حكم شلاق كارگران معدن بافق لغو شد

«حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «خرداد ماه سال جاري، زماني كه مقام‌هاي دولتي و برخي نمايندگان مجلس در حال ابراز تاسف از اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بودند، خبر رسيد كه حكم شلاق براي تعداد ديگري از كارگران صادر شده است. اين‌ بار نوبت به كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق رسيده بود. حكم تعليقي شلاق اين كارگران حالا پس از گذشت چند ماه و در حكم نهايي حذف شده است؛ اتفاقي كه از ديد وكيل اين كارگران اتفاق مثبتي است.

وكيل جمعي از كارگران معدن سنگ‌ آهن مركزي بافق به خبرگزاري «ايلنا» گفت: «حكم دادگاه ٧ نفر از كارگران معدن سنگ‌ آهن بافق از طرف شعبه اول دادگاه تجديد نظر استان يزد ابلاغ شد. در دادنامه صادره بدوي، حكم صادره، ٧ ماه حبس و ٣٠ ضربه شلاق بود كه براي مدت ٥ سال تعليق شده بود اما در دادنامه تجديد نظر مدت تعليق به سه سال تقليل يافته و ٣٠ ضربه شلاق به يك ميليون تومان جريمه نقدي براي هر كدام از هفت نفر تبديل شده است.»

محمدعلي جداری فروغی در خصوص حكم نهايي گفت: «از نظر من در پرونده دلايلي مبني بر محكوميت كارگران وجود نداشت ولي با وجود اين مساله، تقليل مدت تعليق حكم و نيز تبديل شلاق به جريمه نقدي، تغييرات مثبتي است كه اتفاق افتاده است.»

خرداد ماه دو سال پيش بود كه خبر رسيد كارگران شركت سنگ‌ آهن مركزي شهرستان بافق در اعتراض به عرضه ۲۸/۵ درصد از سهام اين شركت معدني در فرابورس كه به قصد خصوصي‌سازي انجام گرفته است، از تاريخ ۲۷ ارديبهشت دست از كار كشيده‌اند. كارگران معتقد بودند خصوصي‌سازي به تعديل نيرو و كاهش دستمزد‌ها منجر خواهد شد، زيرا كارفرماي بخش خصوصي به دنبال افزايش توليد با هزينه كمتر و سود بيشتر است. تحصن ٣٩ روزه آنها تبديل به يكي از طولاني‌ترين تحصن‌هاي كارگري پس از انقلاب شد. خرداد ماه و با صدور حكم شلاق براي كارگران وكيل آنها در خصوص لزوم رسيدگي به مسائل صنفي و تجمعات كارگري از طريق غير قضايي به «اعتماد» گفت: «اصولا براي رسيدگي به اختلافات مابين كارگر و كارفرما، ابتدا مسائل در شوراي كارگاه اداره كار مطرح شود و در مرحله بالاتر به هيات‌هاي حل اختلاف اداره كار ارجاع شود.»

يكي از خبرسازترين اتفاقات كارگري سال ٩٥ اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بود كه سبب شد صداي اعتراض فعالان كارگري بلند شود و به دنبال رسانه‌اي شدن موضوع، مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان آذربايجان غربي به دليل بي‌اطلاعي از اجراي حكم مجازات شلاق اين كارگران با حكم وزير كار از سمت خود بركنار شود. به نظر مي‌رسد عواقب همان حكم بود كه سبب شد در حكم نهايي كارگران معدن بافق، سايه مجازات شلاق از سر آنها برداشته شود.»

حقوق مدیران برای مردم شفاف شود/ به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس خواستار شفاف‌سازی مصوبه مجلس درباره حقوق‌های مدیران شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۵ اسفند) قوه مقننه، با استناد به اصل ۳ قانون اساسی در اخطاری گفت: در موضوع حقوق‌ها بنده به عنوان یک نماینده همچنان سردرگم هستم.

وی با تاکید بر اینکه نقد مردم را باید پذیرا باشیم چون این اصل نظام اسلامی است، ادامه داد: باید بحث حقوق‌ها را برای مردم شفاف کنیم.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس با بیان اینکه حقوق‌های نجومی غیرقانونی بوده و مجلس برای آن سقفی تعیین کرده است، اظهار داشت: سقف حقوق مدیران با مصوبه مجلس از ۵۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان رسیده است.

صباغیان تصریح کرد: اگر حقوق‌های نجومی قانونی بود، باید از دریافت‌کنندگان آن که ملامت‌هایی شنیده‌اند، اعاده حیثیت شود و اگر غیرقانونی بوده همچنان پرداخت ۱۴ میلیون تومان به مدیران غیرقانونی است.

وی افزود: در سال آینده حقوق کارگران تنها ۱۰ درصد افزایش می‌یابد اما حقوق مدیران ۱۷ برابر حقوق شده است، این در حالیست که در قانون حداکثر ۷ برابر حداقل حقوق برای مدیران پیش‌بینی شده است. امروز چه پاسخی برای این موضوع برای مردم داریم؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده مجلس گفت: اگر متن را دقیق بخوانید برای شما موضوع روشن می‌شود.

وی ادامه داد: مجلس برای مدیران سقف دریافتی گذاشته و در تبصره‌ای افزایش ۳۰ درصدی را برای کسانی گنجانده که در مناطق محروم خدمت می‌کنند یا کار ویژه‌ای انجام داده‌اند که آن هم با نظر رئیس جمهور، معاون اول و وزرای دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کار آقایان خیرخواهانه بود، اظهار داشت: وقتی مشخص شد در قانون خدمات کشوری رخنه‌ای درباره پرداخت‌های فوق‌العاده مستمر در دریافتی‌های کل مدیران ایجاد شده مجلس ورود پیدا کرد و برای آن سقفی دو برابر حداکثر حقوق را گذاشت.

