حاشیه‌های یک آمبولانس در بافق

به گزارش بافق پویا به نقل از همشهری، شهروندان بافق عقیده دارند آمبولانسی که برای انتقال بیماران این شهر به بیمارستان شهر و بیمارستان‌های مرکز استان انتخاب شده، فرسوده است و کیفیت لازم برای انتقال بیماران را ندارد، از این رو خواستار انعقاد قرارداد با سایر شرکت‌های خصوصی برای به کارگیری آمبولانس‌های جدید هستند.
خدمات انتقال بیمار از یک بیمارستان به سایر مراکز درمانی، در تمام بیمارستان‌های استان با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود. ۱۰ شرکت خصوصی متولی ارائه خدمات آمبولانس به بیمارستان‌های استان هستند که همگی تاییدیه‌های لازم را از مرکز فوریت‌های پزشکی استان دریافت کرده‌اند.
اما شهروندان بافق از این‌که بیمارستان این شهرستان، برای چندین دوره با یکی از این شرکت‌ها به انعقاد قرارداد برای انتقال بیماران از بیمارستان اقدام کرده است، راضی نیستند. آنها عقیده دارند باید بخش خصوصی توانمندتری برای ارائه این خدمات انتخاب شود و ناوگان آمبولانس جدیدتری به کار گرفته شود چرا که خودرو ون که در حال ارائه خدمات انتقال بیماران است، فرسوده است.
یکی از شهروندان بافق می‌گوید: این آمبولانس‌ها به تعداد محدود بین شهرستان‌های استان توزیع شده است، اما سهم مردم بافق که بیش از ۱۲۰ کیلومتر با مرکز استان فاصله دارند، خودرویی بی کیفیت و فرسوده است.
«رضا ناصری» با تا کید بر این‌که بیماران از انتقال با این آمبولانس به مرکز استان واهمه دارند، می‌افزاید: مسئولان باید بر اساس عدالت ، برای نجات جان بیماران، نسبت به ارتقای کیفیت آمبولانس بیمارستان بافق اقدام کنند تا رضایت شهروندان جلب شود.
وی اضافه می‌کند: برخی شهروندان در زمان انتقال بیماران با این آمبولانس به مرکز استان، اصلا امیدی به سفر سالم و بدون خطر ندارند چرا که هم مسیر دشوار و پرحادثه است و هم آمبولانس از کیفیت لازم برخوردار نیست.
این شهروند با اشاره به این‌که کرایه جابه‌جایی بیمار با آمبولانس فعلی تفاوت جزئی با کرایه آمبولانس‌های جدید دارد، اظهار می‌کند: بیماران حاضرند که هزینه جابجایی با آمبولانس با کیفیت را پرداخت کنند اما جانشان ایمن باشد چرا که از بروز حادثه رانندگی در محور بافق- یزد با توجه به کیفیت این مسیر، بیم دارند.

لزوم ارتقای کیفیت خدمات
یکی دیگر از شهروندان با اشاره به تمدید قرارداد با پیمانکار فعلی ارائه خدمات آمبولانس به بیماران در بیمارستان بافق، می‌گوید: مدیریت بیمارستان باید با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار توانمند، کیفیت این خدمات را ارتقا بخشد.
«حمید دهستانی» ادامه می‌دهد: با این اقدام مدیریت بیمارستان و تمدید چند ساله قرارداد با یک پیمانکار، در شرایطی که ناوگان آمبولانس این شرکت، چندان مورد رضایت شهروندان نیست، سوالاتی در اذهان شهروندان ایجاد شده مبنی بر این که دلیل این انتخاب مکرر چیست؟
وی با بیان این‌که کیفیت آمبولانس در سایر شهرستان‌های استان مطلوب است، می‌افزاید: با توجه به فاصله شهرستان بافق با مرکز استان، لازم است که ناوگانی جدید و استاندارد برای جابه جایی بیماران بیمارستان بافق به مرکز استان در نظر گرفته شود.

استاندارد بودن آمبولانس
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با بیان این‌که در حوزه خدمات پیش بیمارستانی هیچ کمبودی در ارائه خدمات به مردم استان و شهرستان بافق نداریم، می‌گوید: اما ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، برای انتقال بیمار از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر، به بخش خصوصی واگذار شده است.
«احمد دهقان» می‌افزاید: این خدمات با مشارکت ۱۰ شرکت فعال و با نظارت و تاییدیه مرکز ارائه می‌شود که ناوگان آمبولانس آنها شامل ۶۵ دستگاه آمبولانس استاندارد و مورد تایید مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان است.
وی ادامه می‌دهد: مدیریت بیمارستان به عنوان یک واحد مستقل، در انتخاب بخش خصوصی برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، استقلال عمل دارد اما همه آمبولانس‌هایی که از سوی بخش خصوصی برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی به کار گرفته شده، از تاییدیه‌های لازم برخوردار است.
این مسئول بیان می‌کند: استفاده از خودرو ون به عنوان آمبولانس به معنای استاندارد نبودن آن نیست چراکه آمبولانس ونی که در بیمارستان بافق برای انتقال بیماران استفاده می‌شود، از رده خارج نیست و در زمره خودروهای تیپ« آ» قرار دارد. نمونه این آمبولانس در سایر مراکز درمانی خصوصی نیز وجود دارد.

پیگیری ارتقای آمبولانس
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تاکید بر این‌که هیچ هزینه برای جابه‌جایی بیمار با آمبولانس و ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی از بیماران دریافت نمی‌شود، اظهار می‌کند: هزینه جابه‌جایی به‌عهده بیمارستان است.
«علی دهقان» ادامه می‌دهد: آمبولانسی که برای انتقال بیماران بیمارستان بافق به مرکز استان در نظر گرفته شده است، از استانداردهای لازم برخوردار است اما انتخاب بین پیمانکاران مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، به عهده مدیریت بیمارستان است.
وی قول پیگیری مطالبه مردم بافق برای ارتقای کیفیت آمبولانس اورژانس بیمارستانی این شهر را می‌دهد و اضافه می‌کند: قطعا ارتقای خدمات برای جلب رضایت شهروندان، هدف اصلی ارائه خدمات درمانی به مردم استان است.

