امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران

امامزاده عبدالله بافق جاذبه و مامنی برای گردشگران است.

به گزارش تابناک یزد ، از جمله اماکن و جاذبه های گردشگری شهرستان بافق میتوان به آستان مقدس امامزاده ظهیر الدین عبدالله بن موسی الکاظم (ع) برادر تنی امام رضا ) ع) و فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان جهان حضرت موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد.
گنبد این آستان مقدس یکی از زیباترین گنبدها جهان بوده که در نوع خود کم نظیر است .
به گفته باستان شناسان گنبد بنای این زیارتگاه که بقعه ای بسیار زیبا و با شکوه دارد گردترین گنبد دنیاست که در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده است.
تزئینات داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است , بعضی از صاحب نظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند .
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر به فرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائرین ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند.

اختصاص 10 میلیاردریال اعتبار برای اجرای طرح های بیابان زدایی در بافق

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق از تخصیص ۱۰ میلیاردریال اعتبار برای اجرای طرح های بیابان زدایی در این شهرستان خبر داد.
کمال کریمی روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۸۰ درصد اعتبارات ملی منابع طبیعی استان یزد برای ثبیت شن و بیابان زدایی در اختیار شهرستان بافق قرار دارد.
رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون در یکهزار و۴۴۳ هکتار از بیابان های منطقه کشت انجام شده افزود: در سه سال گذشته رشد کاشت نهال ها در این شهرستان به ۲ برابر افزایش یافته است.
وی به طرح کانون بحرانی فرسایش بادی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: منطقه گودگوار به علت قرار گرفتن در مسیر پنج راه ریلی کشور و همچنین با وجود بادهای غالبی که در شهرستان می وزد نیاز است تا مورد توجه بیشتر مردم و مسئولان قرار گیرد.
کمالی خاطرنشان کرد: گونه های کاشت شده در منطقه گودگوار،از نوع تاغ و گز بوده و در سال گذشته مقداری اسکمبیل و بره تاغ نیز برای نمونه و تنوع گونه ای در این منطقه کشت شده است.
وی افزود:در صورت موفقیت آمیز بودن روند رشد گونه های اسکمبیل و بره تاغ، برای کشت آن در سالجاری و سال های بعد به وسعت بیشتری برنامه ریزی شده است.
بیابان
رییس منابع طبیعی بافق همچنین از آبیاری سنواتی ۹۸۳ هزار هکتاری خبر داد و با اشاره به نحوه آبیاری درختچه های کشت شده گفت: در سال اول و دوم و سوم به ترتیب ۶ ،پنج و سه نوبت آبیاری به ازای هر نهال بطور متوسط ۱۲۰ لیتر آب در سه سال نیاز است.
کمالی هدف از نهال کاری و بیابان زدایی منطقه گودگوار را جلوگیری از گرد و خاک و ورود ریزگردها به داخل شهر بافق عنوان کرد.
منطقه گودگوار با پنج کیلومتر فاصله، از کانون های بحرانی فرسایش بادی شهر بافق است که بیابان زدایی آن در دستور کار قرار دارد و هر سال بر تعداد نهال های کاشت شده در این منطقه افزوده می شود.
وسعت منطقه گودگوار بافق ۵٫۵ میلیون هکتار است که تاکنون افزون بر ۲۶ درصد آن بیابان زدایی شده و مابقی نیز در دست اجراست.

درختان خرمایی که غیرقاونونی توزیع می شود امکان اینکه دارای بیماری باشند زیاد است

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ رئیس جهاد کشاورزی بافق گفت: با توجه به شروع فصل کشت خرما در بافق افرادی که اقدام به فروش این درخت می کنند غیرقانونی است و به هیچ وجه خرید نکنند و همشهریان در صورت مشاهده به پلیس۱۱۰اعلام کنند.

حمید عسکری در ادامه گفت: حدود ۱۲۰۰ نفر تقاضای درخت خرما کردند که بیشتر از نوع کبکاب، پیارم، زاهدی و کشت بافت می باشد که از برازجان و بوشهر توسط شرکت رعنای کرج منتقل خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی بافق در پاسخ به این سوال که آیا این اداره نظارتی بر توزیع کنندگان خرما در بافق دارد یا خیر بیان داشت: این توزیع کنندگان مورد تائید جهاد کشاورزی نبوده و هیچ گونه نظارتی هم از طرف جهاد کشاورزی انجام نمی شود.

عسکری اظهار داشت: کسانی که قصد خرید از این افراد را دارند باید گواهی بهداشتی و قرنطینه ای از مبدا و مجوز حفظ نباتات از مرکز انتقال نهال را داشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی بافق در پایان توصیه ای به کشاورزان داشت وگفت: درختانی که توسط این افراد توزیع می شود امکان اینکه دارای بیماری باشند زیاد است و در آینده نیز درختان دیگر را نیز درگیر می کند.

مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق خواستار تعامل بیشتر رسانه ها بعنوان پل ارتباطی برای ارایه خدمات بیشتر و معرفی پتاسیلهای موجود در بخشهای مختلف استان شد .

رضا فلاح مبارکی مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق خواستار تعامل بیشتر رسانه ها بعنوان پل ارتباطی برای ارایه خدمات بیشتر و معرفی پتاسیلهای موجود در بخشهای مختلف استان شد .

به گزارش بافق پویا به نقل از یزد فردا جلسه هم اندیشی خبرنگاران آزاد صدا و سیمای استان یزد که در بافق برگزار شد ، مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق با حضور در در این جلسه ضمن خیر مقدم به به خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیمای استان به گفتگو و تبادل نظر با معاون خبر صدا و سیمای استان یزد پرداخت .
image_134566
رضا فلاح مبارکی ، ضمن تقدیر از انعکاس خوب خبرهای شهرستان بافق توسط محمد علی عبداللهی ، خبرنگار آزاد شهرستان بافق خواستار تعامل بیشتر برای رسانه ایی کردن پتاسیلهای این شهرستان شد .

فلاح مبارکی با اعلام اینکه امسال برنامه زنده شبکه استانی یزد ، تحویل سال نو از شهرستان بافق و به میزبانی سنگ آهن مرکزی بافق گفت : امیدوارم با تعامل بیشتر بتوان خدمات بیشتری را به مردم ارایه داد .

مدیر روابط عمومی سنگ آهن بافق تعامل بین معدن ، صنعت و رسانه ها را از جمله راهکارهای توسعه همه جانبه در استان یزد دانست و گفت : صنایع و معادن استان باید با استفاده از رسانه ها و با معرفی پتاسیلهای تولیدذی و گردشگری استان فضای مناسب برای توسعه پایدار فرهنگی و اقفتصادی فراهم نموده و در این راستا همراه با رسانه ها و مدیران ارشد استان گام برداند .

خبرنگاران در راستای هم گرایی مردم تئاثیر ارزشمند دارند

زاده رحمانی صبح امروز ضمن حضور در جمع خبرنگاران آزاد استان یزد گفت : خبرنگاران در راستای هم گرایی مردم تاثیر ارزشمند دارند .

نقش خبرنگاران در توسعه و آبادانی شهرستان یک نقش مهم و قابل توجه است و تعامل مردم و مسئولان و خبرنگاران یک شاخص در توسعه محسوب می شود .

فرماندار بافق با اشاره به افزایش تولید کنسانتره و آهن اسفنجی در بافق گفت : امیدواریم با تعامل و همگرایی و مشارکتهای بین بخشی و رفع مسایل موجود در مسیر توسعه صنعتی بافق زنجیره تولید سنگ آهن بافق نیز بزودی تکمیل شود .

زاده رحمانی بخش کشاورزی شهرستان مهریز را نیز بسیار در توسعه شهرستان بسیار نقش آفرین دانست و گفت : تولید خرما در بافق از جمله محورهای تولیدی قابل ملاحظه در بافق است .

فرماندار بافق با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز با تاکید بر آمادگی شهرستان بافق از میهمانان نوروزی گفت : بافق در زمینه گردشگری از پتانسیل خاصی برخوردار است و انشاء ا… با همراهی اصحاب رسانه و خبرنگاران در جهت معرفی هر چه بیشتر بافق به گردشگران بتوانیم در توسعه صنعت گردشگری استان و شهرستان بافق گامهای قابل توجهی برداشت .

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای یزد

هفته نیکوکاری فرصتی مناسب برای ترویج فرهنگ احسان و انفاق است

امام جمعه بافق فرهنگ نیکوکاری را در مکتب اسلام به لحاظ معنوی و اجتماعی مهم خواند و گفت: هفته احسان فرصتی مناسب برای ترویج این فرهنگ متعالی در جامعه است .

