پرستار یک واژه نیست یک دنیا عشق است و ایثار

پرستار اسوه صبر است و استقامت.

پرستاران سپید پوشانی هستند که لباس خدایی بر تن دارند و برای برآوردن نیازهای بیماران تلاش می کنند.

آنان به واقع کلمه ایثار و عشق را با تمامی وجود خود حس می کنند.
فرشتگانی که در طی سالهای خدمتشان از رنج و آلام بیماران کاسته اند و از نزدیک با تلخی دردها آشنا هستند.

خبرنگار بافق فردا به بهانه ۱۶ اسفند روز پرستار و به پاس قدردانی از پرستاری که گذشت و ایثارش را کامل کرد به سراغ خانواده مرحومه سمیه تفکری رفته است و با آنان در رابطه با فداکاریشان به گفتگو نشسته است.

محمدمهدی زینلی تکنسین فوریتهای پزشکی اورژانس ۱۱۵ بافق و همسر مرحومه از اتفاقات شب حادثه چنین می گوید:آن شب هیچ مشکلی خاصی در منزل وجود نداشت پس از رفتن میهمانان با هم بیرون رفتیم و برای خواب به خانه برگشتیم.

وی می افزاید:ساعت ۵:۳۰ دخترم طلب آب کرد چراغ را روشن کردم آب را آوردم یک لحظه که چشمانم به سمیه افتاد دیدم دست ها و بدنش سیاه شده است و تنفس قطع شده بود همان زمان سیستم اورژانس را فعال کردم و به خانواده اش نیز اطلاع دادم.
و تا رسیدن اورژانس شروع به احیاء کردن وی نمودم در آمبولانس قلب برگشت و۵ تنفس در دقیقه داشت.

همسرمرحومه با بیان اینکه وی برعکس آنچه در فضاهای مجازی مطرح می گردد در گذشته هیچ بیماری خاصی نداشته است عنوان می کند: در بیمارستان با تلاش پرستاران و پزشکان وضعیت وی از حالت اولیه بهتر شد و حوالی ساعت ۱۱ با درخواست رییس اورژانس ۱۱۵ بافق همسرم توسط بالگرد به یزد و بیمارستان شهید رهنمون اعزام گردید و حتی در بالگرد نیز تنفس به ۸ رسید.

وی تصریح می کند:حتی فکرش را هم نمیکردم که هرگز بر نمی گردد و پس از آنکه در بیمارستان یزد دو بار ایست قلبی کرد تنفس را از دست داد.
شب بود که از بیمارستان با من تماس گرفتند و موضوع را اعلام کردند نتوانستم شدت اتفاق را برای خانواده اش بیان کنم و اولین کسی که پس از خودم در جریان قرار گرفت روح اله برادر خانمم بود.

محمد مهدی زینلی با اشاره به اینکه موضوع مخفی نمودن مرگ مغزی از خانواده تا یکشنبه صبح ادامه پیدا کرد یادآور شد:تیم اهدا عضو روز یکشنبه در خصوص اینکه برگشت فقط و فقط به یک معجزه بستگی دارد مطالبی ارائه داد.
دیگر می دانستم که باید خدا تقدیرش را جوری دیگر رقم زند تا سمیه بماند اما باز هم با توجه به اینکه هر از گاهی یکبار ایست قلبی می کرد و در آخر به گونه ای شد که با دارو او را زنده نگه داشتند صلاح نبود بدنش بیش از این مورد اذیت قرارگیرد.

همسر پرستار بافقی با بیان اینکه سمیه خود کارت اهدا عضو را در سال ۸۶پر کرده بود عنوان می کند: راضی بودم به رضای خدا و آنچه در سرنوشتش رقم زده بود و دقایق چه سخت گذشت و می گذرد همدمی که ۸ سال بدون هیچ مشکلی زیر یک سقف با او زندگی کرده بودم اینگونه باید می رفت.
با هم عهد بستیم و بارها به او گفته بودم با توجه موقعیت کاری که دارم اگر اتفاقی برایم رخ داد از کارت اهدا عضوم استفاده کنید اما متاسفانه این موضوع برعکس رقم خورد و فقط به آنچه او راضی بود رضایت دادم.