جاذبه های گردشگری بافق مسافران نوروزی را به سوی خود فرا می خواند

متولیان امر گردشگری بافق با برگزاری نشست های هماهنگی با دیگر دستگاههای اجرایی برای رفاه حال گردشگران و مسافرانی که در تعطیلات نوروزی ۹۶ بافق را به عنوان مقصد خود انتحاب می کنند امکانات لازم را از هر حیث تدارک دیده اند.
شهرستان بافق با ۴۲ هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی و درفاصله ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان یزد واقع شده است و دارای یک بخش مرکزی، سه دهستان و دهها روستای کوچک و بزرگ است که قطرم ، شادکام و باجگان به عنوان روستاهای هدف گردشگری در فهرست روستاهای پر جاذبه کشور به ثبت رسیده است.
دهستان سبز دشت بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد است و آنزمان که اغلب شهروندان استان یزدی در گرمای بالای ۴۰ درجه یه باد تند کولر ها پناه می برند مردم روستاهای مناطق کوهستانی سبزدشت بافق از خنکای هوای طبیعی دشت و کوه و صحرا جسم و روح را تازه می کنند.
امام زاده ظهیرالدین عبدالله ابن موسی ابن جعفر، قاضی میرجعفر، مسجد جامع با سبک معماری کم نظیر، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار، شن‌های روان و تلماسه های صادق آباد و حسن آباد، باغ تاریخی تیتو و پتکستان، قلعه کهن باقرآباد و روستاهای بکر و خاطر انگیز قطرم، شادکام، شمال آباد و آب مرغون از مناطق گردشگری زادگاه شاعر نامی قرن دهم’ وحشی بافقی’ است.
ساختمان امامزاده ظهیر الدین عبدا… بن موسی بن جعفر(ع) در بافق را متعلق به قرن سوم هجری می دانند و از زیبایی و شکوه گنبد آن ستایش می کنند.
این زیارتگاه بقعه ای بسیار زیبا و باشکوه و گنبدی عظیم دارد که کاشی کاری و نیز تزئینات داخلی آن قابل توجه و نقوش داخلی آن از کارهای ملاحسن نقاش باشی بافقی است.
برخی صاحبنظران شباهتی که بین این بقعه با آثار قبل از اسلام وجود دارد آن را با سبک میترائیسم مشابه می دانند و گنبد امامزاده عبدا…بافق به لحاظ معماری و رواق آرامگاهی در دنیا کم نظیر است.
این مکان مقدس به خاطر سبک معماری زیبا و گنبد منحصر بفرد خود و قرار گرفتن در میدان اصلی شهر و ابتدای بلوار وحشی بافقی که در مسیر مسافران است، در طول سال به ویژه ایام نوروز زائران ،مسافران و گردشگران زیادی را جذب می کند طوری که بنا بر آمارهای رسمی درسالهای گذشته بشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است.
براریگ بافق این جاذبه طبیعی که شامل تلماسه ها و تپه های شن روان با وسعت زیاد می باشد،از گذشتگان نقل شده ریگ های روان تا محل پمپ بنزین(مدخل ورودی شهر)که امروزه منطقه ای مسکونی شده ادامه داشته ولی همین ریگ های روان امروزه تپه های دیدنی را در جاده قطرم و دهستان مبارکه و حسن آباد به وجود آورده که بسیار دیدنی بوده و جلوه خاصی به کویربخشیده است .
قلعه باقر آباد هم که به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی با حفر قنات در سال ۱۳۲۰ ه.ق توسط عسکر و در سه مرحله ساخته شده، که ابتدا برج شمالی که محل زندگی عسکر بوده و قسمت برج جنوبی که ۱۰ سال بعد ساخته شده در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار کشیدند.
این قلعه با مصالح خشت و گل بنا شده و برج شمالی قلعه با ارتفاع ۸ متر دارای ۲ طبقه،سه سنگ انداز و ۱۴۰ تیر انداز است.
کاروانسرای میدان خان از دیگر آثار تاریخی بافق نیز به مساحت۵۲۰ مترمربع در بافت قدیم شهر در میدان خان قرار گرفته است و دارای۱۱ اتاق در اطراف صحن به مساحت۱۴۰ متر مربع است و با چشم انداز روشنی که میراث فرهنگی بافق برای غرفه های این میدان دارد گام بلندی درراستای توسعه صنایع دستی حصیری این شهرستان برداشته شده است.
برخی از مردم خانه وحشی بافقی شاعر پرآوازه قرن دهم کشورمان را در میدانی می دانند که هم اینک محل استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق است.
شهرستان بافق گرچه فاقد رودخانه دائمی است اما ۲ رودخانه به اسم شور در این شهرستان وجود دارد که از رودخانه های فصلی و غیر دائم بوده و در مواقع بارندگی های شدید،سیلاب در آنها جریان می یابد.
رودخانه شور بافق از ارتفاعات شهرستان بردسیر در استان کرمان سرچشمه می گیرد و نهایتاً به کویر دره انجیر در شمال شرق بافق در باتلاقی به همین نام فرو می ریزد.
این رودخانه در مسیر بافق- یزد و در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر بعد از ایستگاه تحقیقات ماهیان آب شور قرار دارد و بیشتر ایام سال خشک است ولی با این حال منطقه بکر و دیدنی است و در آنجا حرکت گله ای شترها و پرواز پرندگان مهاجر و بومی که برای یافتن جرعه ای آب به گوشه و کنار روخانه سرک می کشند چشم انداز زیبا و دیدنی را به وجود آورده که دیدن آن خالی از لطف نیست.
بخش های وسیعی از شمال، شرق و غرب شهرستان بافق را باتلاقها، نمکزارها و کویرهای متعدد تشکیل می دهد که کویر بزرگ دره انجیر در شمال شهر بافق از آن جمله است و از حاشیه کناری دشت یزد تا کفه بافق منطقه کویری با بیابانهای لخت و تپه های درهم ریخته و تحت تأثیر شنهای روان قرار دارد .
مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به این مناطق را دارند توجه داشته باشند که از پیشروری در حوزه باتلاقها خود داری کننند.
در مناطق باتلاقی، نمکزار و کویری شمال بافق هیچگونه امکانات رفاهی و خدماتی وجود ندارد لذا توصیه می شود میهمانان نوروزی که قصد سفر به این مناطق و دیدن زیبایی های کویر را دارند با امکانات و تجهیزات کامل راهی این خطه شوند.
وجود معادن عظیم سنگ آهن بافق با ذخیره معادل ۱٫۷ میلیارد تن از جمله ویژگی های منحصر بفرد است که در حال استخراج بوده و مواد اولیه بخش عمده فولاد کشور به ویژه ذوب آهن اصفهان و میبد را تامین می کند و این مجموعه معدنی هر ساله در ایام نوروز گردشگران، مسافران و بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند.
معرفی ارتفاعات شهرستان بافق برای علاقه مندان به کوهنوردی
سلسله ارتفاعاتی با جهت شمال غربی، جنوب شرقی در سرتاسر ناحیه شمال غرب- غرب تا جنوب غرب شهرستان بافق وجود دارد که این شهرستان را از شهرستان مهریز جدا می سازد.
کوه چامتکی (۲ هزارو ۱۷۰ متر) و بدبخت کوه (سه هزار و ۳۴۴) متر در این سلسله ارتفاعات قرار دارند.
در مشرق شهر بافق و در قسمت مرکزی این شهرستان، سلسله ارتفاعات هم جهت دیگری وجود دارد که رفیع ترین آن، کوه بن لخت با ارتفاع ۳۰۰۲ متر در قسمت جنوب شهر بهاباد واقع شده است.
کوه باجگان با ارتفاع ۲ هزار و ۸۲۶ متر نیز یکی از ارتفاعات مهم این سلسله جبال به شمار می رود و بهترین، خوش آب و هوا ترین و سرسبزترین روستاهای بخش های مرکزی شهرستان بافق در دامنه این کوهها و در میان دره های کوهستانی شکل قرار گرفته است که روستاهای باجگان، قطرم، شادکام، همسک و خوسف و بشکان در بخش مرکزی از این جمله اند.
روستای بکر قطرم که به ماسوله استان یزد شهرت یافته از توابع بخش مرکزی بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق قرار گرفته است.
این روستا به لحاظ موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان در ارتفاع یکهزار و ۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی و شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره به وجود آمده و مزارع باغات منازل مسکونی در دامنه آفتابگیر به صورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.
روستای قطرم از نظر آب وهوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر بفرد را دارد،طوریکه در فاصله کم در داخل روستا تفاوت چشمگیر دمایی احساس می شود و این روستا، روستایی بکر و دست نخورده، و شاید بتوان گفت که یکی از بهترین روستاهای توریستی استان یزد به لحاظ تنوع عوارض طبیعی و انسانی است.

این روستا کوههای مرتفع با دیوارهای تند کوهستانی مناسب برای کوهنوردی و سنگنوردی دارد که همواره مورد توجه صخره نوردان قرار می گیرد.
بافق را بهشت گربه سانان ایران نامند چرا که زیستگاه حیات وحش و تنوع زیاد با گونه های نادر نظیر بز کوهی، قوچ و کل و یوز پلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی است .
منطقه چشمه روستای قطرم و بیشه زار و نیزار آن در دل کوهستان همراه با تنوع گونه های گیاهی از درختان اورس(سبل)، بنه، بادام کوهی، انجیر وحشی، گونه های دارویی و صنعتی از زیره، آنغوزه و کتیراست.
روستای باجگان و شادکام بافق هم همانند روستای قطرم از جاذبه های دیدنی منحصر بفرد برخوردار است که نگاه گردشگران را خیره می کند و درخت چنار کهنسال باجگان با ۴۵۰ سال قدمت همچنان با شکوه ایستاده و عظمت خود را به رخ بازدید کنندگان می کشد.
فرماندار شهرستان بافق یکشنبه طی نشستی با متولیان امور گردشگری بر فعال شدن کمیته های ستاد خدمات سفر نوروزی تاکید کرد و گفت: قبل از نوروز باید بازارچه های صنایع دستی شهرستان بافق پر رنگ تر و محصولات حصیری که با مواد اولیه نخل ساخته می شود در غرفه های میدان خان این شهر در معرض دید عموم قرار گیرد.
محمد زاده رحمانی از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی خواست تمام تلاش خود را برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران این ایام به کار گیرند تا مهمانان با خاطره ای خوش دیار بکر بافق را ترک کنند.
وی پیرامون ستاد خدمات سفر بافق گفت: نشست های مربوطه در چندین نوبت برگزار شده و این شهرستان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.
زاده رحمانی همچنین از برگزاره ۲ جشنواره،سمپوزیوم ساخت مجسمه هنرمندان و مشاهیر و مفاخر و برگزاری جُنگهای شاد و متنوع در ایام نوروز سال ۹۶ در شهر بافق خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد هم در گفت و گو با ایرنا گفت: شهرستان بافق دارای جاذبه های بالایی در گردشگری می باشد که می توان به کویر زیبای این شهر اشاره کرد که توانسته گردشگران زیادی را به این شهرستان جلب کند و وجود ۲کمپ کویرنوردی موجب رونق بیشتر گردشگری در این شهرستان شده است.
فاطمه دانش یزدی نوروز ۹۶ را نسبت به سال قبل متفاوت خواند و افزود: نوروز ۹۶ در واقع تنها یک مناسبت ملی است و مردم و گروه‌های مختلف می‌توانند به صورت یکپارچه برای سفرهای خود برنامه ریزی کنند.
حدود ۲۰۰ هزار تن مهمان نوروزی سال گذشته از جاذبه های گردشگری شهرستان بافق بازدید کردند.
امام زاده عبدا… بن موسی بن جعفر، تلماسه های صادق آباد، پارک و دریاچه مصنوعی آهنشهر، مجموعه تفریحی آبشار ، مسجد جامعه روستا های قطرم، باقر آباد ، صادق آباد باجگان و بشکان بیشترین بازدید کنندگان ۹۵ شهرستان بافق را به خود اختصاص دادند.
ایرنا

دادگاه تجدید نظر 7 کارگر معدن بافق برگزار شد/ انتظار صدور حکم برائت

وی افزود: در این دادگاه، موکلین و اینجانب، دفاعیات مشروح خود را انجام دادیم و اعلام کردیم در تجمعی که چندهزار کارگر شرکت داشته اند، موکلین هم حضور داشته ولی هیچ گونه اخلال در نظم و ممانعت از کار صورت نگرفته است؛ لذا اتهام اخلال در نظم وارد نیست و باید حکم بدوی صادره فسخ شود.