نبود تقاضا برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی
مدیر بیمارستان بافق نیز با اشاره به این‌که مشابه آمبولانس بیمارستان بافق در سایر شهرستان‌های استان هم وجود دارد، اظهار می‌کند: هر چند هزینه جابه‌جایی بیماران با آمبولانس موجود نسبت به سایر آمبولانس‌ها کمتر است اما این آمبولانس نیز از استانداردهای لازم برای جابه‌جایی بیماران برخوردار است.
«علی محمد افشاری» می‌افزاید: انتخاب پیمانکار برای ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی با برگزاری مناقصه از‌سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انجام می‌شود اما با توجه به این‌که هیچ یک از شرکت‌های حاضر، در این مناقصه شرکت نمی‌کنند، بیمارستان مجبور به ترک تشریفات و انعقاد قرارداد با پیمانکار سابق می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون تومان از بودجه بیمارستان برای جابه‌جایی بیماران از شهرستان بافق به شهرستان یزد هزینه می‌شود اما بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی به جز پیمانکار حاضر به شرکت در مناقصه نیستند.
افشاری با بیان این‌که سود حاصل از ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، چندان قابل ملاحظه نیست، می‌گوید: ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی یعنی انتقال بیمار از یک بیمارستان به سایر مراکز درمانی شهر، رایگان است و هزینه آن از سوی بیمارستان پرداخت می‌شود.مدیر بیمارستان بافق با تاکید بر استاندارد بودن آمبولانس موجود دراین بیمارستان، می‌گوید: آمبولانس، نیروها و متولیان شرکت‌های فعال در ارائه خدمات اورژانس بیمارستانی، مورد بررسی و تایید قرار گرفته‌اند.

نبود امکان انتقال هوایی بیماران بافقی به مرکز استان
مدیر بیمارستان بافق با اشاره به تعیین تعرفه خدمات اورژانس بیمارستانی به مردم استان، بیان می‌کند: این تعرفه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب شده و از بیماران دریافت می‌شود.
«علی محمد افشاری» از تلاش برای ارتقای کیفیت آمبولانس بیمارستان بافق خبر می‌دهد و می‌گوید: یک دستگاه آمبولانس پشتیبان متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در بیمارستان شهرستان بافق، وجود دارد که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه می‌دهد: بخشی از خدمات جابه‌جایی بیماران از بیمارستان بافق به مرکز استان، از طریق اورژانس هوایی انجام می‌شود اما قطعا با توجه به تخصیص یک دستگاه هلی کوپتر، جابه‌جایی همه بیماران با ناوگان هوایی ممکن نیست؛ هر چند هزینه این شیوه به دلیل دولتی بودن، کمتر از بخش خصوصی است.

خانه هلال در روستای بساب راه اندازی شد

خانه هلال در روستای بساب در شهرستان بافق در راستای خدمت رسانی به مردم در مواقع لزوم راه اندازی شد.

به گزارش تابناک یزد ، زهرا نیکخواه، مسؤول خانه هلال بساب اظهار داشت: بر اساس طرح پیشنهادی دولت در راستای صدور مجوز تأسیس خانه هلال در استان ها و شهرستان های کشور، هلال احمر استان یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص منطقه سبزدشت اقدام به راه اندازی خانه هلال در یکی از روستاهای این منطقه کرد.
وی افزود: بساب نزدیک ترین روستا با فاصله ۲۵ کیلومتر به کوهبنان در استان همجوار است و با توجه به اینکه کوهبنان از مناطق زلزله خیز به شمار می روند، خانه هلال بساب با هدف امداد و نجات در مواقع لزوم به ویژه در زمان بحران و کمک رسانی به مردم راه اندازی شد.
نیکخواه با اشاره به مسؤولیت خود در خانه هلال بساب یادآور شد: اقدامات لازم در زمینه تأمین نیرو و آموزش افراد همچنین تجهیز کامل خانه هلال انجام شده و در حال پیگیری امور برای ارائه خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم هستیم.
مسؤول خانه هلال بساب که به کار پرستاری و مامایی در مرکز بهداشت بساب نیز مشغول است، در مورد خدمت رسانی در ایام نوروز نیز بیان کرد: در ایام عید نوروز به صورت شبانه روزی هم در چادر امداد نجات با هدف امداد و راهنمایی مهمانان نوروزی و هم در مرکز بهداشت بساب در راستای ارائه خدمات مطلوب به بیماران و در امر بهداشت و درمان و فوریت های پزشکی در خدمت مردم منطقه سبزدشت و مهمانان نوروزی هستیم.

تلف شدن پرندگان پارک آهن شهر بافق ارتباطی با بیماری آنفلوآنزا ندارد

مدیرکل اداره دامپزشکی استان یزد در مصاحبه با یزد آوا؛ از معدوم‌سازی طیور آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دونقطه از شهر یزد خبر داد و گفت: این طیور آلوده در مناطق روستایی حسین‌آباد ریسمانی و محمودی مشاهده شدند که تمامی آن‌ها اعم از خانگی، زینتی و کبوتر تا شعاع یک کیلومتری جمع‌آوری و معدوم شدند.

علی اکبرحدادزاده با اشاره به این‌که ویروس این بیماری در حال حاضر قابلیت انتقال به انسان را ندارد خاطرنشان کرد: تاکنون نیز موردی از ابتلای هم استانی‌هایمان به این بیماری گزارش نشده است.

حداد زاده علت جمع‌آوری و معدوم‌سازی این طیور را امکان ایجاد جهش در این ویروس و قابلیت انتقال به انسان دانست و اظهار داشت: این بیماری تنها به طیور اختصاص دارد ولی ممکن است در آینده به انسان و حیوانات دیگر هم منتقل شود.

وی مهم‌ترین علامت این بیماری در طیور را تلفات بالا عنوان کرد و در خصوص اقدامات سازمان متبوعش برای مقابله با این ویروس هم گفت: فعلاً در حال پایش شعاع ۳ کیلومتری مناطق مشکوک هستیم که خوشبختانه تا این لحظه موردی گزارش نشده است.

حداد زاده اضافه کرد: تاکنون موردی از این بیماری در شهرستان‌ها مشاهده نشده و ماجرای تلف شدن پرندگان پارک آهن شهر بافق نیز با این بیماری ارتباطی ندارد.