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی روز یکشنبه در دیدار رئیس و جمعی از کارکنان کمیته امداد بافق اظهار داشت:جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان ،انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی هم کمک می کند.
امام جمعه بافق با بیان اینکه باید با حفظ آبروی انسان ها نگاه ویژه ای به قشر مستضعف جامعه بشود گفت: چه بسا افراد و خانواده های نیازمندی در شهر زندگی می کنند و سخت نیازمندند اما برای حفظ آبروی خود حاضر نیستند به کمیته امداد یا هر نهاد حمایتی دیگر مراجعه کنند.
وی افزود: وقتی می دانیم چنین خانواده های آبرومند و در عین حال نیازمند وجود دارند، وظیفه کارکنان کمیته امداد و دستگاههای متولی است که این افراد را شناسایی و محترمانه به آنها کمک کنند.
وی با اشاره به ۱۴اسفند سالروز تاسیس کمیته امداد ، ضمن تبریک سالروز تاسیس این نهاد برخاسته از اندیشه والای امام راحل(ره) خاطر نشان کرد: کمیته امداد حلقه اتصال و رابط مطمئن در کمک رسانی به محرومان و نیازمندان جامعه است.
سلیمانی افزود: اکرام ایتام، توجه به اقشار مستضعف و بی بضاعت جامعه و جذب مشارکت ثروتمندان از جمله اقدامات ارزشمند کمیته امداد حضرت امام(ره) است که زمینه انعکاس و آشنایی هرچه بیشتر مردم با مشکلات نیازمندان را فراهم می کند.
سه هزار و ۲۵۳ نفر در قالب یکهزار و ۶۵۰ خانوار از حمایت های کمیته امداد شهرستان بافق در قالب تک خدمتی، چند خدمتی و تمام خدمتی بهره می گیرند.
ایرنا

کاشت نهال توسط خانواده شهدا در مجموعه تفرجگاهی آبشار

شهردار بافق از غرس ۱۵۰ اصله نهال توسط خانواده شهدا در مجموعه تفرجگاهی آبشار خبر داد.

سید علی نوروززاده گفت:به مناسبت ۲۲ اسفند روز شهدا و همچنین هفته منابع طبیعی شهرداری بافق با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اقدام به غرس ۱۵۰ اصله نهال کرد.

شهردار بافق در این مراسم عنوان کرد:فرهنگ درختکاری ، توجه به فضای سبز و همچنین توسعه آن در بین شهروندان یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه ویژه و خاص قرار گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: نهال ها توسط خانواده های شهدا بنام شهدای شهرستان پلاک گذاری شده است.

گفتنی است: برنامه عمومی درختکاری توسط همه شهروندان روز جمعه در مجموعه آبشار انجام خواهد شد.
photo_2017-03-05_23-29-05-300x200

photo_2017-03-05_23-29-14-300x200

تازیانه معادن بر پیکر محیط‌ زیست یزد

به گزارش یزد آوا؛ طی دو دهه گذشته یکی از شاخص‌های برتری یزد، میزان بهره‌برداری از معادن بوده و یزد اکنون در رتبه ششم قرار دارد اما علاقه به حفظ این جایگاه، آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد کرده است.

به گزارش مهر، استان یزد را اکنون به عنوان ششمین استان معدنی کشور می‌شناسند و یکی از افتخارات آن بهره‌مندی از مواهب طبیعی در این نقطه از کشور اسلامی است.

به گفته کارشناسان معدنی، یزد کلکسیونی از انواع سنگ‌ها و مواد معدنی است و هر آنچه ماده معدنی در دنیا وجود دارد، اگر ده‌ها معدن غنی از آن در یزد وجود نداشته باشد، حداقل رگه‌هایی از آن وجود دارد.

گرچه سنگ‌آهن اصلی‌ترین ماده معدنی استان یزد به شمار می‌رود و ۲ مجموعه عظیم در استان در حال بهره‌برداری از این معادن هستند اما فعالیت‌های معدنی در استان به این موارد خلاصه نمی‌شود و صدها معدن کوچک و بزرگ در مناطق مختلف استان در حال بهره‌برداری هستند.

ده‌ها سال پیش معادن سنگ‌آهن در بافق و اردکان مشغول به فعالیت بودند و علاوه بر این‌که بخشی از نیازهای استان از محل عوارض این معادن تأمین می‌شد، اشتغال‌زایی خوبی نیز ایجاد شده بود و نظارت‌های زیست‌محیطی نیز بر این معادن طبق روال معمول صورت می‌گرفت و مشکلی در حوزه این دو معدن بزرگ وجود نداشت.

حفاری‌های معدنی، دشت، کویر، کوهستان و روستا نمی‌شناسد

به تدریج با شناسایی رگه‌های معدنی کار کند و کاو در دشت و کویر، مرتع و کوهستان و روستا و بیابان آغاز شد به نحوی که امروز جاده‌ای در استان نیست که چند کیلومتری دورتر از آن، فعالیت معدنی صورت نگیرد.

در برخی مناطق استان تپه‌هایی که تا چندی پیش چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در جاده‌ها خلق کرده بودند، امروز تراشیده شده‌اند و نشانی از آنها نیست یا اگر باشد، بیشتر شبیه یک برآمدگی است که هیچ شباهتی به تپه و کوه ندارد.