محمدعلی جداری فروغی (وکیل دادگستری) در تماس تلفنی با ایلنا از برگزاری دادگاه ۷ کارگر معدن سنگ آهن مرکزی بافق خبر داد.

فروغی گفت: در ساعت نُه صبح امروز (۱۴ اسفند)، جلسه رسیدگی به تجدیدنظرخواهی موکلینم در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد انجام شد.

وی افزود: در این دادگاه، موکلین و اینجانب، دفاعیات مشروح خود را انجام دادیم و اعلام کردیم در تجمعی که چندهزار کارگر شرکت داشته اند، موکلین هم حضور داشته ولی هیچ گونه اخلال در نظم و ممانعت از کار صورت نگرفته است؛ لذا اتهام اخلال در نظم وارد نیست و باید حکم بدوی صادره فسخ شود.

این وکیل دادگستری در ادامه اظهار داشت: علاوه بر آن که دلایل و مستندات علیه کارگران در پرونده موجود نیست، شرکت سنگ آهن نیز رضایت کامل خود را اعلام کرده ؛ بنابراین امیدوارم ظرف یک هفته مهلت قانونی، حکم تبرئه صادر شود.

گفتنی است، ۷ کارگر معدن سنگ آهن بافق در دادگاه بدوی هریک به ۷ ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده‌اند.

دریغ از یک کیلومتر آسفالت

اما،تاکید میکنم اما اما، اما،
۲۸ کیلومتر باقیمانده کاری فراتر از قطعه مذکور است، پل مرحوم مهندس اسدی، قسمت ابتدایی اتصال دو جادهدر کیلومتر تقریباً ۴۸، پل عمیق باز همان ابتدایی جاده قبل از پل اسدی، پل طویل بعد از پل اسدی، پل روبروی مسجد حضرت ابوالفضل ( ع)، پل عمیق پیچ رجب، مواردی نیستند که به این سادگی بتوان از کنارش رد شد هرچند مردم شهرم ۴۸ ماهی است که به سادگی از کنارش می گذرند. بد نیست به این مطلب هم توجه ای کنید “وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!”
آقای فرماندار! با این تعداد بولدوزر و گریدر و غلتک بنظر نمی رسد کار ۴ ماهه جمع شود.

جاده بافق…
جاده بافق …
جاده بافق …
دیگر کسی نیست که قضیه جاده بافق را نداند
جاده ای که ملقب به جاده مرگ شد.
جاده ای که حتی نامش هم بهانه و دلیلی شد برای نیامدن پزشکانی متخصص که متعهد شده بودند بیایند!

جاده ای که پس از سه سال از افتتاح تقریباً ۶۰ کیلومتر ابتدایی اش یا شایدم انتهایی اش، تنها ۱۵ کیلومترش افتتاح شد و یا شایدم افتض…؛ بیخیال شوم.
بریم سراغ همین ۱۵ کیلومتر.
پل رودخانه شور که حالا معضل و نقطه حادثه خیز پرخطری است برای همین چند کیلومتر و فقط کسانی که قبلا تردد کرده اند میتوانند جان سالم به در برند!. به کجا رسید؟ چه شد؟ چرا کار آن شروع نمی شود تا تمام شود؟
حتماً باید در این نقطه هم…؟ بیخیال.
اقای فرماندار مگر قرار نبود کار این پل بلافاصله شروع شود؟؟؟!
الان هم حداقل سه هفته میگذرد و آغاز که هیچ!! حتی تقلایی برای شروع آنهمدیده نمی شود و البته دریغ از یک کیلومتر آسفالت!
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که لااقل تاکید میکنم لااقل تا الان آن چنان وعده ای نداده است.
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که حساب و کتاب می داند و مسلما هم جدول تناسب!
خدا را شکر روی سخنم با فرمانداری است که تا همین جا هم با نظارت و سر زدن های ناگهانی اش کار پیش رفته.
اما، آقای فرماندار! ۱۵ کیلومتر اول در حالی به پایان رسید که آن چنان خاکریزی، خاکبرداری نداشت و در نهایت هم قریب به ۲ ماه طول کشید و با یک حساب سر انگشتی میتوان نتیجه گرفت که مابقی کار ۴ ماه طول می کشد.
اما،تاکید میکنم اما اما، اما،
۲۸ کیلومتر باقیمانده کاری فراتر از قطعه مذکور است، پل مرحوم مهندس اسدی، قسمت ابتدایی اتصال دو جادهدر کیلومتر تقریباً ۴۸، پل عمیق باز همان ابتدایی جاده قبل از پل اسدی، پل طویل بعد از پل اسدی، پل روبروی مسجد حضرت ابوالفضل ( ع)، پل عمیق پیچ رجب، مواردی نیستند که به این سادگی بتوان از کنارش رد شد هرچند مردم شهرم ۴۸ ماهی است که به سادگی از کنارش می گذرند. بد نیست به این مطلب هم توجه ای کنید “وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!”
آقای فرماندار! با این تعداد بولدوزر و گریدر و غلتک بنظر نمی رسد کار ۴ ماهه جمع شود.
شاید از نظر شما و شایدهم مردم! روند کار بهتر شده باشد اما این برتری، نسبی است آن هم نسبت به قبل و قطعا کافی نیست. هرچند شما پیشتر در جلسه دیماه کارگروه بدین موضوع معترف بوده اید که ” از روند وشتاب کار راضی نیستیم “
پس دوستانه به شما بگویم اگر نمیخواهید و واقعا قصد دارید جاده را تا پایان خرداد تحویل دهید لازمه اش این است که بر حجم ماشین آلات بیفزایید وگرنه کار به زمستان سال ۹۶ می کشد.
این نکته را هم بگویم تا الان برودت هوا دست آویزی برای آقایان مسئول مرکز نشین بود و فردا گرمای هوا.

رحمت الله شریعتی

اگر دچار مسائل محلی و منطقه ای شویم و کارهای فرعی پیشه کنیم طبیعتاً مجلس جایگاهش را از دست خواهیم داد

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی انتقاداتی را به نحوه عملکرد مجلس وارد کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا صباغیان در تذکری گفت: آیه استرجاع توسط همکاران دیگرمان نیز خوانده شد اما من هم به سهم خود باید این آیه را بخوانم که سال ها است برای مجلس خوانده می شود.
او ادامه داد: متأسفانه متوجه نیستیم که مجلس دارد ضعیف می شود. مجلس دو وظیفه قانون گذاری و نظارت دارد. اگر این دو وظیفه را به نحو احسن انجام دهد جایگاه بالایی خواهد داشت و در رأس امور است، اما اگر دچار مسائل محلی و منطقه ای شویم و کارهای فرعی پیشه کنیم طبیعتاً این جایگاه را از دست خواهیم داد.
این نماینده مجلس تأکید کرد: هر قدر بعد نظارتی ما ضعیف شود دستگاه های دیگر آن را تصاحب می کنند. ما باید در زمینه نظارت کار خودمان را خوب انجام دهیم تا دیگران وظیفه ما را تحت الشعاع قرار دهند. در برنامه ششم و بودجه مسائلی را تصویب کردیم که سایر دستگاه ها آن را لغو کردند. اگر اینطور باشد آیه استرجاع را خودمان برای خودمان می خوانیم.

حقوق معلمین عزیز و حق التدریس باید به موقع پرداخت شود

محمد رضا صباغیان بافقی با بیان اینکه همه ما و شما اطلاع داریم که وضعیت معیشتی فرهنگیان چگونه است اظهارر داشت: این قشر علیرغم آنکه در جامعه ما بسیار مورد تمجید و تعریف قرار می گیرند ولی در سخت ترین شرایط زندگی می کنند.

وی افزود: اگر ما نگاهی به جامعه فرهنگیان بویژه در کشورهای دیگر و حتی کشور همسایه افغانستان داشته باشیم میی بینیم جایگاه معلمان و فرهنگیان بسیار مورد احترام است.

نماینده مردم بافق با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور ما بویژه در این چند دهه اخیر جایگاه معلمان تنزل پیدا کرده استت تصریح کرد: برخی اوقات حقوق معلمین هم کفاف زندگی را نمی دهد و همه ناراضی هستند اما معلمان حق التدریس و حمایتی به هیچ وجه آن جایگاه معلمی که معلمین دیگر هم دارند ندارند.
صباغیان در مجلس
وی با بیان اینکه حقوق معلمین حق التدریس در بسیاری از اوقات سه یا چهار ماه و حتی تا نهم ماه با تاخیر پرداخت میی شود خاطر نشان کرد: دفاع از حق این عزیزان یک تکلیف سنگین روی دوش ما و شما است تا اقدام و تصمیمی صحیح گرفته شود .

صباغیان ادامه داد:می بایست حقوق معلمین عزیز و حق التدریس به موقع پرداخت شود حقوقی که بعضا در شرایط بدد اقتصادی امروزی ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان است .