وی به شهروندان توصیه کرد: طیور بومی خود را از پرنده‌های آزاد پرواز مانند گنجشک، کبوتر و کلاغ جدا کرده، طیور خود را در فضای آزاد در قفس نگه‌داشته و به کبوتران خود اجازه پرواز ندهند و در صورت تغذیه طیور خود باپوست تخم‌مرغ، آن را جوشانده و با غذا مخلوط کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: از شهروندان خواهشمندیم در صورت مشاهده تلفات در طیور خانگی و صنعتی خود با شماره ۱۵۱۲ تماس بگیرند و مطمئن باشند خسارت‌های آن‌ها از طرف اداره پرداخت خواهد شد.

حداد در پایان با اشاره به عدم ورود این بیماری به مرغ داری‌های صنعتی و نظارت‌های شدید بر آن‌ها به مردم اطمینان داد با خیال آسوده از مرغ‌ و تخم مرغ های موجود در بازار استفاده کنند.

شرایط منطقه پارک آهنشهر بافق عادی اعلام شد

مسئول شهرک آهنشهر بافق جواب نمونه آنفلوانزای فوق حاد آهنشهر منفی است و از این ساعت شرایط منطقه عادی اعلام می شود.

در پی مرگ و میر تعدادی از پرندگان پارک آهنشهر بافق و شایعه بروز آنفولانزای پرندگان این پارک قرنطینه شده بود.
گفتنی است علی محمد رنجبر چندی پیش در گفتگو با خبرنگار«بافق فردا» گفت:در پی مرگ و میر تعداد اندکی از پرندگان پارک آهنشهر و به جهت بروز شائبه آنفولانزای پرندگان پس از هماهنگی با مسئولین جهاد کشاورزی و دامپزشکی شهرستان نمونه های پرندگان تلف شده برای انجام آزمایشات و نتیجه قطعی به دامپزشکی تهران ارسال شده است. وی همچنین بیان کرد: بررسی های اولیه نمونه های تلف شده حاکی از پایین بودن احتمال آنفولانزا می باشد اما به جهت اطمینان بیشتر تا مشخص شدن نتیجه قطعی و انجام مراحل ضدعفونی و سمپاشی محدوده دریاچه، پارک تفریحی آهنشهر قرنطینه خواهد بود.
رییس امور شهرک آهنشهر در پایان از همکاری بسیار خوب و به موقع مسئولان جهاد کشاورزی و دامپزشکی شهرستان و استان و همچنین پیگیری های واحد ایمنی و بهداشت شرکت سنگ آهن تشکر و قدردانی نمود.

جامعه پرستاری باید از حلم و بردباری این زن با استقامت الگو بگیرند

امام جمعه بافق بر ضرورت بیان ابعاد شخصیت حضرت زینب(س) به ویژه بعد انقلابی و صبر و ایستادگی آن بانوی اسلام در جامعه تاکید کرد و گفت: جامعه پرستاری باید از حلم و بردباری این زن با استقامت الگو بگیرند.

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی روز شنبه در دیدار با پرستاران بافق ضمن تبریک میلاد خجسته بزرگ پرستار عالم هستی حضرت زینب کبری (س) با بیان اینکه هر خدمتی که از روی علم و معرفت،آگاهی و تحصیلات باشد ارزشش بیشتر است گفت:در این صورت خدمت پرستاری، جزو ارزشمندترین حرفه ها و خدمتگزاریها در جامعه است.
امام جمعه بافق افزود: پرستار مستقیم با انسان سر و کار دارد و غمگسارِ انسانی است که به همدردی و کمک او نیازمند است و شغلی است که از روی دانش و تحصیلات و علم می باشد.
وی ادامه داد: پرستار چون با بیمار سر و کار دارد، با بیداری و دردکِشی هم سر و کار دارد و رنجش بیشتر از دیگران است بنابراین شغل او حرفه قابل تجلیل و با ارزش است.
سلیمانی نقش پرستار را احیاگر و زنده کننده دانست و بیان کرد: اگر پرستار دلسوز و مهربانی در کنار بیمار نباشد، گمان اینکه معالجه پزشک در آن بیمار تأثیری نبخشد، زیاد است.
امام جمعه بافق افزود: همچنانی که مردم به چشم تکریم به پرستاران نگاه می کنند خودشان هم به این شغل به چشم تکریم نگاه کنند چون قدر دانستن از خود نقش عظیمی در کیفیت بخشی به انجام کار دارد.
در پایان حجت الاسلام سلیمانی با اهداء شاخه گل از پرستاران شهرستان بافق تجلیل کرد.
شهرستان بافق ۶ مرکز درمانی و یک بیمارستان دارد و اکثریت پرستاران را زنان تشکیل می دهند.

ایرنا

طرح غربالگری سه نوع سرطان در بافق برگزار می شود

به گزارش بافق پویا به نقل از بینا از مهر، دکتر ایرج حریرچی روز شنبه در نخستین کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه، برای غربالگری سرطان در کشور دستورالعملی داریم که به تدریج گسترش می یابد، افزود: این طرح ابتدا در روستاها و حاشیه شهرها ، سپس شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر و بعد شهرهای یکصد هزار نفر گسترش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: طرح غربالگری سرطان های دهانه رحم، پستان و روده بزرگ به صورت آزمایشی در چهار شهر از جمله نجف آباد، مراغه و بافق اجرا شده است.

حریرچی به مردم توصیه کرد؛ به مراقبان سلامت مراجعه کنند تا آنها با توجه به سن ، خدمات لازم را ارائه داده و در صورت لزوم آنان را ارجاع دهند.

قائم مقام وزیر بهداشت اظهار داشت: شایع ترین سرطان در زنان ، سرطان پستان و شایع ترین سرطان در مردان ، سرطان معده بوده و بطورکلی شایع ترین سرطان در کشور ، سرطان پستان است و سپس سرطان های روده بزرگ، پروستات و مثانه قرار دارند.

حریرچی اضافه کرد: سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که در درمان های سرطان از روش های جامع مبتنی بر شواهد استفاده شود.

وی تصریح کرد: سالانه ۹۲ هزار مورد جدید سرطان در کشور مشاهده می شود و مانند تمام کشورهای دنیا پیش بینی می شود در سال های آینده میزان بروز سرطان در ایران افزایش یافته و به ۱۵۰ هزار مورد جدید در سال برسد.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: خبر خوب این است که توانسته ایم میزان مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰ مورد سرطان را کاهش داده و کنترل کنیم.

حریرچی گفت: افزایش بروز سرطان در ایران به سه علت افزایش سن، عوامل محیطی و سبک زندگی و رفتار مردم بازمی گردد؛ از یک سو میزان طول عمر در کشور زیاد شده است اما از سوی دیگر سرطان بیماری دوران پیری است.

