان را در جریان جزئیات قرار دهند و آنها را از واقعیات مطلع کنند زیرا هیچ چیز محرمانه‌ای وجود ندارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جریان قرار دادن مردم و نخبگان را از جزئیات مذاکرات هسته‌ای، مصداق همدلی مسئولان با مردم خواندند و تأکید کردند: همدلی یک موضوع دستوری نیست بلکه باید آن را بوجود آورد و رشد داد که شرایط کنونی فرصت مناسبی برای بوجود آمدن همدلی با مردم است. ایشان در ادامه یک پیشنهاد را به مسئولان مطرح کردند و گفتند: مسئولان که افراد صادق و علاقمند به منافع ملی هستند باید منتقدین شاخص مذاکرات را دعوت کنند و با آنان صحبت کنند؛ اگر در مطالب آنان، نکته‌ای بود، از آن برای پیشبرد بهتر مذاکرات، استفاده کنند و اگر نکته‌ای هم نبود، آنان را قانع کنند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: این مصداق همدلی و یکسان سازی دلها و عمل ها است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ممکن است مسئولان بگویند به علت فرصت سه ماهه برای رسیدن توافق، زمان زیادی به منظور بحث و شنیدن سخنان منتقدین وجود ندارد که در پاسخ باید گفت این فرصت سه ماهه یک موضوع غیرقابل تغییر نیست و اگر این مدت زمان افزایش یابد هیچ اشکالی ندارد همان‌گونه که طرف مقابل در برهه‌ای از مذاکرات، زمان را هفت ماه عقب انداختند. رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بار دیگر با تأکید بر اینکه مذاکره با آمریکایی‌ها فقط در مورد موضوع هسته‌ای است و نه هیچ موضوع دیگری خاطرنشان کردند: البته مذاکرات درخصوص موضوع هسته‌ای یک تجربه است. اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های خود دست بردارد، این تجربه را می‌توان در مسائل دیگر ادامه داد اما اگر طرف مقابل به کج‌تابی‌های خود ادامه دهد، تجربه‌ی قبلی ما در بی‌اعتمادی به آمریکا تقویت خواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اظهار گلایه از برخی موضع گیری‌ها که طرف مقابل را جامعه بین‌المللی می‌داند افزودند: طرف مقابل ملت ایران که بدعهدی می‌کند، آمریکا و سه کشور اروپایی است و نه جامعه‌ی بین‌المللی. جامعه‌ی بین‌المللی همان ۱۵۰ کشوری هستند که رؤسا و نمایندگان ارشد آنها چند سال پیش در اجلاس غیرمتعهدها در تهران شرکت کردند و اینکه گفته می‌شود طرف مقابل ما جامعه‌ی بین‌المللی است که باید به ما اعتماد کند، سخن بی‌موردی است. رهبر انقلاب اسلامی سپس به مواردی که ایشان در جلسات خصوصی از مسئولان در موضوع هسته‌ای مطالبه کرده‌اند، اشاره کردند و گفتند: من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهای کنونی هسته‌ای را بسیار با اهمیت تلقی کنند و آنها را کم‌ارزش و سبک نشمارند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه صنعت هسته‌ای یک ضرورت برای کشور است، افزودند: اینکه برخی روشنفکرنماها بگویند «صنعت هسته‌ای را برای چه می‌خواهیم؟»