وی بیان کرد:از نمایندگان و رییس مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم به شرط آنکه سازمان اداری استخدامی کشورر مجلس شورای اسلامی باشد مصوبه شامل حق التدریسی ها هم بشود و این قشر سرباز معلم، حق التدریس، قراردادی ها و حمایتی ها تحت پوشش قرار گیرند.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه مهریز یادآور شد:چنانچه امروز این مورد اصلاح و دیده نشود این قشر هم طبیعتا بازز وضعیتی که گذشته داشتند را خواهند داشت.

صباغیان از نمایندگان و رییس مجلس شورای اسلامی خواست تا در مصوبه مجلس این بند دفاع از حقوق معلمین حقق التدریس لحاظ شود.

پیشرفت ۴۱ درصدی احداث گندله‌سازی سه‌چاهون بافق

به گزارش بافق پویا به نقل از ماین نیوز، محمدجواد عسکري افزود: برخلاف پيش بيني ها قيمت سنگ آهن در ابتداي سال جاري ميلادي رشد داشته است.

با توجه به رکود حاکم بر بازار سنگ آهن و سقوط قيمت‌ها در بازار جهاني استراتژي شرکت سنگ آهن مرکزي ايران در سال جاري براي مقابله با اين اوضاع چه بوده و دربخش فروش شرکت چه سياستي را براي ادامه روند فعاليت شرکت در پيش گرفته است؟

سياست شرکت کاهش هزينه ها و همچنين افزايش توليد در جهت کاهش قيمت تمام شده است.

استراتژي هاي شرکت براي مقابله با اوضاع رکورد بازار سنگ آهن:
اجراي پروژه اصلاح کيفيت کارخانه فرآوري و افزايش آهن توليدي از ۶۶ درصد به ۶۷۵ درصد و کاهش فسفر از ۰٫۲۰۰درصد زير۰٫۰۷درصد
افزايش ظرفيت توليدي از ۳۲ ميليون تن سال گذشته به ۴۱ ميليون تن (مطابق پيش بيني) در سال جاري.
همکاري با معادن ديگر و کوچک به صورت مشارکت جهت توليد کنسانتره در کارخانه فرآوري.
خريد معادن کوچک و آنومالي هاي اطراف چغارت.
تسريع در ساخت و راه اندازي طرح هاي جوار معدني.
اجراي طرح هاي پژوهشي مرتبط از جمله
بررسي امکان توليد آهن اسفنجي در کارخانه آگلومراسيون.
راه اندازي کارخانه کوپينگ جهت پرعيارسازي سنگ هاي کم عيار معدن سه چاهون .
انجام تعميرات و ساخت قطعات در داخل کارخانه فراوري و کاهش هزينه هاي پيمانکار.
بهينه سازي روش هاي استخراج ماده معدني و باطله جهت کاهش هزينه هاي استخراج.

پيش بيني شما درباره آينده بازار سنگ آهن و فولاد ايران و دنيا چيست؟

پس از کاهش قيمت سنگ آهن در سال هاي اخير، سال ميلادي گذشته نيز با توجه به کاهش رشد اقتصادي چين و همچنين کاهش تقاضاي آن کشور و از طرف ديگر افزايش توليد سنگ آهن پيش بيني مي شد که قيمت سنگ آهن در ابتداي سال ۲۰۱۷ کاهش يابد ولي برخلاف پيش بيني ها قيمت سنگ آهن رشد داشته است. در سال جاري از ديد بورس هاي جهاني و بانک هاي معتبر جهاني با توجه به تقاضاي بالا براي سنگ آهن از سوي توليدکنندگان فولاد چيني، کند شدن رشد عرضه از سوي توليدکنندگان بزرگ در سال گذشته و جريان سرمايه ها به سمت بازار سنگ آهن که فعاليت هاي سفته بازانه، وعده هاي رياست جمهوري جديد آمريکا درخصوص افزايش سرمايه گذاري در بخش عمراني و صنعتي، پيش بيني افزايش رشد قيمت تا حداکثر ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۷ مي شود ولي در ادامه با توجه به رشد توليد حداکثري معادن برزگ مي توان گفت که قيمت سير نزولي خواهد داشت.

با اين تفاسير اين شرکت با حفظ سياست هاي توليد حداکثري و با کيفيت و از طرف ديگر با کاهش هزينه هاي توليد و راه اندازي هرچه سريعتر صنايع پايين دستي از ضررهاي احتمالي کاسته و از طرف ديگر سودهي هرچه بيشتر محقق شود.

درباره آخرين وضعيت اجراي طرح هاي توسعه وجوار معدني در شرکت سنگ آهن مرکزي ايران توضيح بفرماييد.

طرح هاي توسعه و جوار معدني سنگ آهن مرکزي با قوت تداوم يافته و تکميل شود.

طرح هاي زيرساختي:

الف: طرح پروژه اصلاح خطوط توليد کنسانتره سنگ آهن

در راستاي تکميل زنجيره صنعت فولاد و تامين خوراک کارخانه گندله سازي نياز به افزايش کيفي وکمي کنسانتره آهن است که بخشي از نياز آن به وسيله پرعيارسازي کنسانتره توليد کارخانه فعلي با رسيدن به عيار کنسانتره ۶۷٫۵ درصد وکاهش ميزان فسفر و ساير ناخالصي ها درحد مجاز و بخش ديگرآن با احداث کارخانه کنسانتره ۲ ميليون تني تامين ميشود . با اجراي پروژه اصلاح خطوط توليد تا ۳ هزار و ۲۵۰ تن خواهد رسيد.

اين طرح با پرداخت هزينه هاي ارزي حدود ۱۴ ميليون يورو و ريالي ۱۱۶ ميليون ريال اجرا شده است. شروع طرح از تاريخ ۱۳۹۱/۱۲/۱ تا ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ بوده و توسط وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افتتاح شده است.

ب: احداث خطوط راه آهن چغارت و ايستگاه تخليه سه چاهون

احداث خطوط راه آهن فرآوري چغارت و ايستگاه تخليه، با هدف راه اندازي و گسترش سيستم ريلي شرکت به منظور افزايش حمل ريلي و دسترسي به ظرفيت توليد بالاتر راه اندازي شده است.

حمل سنگ آهن از معدن سه چاهون به چغارت در ۳۰ کيلومترخط ريلي توسط قطار انجام مي شود مي توان بنا استفاده از راه آهن در مصرف سوخت صرفه جويي به عمل آورد. همچنين از اين طريق ميتوان در کم کردن ترافيک ميسر ريلي بافق مشهد تاثير گذاشت.

اين طرح از اوايل فروردين سال ۱۳۹۲ آغاز و اول اسفند سال ۱۳۹۴ با سرمايه ۱۰۰۰ ميليارد ريال و با اشتغال ۱۱۰ نفر به پايان رسيد و در تاريخ ۹۴/۱۲/۱۷ توسط وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افتتاح شد.

پ: (کوبينگ خشک) پرعيارسازي سه چاهون

براي بالا بردن عيار سنگ آهن ارسالي از معدن سه چاهون و کاهش مصرف سوخت هاي فسيلي طرح کوبينگ خشک درتاريخ ۱۳۹۳/۸/۱ کليد خورد با اجراي اين طرح از حمل بخش عظيمي از باطله ها به معدن چغارت جلوگيري مي شود. کارخانه فرآوري چغارت اين ميزان باطله ها را بايد پس از خردايش و جداسازي به سد باطله منتقل کند و طرح پرعيارسازي معدن سه چاهون با مبلغ ۳۹ ميليارد ريال بصورت ريالي و ۹۵۰ هزار يورو به صورت ارزي انجام شود. دراين طرح بيش از ۴۰۰ تن تجهزات و استراکچر (ستون فلزي) وحدود ۴۰۰ متر مکعب بتن ريزي انجام شده است. کوبينگ خشک در تاريخ ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ افتتاح شده و اشتغال ۳۰ نفر را همراه داشته است.

ت: احداث جاده دسترسي به چاه هاي آب دشت حسن آباد

اين جاده به طول ۵۲ کيلومتر و به منظور استفاده معدن چغارت و ۱۹D با برداشت از ۸ حلقه چاه آب دشت حسن آباد آغاز شده است. شروع طرح در تاريخ ۱۳۹۴/۱/۱ با ۲۰ کيلومتر زيرسازي و ۱۲ کيلومتر آسفالت انجام که تاکنون ۴۰ درصد پيشرفت فيزيکي داشته است. برآورد هزينه آن ۱۰۰ميليارد ريال است.

طرح هاي جوار معدني:

الف: پروژه کارخانه گندله سازي ۵ ميليون تني سه چاهون

عمليات اجرايي پروژه گندله سازي سه چاهون با ظرفيت ۵ ميليون تن با مشارکت شرکت هاي KOBE STEEL، فکور صنعت تهران، MTG آلمان و NFC چين از اوايل آبان ماه ۱۳۹۴ شروع شد. اين کارخانه با تکنولوژي آليس چالمرز توسط شرکت KOBE STEEL و با تجهيزات اروپايي و ژاپني و کرهاي طراحي شده پيشرفت پروژه تاکنون ۴۱٫۳۳ درصد بوده و قرار است تا پايان نيمه اول سال ۱۳۹۷ نصب تجهيزات مکانيکي آن به اتمام و در نيمه دوم سال ۱۳۹۷ راه اندازي شود.