به گفته وی، عوامل محیطی مانند میزان ذرات معلق در هوا و مصرف سوخت نیز در بروز سرطان موثر هستند.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: بخشی از عوامل بروز سرطان نیز قابل تغییر بوده و به رفتارهای مردم بازمی گردد ؛ متاسفانه بیش از ۱۰ درصد افراد بالای ۱۵ سال سیگار می کشند ؛ قلیان بیشتر از سیگار مضر است اما مصرف آن بین جوانان و زنان در حال افزایش است؛ برخی مواد مخدر مانند تریاک نیز سرطان زا است.

حریرچی افزود: ۳۵ درصد مردم ایران فعالیت بدنی مناسب ندارند ؛ میزان مصرف سبزی و میوه تازه بین مردم پایین است.بیش از ۹۰ درصد مردم بطور مناسب – پنج وعده در روز- مصرف سبزی و میوه ندارند. میزان چربی و قند خون اغلب افراد بالا است.

وی تاکید کرد: باید با برنامه ریزی های لازم عوامل خطر بروز سرطان را از بین ببریم و از سوی دیگر این بیماری باید در مراحل اولیه تشخیص داده شود، در همان مراحلی که ضایعه ایجاد شده اما هنوز به سرطان تبدیل نشده است؛ اگر نیز فردی به سرطان مبتلا شد باید درمان های موفقیت آمیز داشته باشیم.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: سرطان سالانه بطور مستقیم و غیرمستقیم ، ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت مالی دارد که سه هزار میلیارد تومان آن برای درمان بوده و ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز صرف داروهای شیمی درمانی می کنیم که میزانی از آنها تاثیر چندانی در بقا و کیفیت زندگی افراد ندارند.

وی تصریح کرد: امیدواریم مانند کشورهای دنیا میزان سرطان و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش دهیم و باید با این بلای هزاره مبارزه کنیم.طبیعی است که با افزایش میزان بروز سرطان ، میزان مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش می یابد.

حریرچی یادآور شد: قبلا به ازای هر ۱۰۰ مورد سرطان جدید پستان در یک دوره پنج ساله ، ۶۰ درصد آنان زنده می ماندند اما اکنون این رقم به ۷۱ درصد رسیده است.

مسئولین ورزشی برای مشکلات سالن ایثار بافق وعده سرخرمن می دهند

وضعیت نامناسب سالن ورزشی ایثار بافق واقع در بلوار کشاورز نارضایتی ورزشکاران را در بر داشته است.
عزیزالله جمعه زاده از ورزشکاران محله سفلی گفت: ۸سال است که این سالن به بهره برداری رسیده است متاسفانه مشکلاتی دارد که عدم رسیدگی به تنها سالن محله سفلی پای جوانان را به پاتوق ها باز خواهد کرد.

این ورزشکار ادامه داد: سالن ایثار از لحاظ روشنایی، کفپوش، رختکن، سیستم سرمایش ، گرمایش و سرویس های بهداشتی در حد صفر است.

جمعه زاده گفت: کفپوش سالن اینقدر خراب است که تاکنون چندین مصدوم بجای گذاشته است. این سالن با۴عدد لامپ روشن می شود وسیستم گرمایش وسرمایش هم اصلا ندارد و در فصل زمستان باید با لباس گرم در این سالن ورزش کنیم.

وی در ادامه از وعده های سرخرمن مسئول سالن های ورزشی بافق گفت واظهار داشت: بارها چه از طریق تماس تلفنی و چه با مراجعه به اداره ورزش وجوانان مشکلاتمان را مطرح کرده ایم ولی متاسفانه وعده سرخرمن می دهند.

جمعه زاده بیان داشت: یکی از مسئولین اداره کل ورزش وجوانان استان بازدیدی از سالن داشت که مشکلاتمان را بیان کردیم ولی یک سال گذشت و قول ها برزمین ماند.

عزیزالله جمعه در پایان گفت: از بس به اداره ورزش وجوانان مراجعه کردیم که خسته شدیم و از آقای نارگانی می خواهیم بازدیدی از این سالن داشته باشند.

خرابی سالن ورزشی

محمد علی ابراهیم زاده یکی دیگر از ورزشکاران نیز گفت: نسبت به هزینه ای که از ما می گیرند امکاناتی در اختیار ما قرار نمی دهند.

وی گفت: به ازای هرسانس ۱۷هزار تومان از ما می گیرند وهر ۶ماه به ازای هرنفر باید۷۰هزار تومان بدهیم که این بی عدالتی است.

این ورزشکار در خصوص وضعیت نظافت این سالن نیز بیان داشت: ورودی سالن را که منزل است برای نظافت اجاره داده اند ولی متاسفانه نظافتی در کار نیست حاضریم سالی یک بار سالن را نظافت کنند ولی این کار هم انجام نمی شود.

ابراهیم زاده اظهار داشت: از آقای نارگانی تقاضا داریم اگر به فکر این جوان ها است ومی خواهد کار جوانان به پاتوق ها کشیده نشود سروسامانی به ورزش بافق بدهد خصوصا سالن هایی که در بافق وجود دارد و به جای اینکه جوانها وقت خود را در پاتوق ها بگذرانند به ورزش بپردازند.

محمدعلی ایراهم زاده در پایان گفت: از آقای نارگانی خواهش می کنیم بازدیدی از سالن ایثار داشته باشند و از نزدیک به مسائل و مشکلات ما رسیدگی کند وتنها خواهشی که دارم اگر وعده می دهند به وعده خود عمل کنند و وعده سرخرمن مثل آقای آقابابایی به ما ندهد.

گفتنی است قریب به دو ماه است که رضا نارگانی مسئول روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان سکاندار اداره ورزش بافق شده است.