وی در پاسخ به اینکه به نظر شما چه خصوصیتی در وی وجود داشت که باعث شد واژه ایثار و گذشتش کامل شود گفت:وی هرگز غیبت کسی نکرد و همیشه سرش بود و کار و زندگی خودش.
هرگز به من اجازه نداد پشت سر کسی غیبت کنم.
به نظرم این بهترین خصلت او بود.

در ادامه محمد رضا تفکری پدر پرستار فداکار بافقی با سعه صدر در آن شرایط روحی که باعث شرمساری و خجالت خبرنگار شد به سوالات پاسخ داد.

وی از احساسش در آن روزها می گوید: لحظاتی سختی را گذراندیم دیدن وضعیت وی که خود روزی التیام بخش دردها بود بسیار سخت بود.
ثانیه ها و لحظات چه سخت و بد گذشت.

و شاید موضوع اهدا عضو کمی آرامبخش دردها بود چون به آنچه او خواسته بود عمل شد.

پدر مرحومه پرستار بافقی اظهار می دارد: وی هیچ موقع گلایه ای از کسی یا چیزی نداشت پشتکار، فعالیت، مسئولیت پذیری و… او زبانزد خاص عام شده بود سرش بود و کارش.
سعی می کرد کار خود را به نحو احسنت انجام دهد و هیچ وقت متوجه نشدم در زندگی شکایتی داشته باشد.
فعال و کوشا همواره به دنبال پیشرفت و بروز بودن علم و کارش بود.

وی همچنین اهدا عضو فرزندش را تقدیر الهی می داند و می افزاید: سرنوشت او دست خدا بود و باید ما نیز راضی به رضای خدا می بودیم اهدا عضو را پذیرفتم تا بتوانم در دقایق آخر زندگی فداکاریش را تکمیل کنم.

تفکری خطاب به افراد جامعه نیز توصیه هایی دارد و بیان می کند:گرچه حتی فکر کردن در مورد از دست دادن عزیز آنهم جوان کاری بس سخت و دشوار است اما باید واقف بود که انسانی که دچار مرگ مغزی می شود دیگر باز نخواهد گشت مگر به خواست خدا.
و چه خوب است اعضای بدنش به کسانی اهدا شود که سالها درد بیماری را کشیده اند و چشم انتظار عمل پیوند هستند.
برای گسترش حس انساندوستی ، محبت و از خود گذشتگی باید در این رابطه تصمیم عاقلانه گرفت گرچه بسیار سخت است سخت.

روح اله تفکری تنها برادر سمیه که این روزها دردهای دوری را به جان خریده و به عنوان مرد خانه باید آرامبخشی برای مادر و پدر باشد پس از بیان سوالات دقایقی در سوگ خواهر مهربانش می گرید.
او بغض های سنگینی در گلو دارد.

وی عنوان می کند:لحظات سختی بود باید به آنچه خواسته او و رضایت خداوند بود تن می دادیم.
دکتر به من و محمد گفت که دیگر امیدی نیست نمی توانستم این موضوع را یکدفعه به خانواده بگویم رفتن عزیزی که پاره تنت است دشوار است تصمیم گرچه بسیار سخت و جانفرسا بود اما گرفته شد.
فکرش را بکنید خواهری که دقایقی دیگر نیست.
جان و روحت همراه او می رود.
وی در پایان این گفتگو از ابراز همدردی و تلاش های کادر پزشکی بیمارستان ولیعصر(عج)، شهید رهنمون، پرستاران، مسئولین ، دوستان و مردم بافق تقدیر و تشکر کرد.

بافق فردا ضمن تشکر از سعه صدر و صبوری این خانواده در پاسخ به سوالات از خداوند صبر جمیل برای خانواده، همسرش و تنها فرزندش رها آرزومند است.

روحش شاد و یادش گرامی.