صدور مجوزهای بی‌امان نفس محیط زیست یزد را به شماره انداخته و حتی اجازه تنفس به زمین خدا داده نمی‌شود که البته به نظر می‌رسد این روند اندکی نسبت به قبل بهبود یافته است.

درخواست روزانه ۶۰ حفاری معدنی در یزد

تا چندی پیش به گفته مسئولان اداره منابع طبیعی یزد، روزانه درخواست ۶۰ حفاری معدنی در یزد ارائه می‌شد که اگر فقط نیمی از این درخواست‌ها موافقت‌نامه دریافت کنند، باید نگران بسیاری از روستاهای استان شد، همانگونه که امروز در شهرستان تفت زندگی مردم برخی روستاها تحت تأثیر بهره‌برداری از معادن قرار گرفته و حتی آب آشامیدنی آنها را آلوده کرده است.

در مناطق دیگر نظیر ندوشن نیز بهره‌برداری‌های بی‌امان معادن و رفت و آمد ماشین‌های معدنی، گرد و خاک بسیاری را در هوا پراکنده می‌کند و علاوه بر آلودگی شدید زیست‌محیطی، بوته‌هایی که بهره‌برداران منابع طبیعی و دامداران از آنها به طور غیرمستقیم ارتزاق می‌کردند، نابود شده است.

از بین رفتن مراتع سبب شده بسیاری از روستاهای استان که روزگاری نه چندان دور قطب دامداری و دامپروری استان محسوب می‌شدند، به شدت تحت تأثیر قرار گیرند و فعالیت‌های معدنی و از بین رفتن مراتع، دامداری آنها را تعطیل کند.

حفاری‌های معدنی به کمک خشکسالی برای تخریب مراتع آمده است

در شرایطی که در استان هشدارها برای خشکسالی بلند است، مجوزهای معدنی بی‌رویه صادر می‌شود تا بیل‌های مکانیکی به جان مراتع بیفتند و اندک مراتع موجود نیز به بهانه حفاری معدنی و کسب سود بیشتر آن هم برای عده‌ای خاص از بین برود.

یکی از کارشناسان محیط زیست در این زمینه گفت: تاکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان با استخراج معادن تخریب شده است.

«علی معظم» بیان کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از معادن یکی از عوامل بیابان‌زایی و حتی بروز گرد و غبار، سیلاب و دیگر عوامل مخرب طبیعی است که از آن به عنوان بلایای طبیعی یاد می‌شود اما واقعیت این است که این بلایا به دست خود انسان نازل می‌شود.

وی عنوان کرد: امروز شاهدیم که کیلومترها و حتی صدها هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در اختیار بهره‌برداران معدنی قرار گرفته و آزادانه به تخریب این عرصه‌ها می‌پردازند.

یکی از مشکلات در این حوزه این است که به رغم این‌که افراد در ابتدا مجوزهای خود را در یک مساحت محدود دریافت می‌کنند اما در زمان اکتشاف و بهره‌برداری کیلومتر در کیلومتر فعالیت می‌کنند و حتی گاهی احداث جاده‌ و راه‌های دسترسی به معدن بیش از خود معدن، عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست را دستخوش تخریب می‌کند.

تخریب‌هایی که توسط معادن اتفاق می‌افتد فقط گریبانگیر محیط‌زیست و منابع طبیعی نیست بلکه در استانی نظیر یزد، گریبان میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری را گرفته و نمونه آن معدنی است که در شهرستان تفت چشمه‌های بی‌نظیر آهکی را مورد تخریب قرار داده است.

مشکل اصلی، بهره‌برداری غیراصولی از معدن است

معاون اداره کل محیط زیست استان در این زمینه گفت: نفس بهره‌برداری از معدن خالی از اشکال است زیرا به هر حال خداوند متعال مواهبی را برای زندگی بشر در دل طبیعت قرار داده اما نحوه بهره‌برداری بسیار حائز اهمیت است.

حسن اکبری عنوان کرد: با وجود این‌که محیط زیست از ارکان توسعه پایدار در هر کشوری است، بهره‌برداری از معادن در کشور ما هنوز به صورت اصولی و کارشناسی انجام نمی‌شود به همین دلیل تخریب محیط زیست را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: حفاری معادن آلودگی‌های متعددی از جمله آلودگی هوا،‌ آلودگی صوتی و آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد و با این شیوه بهره‌برداری، خطرات جدی معدنکاری همواره محیط زیست استان یزد را تهدید می‌کند.