ب: پروژه احداث خط کنسانتره ۲ ميليون تني

در حال حاضر با عنايت به عقد قرارداد با گروه مشارکت فولاد گسترش و ناموران پيمانکار پروژه نسبت به تامين مالي طرح پيگير واقدامات مقتضي را در اين راستا انجام مي دهد. کارفرما نيز پيگير اخذ و تمديد مجوزهاي لازم اين پروژه است.

پ: پروژه احداث کارخانه فولاد اسفنجي

محل احداث کارخانه مشخص حصارکشي انجام شده است. همچنين نسبت به تامين زيرساخت هايي مانند آب، برق و جادهسازي اوليه اقدام لازم به عمل آمده است. در رابطه بنا مجوز اوليه احداث يک واحد آهن اسفنجي به ظرفيت دو ميليون تن، موافقت وزرات صنايع و معادن گرفته شده است هم اکنون نيز جهت اخذ مجوزهاي تامين آب، گاز و زيست محيطي جهت تحويل به اداره صنايع و معادن استان يزد پيگيري مي شود.

درباره آخرين وضعيت رسيدگي به معيشت کارگران و کارکنان سنگ آهن مرکزي توضيح بفرماييد و اينکه تاکنون چه اقداماتي در راستاي بهبود وضعيت آنها انجام شده است؟

الف: طرح طبقه بندي مشاغل از سال ۹۲ جهت ارتقاء معيشت کارگران به اجرا درآمده است.
ب: تسهيلات لازم در زمينه خريد مايحتاج ضروري کارکنان از شرکت تعاوني مصرف (خريد اقساطي) فراهم شده است.
ج: سعي در حفظ و استمرار فاصله يکنواخت پرداخت حقوق و مزاياي پرسنل به عمل آمده است.

تاثيرات دوران پساتحريم بر شرکت سنگ آهن مرکزي ايران تاکنون چه بوده است، شرايط همکاري با شرکت هاي خارجي به کجا رسيده است؟

در دوران تحريم به ناچار قراردادهاي خارجي با شرکت هاي چيني منعقد مي شد اما در پساتحريم امکان انعقاد قرارداد با شرکت هايي از ساير کشورها به وجود آمد که در همين راستا قرارداد احداث کارخانه گندله سازي از شرکت چيني گرفته و به شرکت KOBE STEEL ژاپن محول شد. پس از برجام تا حد زيادي ارتباط با شرکت هاي خارجي تسهيل شده ولي کماکان مشکل نقل و انتقال پول وجود دارد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی

به مسئولینی که صورتجلسه ۹۳/۶/۹ را امضا کرده اند تذکر می دهم باید پاسخگو و پیگیر مفاد آن باشند

نماینده مردم بافق، بهاباد، مهریز، خاتم و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: به مسئولینی که صورتجلسه ۹۳/۶/۹ را امضا کرده اند تذکر می دهم باید پاسخگو و پیگیر مفاد آن باشند.

محمد رضا صباغیان بافقی در سیزدهمین جلسه گزارش دهی کارگروه مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ضمن تقدیر از حضور مردم و اعضای شورای اسلامی و همچنین فرماندار اظهار داشت: مسئولینی که اسامی و امضای آنان در ذیل صورتجلسه است باید در جلسه گزارش دهی حضور داشته باشند.

نماینده مردم حوزه انتخابیه مهریز با بیان اینکه عدم حضور مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ثبت یک نمره منفی در کارنامه اش را به همراه دارد عنوان کرد:عدم حضور یک ضعف است گزارش دهی نیامدن در جلسه یعنی دیر پرداخت شدن حقوق کارگر یعنی تعطیلی گندله و فولاد.

وی افزود: آقای مدیر عامل شما حمایت شدید به عنوان نماینده مردم به تمامی کسانی که پای صورتجلسه را امضا کرده اند تذکر می دهم در زمانی که روابط جای ضوابط را گرفته است اگر صورتجلسه و مطالبات مردمی پیگیری نشود مانند گذشته هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

صباغیان با اشاره به اینکه از شورا و فرماندار نیز توقع است که از مسئولین بخواهند تا در این جلسه حضور داشته باشند بیان کرد: مسیولین استانی نیز امضا و تعهد دادند و باید پاسخگو باشند.
جلسه کارگروه

نماینده مردم بافق عدم حضور مردم را در جلسه گزارش دهی نبود گندله و فولاد و دیگر صنایع جوار معدنی دانست و خاطر نشان کرد:چنانچه کارگروه و پیگیری و جلسه گزارش دهی نباشد گندله ای که لنگان لنگان می رود وجود نخواهد داشت.

این مقام مسئول همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه اکنون نماینده شما پاسخگو به مسائل و مشکلات است گفت : بیش از نه ماه از حضور بنده در مجلس شورای اسلامی می گذرد سعی کرده ام پیگیر حل مشکلات و کارها باشم .

وی با بیان اینکه نمایندگان اذعان دارند پرداختن به مسائل فرعی ظلم به حق مردم است تصریح کرد:نماینده باید در کنار انجام دو وظیفه اصلی به مسائل دیگر نیز توجه کند و به سمتی حرکت نماید که دو وظیفه را نیز به طور کامل و جامع انجام دهد.

صباغیان با اشاره به برگزاری جلسه های متعدد با اقشار مردم و مسئولین شهرستانی، استانی و کشوری به بیان گزارشی از عملکرد نه ماهه خود نمود و بیان کرد:۵۵ بازدید از شهرستان های حوزه انتخابیه، تشکیل مجمع نمایندگان همراه در استان، برگزاری ۶۵ جلسه با استاندار و مدیران کل استان،برگزاری ۱۷ جلسه در سطح کشور با وزرا، گرفتن ۱۹ دستور وزیر راه و شهرسازی ، ۱۵ دستور از وزیر بهداشت، ۵ دستور از وزیر کشور، ۱۴ دستور از رییس کمیته امداد، اخذ دستور وزیر بهداشت برای تامین آمبولانس، پیگیری افزایش محدوده قانونی بافق، پیگیری اراضی مسکونی کارگران سنگ آهن، طرح اصلاح تفصیلی شهرستان،پیگیری تهمیدات لازم واگذاری زمین مسکن کارکنان سنگ آهن، پیگیری مشکلات پروژه مسکن مهر، چگونگی تامین متخصص راه و شهرسازی، دستور ۱هزار تن قیر به شهرداری، تامین اعتبار دو بانده شدن بافق- بهاباد و بافق- یزد ، تخصیص اعتبار جهت ساخت ۴ واحد مسکونی برای پزشکان متخصص، تخصیص ۹۰ میلیارد تومان برای پروژه بیمارستان، دو دستور برای محور بافق – یزد از نوبخت و تخصیص صددرصد ، پیگیری گازرسانی ،کارخانه جوار ریلی و….بوده است.
کارگروه و صباغیان
وی همچنین به عملکرد خود در سطح ملی نیز اشاره ای کرد و گفت: ارایه دو طرح به مجلس شورای اسلامی یکی در رابطه با حوزه انتخابیه و دیگری پاسخگوی وزرا و رییس جمهور به نمایندگان همراه با تذکر، طرح سوال و استیضاح از دیگر اقدامات انجام است.

صباغیان با بیان اینکه نماینده ای که در مجلس حرف نزند اعتباری ندارد گفت: ۱۱۸ پیشنهاد از بنده برای بودجه قانون ششم به مجلس ارائه شد که مصوبات تصویب شده در مجلس ششم اعم از همسان سازی حقوق بازنشستگان با حداقل ۱۰ درصد تفاوت، همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، افزایش دریافتی افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی، افزایش سطح معافیت مالیاتی، تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به کمیته امداد و بهزیستی، اختصاص ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بودجه برای سازمان تربیت بدنی، راه اندازی سامانه حقوق، تهیه نظام رتبه بندی برای معلمان، افزایش سهم دانشگاه فنی و حرفه ای، معافیت مساجد، مصلی و مدارس از پرداخت حق انشعاب اب، برق و گاز، تخصیص یک درصد عوارض معدن به مناطق معدنی غیر از دو درصد و… می باشد.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور به عملکرد خود در بعد نظارتی نیز اشاره ای داشت و خاطر نشان کرد: طی نامه ای به استاندار خواسته شد تا سهم تخصیص اعتبارات برای هر شهرستان مشخص شود.

وی همچنین افزود: سعی کرده ام ورود به دستگاه اجرایی نداشته باشم و کار خود را انجام دهم اما چنانچه مسئولی ضعیف باشد حتما تذکر داده می شود و برای پیگیری آمادگی کامل را دارم.

مسئولینی که قول داده اند به قول خود پایبند باشند

رییس شورای اسلامی شهر بافق با بیان اینکه کارگروه پیگیری مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی یک مزیت برای شهر است گفت: افرادی که قول داده اند به قول خود پایبند باشند.

محمد رنجبر در سیزدهمین جلسه گزارش دهی مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی اظهار داشت: گاها سوال می شود تکرار جلسه ها و پیگیری چه فایده و سودی در بر داشته است باید پاسخ دهم که تکرار،پیگیری،استمرار ،اصرار و خواسته های مردم باعث می شود تا مسئولین پیگیری بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند.