مسابقات موتور سواری قهرمانی کشور در بافق برگزار می شود

شهردار:
مسابقات موتور سواری قهرمانی کشور در بافق برگزار می شود
شهردار و رئیس هیات موتورسواری و اتومبیلرانی شهرستان بافق از برگزاری مسابقات موتورسواری قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی در نیمه اول آبان سالجاری در این شهر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری بافق، سید علی نوروززاده امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای اولین بار مسابقات قهرمانی کشوری موتور سواری ۱۳ و ۱۴ آبان به میزبانی استان یزد در پیست آبشار بافق برگزار می شود اظهار داشت: این مسابقات در پنج کلاس برگزار خواهد شد که از هر استان ۲ ورزشکار می تواند شرکت کند.
رئیس هیات موتور سواری و اتومبیلرانی بافق گفت: در این میان استان یزد به عنوان میزبان می تواند با استفاده از حق میزبانی چهار ورزشکار درمسابقات موتور سواری قهرمانی کشور داشته باشد.
وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ ورزشکار از سراسر کشور در مسابقات قهرمانی موتور سواری شرکت می کنند افزود: در این مسابقات در کلاسهای ۶۵ سی سی نونهالان، ۱۵۰ سی سی گروه سنی نوجوانان(۱۲ تا ۱۷ سال) و ۲۵۰ و ۴۵۰ سی سی جوانان، بزرگسالان و همچنین ۲۵۰ و ۴۵۰ سی سی افراد بالای ۴۱ سال ( پیشکسوتان) حضور دارند.
شهردار بافق مساحت کلی پیست های موتور سواری و اتومبیل رانی را ۸۰ هکتار عنوان کرد و گفت: مساحت فنس کشی شده که مختص پیست موتور سواری است بالغ بر ۵/۳ هکتار می باشد و مراحل پایانی ساخت خود را طی می کند .
وی با بیان اینکه از ابتدای قبول تصدی مسئول هئیت موتور سواری و اتومبیلرانی بافق به این فکر بوده که محل پیست به دور از آلایندگی صوتی و قابل قبول کمیته فنی فدارسیون موتور سواری و اتومبیل رانی کشور احداث شود تصریح کرد: مسابقات پیش رو در فضایی استاندارد برای شرکت کنندگان و محیطی امن برای تماشاگران، با دید کافی برگزار می شود.
نوروززاده تاکید کرد: پیست موتور سواری شهرستان بافق باید در سطح کشور بارز و نمونه باشد که هم اینک در طراحی پیست موجود مجموعه ای شامل پیستهای رشته های مختلف موتورسواری و نیز اتومبیلرانی پیش بینی شده است و درمجموع دارای مجموعه ای با ظرفیت و فضای مناسب هستیم .
رئیس هیات موتور سواری بافق خاطر نشان کرد: فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به میزبانی شهرستان بافق برگزار کننده مسابقات می باشند.
وی افزود هیات موتورسواری و اتومبیلرانی شهرستان متولی اصلی ساخت پیست مذکور بوده و در این زمینه عمده کارهای انجام شده شامل نقشه برداری و تهیه نقشه ، عملیات مهندسی ، فنس کشی ، ایجاد جاده دسترسی ، پارکینگ عمومی ، سرویسهای بهداشتی ، سکو و جایگاه ویژه و خط استارت از سوی شهرداری بافق و با حمایت شورای شهر بافق انجام شده است و در زمینه ساخت بخشی از عملیات خاکی پیست نیز شرکت سنگ آهن همکاری نموده است که جای تقدیر دارد.
وی در ادامه از حمایتهای امام جمعه شهرستان ، فرماندار ، مدیرکل ورزش و جوانان استان ، مدیریت ورزش و جوانان شهرستان ، عوامل هیات استان و شهرستان و سایر ورزشکاران و ورزشدوستان در این زمینه که با شوق و علاقمندی زمینه برگزاری باشکوه این مسابقات را فراهم کرده اند تشکر کرد.
وی یاد آور شد: پس از برگزاری مسابقات موتور سواری قهرمانی کشور در بافق، استعداد یابی در بین جوانان بافقی و آموزش و تمرینات آنها آغاز می شود که در مسابقات بعدی، موتورسواری ورزشکاران بافقی هم حضور داشته باشند.
نوروززاده خاطر نشان کرد: همچنین مسابقات رالی خانوادگی، زمستان امسال در سطح شهرستان بافق به میزبانی شهرداری این شهر برگزار خواهد.
photo_2016-10-22_22-15-09