معدنکاران زیر بار مخرب بودن فعالیت‌های خود نمی‌روند

به رغم این‌که نظر کارشناسان و ادارات مرتبط در مورد فعالیت‌های معدنی در یزد مشخص است اما بهره‌برداران معدنی هرگز زیربار آلایندگی فعالیت‌های خود نمی‌روند و حتی تشکل‌های صنفی آنها حمایت‌های جدی از آنها می‌کنند.گرچه به ظاهر دغدغه محیط زیست، منابع طبیعی، مهاجرت‌های روستاییان و… را دارند اما حفظ جایگاه معدنی استان برای آنها بیشتر حائز اهمیت است که در این شرایط حداقل امید می‌رود سود حاصل از بهره‌برداری معادن نصیب مردم این استان نیز بشود.

آب شیرین کن کدام منطقه بهتر است؟

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ به همت سنگ آهن مرکزی در چندین نقطه شهرستان بافق آب شیرین کن هایی نصب شد تا از میزان سختی و املاح آب کاسته شده و مردم از آبی مناسب استفاده کنند.

چند سالی از این موضوع گذشت و کم کم مردم بافق متوجه شدند آب این آب شیرین کن ها با یکدیگر متفاوت است !

مثلا روی تابلوسنگ نصب شده در ساختمان آب شیرین کن بلوار انقلاب نوشته شده : «این دستگاه میزان EC آبرا از ۳۵۰۰ به ۱۵۰ می رساند» یعنی این آب با آب شیرین شهرک آهن شهر بافق یکسان می باشد اما مردم چیز دیگر می گویند.

بافق خبر، با نمونه برداری از آب این دستگاه ها و تست آن توسط متخصصین مربوطه به آمار و ارقام ذیل دست یافت که مردم می توانند با اطلاع از آن مکانی که آب شیرین خود را تامین می کنند انتخاب نمایند.
002-2.JPG
با آمارارائه شده در این نمودار، می توان گفت اگر مردم بافق زحمت طی مسافت را به خود بدهند و آب شرین خود را از شهرک آهن شهر تامین کنند، این تغییر را در مزه چای را به خوبی احساس خواهند کرد.

یزد از دوشنبه بارانی می شود

به گزارش بافق پویا، کارشناس هواشناسی استان یزد در خصوص آخرین وضعیت آب و هوایی استان گفت: از روز دوشنبه شاهد کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۸ درجه خواهیم بود که تا روز پنجشنبه ادامه دارد.
سید عباس میرحسینی همچنین از وزش باد شدید و گردوغبار در برخی مناطق نیز خبر داد و اظهار داشت: از بعدازظهر یکشنبه تا روز سه شنبه شاهد بارش های پراکنده در برخی نقاط به ویژه ارتفاعات هستیم.
وی گرم ترین و سردترین نقاط طی ۲۴ ساعت آینده را به ترتیب بافق با ۲۵ و ده بالا با ۴- درجه سانتی گراد عنوان کرد.
میرحسینی تصریح کرد: در چند روز گذشته نیز بارش هایی در ارتفاعات شیرکوه گزارش شده است.

تابناک

60 تن میوه تنظیم بازار شب عید در بافق توزیع می شود

به گزارش یزد آوا، به منظور رفاه حال همشریان در تامین میوه ایام عید نوروز جلسه تنظیم بازار شب عید با حضور معاون فرماندار و برخی از مسئولان اداری شهرستان در محل فرمانداری بافق برگزار شد .

محمد علی طالعی معاون فرماندار بافق در این نشست بر ضرورت اهمیت تامین مایحتاج مردم در ایام عید نوروز و لزوم نظارت بیشتر در نحوه توزیع و کیفیت کالاهای عرضه شده در بازار شب عید تاکید کرد.

رییس اداره تعاون روستایی بافق نیز در این جلسه از درخواست سهمیه ۶۰ تنی میوه برای شهرستان خبر داد و گفت: به منظور تنظیم بازار میوه شب عید ۲۰ تن سیب و ۴۰ تن پرتقال جهت توزیع در بافق درخواست شده است.

سید محمود میرطاهری در خصوص زمان توزیع میوه تنظیم بازار شب عید عنوان کرد: سهمیه میوه شب عید بافق در هفته پایانی اسفندماه توزیع می شود.

گفتنی است میوه تنظیم بازار شب عید در چهار نقطه از شهر بافق از جمله پارکینگ شهرداری جنب آستان امامزاده عبدالله (ع)،پارکینگ خیابان وحشی بافقی، میدان فاطمیه، بلوار بسیج جنب موسسه خیریه شکرانه توزیع می شود.

دستگيري زن و شوهر موادفروش

به گزارش بافق پویا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ فرهاد بیگلری اظهار داشت: مأموران مبارزه با موادمخدر شهرستان بافق در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی و هنگام گشت‌زنی در سطح شهر به یک دستگاه خودرو مشکوک شدند و آن را متوقف کردند.