بافق خبر

سلامت جوانان از شعار تا عمل

فرصتی شد به دعوت کمیته اجرایی سلامت جوانان،در جلسه ای با موضوع : بررسی وضعیت موجود جوانان (نگاهی به آمار های حیاتی )، ارائه راهکارهای مناسب برای ارتقاء سلامت جوانان، بررسی فرصت های موجود ارائه خدمت به جوانان و پیشنهاد فرصت های جدید که از طرف شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شده بود شرکت کنم.
جلسه ای که از طرف مسؤلین محترم شهرمان خیلی استقبال نشده بود – البته به بندگان خدا حق می دهم چون آقایان مدام به کارهای مهمتر می پردازند و اصلا جوان مگر بجز هنگامی که می خواهیم از شور دوران سنی اش در مسائل سیاسی بهره ببریم در دیگر مسائل، محلی از اعراب دارد که حالا بخواهند برای سلامتیشان برنامه داشته باشند و دغدغه-!!!
البته از اداره ورزش و جوانان؛هم رئیسش آمده بود هم معاون هم مسؤل روابط عمومی، کارشناسانی هم از خود مرکز بهداشت بودند و چند نفری که گفتند رابط سلامت چند اداره اند و یک نفر از نیروی انتطامی.
از اینها بگذرم فکر می کنم مطالبی که در این جلسه توسط یکی از کارشناسان شبکه بهداشت درباره مشکلاتی که جوانان را تهدید می کند و آمار مستندی که از میزان ضرب و جرح و فوت و خودکشی و … در سن جوانی در بافق ارائه شد خودش آنقدر دردآور ، قابل تامل و نشان دهنده همین بی توجهی ها بود که اگر امکان انتشارش می شد عملکردها را می نمایاند و نیاز به این مقدمه نبود.
مطمنا یکی از نکات مثبت بارز این جلسه فرصت خوب هم اندیشی،ارائه نظر و یافتن راهکار مناسب برای بهبود وضعیت سلامت جوانان بود و جلسه به صرف ارئه آمار و شنیدن یک تراژدی غم انگیز یک طرفه و بعد ابراز تاسف و … ختم نشد.
به نظرم اظهار نظر همه کسانی که در این جلسه درباره فرصتها و تهدیدات سلامت جوانان صحبت کردند قابل اعتنا و اهمیت بود اما سخنان صریح نماینده اداره بهزیستی و انتقادش در نحوه رفتار با جوانان و شعارزدگی حاکم بر جامعه در این زمینه، بیشتر پسندم شد.
من هم به عنوان عضو کوچکی در آن جمع چند جمله ای در این باره که آمار ارائه شده مشتی از نمونه خربار عملکرد کسانی است که اسما در همه شوراها از فرهنگی و سیاسی و اجتماعی گرفته تا اشتغال و اقتصاد و …عضو ثابت هستند اما نه وقتشان این اجازه را می دهد که برای همه این موارد فکر و مطالعه کنند نه تخصصشان و نه حاضرند از مشاور در این زمینه ها استفاده کنند گفتم و پیشنهاد دادم برای رسیدن به یک وضعیت قابل قبول برای پیگیری اموری مانند آنچه جوانان برایشان مهم است بیاییم جای خالی موسسات مردم نهاد در این زمینه را با یافتن جوانانی که خود دغدغه ای برای ارتقاء زندگیشان در بخشهای مختلف فرهنگی و سلامت و … دارند پر کنیم.
استفاده از فضاهای مثبتی که جوانان نسبت به حضور در آن استقبال نشان می دهند برای آموزش و آگاه سازی مانند هیاتهای مذهبی و جمعیت هلال احمر و دیده شدن جامعه بیشتر در معرض خطر حوادث مانند کارگران ساختمانی در برنامه های آموزشی نکته دیگری بود که با پیشنهادات بسیار خوب برخی از حضار مانند استفاده از حلقه های صالحین بسیج،تیمها و زرورخانه های ورزشی و حتی حضور مناسب در پاتوقها در این زمینه تکمیل شد.
البته در این جلسه این سؤال را هم مطرح کردم که جایگاه بررسی برخی از موارد آزار دهنده جوانان مانند پارتی بازی ها،تبعیض ها،معضلات اجتماعی و مواردی مانند طلاق و اعتیاد و پاتوق و … کجای اینگونه کمیته هاست که پاسخ خیلی شفافی نشنیدم.
خیلی از هدفم درباره آنچه می خواستم در این یادداشت کوتاه بنویسم دور نشوم و برای ختم کلام از همینجا از جوانان عزیزی که دلشان به حال خود و همسالانشان می سوزد خصوصا دانشجویان رشته های مرتبط با سلامت و مسائل اجتماعی دعوت کنم تا با حضور در شبکه بهداشت و اداره ورزش و جوانان شهرمان، بنای ایجاد یک موسسه مردم نهاد فعال که مسؤلین محترم را برای حل مشکلات موجود ترغیب و تشویق کند و به قول خودمان هُل دهد، دعوت کنم امید که گشایشی شود.
محمد علی قاسم زاده

امروز در ورزش با یک خلع پژوهشي مواجه هستیم

به گزارش بافق خبر؛نشست هیات پزشکی ورزشی شهرستان بافق با حضور دکتر فلاح نژاد رییس هیات پزشکی ورزش استان ، رضا نارگانی سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان ،علی اصغر رنجبر رییس آموزش و پرورش شهرستان بافق،دکتر میرزایی رییس هیات پزشکی ورزشی شهرستان ، محمد قائمی رییس تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان ، محمود ملائی پور نماینده باشگاه فرهنگی ورزشی سنگ آهن و نایب رییس و مسئولین کمیته های هیات پزشکی ورزشی استان و شهرستان برگزار شد.
رضا نارگانی ضمن تشکر از زحمات و فعالیت‌های هیئت پزشکی ورزشی استان و شهرستان به جایگاه ویژه پزشکی ورزشی و انتظاراتی که از این هیات مورد نظر است، اشاره کرد.
نارگانی در خصوص وضعیت ساماندهی ورزشکاران در سال ۹۵ مطالبی را بیان و پس از آن با طرح نقطه نظرات حاضرین در جلسه، در رابطه با راهکارهای افزایش آمار بیمه ورزشی در سال جاری بحث و تبادل نظر شد.
رییس هیات پزشکی ورزشی استان نیز در این نشست بر نظارت بر سلامت اماکن ورزشی و جلوگیری از سوء مصرف داروها و مکمل ها تاکید و و افزود : یکی از برنامه هایی را که در راستای هدفمند اجرا کردن هزینه های موجود داشتیم در نظر گرفتن بسته های تشویقی برای هیات های پویا و فعال ورزشی می باشد تا بتوانیم با این خدمات ویژه که در قالب آموزش و پوشش پزشکی و غیره… در نظر گرفته شده است بتوانیم خدمات ارزنده و کارآمدی را به جامعه ورزش داشته باشیم.
هيات ورزشي