دیدار صمیمی جمعی از فعالان فرهنگی بافق با خانواده معظم شهید دکتر  برزگری + تصاویر

 

در اوایل سال نو و در شب وفات حضرت ام البنین(س) و در آستانه ی روز تکریم مادران و همسران شهدا، مسئول و اعضای کانون فرهنگی تبلیغی آیت الله حاج شیخ محمدتقی بافقی(ره) به همراه حجت الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی بافق، حجت الاسلام و المسلمین عسگری و آقای رنجبر، مدیر آموزش و پرورش بافق با خانواده معظم شهید دکتر محمد برزگری بافقی دیدار نمودند.

در این دیدار که با هدف تبریک سال نو، تجلیل و تکریم خانواده شهید و بیان خاطرات و ویژگی های شهید برای نسل جوان امروز برگزار شد؛ در ابتدا محمدی، مسئول کانون مقدماتی را درباره این مراسم بیان داشت و خطاب به پدر و مادر شهید گفت: گرچه فرزند شما در راه خدا شهید شده اما به فضل پروردگار ما جوانان راه و سیره شهدا را در عرصه های مختلف با قوت و قاطعیت ادامه خواهیم داد و نمونه بارز آن، خانم شیری هستند که در مراسم حضور دارند و ایشان هم فرزند شهید هستند و در زمینه پرستاری در بیمارستان ولی عصر (عج) بافق انجام وظیفه می کنند که به نمایندگی از جامعه پزشکی در این برنامه شرکت کردند.

سپس مادر شهید به بیان ویژگی های فرزندش پرداخت از جمله اینکه اخلاق بسیار خوبی داشته، همیشه کمک دست پدرش بود و به نماز اول وقت توجه ویژه ای داشت.

در ادامه داماد این خانواده، مهندس درویشی و سپس همرزم شهید، آقای فدائیه به بیان خاطراتی از این شهید بزرگوار پرداختند.

بعد حجت الاسلام و المسلمین روحانی، پیرامون بصیرت شهدا و لزوم ایجاد بصیرت در جامعه امروز صحبت نمود و سپس حجت الاسلام و المسلمین عسگری، درباره جنگ دیروز و جنگ امروز یعنی جنگ نرم و تکلیف همه در این عرصه به ایراد سخن پرداخت و در ادامه علی اصغر رنجبر گفت: قطعا هر کس در جلسه حاضر شده بخاطر دعوتنامه و عنایت شهید برزگری بوده و ان شاء الله همه بتوانیم راه شهدا را ادامه دهیم بویژه در میدان جنگ نرم که شما اعضای کانون بیشتر می توانید در این عرصه کمک کنید و ان شاء الله همه مسئولین هم به شما کمک می کنند و قدردان زحمات این کانون فعال و مؤثر در جامعه خواهند بود.

شعر خوانی و قرآن خواندن پدر شهید که بر اثر بیماری نابینا گشته، از بخش های جالب این دیدار بود و باعث ایجاد نشاط و صمیمیت خاصی در جلسه شد.

ما اعضای کانون فرهنگی تبلیغی آیت الله حاج شیخ محمدتقی بافقی(ره) ضمن تشکر از خانواده معزز شهید که پذیرای این جمع بودند و مسئولینی که همراهی کردند؛ صحت و سلامتی پدر و مادر شهید را از درگاه خداوند باری تعالی مسئلت می داریم.

 

روابط عمومی کانون فرهنگی تبلیغی حاج شیخ محمدتقی بافقی (ره)

 

توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان شهرستان بافق با مشارکت شرکت سنگ آهن مرکزی

دکتر دانشی: مساعدت نقدی سنگ آهن به بهداشت و درمان شهرستان را مبلغی بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در بخش بهداشت مساعدت یک میلیارد تومانی به ساخت ساختمان اداری شبکه بهداشت و درمان بافق شده که به نوعی سنگ آهن در این امر ۵۰ درصد سهیم بوده است.