بیگلری افزود: مأموران در بازرسی دقیق از خودرو مقادیر زیادی موادمخدر از نوع تریاک به صورت بسته‌بندی و آماده توزیع را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بافق با بیان اینکه این زن و شوهر به فروش موادمخدر در سطح شهر اعتراف کردند، یادآور شد: هر دو متهم تحویل مراجع قانونی شدند.

افزایش واحدهای گشتی در ایام نوروز

فرمانده انتظامی شهرستان بافق در نشست ستاد هماهنگی خدمات نوروزی که در فرمانداری بافق برگزار شد از اجرای طرح نوروزی پلیس از ۲۵ اسفند تا ۲۰ فروردین ۹۶ و افزایش واحدهای گشتی در این شهرستان خبر داد.
سرهنگ فرهادبیگلری افزود: در طول این مدت با افزایش واحدهای گشتی در جهت پیشگیری از جرایم و سرقت ها تلاش های مضاعفی داریم و مأموران گشت پلیس با مراقبت های لازم در سطح شهر در راستای پیشگیری از سرقت منازلی که به علت سفرهای نوروزی خالی از سکنه می باشد اقدام می کنند.
فرمانده انتظامی بافق با تأکید به حجم بالای کار پلیس در تعطیلات نوروزی به کانکس های پلیس در محل کمپ شهید برزگری و دانشگاه پیام نور اشاره و تصریح کرد: پلیس از تمام پتانسیل و ظرفیت خود برای برقراری نظم و امنیت در سطح شهر استفاده می کند و در بحث ترافیکی نیز حضور چشمگیری خواهیم داشت و آمادگی لازم جهت گشت های تلفیقی با سایر ادارات را نیز داریم.

با اجرای طرح ممیزی املاک، نیاز های شهر جهت برنامه ریزی های آینده تعریف و طبقه بندی می شود

شهردار بافق از آغاز طرح ممیزی املاک در جهت توسعه بهینه این شهر خبر داد.
سید علی نوروززاده آغاز این پروژه یکساله را از بهمن ماه سالجاری و با هزینه بالغ بر پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: با اجرای طرح ممیزی املاک، علاوه بر جمع آوری اطلاعات شهری، نیاز های شهرجهت برنامه ریزی های آینده تعریف و طبقه بندی می شود.
وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری برای برنامه ریزی و تصمیم گیری در حوزه مسایل شهری نیازمند اطلاعات دقیق و بروز شهر می باشد اظهار داشت: با توجه به اطلاعات بدست آمده از ممیزی املاک می توان هر سال با توجه به نیاز شهر برنامه ریزی های لازم جهت توسعه شهر را انجام داد.
نوروززاده ثبت و نگهداری سوابق املاک، معابر و مشاغل در سیسم، آگاهی از اطلاعات به روز از وضعیت موجود تمامی املاک، معابر و مشاغل در سطح شهر ، تسهیل در دستیابی به اطلاعات و محاسبات عوارض نوسازی و عوارض کسب و پیشه، ایجاد بستر مناسب در تسریع و آسان سازی امور شهرداری، امکان ارایه خدمات جغرافیایی مربوطه در سیستم یکپارچه شهر سازی و نوسازی، دسترسی سریع و بی واسطه شهرداری به داده های جغرافیایی املاک، امکان نمایش نقشه املاک، معابر و مشاغل در سایر سیستم های اطلاعات جغرافیایی نظیر GISوGoogle earth، امکان گزارش گیری سریع و دقیق از تعداد و مشخصات املاک و معابر با کاربری های مختلف، امکان تهیه نمودارهای آماری را از مهم ترین فواید اجرای عملیات ممیزی املاک شهر دانست.
شهردار بافق همیاری شهروندان محترم در اجرای طرح ممیزی املاک شهر را ضروری دانست و از شهروندان درخواست کرد: سند مالکیت، پروانه ساخت و پایانکار ، شناسنامه و کارت ملی مالک،قبض آب، برق،گاز، تلفن ملک و سایر اطلاعات درخواستی را فقط جهت رویت و تسهیل در امر ممیزی در اختیار ممیزین قرار دهند.
سید علی نوروززاده افزود: در صورتی که محل مورد ممیزی واحد تجاری یا صنفی می باشد رویت مدارک جواز کسب و اجاره نامه استیجاری ضروری است.
وی تصریح کرد: ممیزین املاک با ارائه کارت شناسایی عکسدار ممهور به مهر شهرداری و شرکت مهندسین آریا انفورماتیک، به منازل مسکونی، واحدهای تجاری یا صنفی مراجعه نموده و در حضور مالکین، ملک را ممیزی می نمایند.
شایان ذکر است اطلاعات جمع آوری شده توسط پیمانکار ممیزی پس از بررسی ناظر مربوطه که به صورت حضوری در محل انجام می شود تائید یا رد می شود که گاها نیاز به مراجعه مجدد پیمانکار مربوطه می باشد.
روابط عمومی شهرداری