، یک فریب است. ایشان با اشاره به نیاز کشور به صنعت پیشرفته‌ی هسته‌ای در عرصه‌های انرژی، تولید رادیودارو، شیرین کردن آب دریا، و کشاورزی خاطرنشان کردند: مهمترین ویژگی صنعت هسته‌ای کشور این است که دستیابی به این صنعت بسیار مهم، نتیجه‌ی انفجار استعدادهای ذاتی جوانان ایرانی بوده است، بنابراین روند پیشرفت در صنعت هسته‌ای باید ادامه یابد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ادعاهای چند کشور جنایتکار همچون آمریکا که از بمب اتمی استفاده کرده و یا فرانسه که آزمایش‌های هسته‌ای خطرناک انجام داده است، گفتند: آنها ما را متهم به تلاش برای ساخت بمب اتمی می‌کنند، در حالی که نظام اسلامی ایران بر مبنای فتوای شرعی و همچنین بر مبنای عقلانی، هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، و آن را مایه‌ی دردسر می‌داند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطالبه‌ی بعدی از مسئولان را، اعتماد نکردن به طرف مقابل خواندند و افزودند: اخیراً یکی از مسئولان صریحاً گفت که ما به طرف مقابل اعتماد نداریم، که اینگونه موضعگیری‌ها خوب است. ایشان با تأکید بر اینکه نباید فریب لبخند طرف مقابل را خورد و نباید به وعده‌های نقد او اعتماد کرد، گفتند: نمونه‌ی بارز این مسئله، مواضع و سخنان رئیس‌جمهور آمریکا بعد از بیانیه‌ی اخیر است. رهبر انقلاب، لغو یک‌جای تحریم‌ها را یکی دیگر از مطالبات از مسئولان بیان کردند و افزودند: این موضوع بسیار مهم است و تحریم‌ها باید در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر قرار باشد لغو تحریم‌ها به یک فرآیند جدید مرتبط شود، اساس مذاکرات بی‌معنا خواهد بود، زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم‌هاست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان مطالبه‌ی بعدی به بحث بازرسی‌ها اشاره و تأکید کردند: مطلقاً نباید اجازه داده شود که به بهانه‌ی نظارت، به حریم امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کنند و مسئولین نظامی کشور نیز به هیچ وجه اجازه ندارند که به بهانه‌ی نظارت و بازرسی، بیگانگان را به این حریم راه دهند یا توسعه‌ی دفاعی کشور را متوقف کنند. ایشان افزودند: لازم است توانایی دفاعی کشور و مشت محکم ملت در عرصه‌ی نظامی همچنان محکم بماند و روزبروز نیز محکم‌تر شود. همچنین به هیچ وجه نباید در مذاکرات، حمایت از برادران مقاوممان در نقاط مختلف مورد خدشه قرار گیرد. رهبر انقلاب اسلامی در خصوص شیوه‌ی نظارت بر برنامه‌ی هسته‌ای ایران نیز تأکید کردند: هیچ‌گونه شیوه‌ی نظارت غیرمتعارف که ایران را به یک کشور اختصاصی از لحاظ نظارت‌ها تبدیل کند، مورد قبول نیست و نظارت‌ها باید تنها در محدوده‌ی همان نظارت‌های متعارفی که در همه‌ی دنیا انجام می‌شود اعمال شود، نه بیشتر. تذکر آخر رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تداوم توسعه فنی برنامه هسته ای کشورمان بود. ایشان تأکید کردند: توسعه‌ی علمی و فنی در ابعاد گوناگون باید ادامه یابد البته تیم مذاکره کننده ممکن است لازم بداند که برخی محدودیت‌ها را قبول کند که در این زمینه حرفی نداریم اما توسعه‌ی فنی باید حتماً ادامه یابد و با قدرت پیش رود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: تأمین این خواسته‌ها برعهده‌ی مذاکره کنندگان است و باید با بهره‌گیری از نظرات افراد مطلع و امین و همچنین نظرات منتقدان، شیوه‌های درست مذاکراتی را پیدا و دنبال کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات بسیار مهم یمن اشاره و تأکید کردند: سعودی‌ها با تجاوز به یمن، خطا و اشتباه کردند و بدعت بدی را در منطقه بنیان گذاشتند. رهبر انقلاب کار این روزهای دولت سعودی در یمن را مشابه جنایت صهیونیست‌ها در غزه خواندند و به دو جنبه مهم این موضوع پرداختند. ایشان اقدام علیه ملت یمن را «جنایت، نسل‌کشی و قابل تعقیب بین‌المللی» دانستند