 

دکتر دانشی

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، خبرنگار مادر مصاحبه ای با مدیر شبکه بهداشت و درمان بافق به بحث و گفتگو نشست.
رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر نحوه ارتباط این سازمان با شرکت سنگ آهن بیان کرد: در این چند ماه اخیر بدین صورت بوده که با حضور مدیرعامل محترم شرکت، مسئولان دانشگاه شهید صدوقی یزد و مسئولان محلی ذیربط، جلسات مشترکی چه در یزد و چه در بافق انجام پذیرفته و مشکلات و مسائل موجود مطرح شده است.
مسعود دانشی ادامه داد: در این جلسات قبول مساعدت مدیرعامل سنگ آهن به مجموعه بهداشت و درمان بافق در قبال تعهداتی بوده که از مسئولان دانشگاه گرفته شده است.
وی سپس گفت: کمک هایی که شرکت سنگ آهن مرکزی به این مجموعه داشته؛ بخش های بهداشت، اورژانس و بیمارستان و همچنین کمک هایی در رابطه با اعزام بیماران از بیمارستان بافق به یزد را در بر می گیرد.
این مسئول میزان مساعدت نقدی سنگ آهن به بهداشت و درمان شهرستان را مبلغی بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در بخش بهداشت مساعدت یک میلیارد تومانی به ساخت ساختمان اداری شبکه بهداشت و درمان بافق شده که به نوعی سنگ آهن در این امر ۵۰ درصد سهیم بوده است.
دانشی اظهار کرد: همچنین این شرکت در رابطه با مبارزه با بیماری سالک در شهرک آهنشهر و روستای مبارکه (در زمینه جونده کشی) نیز کمک کرده است.
وی در ادامه گفت: در بخش اورژانس ۱۱۵ بافق تاکنون بحث خرید مانکن آموزشی بوده که به مبلغ ۳۰ میلیون تومان خریداری شده است.
کمک به ساخت بیمارستان ۹۶ تختخوابی جدید بافق، مورد بعدی بود که رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق بدان اشاره نمود و سهم مشارکت شرکت در این پروژه را ۳ و نیم میلیارد تومان ذکر کرد.
وی بیان داشت: خرید دستگاه های سی تی اسکن به مبلغ ۲ میلیارد تومان، میکروسکوپ جراحی چشم به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان، لاپراسکوپ به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و فیکو به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از دیگر مساعدت های مدیرعامل سنگ آهن مرکزی است که می توان خرید سایر تجهیزات مانند الکترو شوک، فوتوتراپی، دستگاه نوار قلب، پالس اکسی متر، ماشین بیهوشی، تخت و … به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را نیز بدان ها اضافه کرد.
دانشی در بخش دیگر این گفت و گو ، ضمن اینکه از افتتاح ساختمان اداری شبکه بهداشت و درمان بافق در دهه فجر جاری و اتمام اسکلت بندی بیمارستان ۹۶ تختخوابی شهرستان خبر داد؛ افزود: دستگاه سی تی اسکن بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) هم اکنون در حال بهره برداری می باشد.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر سهم مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در پروژه های بهداشتی و درمانی بافق اذعان کرد: مشارکت های مسئولان دانشگاه بصورت تزریق ریالی، اعزام متخصص چشم تمام وقت، کسب برخی مجوزهای لازم و خریداری سایر تجهیزات مورد نیاز بیمارستان بوده است.
این مسئول در خصوص میزان پیشرفت بخش بهداشت و درمان بافق گفت: در سال های قبل اگر شهروند بیمار نیاز به جراحی چشم و یا سی تی اسکن داشت می بایست به یزد مراجعه کند ولی امروزه به گونه ای شده که در زمینه درمان حتی از شهرستان ها و روستاهای مجاور نیز بیمار جذب می شود. البته هنوز نیاز به پیشرفت دیده می شود.

مسعود دانشی در بخش پایانی این گفت و گو اظهار کرد: لازم می دانم از زحمات آقای عسکری مدیرعامل محترم شرکت سنگ آهن قدردانی کنم چون مساعدت هایی که در این چند سال اخیر به شبکه بهداشت و درمان بافق شده در هیچ دوره ای سابقه نداشته است. انشااله کمک های ایشان و مجموعه پایدار باشد تا بتوانیم در این شهرستان خدمات بیشتری با تعرفه دولتی برای مردم عزیز انجام دهیم.