رییس شورای اسلامی شهر بافق با اشاره به صورتجلسه های تنطیم شده در سالهای گذشته افزود:صورتجلسه در سال ۷۹ منعقد شده و تعهد دادند دو کارخانه جوار معدنی در قبال خصوصی سازی شرکت سنگ آهن در بافق احداث شود اما عملی نگردید.

وی ادامه داد: در سال ۹۰ مجددا یکسری قول های بی عمل مطرح گردید ولی متاسفانه تحقق پیدا نکرد و این تجربه ای شد تا کسانی که در این جلسه صورتجلسه ۹/۶/۹۳ حضور پیدا می کنند بندهایی ذکر کنند که میزان الزام بیشتر و تعهد داشته باشد.

رنجبر با بیان اینکه یکی از این صورتجلسه تشکیل کارگروه پیگیری مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی است تصریح کرد:افرادی که امضا و تعهد داده اند از نظر قانونی جایگاه خوبی دارند و باید پاسخگو باشند.

رییس شورای اسلامی در ادامه باز هم نام افرادی که ذیل صورتجلسه را امضا کرده اند و و مفاد آن را برای مردم قرائت کرد.

قسمت اول کلیپ مردم سلام

قسمت اول مجموعه کلیپ های خبری مردم سلام

با موضوع دوربین های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر بافق

ارائه شده توسط سایت خبری تحلیلی بافق پویا

 

دانلود فیلم

در صورتی که با موبایل اقدام به دیدن فیلم کرده و با مشکل مواجه شده اید حتما از مرورگر chrome استفاده نمایید

شهرداران جوان نقطه قوت شهر ها می باشند

به گزارش بافق پویا ب نقل از روابط عمومی شهرداری بافق، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی ، نماینده ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور در مراسم افتتاح رسمی قطعه دوم بلوار کشاورز این شهر گفت: شهرداران و در کل نیروهای جوان نقطه قوت پیشرفت شهرها هستند و خواستار ادامه فعالیت های مستمر در راستای تحقق اهداف نظام و آرمانهای انقلاب شد.
وی با بیان اینکه اجرای این چنین پروژه هایی باعث رونق شهر می شوند اظهارداشت: باید با برنامه ریزی اصولی و خرد جمعی و بکار گیری نیروهای توانمند ، شاهد توسعه و عمران و آبادانی بیشتر بافق و سایر شهرهای کشور باشیم.
شهردار بافق هم در این مراسم ضمن تبریک ایام ا… دهه فجر اذعان داشت: فاز دوم بلوار کشاورز به طول ۱۹۰۰ متراز ورزشگاه ایثار تا کنارگذر شمالی ادامه دارد.
سید علی نوروززاده ادامه داد: عملیات اجرایی این پروژه شامل تملک و آزاد سازی مسیر، خاک ریزی، زیرسازی، نصب سنگ جدول و آسفالت بود.
وی همچنین به پروژه تامین روشنایی بلوار مذکور اشاره کرد و گفت: اجرای شبکه برق فشار قوی (۲۰ کیلو ولت)به طول ۱۴۰۰ متر، خرید و نصب بالغ بر ۲۰۰ پایه روشنایی گالوانیزه چند وجهی، خرید و نصب چراغ هایی با تکنولوژی ال ای دی فوق کم مصرف در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و سایر ملزومات مربوطه شامل فوندانسیون، کابل کشی و نصب تابلوهای برق از مهمترین اقدامات اجرایی در راستای تامین روشنایی بلوار کشاورز بوده است.
نوروززاده هزینه عملیات اجرایی احداث قطعه دوم بلوار کشاورز و تامین روشنایی آن شامل موارد مطرح شده را بالغ بر ۲۷ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این مبلغ از محل اعتبارات عمرانی شهرداری بافق تامین و پرداخت شده است.
شایان ذکر است در مراسم افتتاح این بلوار، میر محمدی استادار یزد،امام جمعه،فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر و دیگر مسئولین شهرستان حضور داشتند.

مدیریت واحد شهری، راه حل معضل آلودگی هواست

به گزارش بافق پویا به نقل از خبر خودرو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلودگی هوای کلانشهرها گفت: آلودگی هوای کلانشهرها بالاخص شهر تهران به یک معضل جدی تبدیل شده است.

صباغیان 1

محمدرضا صباغیان بافقی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود: البته نمی توان یک دستگاه را به عنوان مسئول اجرایی کنترل میزان آلودگی هوا و مقصر آن معرفی کرد چرا که این معضل با همکاری کلیه دستگاه های ذیربط رفع خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: ضعف در اجرای قوانین بازدارنده علت اصلی وجود آلاینده های زیست محیطی در شهر تهران است.

وی اظهار داشت: با ادامه روند کنونی اقدامات دستگاه های ذیربط در راستای کاهش آلودگی هوای پایتخت به طور قطع به هیچ نتیجه مطلوبی دست نخواهیم یافت لذا حل آن در گرو همکاری های همه جانبه است.

نماینده بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی توان نظارت و کنترل بر فعالیت دستگاه های ذیربط در زمینه کاهش آلودگی هوا را دارد بنابراین با اقدامات بازدارنده و قانونی می تواند مسئولین را موظف به انجام وظیفه خود در این جهت نماید.

صباغیان اذعان داشت: نبود مدیریت واحد شهری تاثیر بسزایی در افزایش مشکلات شهرنشینی بالاخص مسئله آلودگی هوا دارد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان بیان کرد: وجود مدیریت واحد شهری موجب هماهنگی بیشتر بین دستگاه های اجرایی، رفع مشکلات شهرنشینی و خدمات رسانی بهتر به شهروندان می شود بنابراین برای رفع مسائل کنونی شهر تهران بایستی یک مدیریت واحد شهری وجود داشته باشد.

دستگاه های بیمارستان مطمئن نیست؟!

فرماندار محترم بافق

با سلام و عرض ادب
به استحضار میرساند به دنبال پیش آمدن مشکل برای گوش یکی از اعضای خانواده، مدتی پیش از بیمارستان بافق برای تنها پزشک متخصص گوش و حلق و بینی جهت مداوا نوبت گرفتم.
پس از معاینات معمول پزشک محترم شست و شوی گوش را تجویز نمودند و برای این امر قطره ای را تجویز نمودند و قرار شد پس از چند روز استفاده، جهت این شست و شو خدمتشان برویم.
در تاریخهای دهم و یازدهم بهمن پس از چند بار نوبت گیری و مشکلات مربوط در این زمینه مانند “نوبت شما ثبت سیستم نشده، الان دکتر تشریف ندارند، صبح هشت و نیم بیایید به عنوان بیماران جا مانده از شب ویزیت می شوید و…..”بالاخره حدود ساعت ده صبح خدمتشان رسیدیم.
در کمال ناباوری و تاسف پزشک مربوطه گفتند دستگاه های بیمارستان مطمئن نیست و شما باید به یکی از مطب های سطح شهر مراجعه کنید.
این در حالی است که در شهر بافق هیچ مرکز تخصصی و پزشک متخصص غیر از بیمارستان برای گوش وجود ندارد.
با پیگیری های انجام گرفته به این نتیجه رسیدیم که این کار تا به حال در بیمارستان انجام می گرفته و مشکلی هم در کار نبوده است.
با توجه به مسائل پیش آمده از جنابعالی تقاضا داریم اگر تنها بیمارستان یک شهرستان چهل هزار نفری یک دستگاه ساکشن معمولی معتبر ندارد، جهت تهیه آن پیگیری شود و اگر در این رابطه خطای انسانی وجود دارد با شخص خاطی برخورد گردد.
در یایان متذکر می شوم که بنده این نامه سرگشاده را نه فقط برای رفع مشکل خود بلکه جهت رفع یکی از مشکلات موجود”که تعداد آنها کم هم نیست” در صفحات مجازی منتشر نمودم و امید آن دارم که نتیجه اقدامات صورت گرفته نیز به نحو مقتضی به مردم اطلاع رسانی شود.
پیشاپیش از لطفی که می فرمایید،سپاسگزارم.

یکی از شهروندان بافقی

بافق فردا

احساس می‌شود که شورای نگهبان به دنبال نظارت ۴ ساله بر عملکرد نمایندگان است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: احساس می‌شود که شورای نگهبان به دنبال این است که موضوع اظهار نظر در خصوص صلاحیت کاندیداها را ادامه دهد تا در طول ۴ سال نمایندگی نیز این نظارت وجود داشته باشد.

محمدرضا صباغیان‌بافقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص استفساریه از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: نظر کمیسیون شوراها این است که مرزی بین صلاحیت‌هایی که شورای نگهبان تایید می‌کند با مجلس مشخص شود، یعنی مشخص شود که شورای نگهبان بعد از تایید صحت برگزاری انتخابات مجلس تا کی می‌‌تواند در خصوص صلاحیت‌ها اظهار نظر کند.

نماینده مردم بافق، ابرکوه، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تاکنون این استفساریه چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت داشته ولی به هر دلیل شورای نگهبان بر نظر خود پافشاری می‌کند و مجلس نیز بر نظر خود تاکید کرده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احتمالا این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف ‌شود، ادامه داد: فکر می‌کنم که این بار استفساریه مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود.