دکتر فلاح نژاد ادامه داد: این هیات جزء محدود هیات هایی ورزشی است که ماموریتی فرا سازمانی داشته و در بسیاری از رشته هاو هیات های ورزشی می توان وجود فعالیت آن را حس کرد.
دکتر مژگان حبیبی نیا نایب رییس هیات پزشکی ورزشی استان نیز در این جلسه به علم ورزش و انجام حرکات صحیح توسط ورزشکار اشاره کرد و افزود: باید بررسی کرد که ورزشکاران و مربیان ما تا چه اندازه از علم ورزش آگاه می باشند تا با مديريت و ایجاد فضای آموزشی ، کارگاه ها و سمینارهای مربوطه آنان را به علم روز مجهز کرده و از اصول آسیب ها و ضرورت های پزشکی آگاه سازیم.
وی تصریح کرد: امروز در ورزش با یک خلع پژوهشي مواجه هستیم که محققان علوم ورزشي و سلامت مي توانند با تحقیقات گسترده متوجه شایع ترین آسیب ها در ورزشکاران شده و با ریشه یابی علت از بروز این آسیب ها جلوگیری كنند و این یعنی همان پیشگیری مقدم بر درمان که متولیان سلامت بدنبال آن می باشند.
علی اصغر رنجبر رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان بافق نیز در این دیدار گفت :بمنظور تحقق اهداف وماموریت های دونهاد و ایجاد زمینه های همکاری وهماهنگی و در نهایت زمینه سازی برای استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود آمادگی همکاری لازم را با هیات پزشکی ورزشی شهرستان داریم.
روابط عمومی اداره ورزش و جوانان بافق

حضور رئیس کل سازمان نظام پرستاری در مراسم ترحیم پرستار ایثارگر بافقی

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، مجلس ترحیم به مناسبت سومین روز از درگذشت پرستار فداکار بافقی ،خانم سمیه تفکری ،عصر روزچهارشنبه ،۱۳۹۵/۱۰/۲۹با حضور پرشور و معرفت مردم قدرشناس شهرستان بافق در بیت الرضای این شهرستان برگزار شد.
آدابی رئیس سازمان پرستاری کشور.jpg 1 [640x480]

دکتر علی محمد آدابی رئیس کل سازمان نظام پرستاری و اعضای هیات مدیره نظام پرستاری یزد به نمایندگی از جامعه پرستاری کشور جهت عرض تسلیت و تعزیت به بازماندگان آن مرحومه در این مراسم شرکت کردند و و ضمن سخنراني در اين مراسم ، درگذشت مرحومه سميه تفكري را به مردم شهرستان بافق و جامعه پرستاري كشور تسليت گفت و آن را صدمه اي براي سرمايه اجتماعي كشور برشمرد .
آدابی رئیس سازمان پرستاری کشور [640x480]

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ضمن تشريح ويژگي ها و سختي هاي كار حرفه پرستاري از حضور باشكوه مردم فهيم و قدرشناس بافق در مراسم ترحيم مرحومه سميه تفكري تجليل و قدرداني كرد و آن را بهترين مرهم بر آلام جانسوز خانواده مرحومه سميه تفكري دانست .

دكتر آدابي سپس با حضور در جمع خبرنگاران به سؤالات آنان در ارتباط با موضوع رخداده و مسائل مرتبط با پرستاري كشور پاسخ داد و با حضور بر تربت پاک این پرستار فداکار برای شادی روحش و تسلی خاطر بازماندگانش به قرائت فاتحه پرداختند .

آدابی رئیس سازمان پرستاری کشور.jpg 2 [640x480]

مانور “لحظه صفر” در بافق برگزار شد

جعفر حسن پور گفت:مانور لحظه صفر به منظور تمرین آموخته ها و آمادگی و افزایش توان عملیاتی نیروهای امدادی هلال احمر بافق برگزار شد.

به گزارش بافق خبر؛ رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافق گفت: مانور لحظه صفر به منظور تمرین آموخته ها و آمادگی و افزایش توان عملیاتی نیروهای امدادی هلال احمر بافق ، با یک سناریوی از پیش طراحی شده و بدون اطلاع قبلی از مکان و زمان عملیات، برگزار شد.

جعفر حسن پور افزود:درپی اعلام تلفنی مرکز EOC استان در ساعت۱۶:۳۹ مبنی بر وقوع زلزله ۵٫۵ ریشتری در مختصات جغرافیایی مشخص،بلافاصله فراخوان نجاتگران برای حضور در جمعیت هلال احمر بافق انجام شد.

هلال احمر [640x480]

وی بیان کرد: نیروهای امدادی با حضور بموقع در جمعیت با تعویض لباس و تجهیز خود به لوازم امدادی آماده اعزام به محل وقوع حادثه شدند.

حسن پور با بیان جزئیات این برنامه اظهار داشت: ابتدا تیم پیشرو با حضور در صحنه حادثه ارزیابی از منطقه را به انجام رسانید و با برقراری ارتباط رادیویی تیم های نجات در آوار و پیش بیمارستانی را برای حضور در منطقه فراخواند.

حسن پور ادامه داد:اعضای تیم های فراخوان شده با تجهیزات نجات در آوار عازم محل شدند و در ادامه اعضای تیم ذخیره نیز برای پوشش حادثه به منطقه اعزام گشتند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : در پایان این مانور که بدونِ آگاهی و اطلاع قبلی انجام شد عملکرد هلال احمر بافق در فراخوان نیروها ، بازه زمانی وآمادگی و حضور و پوشش امدادی مثبت ارزیابی شد.

ساخت داروخانه هلال احمر بافق نیاز به تامین 700 میلیون تومان توسط دولت دارد

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛دو سال پیش ساخت داروخانه تخصصي هلال احمر شهرستان بافق در زميني به مساحت ۷۰۰ متر مربع با زير بناي بيش از ۸۰۰ متر مربع در سه طبقه جنب جمعيت هلال احمر شهرستان در بافق آغاز شد.

داروخانه ای که در صورت احداث و راه اندازي آن در شهرستان دسترسی بیماران برای دریافت داروهاي خاص آسان‌تر می‌شود، ضمن آنکه بیماران و خانواده‌های آنان نیز از رفاه بیشتری به لحاظ طی بعد مسافت کمتر به مركز استان برخوردار خواهند شد.