و افزودند: کشتن کودکان، تخریب خانه‌ها و نابود کردن زیر بناها و ثروت‌های ملی یک کشور، جنایتی بزرگ است. رهبر انقلاب تأکید کردند: یقیناً سعودی‌ها در این مسئله خسارت و ضرر خواهند کرد و به هیچ وجه پیروز نخواهند شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص دلیل پیش‌بینی شکست سعودی‌ها گفتند: دلیل این پیش‌بینی واضح است، زیرا توانایی نظامی صهیونیست‌ها چندین برابر سعودی‌ها و منطقه‌ی غزه نیز یک منطقه کوچک بود، اما آنها نتوانستند موفق شوند، در حالی که یمن، کشوری پهناور و با جمعیت ده‌ها میلیونی است. رهبر انقلاب تأکید کردند: سعودی‌ها در این ماجرا قطعاً ضربه خواهند خورد و بینی آنها به خاک مالیده خواهد شد. ایشان با اشاره به سوابق سعودی‌ها در مسائل سیاست خارجی گفتند: ما با سعودی‌ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم اما همیشه می‌گفتیم که آنها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می‌دهند، اما چند جوان بی‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه‌ی توحش را بر جنبه‌ی متانت و ظاهرسازی غلبه می‌دهند، که این کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دولت سعودی تأکید کردند: این حرکت در منطقه قابل قبول نیست و من هشدار می‌دهم که باید دست از حرکت جنایت‌آمیز در یمن بردارند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به حمایت و دفاع آمریکا از دولت سعودی اشاره کردند و افزودند: این طبیعت آمریکاست که در همه‌ی قضایا بجای اینکه از مظلوم حمایت کند، طرف ظالم را می‌گیرد، اما آنها نیز در این موضوع ضربه خواهند دید و شکست خواهند خورد. ایشان با اشاره به ادعای دخالت ایران در یمن گفتند: هواپیماهای جنایتکارشان آسمان یمن را ناامن کرده و بهانه‌های ابلهانه‌ای که از نظر خداوند، ملت‌ها و منطق بین‌المللی مردود است برای دخالت در یمن جور می کنند، اما این کارها را دخالت نمی‌دانند و در مقابل، ایران را متهم می‌کنند. رهبر انقلاب، ملت یمن را ملتی کهن و با سابقه‌ی دیرین که ظرفیت و توانایی تعیین دولت خود را دارد خواندند و مجدداً تأکید کردند: لازم است دولت سعودی هرچه زودتر دست از این جنایت‌های فاجعه‌بار بردارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نقشه‌ی اولیه‌ی طراحی شده توسط بدخواهان ملت یمن را، ایجاد خلأ قدرت و بوجود آوردن شرایطی مشابه وضعیت بسیار بد و رقت‌بار لیبی خواندند و گفتند: خوشبختانه در تحقق چنین هدفی ناکام ماندند زیرا جوانان مؤمن، علاقمند و معتقد به راه و روش حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام اعم از شیعه، سنی، زیدی و حنفی مقابل آنان ایستادند و از این به بعد نیز ایستادگی کرده و پیروز خواهند شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای بیانات خود ضمن گرامیداشت یاد مرحوم آهی، به عنوان مداحی متعهد، پایبند، خیرخواه و پر تلاش نکاتی را خطاب به مداحان متذکر شدند. «قدر دانستن فرصت حضور جمعیت انبوه بویژه جوانان در مجالس اهل بیت علیهم‌السلام» و «لزوم ترویج معارف دین و سبک زندگی اسلامی و سوق دادن مخاطبان برای عمل به مسئولیت‌های بزرگ این دوران»، اولین نکته‌ای بود که رهبر انقلاب خطاب به مداحان بیان کردند. «پرهیز از انحراف و خرافه‌گرایی و ایجاد گره در اعتقادات جوانان» نیز از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند. نظرتان را بنویسید نام