بزکوهی سلطان صخره های شیرکوه

معاون حفاظت محیط زیست استان یزد گفت:فلات مرکزی ایران پناهگاه و زیستگاهی است برای حیات وحش و یکی از گونه های که در مناطق کوهستانی زیستگاه ان هست ومعروف شده به سلطان صخره ها پازن یا همان بز کوهی است که نرهای آن پازن یا کل وماده ها هم بز کوهی می نامند.
اکبری افزود: این گونه جانوری از صخره های بافق ، خاتم، اردکان گرفته تا ارتفاعات ۴۰۰۰ متری رشته کوه های شیرکوه که دارای آب و امنیت وغذای کافی باشد می توان آن را مشاهده کرد.
وی گفت:نرها که کَل نامیده می شوند شاخ های بلند و شمشیر مانندی دارندوگسترهٔ زیستی این پستاندار از اروپا و آسیای صغیر تا آسیای میانه و خاورمیانه را شامل می شود . .
اکبری اشاره کرد:این گونه از گوسفندان کوهی طعمه مناسبی است برای بزرگترین گربه سان (پلنگ) وبزها معمولا در گله های بسیار بزرگ زندگی می کنند که تعداد آنها در مناظق کوهستانی یزد گاهی به ۳ ۰۰ رأس هم می رسد.
اکبری گفت:این گونه جانور باارزش در نیم قرن گذشته جمعیت اون در استان یزد بیش از ۴۰هزار راس بوده است که متا سفانه ۱۰هزارتااز آن بیشتر باقی نمانده است.
وی دلیل کم شدن این حیوان راشکارهای بی رویه در سالها ی گذشته ،احداث جاده ها ومعادن گسترده،خشکسالی های پی در پی دانست که جمعیت اون کاهش پیدا کرده است.
تابناک یزد

پیام تسلیت

مادر فداکار انقلابی ، والده شهید بزرگوار محمد رضا شفیعی، در ایام سوگواری شهادت مظلومانه بانوی دو عالم,حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها همسفره شهید خود شد که مایه تأسف و تألم مردم شهیدپرور مبارکه گردید.

مادری که در یک خانوادۀ عزتمند و نامدارِ جهاد و شهادت زیست و شخصیت بزرگ، همچون شهید محمدرضا شفیعی را که الگوی عدالت طلبی است، تربیت و تقدیم جامعه نمودوبه تأسی از فرزند شهیدش که مظهر اخلاص و ولایت‌مداری بود؛ وی نیز استقامت و پایداری را به پایان عمر پربرکت خویش تداوم بخشیده و لحظه‌ای پرچم فرزند شهیدش را بر زمین نگذاشت و استوار در این راه ایستاد .

اینان فرزندان و پاره تن خود را در راه جهاد الهی و به فرمان ولی فقیه خود به جبهه های جنگ حق علیه باطل فرستاند تا از آرمان های اسلام و انقلاب ، پاسداری کنند و ما امنیت و اقتدار امروز کشورمان را مدیون آنان هستیم.

کسانی که غم فراغ عزیز خود را بر دل نهادند و با پایداری ، نظام مقدس جمهوری اسلامی را یاری نمودند و حال یک به یک از میان ما پر می گشایند و همسفره شهید خود می گردند. این اندوهی سنگین بر دل جامعه است. مادر شهید محمد رضا شفیعی یکی از همین اسوه های مثال زدنیست، که حال باید به سوگ او بنشینیم.

، درگذشت این مادر صبور وفداکار ،که با ایمان عمیق و عشق الهی فرزندانی مومن و مجاهد تربیت و با عزت و سرافرازی تقدیم اسلام و این مرزو بوم کرده است را به عموم مردم ، به ویژه خانواده معظم آن بزرگوار تسلیت و تعزیت عرض می نمایم از خداوند متعال برای بازماندگان صبر و برای روح این مادر فداکار همنشینی با مادر سیدالشهدا، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را خواستارم.

دهیار مبارکه –محسن حیدری

بیایید دستی را بگیریم؛ کاش برایمان اهمیت داشتی!

کاش بجای دیدن و بررسی و پیگیری نام های برداشته شده از روی یک دیوار

چشم ما لحظه ای تو را می دید.

مهم نیست که هستی یا اهل کجایی

مهم آن است که تو یک انسانی!