اما پس از آنکه عملیات گودبرداری آن انجام و بتن کف آن ریخته شد کار تعطیل شد.

رئیس هلال احمر بافق در گفتگو با خبرنگار بافق خبر؛گفته بود ساخت این ساختمان ۳ طبقه نیاز به اعتبار ۷۰۰ میلیون تومانی دارد که منتظر تامین آن از طریق مسئولان شهرستان و هلال احمر استان هستیم.

جعفر حسن پور قبلا از مشکلات فنی احداث ساختمان گفته بود .وی در مصاحبه اخیر با خبرنگار بافق خبر؛گفت:نیمی از مشکلات آکس ستونها و دیگر مشکلات فنی حل شده است.

وی عنوان داشت:این ساختمان به مجتمع درمانی آموزشی هلال احمر نامگذاری شده است.

پیام تسلیت کانون فرهنگی تبلیغی آیت الله حاج شیخ محمدتقی بافقی(ره)

انا لله و انا الیه راجعون
بدینوسیله درگذشت ملکوتی پرستار فداکار، مرحومه مغفوره سمیه تفکری را به جامعه ایثارگران، پرستاران، همسر و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنیم.
و از خداوند متعال برای آن مرحومه – که حقیقتاً به الگوی زنان عالم، حضرت زینب سلام الله علیها اقتدا کرد و با ایثار و گذشت، اعضای حیات بخش خود را اهدا نمود و فرهنگی جاودانه از خود بجای گذاشت – علو درجات و برای همسر، خانواده، بستگان و پرستاران شهرستان بافق صبر و اجر جزیل مسئلت می داریم.

روابط عمومی کانون فرهنگی تبلیغی آیت الله حاج شیخ محمدتقی بافقی(ره)

پیام تسلیت معاون پرستاري وزير بهداشت به مناسبت درگذشت پرستاری ایثارگر بافقی

معاون پرستاري وزير بهداشت در پيامي ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت سميه تفكري، پرستار اهل استان يزد، اهداي اعضاي اين پرستار سختكوش را ايثاری بزرگ و دارای اجری اخروی و معنوی برای آن مرحومه و خانواده نوعدوست ایشان دانست.

به گزارش وبدا، متن کامل پیام محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزیر بهداشت به این شرح است:

خبر اندوهبار درگذشت پرستار و همکار عزیزمان مرحومه سمیه تفکری موجب تألم و اندوه فراوان اینجانب و جامعه پرستاری شد.

مرگ زندگی بخش آن مرحومه به خاطر اهدای فداکارانه اعضای وی توسط خانواده نوعدوست ایشان موجب شد تا علاوه بر نجات جان چند هموطن، مسیر زندگی ایثارگرانه ایشان را کامل کند و خوشا به حال او كه زندگى و عروجش توأمان پرستار و پرستارى است.

بی گمان رسم روزگار است که بارها و بارها همه را به چنین آزمون های سختی می آزماید، باشد که روح بلند این عزیز از دست رفته در بارگاه امن الهی و در جوار رحمتش جاودان بیاساید و صبر و شکیبایی نصیب بازماندگان داغدارش نماید.

اینجانب ضمن تسلیت به جامعه پرستاری بویژه پرستاران خطه یزد، شهرستان بافق و تقدیر از این عمل انسان دوستانه و ایثارگرانه از خداوند متعال برای روح آن مرحوم طلب آرامش و آمرزش و برای خانواده آن فقیده سعیده صبر و شکیبایی مسئلت می نمایم.

آمبولانس ریلی در شهرستان بافق راه اندازی می شود

با حضور مسئولان مربوطه پيگيري طرح آمبولانس ريلي در شهرستان كليد خورد.

به گزارش بافق خبر؛ طي جلسه اي در دفتر فرماندار و با حضور رئيس جمعيت هلال احمر، نماينده راه آهن و رئيس اورژانس بافق، پيگيري طرح آمبولانس ريلي در شهرستان كليد خورد.

لازم به ذكر است كه اورژانس هوايي نيز از ابتداي ماه جاري در شهرستان شروع به كار نموده است.

روابط عمومی فرمانداری بافق

آمبولانس ریلی [640x480]

استقبال خوبی از گفتار درمانی در بیمارستان ولیعصر بافق شده است.

به گزارش بافق پویا، گفتار درمانی در بیمارستان ولیعصر بافق راه اندازی شد.
کارشناس مربوطه در گفتگو با خبرنگار بافق خبر گفت:بیمارانی که از لحاظ رفتار؛کندذهنی ،پیش فعالی،لکنت و یا به زبان نیامدن کودک توسط پزشک تجویز شده اند میتوانند از خدمات گفتار درمانی استفاده نمایند.
درویشی با بیان اینکه گفتار درمانی از طریق گفتار با کودکان،بازی با اسباب بازی ،املا نوشتن و کتاب آموزشی انجام میشود بیان داشت:تا کنون در بافق استقبال خوبی شده است.
وی افزود:گفتار درمانی دوشنبه هر هفته از ساعت ۱۴ لغایت ۲۲ شب در بیمارستان ولیعصر بافق انجام میشود.
جمعی از مردم در مصاحبه با خبرنگار بافق خبر گفتند:ویزیت بیماران در بیمارستان ۱۴ هزارتومان است که این مبلغ در شهر ۲۵ هزار تومان میباشد.
همچنین مردم از مسئولین خواستند تا در صورت امکان روان شناس متخصص هم برای این بیمارستان تامین کنند.
بافق خبر

اختصاص یک دستگاه آمبولانس بنز ویژه مناطق گرمسیری به شهرستان بافق

به گزارش بافق پویا به نقل ازبافق خبر؛رئیس مرکز فوریتهای پزشکی شهرستان بافق از اختصاص یک دستگاه آمبولانس بنزویژه مناطق گرمسیری به اورژانس ۱۱۵خبرداد.

سعید ملک زاده در ادامه عنوان داشت:با پیگیری نماینده مردم شهرستان بافق در مجلس شورای اسلامی و مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان یک دستگاه آمبولانس بنز اسپرینتر ویژه مناطق گرمسیری به اورژانس ۱۱۵ اختصاص یافت.

%d8%a2%d9%85%d8%a8%d9%88%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%b3-640x480

نارضایتی مردم بافق از تعطیلی شیفت شب داروخانه بیمارستان ولیعصر عج بافق

در پی نارضایتی مردم از تعطیلی داروخانه دکتر خباز واقعدر بیمارستان ولیعصر(عج) بافق تماس های مکرری از سوی همشهریان به خبرنگار «بافق فردا» واصل شد.