صباغیان بافقی با بیان اینکه دستگاه‌ها باید در چهارچوب ضوابط و مقررات فعالیت کنند، متذکر شد: اگر خارج از ضوابط فعالیت کنند، طبیعتا کارکرد اصلی خود را دچار مشکل می‌کنند، یک نماینده مجلس شورای اسلامی باید آزاد باشد تا بتواند از حق مردم دفاع کند.

وی افزود: اگر نماینده احساس کند به دلیل مواضعی که اتخاذ می‌کند، رد صلاحیت می‌شود یا با او برخورد می‌شود با هدف قانونگذار در تعارض است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر نماینده در چهارچوب وظایف خود عمل کند حق پیگرد او برای کسی وجود ندارد، گفت: احساس می‌شود که شورای نگهبان می‌خواهد موضوع اظهار نظر در خصوص صلاحیت‌ها را ادامه دهد تا در طول ۴ سال نمایندگی نیز این نظارت وجود داشته باشد.

انقلاب اسلامی ایران در تاریخ انقلاب‌های جهان بی‌بدیل است

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی روز چهارشنبه ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه فجر اظهار داشت:به اذعان همه تحلیل‌گران و سیاستمداران اردوگاههای شرق و غرب، هیچ انقلابی به اندازه انقلاب اسلامی ایران تاثیرگذار نبوده و خیزش اسلامی کشورهای مسلمان در سالهای اخیر الهام گرفته از نهضت و قیام امام خمینی (ره) بوده است.
امام جمعه بافق گفت: هر چند امام‌خمینی (ره) همیشه در دل‌ها زنده است ولی باید در این ایام بیش از پیش از امام راحل سخن گفته شود.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری یک عالم مجاهد که در میان علما بی‌نظیر بود توانست با ایمان به خدا و پشتوانه ملت اسلامی ریشه طاغوت و استبداد را بخشکاند و مردم را از ظلم و ستم رهایی بخشد.
امام‌جمعه بافق با بیان اینکه ما باید بیشتر راجع به ویژگی‌ها و صفات بارز امام‌خمینی(ره) سخن بگوئیم تصریح کرد: ضرورت دارد در کلاس‌های درس برای نوجوانان و جوانان، امام را آن گونه که هست معرفی کنیم تا این قشر بیشتر با آرمانهای بنیان گذار انقلاب آشنا شوند.
وی ایام دهه فجر را فرصتی مناسب برای ارائه دستاورد های انقلاب در تمام عرصه ها عنوان کرد و افزود: مقایسه فعالیت های عمرانی،کشاورزی و صنعت، فرهنگی، ورزشی ،آموزشی ، هوا فضا، پزشکی ، تحقیقاتی ، علمی وفن آوری در دوران انقلاب و قبل از آن باید برای همگان بازگو شود تا نسل کنونی بداند کجا بودیم و الان به چه دستاوردهایی رسیده ایم.
سلیمانی به نقش ارزشمند رهبر فرزانه انقلاب در پیشبرد انقلاب اشاره و بیان کرد: اگر درایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری نبود و آگاهی بخشی و بصیرت در جامعه صورت نمی گرفت اکنون کشور اسلامی ایران مانند اکثر کشورهای منطقه درگیر جنگ و خون ریزی بود.

ایرنا

اگر برودت هوا مزاحمتی ایجاد نکند جاده بافق یزد طبق موعد مقرر به پایان خواهد رسید

صبح امروز مدیرکل راه وشهرسازی استان یزد و هیات همراه با سرپرست فرمانداری بافق دیدار و گفتگو کرد.

سرپرست فرمانداری بافق نیز در این دیدار ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، تکمیل بزرگراه بافق- یزد را یکی از اولویت های اساسی مردم بافق عنوان کرد و برلزوم توجه ویژه در بهره برداری کامل از این پروژه تاکید نمود.

محمد زاده رحمانی همچنین در ادامه به بیان موضوعاتی از جمله واگذاري و رفع موانع احداث ميدان ميوه و تره بار، نهايي كردن شهرك كارگاه هاي مزاحم شهري و واگذاري زمين از سوي اداره كل راه و شهرسازي به شهرداري جهت طرح هاي عمراني پرداخت که با ارائه گزارش توجيحي از سوي شهردار بافق، مدیرکل راه و شهرسازی استان در این زمینه قول مساعدت و پیگیری داد.

در ادامه این دیدار مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد در این نشست به بیان گزارشی از عملکرد و اقدامات صورت گرفته در راستای تکمیل قظعه سوم از بزرگراه بافق- یزد پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین پروژه های عمرانی استان، قطعه سوم بزرگراه یزد- بافق می باشد که خوشبختانه امروز آسفالت ۱۵ کیلومتر بزرگراه به اتمام رسید و خط کشی و استقرار تابلوها در حال انجام است که در چند روز آینده زیر بار ترافیکی می رود.

محمد رضا نقصان محمدی افزود: امروز جبهه جدید كاري از سمت یزد به بافق شروع و عملیات خاکریزی پشت پل ها آغاز شده و ماشین آلات مستقر می باشند و در سطوح مسطح نيز عملیات تسطیح برداری انجام مي شود و به طور كلي در سه جبهه در حال کار می باشيم.

وی ابراز امیدواری کرد: اگر مسائل جوی همانند برودت هوا و بارندگی در طول اجرا مزاحمتی ایجاد نکند این پروژه طبق موعد مقرر به پایان خواهد رسید.

نقصان محمدی همچنین از تلاش و پیگیری روزانه سرپرست فرمانداری بافق و دیگر مسئولان شهرستان که در اجرای این پروژه همکاری دارند، قدردانی کرد.

گفتنی است شهردار، رییس شورای اسلامي شهر، رییس اداره راه و شهرسازی و مشاور عمرانی فرماندار بافق نیز در این جلسه حضور داشتند.

روابط عمومی فرمانداری بافق

ساخت نیروگاه‌ های 100 مگاواتی خورشیدی در بافق و اردکان

با توجه به مشوق‌ها و حمایت‌هایی که در این باره منظور شده تاکنون ۲۳ شرکت پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی را در استان از سازمان انرژی‌های نو برای تولید ۳۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

به گفته‌ی وی، در همین رابطه برای اولین بار در کشور همزمان با استان سیستان و بلوچستان، در استان یزد مناقصه ساخت نیروگاه‌ های ۱۰۰ مگاواتی در دست اقدام است که در مورد استان نیز دو ساختگاه در شهرستان‌های بافق و اردکان برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به خودکفایی این استان به لحاظ تولید برق مورد نیاز، از افزایش شش درصدی پیک بار امسال استان و پیش‌بینی روند افزایشی بیشتر آن در سال‌های آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، «محمدحسن صباغ‌زادگان» به مناسبت ایام الله دهه فجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حالی که استان یزد تا پایان برنامه چهارم توسعه در سال ۱۳۸۹ با بهره‌مندی از دو نیروگاه تولید برق در مجموع ۱۱۰۰ مگاوات برق در طول سال تولید می‌کرد اما با سرمایه‌گذاری خوبی که به میزان بالغ بر سه هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی در طول برنامه پنجم در این حوزه صورت گرفته است، تولید نیروی برق استان به این میزان هم‌اکنون به ۱۴۶۰ مگاوات افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: بر همین اساس نیز استان یزد از سال گذشته در زمینه تولید برق به خودکفایی رسیده به طوری که از بیش از ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در استان تنها حدود هفت میلیارد کیلووات ساعت ان مصرف و مازاد بر مصرف به شبکه سراسری برق کشور تحویل داده شده است.

وی با بیان این که تولید نیروی برق در استان به از سه طیق نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، نیروگاه‌های تولید پراکنده و نیروگاه‌های خورشیدی در دستور کار است، تصریح کرد: در حال حاضر سه نیروگاه سیکل ترکیبی به روش B.o.o شامل نیروگاه‌های ۴۸۰ مگاواتی شیرکوه، سرو و تابان در استان با سرمایه‌گذاری ۲۸۸۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حال فعالیت هستند که در مجموع ۱۴۴۰ مگاوات برق تولید می‌کنند.

صباغ‌زادگان همچنین به نیروگاه‌های تولید پراکنده در استان اشاره کرد و گفت: این نیروگاه‌ها که شامل مجموعه‌ای از مولدهای برق با حداکثر توان تولید ۲۵ مگاوات هستند، عمدتاً در محل واحدای تولیدی بزرگ مستقر و فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: این نیروگاه‌ها از سل ۱۳۸۸ فعالیت خود را در استان شروع کرده‌اند و وزارت نیرو با انها قرار خرید تضمینی برق به مدت پنج سال را امضاء کرده است.

وی با اشاره به حمایت‌ها و مزیت‌های این طرح، از صدور مجوز برای تولید بالغ بر ۲۵۰ مگاوات برق در استان تاکنون خبر داد و افزود: البته بالغ بر ۱۹۰ مگاوات آن منجر به قرارداد خرید تضمینی برق شده و از این میزان نیز ۸۲ مگاوات به بهره‌برداری رسیده که تا پایان سال به ۱۰۰ مگاوات در استان خواهد رسید.