پاک ، معصوم

و با یک دنیا آرزو پیش رو.

چقدر راحت سنگ محک شدی برای مردم شهر در این هوای سرد و روزهای سخت.

وقتی غم تو قلبم را به آتش نمی کشد

خوابم را به هم نمی ریزد

فکرم را آشفته نمی کند

و وجدانم را در این هیاهو و آمد و شدها از زیر آوار خروارها غفلت و بی تفاوتی بیرون نمی آورد

انسانم من؟!!

هرگز!

“توکز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی”

ما انسانیت خود را گم کرده ایم.

این را مدیون لحظه لحظه هایی هستیم که تو تحملش را به جان خریدی تا بیدارمان کنی.

اما…
photo_2017-02-16_12-18-05

پهنه ويژه صنايع غذايي بافق ايجاد مي شود

مجمع بسيج شهرستان با حضور امام جمعه،سرپرست فرمانداری، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بافق و جمعي از اقشار بسيج در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي این شهر با موضوعات فرهنگي و اقتصاد مقاومتي برگزار شد.

محمد زاده رحمانی در اين نشست گفت: در بحث صنایع غذایی متقاضی زیاد است ولی مسیر رفت وآمد ۳۵کیلومتری شهرک صنعتی باعث بروز مشکلاتی می شود؛ به همین خاطر در تلاش هستیم در نزدیکی شهر پهنه ای به نام پهنه صنایع غذایی فراهم و در اختيار سرمايه گذاران قرار دهيم.
file_142069
سرپرست فرمانداري بافق در ادامه گفت: براي افزايش بهره وري، ايجاد اشتغال و خروج شهرستان از اقتصاد تك قطبي بايد در صدد احياء مشاغل موروثي، رفتن به سمت توليد و فراوري محصولات كشاورزي، صنايع دستي و … باشيم و اگر مي بينيم يك خانم فعال يا يك مرد زحمتكش با اخذ تسهيلات بانكي يا بدون تسهيلات اقدام به راه اندازي واحدهاي كوچك توليدي مي نمايد، به او سربزنيم و از آنها حمايت كنيم.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مقوله اقتصاد مقاومتي، يادآور شد در رسانه ها آن طور كه بايد و شايد اين پيشنهاد مقام معظم رهبري و تاكيد ايشان مبني بر رفتن به سمت اقتصاد مقاومتي را تبيين نكرده ايم و اين در صورتي است كه اقتصادهاي بزرگ دنيا مانند چين و آمريكا سال هاست كه اهميت اقتصاد مقاومتي را درك كرده و روي آن كار كرده اند.

زاده رحماني در پايان گفت: عده ای فرهنك كار را در كشور ما نشانه گرفته اند و در صدد رفاه زدگي نيروي انساني هستند و عده اي هم پيشرفت و توسعه را صرفا به صنعت و معدن و مشاغل فانتزي مي دانند غافل از اينكه همين صنايع آلاينده چه بلایی بر سر جامعه ما آورده است.
به گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق

حاشیه نشینی در مرکز شهر بافق!

به گزارش بافق پویا به نقل از بافق خبر؛ این روزها وقتی به میدان خان یکی از آثار کهن و باستانی این شهرستان میرویم خداقوتی به گذشتان خود می گوییم چرا که آنها هنر خود را در خشت و گل به نمایش گذاشتند اما وقتی ۱۰ متر از این میدان به سمت مسجد جامع یکی از مراکز فرهنگی این شهر می رویم به حقایقی وحشتناک پی می بریم.

خانه هایی قدیمی اما مخروبه،ساکنانی غیربومی و حتی خانه هایی خالی از سکنه.انگار این قسمت از میراث به جای مانده گذشتگانمان مورد اجحاف قرار گرفته و به تصرف معتادان درآمده که حتی مسائلی غیراخلاقی نیز در آنجا جریان دارد.

مسئولین بخصوص معاون فرماندار و فرماندار سابق در ماهها و سالهای گذشته بارها و بارها از میدان خان بازدید کردند اما انگار فضاحت های پشت دیوارهای این میدان را ندیدند.

این میراث گذشتگان بافق در فاصله ۱۰۰ متری امامزاده عبدالله و مسجد جامع شهر قرار دارد یعنی حاشیه ای در مرکز شهر.
1179972 [640x480]
حاشیه ای که مفاسد اخلاقی در آنجا موج می زند.

حال باید دید آیا مسئولین این شهر عزمی برای بازسازی این مکانها جزم کرده اند؟

کدام ارگانها مسئول جمع آوری معتادین و امن ساختن این مکان دارند؟

تا کنون چه میزان اعتبار برای بازسازی این مکان در نظر گرفته شده و خرج شده است؟