مردم در رابطه با اینکه شب ها مجبورند برای تهیه دارو مسافتی را طی کنند ابراز گلایه و شکایت نمودند.

آنان معتقدند یک بیمارستان مجهز می بایست برای رفاه حال مردم تدابیری بیندیشد و بتواند داروخانه ای شبانه روزی برای خود احداث کند.

به همین منظور خبرنگار«بافق فردا» صبح امروز به سراغ رییس بیمارستان ولیعصر(عج) رفت و علت تعطیلی این داروخانه را در چند شب اخیر جویا شد.

دکتر افشاری در این رابطه گفت: داروخانه ها تحت نظارت شبکه بهداشت و درمان شهرستان می باشند داروخانه های سطح شهر طبق برنامه شیفت بندی موظف هستند به منظور خدمات دهی به مردم باز باشند.

وی افزود:به چه شکل برنامه ریزی می شود و چگونه باید از شبکه بهداشت سوال شود اما از نظر بیمارستان منطقی است که زمانی که بیمار به بیمارستان مراجعه می کند داروخانه ای برای رفاه حال آنان وجود داشته باشد.

رییس بیمارستان ولیعصر(عج) ادامه داد: در جریان جزییات تصمیم شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیستم و شاید براساس ملاحضات و دلایل خاص شیفت بندی انجام می شود.

photo_2017-01-01_12-05-49

افشاری در پاسخ به اینکه چه فعالیت و پیگیری در ارتباط با تعطیلی داروخانه از سوی جنابعالی صورت گرفته است تصریح کرد:رایزنی با مسئولین شبکه انجام می شود و معتقدند داروخانه از دسترس بیماران مرکز شهر دور است و برای تهیه برخی از داروها می بایست مسافتی را تا بیمارستان طی کنند.

وی خاطر نشان کرد:به نظر من اولویت با بیماران اورژانسی و بدحال بیمارستان است.

رییس بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) در پاسخ به این سوال که به نظر شما کثرت جمعیت در کدام سمت شهر بیشتر است گفت: بیمارستان مرکزیت دارد و تمام مردم می توانند تحت پوشش درمانی قرار گیرند.

ساخت ساختمان جدید دو مراکز بهداشتی درمانی

بافق بواسطه همجواری با اردکان یکی از ۵ شهرستان است که برای ریشه کن کردن پشه سالک دچار مشکل می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در نشست شورای ارتقا سلامت شهرستان بافق بر ضرورت آگاهی بخشی و توانمد سازی مردم در امر خود مراقبتی در حفظ سلامت جامعه تاکید کرد.
به گزارش بافق پویا به نقل از روابط عمومی فرمانداری بافق؛ جلسه شورای ارتقا سلامت بافق با حضور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و هیئت همراه، سرپرست فرمانداری، بخشدار مرکزی، رییس شبکه بهداشت شهرستان و جمعی از مسئولان و اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات فرمانداری بافق برگزار شد.

در ابتدای این نشست سرپرست فرمانداری بافق و رییس شورای ارتقای سلامت شهرستان ضمن خیرمقدم به حضار و تشکر از اقدامات انجام شده در بخش های بهداشت و درمان شهرستان ،توجه بیشتر به بخش پیگیری و سرمایه گذاری در جهت افزایش امید به زندگی و همچنین کیفیت زندگی شهروندان را خواستار شد.

محمد زاده رحمانی با اعلام آمادگی لازم ادارات و ارگان های اجرایی شهرستان در جهت همکاری با دانشگاه علوم پزشکی استان در مبارزه با بیماری ها و افزایش سطح سلامت شهروندان، افزود: جهت کاهش و به حداقل رساندن بیماری ها از جمله بیماری سالک در شهرستان آمادگی ایجاد هماهنگی بین بخشی ادارات و پشتیبانی از شبکه بهداشت و درمان وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این جلسه گفت: هدف و وظیفه اصلی همه مسئولان درجامعه، افزایش طول عمر و کیفیت بخشی به زندگانی مردم می باشد.

محمدحسن لطفی با بیان اینکه رویکرد نظام سلامت توجه به افرادی از جامعه که دچار بیماری هستند، گفت: باید با برنامه ریزی صحیح برای آحاد مردم که در سلامت کامل نیز به سر می برند برنامه داشت و از بیمار شدن آنها جلوگیری کرد.

وی در ادامه به برنامه های این دانشگاه در امر سلامت شهروندان بافق اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه یک پایگاه شهری اورژانس ۱۱۵ توانایی پوشش تمام مناطق شهرستان بافق را ندارد خوشبختانه پایگاه دوم بافق تا یک ماه و نیم آینده راه اندازی و مردم می توانند با خیال آسوده از خدمات اورژانس بهره مند می شوند.

لطفی همچنین از کنترل و افت چشمگیر بیماری سالک در ۹ ماه سالجاری خبر داد و بیان کرد: ۶۰ میلیون تومان اعتبار از سوی فرمانداری بافق به منظور مبارزه با این پشه در نظر گرفته شده است و عملیات سمپاشی و جونده کشی از فروردین ماه سال آینده آغاز می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: در سال گذشته ۴۵۰ بیمار مبتلا به گزش سالک در استان شناسایی شده اند.

وی در ادامه و در بخشی دیگر از سخنان خود اشاره ای به حمایت های شرکت سنگ آهن مرکزی داشت و خاطر نشان کرد: این شرکت کمک شایانی در ارتقای سلامت مردم و جامعه داشته است .

لطفی همچنین افزود: ساخت ساختمان جدید دو مراکز بهداشتی درمانی یک و دو با جدیت در حال پیگیری است.

در ابتدای این جلسه رییس شبکه بهداشت و درمان بافق به ارائه گزارش عملکرد این اداره در سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان شهرستان پرداخت و گفت: خرید تجهیزات مربوط به اتاق عمل و بهسازی مراکز درمانی ، تجهیز و بهسازی برخی از بخش های بیمارستان از جمله بخش زنان و زایمان و بخش آی سی یو ، بهسازی فضای سبز بیمارستان ، پیگیری جهت احداث کلینیک تخصصی بیمارستان، از جمله اقدامات این اداره در سال گذشته می باشد.