نیروگاه خورشیدی

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به مزیت‌های استان برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به مشوق‌ها و حمایت‌هایی که در این باره منظور شده تاکنون ۲۳ شرکت پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی را در استان از سازمان انرژی‌های نو برای تولید ۳۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

به گفته‌ی وی، در همین رابطه برای اولین بار در کشور همزمان با استان سیستان و بلوچستان، در استان یزد مناقصه ساخت نیروگاه‌ های ۱۰۰ مگاواتی در دست اقدام است که در مورد استان نیز دو ساختگاه در شهرستان‌های بافق و اردکان برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد در ادامه به روند مصرف برق در استان اشاره کرد و گفت: استان یزد در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۸۵۶ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کرده است که این میزان در سال ۱۳۹۴ با هشت درصد افزایش به ۶۹۷۸میلیون کیلووات ساعت افزایش یافته است.

وی با بیان این که بیشترین بخش مصرف استان در رابطه با تولید مصرف می‌شود، گفت: تا پایان آذرماه امسال ۶۷٫۸ درصد مصرف تعرفه استان در بخش صنعتی، ۱۴٫۲ درصد در بخش خانگی، ۳٫۳ درصد در بخش تجاری، ۱۰ درصد در بخش کشاورزی، ۳٫۴ درصد در بخش عمومی و ۱٫۳ درصد نیز مربوط به بخش روشنایی معابر بوده است.

به گزارش ایسنا، صباغ‌زادگان از رشد پیک بار تابستان امسال به میزان ۶ درصد در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: امسال پیک استان در ساعت ۲۰:۰۴ روز شانزدهم شهریورماه به ۱۲۳۲٫۵ مگاوات رسید و علی رقم اقدامات پیک‌سایی در مقایسه با کاهش دو درصدی سال قبل، رشد قابل توجهی نشان داد.

وی گفت: این در حالی بود که حداکثر همکاری صنایع استان برای پیک‌سایی زمان اوج مصرف در تابستان یزد ۱۴۲ مگاوات معادل ۱۱٫۵ درصد پیک بار استان بوده و همچنین در سی‌ام تیرماه امسال که زمان اوج پیک سراسری در کشور بود تا ۷۱ مگاوات همکاری داشتند.

این مسئول با بیان این که هم‌اکنون استان صنعتی و معدنی یزد در رده یازدهم استان‌های کشور به لحاظ مصرف برق قرار دارد، روند افزایشی قابل توجه پیک‌ بار استان در سال‌های آتی را با توجه به بهره‌برداری واحدهای صنعتی جدید پیش‌بینی کرد.

وی یادآور شد: از جمله اقدامات و طرح‌های پیک‌سایی استان که با همکاری صنایع طی سال‌های اخیر انجام می‌شود می‌توان به طرح ذخیره عملیاتی، طرح تعطیلات و تعمیرات تابستانه صنایع بزرگ، برنامه شناورسازی پیک صنایع بزرگ و بکارگیری مولدهای اضطراری صنایع را نام برد.

به گزارش ایسنا، مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در این نشست که در محل معاونت بهره‌برداری این شرکت در مجاور پست ۴۰۰ کیلوولت یزد یک برگزار شد، با اشاره به طرح‌های مورد بهره‌برداری و در دست اجرای برق استان نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری سه طرح بزرگ حوزه برق با اعتباری بالغ بر ۱۴۰۰ میلیادر ریال به بهره‌برداری رسیده است که از آن جمله طرح پست و خط ۶۳ کیلوولت مسکن مهر(چرخاب) در دهه فجر امسال رسماً افتتاح خواهد شد.

وی از طرح‌های در دست اقدام برق منطقه‌ای یزد به پست‌های ۶۳/۴۰۰ کبلوولت شهید سامعی و مهریز، پست ۱۳۲/۲۳۰ و ۲۰/۶۳ کیلوولت ابرکوه و امامزاده اردکان، توسعه ۶۳/۲۳۰ پست سرو و خطوط اتصالات پست شهید سامعی، اشاره کرد.

صباغ‌زادگان در پایان نیز یکی از اقدامات خوب برق منطقه‌ای استان را ایجاد مرکز پژوهش‌های خورشیدی از دیماه ۱۳۹۴ در کشور ذکر کرد و از جمله برنامه‌های در دستور کار این مرکز را مطالعات خانه و گلخانه‌های زمین پناه، انجام پژوهش‌های پسیو خورشیدی نام برد.

شرکت چادرملو 65 درصد از سهام شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه را در اختیار دارد

احمد کیوان آرا در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز درباره پروژه نورد سرمد ابرکوه اظهار کرد: کلنگ این پروژه پایان سال ۱۳۹۲ زمین خورد و مهر سال جاری شاهد اولین تولید آن بودیم.

وی با اشاره به میزان کلی سرمایه‌گذاری برای این پروژه اضافه کرد: تا به امروز در این پروژه ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است که از این میزان ۱۵۰ میلیارد تومان برای زیربنا مشترک فولاد و نورد بوده اما الان در حال بهره‌برداری از بخش نورد هستیم. بطورکلی سرمایه ارزی ریالی برای نورد ۳۰۰ میلیارد تومان و برای زیربنا ۱۵۰ میلیارد تومان بود.

رئیس هیات مدیره شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه درباره پروژه فولادسازی نیز افزود: این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت دارد و تجهیزات آن بطور کامل وارد شده است. امسال نیز مناقصه‌ها برگزار و پیمانکاران را تعیین می‌کنیم. امیدوار هستیم از فرودین ۹۶ عملیات اجرایی با سرعت آغاز شود.

به گفته کیوان‌آرا، پیش‌بینی می‌شود پروژه فولادسازی ۶۰۰ هزار تنی تا پایان ۹۷ به اتمام برسد. این پروژه از نظر تولیدات و ظرفیت درست همانند پروژه فولاد نیشابور است اما این پروژه نسبت به فولاد نیشابور ۳۰ سال تفاوت سن داشته و جوان‌تر از آن است.

وی ادامه داد: تجهیزات، ماده اولیه و نیروی انسانی ماهر نکاتی است که تعیین کننده کیفیت نهایی است که خوشبختانه ما هر سه پارامتر یادشده را در اختیار داریم. تجهیزات ما تجهیزات به روز دنیا بوده در حالی که اتوماسیون نوردهای کشور برای ۲۰ سال گذشته است. همچنین ماده اولیه سنگ‌آهن چادرملو بوده که از بهترین های سنگ‌آهن است زیرا سنگی با استحکام و درصد بالا بوده که حداقل میزان فسفر و گوگرد را در اختیار دارد، در نتیجه فولاد آن بهترین نوع فولاد خواهد بود.

کیوان آرا اضافه کرد: شرکت چادرملو ۶۵ درصد از سهام شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه را در اختیار دارد. در نتیجه شرکت ما نیز بورسی خواهد شد.

رئیس هیات مدیره شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در پاسخ به این سوال که آیا طرح دیگری در دستورکار شرکت قرار دارد؟ اظهار کرد: ما یک پروژه نورد و یک فولادسازی و یک احیا در دستورکار داریم. این پروژه‌ها به صورت تکرار در نقشه‌ها و زیربنا‌ها دیده شده است.

پروژه نورد و فولادسازی سرمد ابر کوه در مجموع برای ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ نفر اشتغالزایی داشته و در آینده نیز این مجموع ۲ برابر شده و تولید نیز به جای ۱٫۲ میلیون تن به ۲٫۴ میلیون تن خواهد رسید.

فولاد سرمد ابرکوه [640x480]

قابل توجه نماینده بافق؛ دیدار معدنی با مجلسی‌ها در ۱۸ بهمن ماه

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، بهرام شکوری امروز صبح در جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به اختصاص سهم ۱ درصدی فروش شرکت های معدنی به استان برای جبران خسارت طبق مصوبه اخیر مجلس گفت: با اجرای این موضوع دیگر نمی‌توان بخش معدن را توسعه داد. این در حالی است که فعالیت معادن منجر به رونق در مناطق محروم می‌شود.

وی درباره موضوع وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی تصریح کرد: درخواست جلسه‌ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت را داشته‌ایم اما فعلا جلسه‌ای برگزار نشده‌ است.

شکوری با اشاره به موضوع حمل‌ونقل و برگزاری ۲ نشست تخصصی در کمیسیون معادن و صنایع معدنی درباره حوزه حمل‌ونقل اضافه کرد: در نشست دوم سعی بر آن بود تا فرصت های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل در کنار بررسی مشکلات و اهداف پیش‌رو برای ۱۴۰۴، معرفی شود. در همین رابطه از سوی اتاق فکر وزارت راه‌وشهرسازی مورد استقبال قرار گرفته و تلاش می‌کنیم در جلسات کارشناسی برای جذب سرمایه و نحوه سرمایه گذاری در حوزه حمل‌ونقل راه کارهای لازم از جمله بحث حق دسترسی بررسی شود.

کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ۱۸ بهمن جاری با با کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نشستی درخصوص مشکلات و اقدامات صورت گرفته در بخش معادن و صنایع معدنی خواهد داشت.