 

با حضور بانوان شرکت سنگ آهن “همایش کوه پیمایی” برگزارشد

بمناسبت بیست و نهم روز ملی هوای پاک همایش کوه پیمایی توسط بانوان شرکت سنگ آهن برگزار شد…

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه در کشورمان به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام گردیده است و در دنیا روز هوای پاک تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و … نامگذاری شده و در همین زمینه اقدامات خاصی در این روز برای تنویر افکار عمومی صورت می گیرد. شرکت سنگ آهن مرکزی نیز مطابق با سنوات گذشته و در راستای افزایش سطح آگاهی های عمومی در حوزه محیط زیست اقدام به برگزاری همایش کوه پیمایی نموده است. این مراسم که با همکاری شرکت سنگ آهن و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان در روز پنج شنبه ۱ بهمن ماه و با شعار نقش من در حفظ هوای پاک چیست در منطقه حفاظت شده كوه بافق با حضور جمعی از بانوان شاغل شرکت برگزار گرديد. هدف از برگزاری این مراسم علاوه بر آشنایی افراد با جاذبه های گردشگری کوه بافق تأکید بر حفاظت و صیانت از محیط زیست و مقوله هوای پاک و داشتن آسمانی آبی که حق همگانی است می باشد.

 

کوه پیمایی بانوان

 

متن پیام تسلیت امام جمعه بافق بمناسبت درگذشت پدر شهیدان ابراهیمی مقدم

بمناسبت درگذشت پدر شهیدان ابراهیمی مقدم امام جمعه بافق پیامی صادرنمود. متن پیام بشرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وبشرالصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انالله واناالیه راجعون
خانواده معظم ومعزز شهیدان علی اکبروحمید ابراهیمی مقدم
باسلام وتحیت
درگذشت مرحوم مغفور آقای حاج حسین ابراهیمی مقدم رحمت الله علیه موجب تاسف وتاثرگردید
اینجانب مصیبت وارده رابه خانواده محترم وسایربستگان،آشنایان ودوستان تسلیت گفته،برای آن مرحوم و فرزندان شهیدش علو درجات و برای بازماندگان صبرجمیل و اجرجزیل آرزومندم.
سیدجواد سلیمانی بافقی
امام جمعه شهرستان بافق

دیدارمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد با امام جمعه بافق

به گزارش بافق پویا، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد صبح دوشنبه هفتم دیماه با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه با امام جمعه بافق دیدار کرد.
در این دیدارابتداعلیرضا قربانیان گزارش عملکرداین نهاد رابیان نمود.
سپس حجت الاسلام و المسلمین سلیمانی” در سخنانی بیان داشت: یکی ازدست آوردهای انقلاب تشکیل بنیاد مسکن به فرمان حضرت امام خمینی(ره) و خدماتی رابه قشرآسیب پذیرجامعه انجام داده امروز هم با اشرافی که مقام معظم رهبری براین نهادمقدس دارند تلا شهای بی وقفه ای را این نهاد انجام می دهدمن از مسولین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکر می کنم و موفقیت شان را دررفع مشکلات فاقدین مسکن ازخداوند خواهانم.
لازم به ذکراست دراین دیدار نماینده ولی فقیه دربنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان.رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بافق و جمعی ازمدیران بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان، مدیرکل راهمراهی می کردند.

photo_2015-12-30_08-05-49 photo_2015-12-30_08-05-44

مدیر عامل شرکت سنگ آهن با شهردار بافق دیدارکرد

عسکری در سخنان خود اذعان داشت: توقعی که بعنوان یک شهروند از مجموعه شهر داریم این است که از محل درآمدی که از سنگ آهن دریافت می شود حتماً مبلمان شهری را بسازند.

به گزارش بافق پویا به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، عسکری مدیرعامل به همراه میرزایی جانشین مدیرعامل شرکت با حضور در شهرداری بافق با نوروززاده شهردار و رنجبر رئیس شورای اسلامی شهر بافق دیدار کردند.
شهردار بافق در این دیدار صمیمی ضمن خوش آمد گویی و ابراز خرسندی از انجام این دیدار، گفت: امیدواریم تا فرصت داریم و امکانش هست با مساعدت شرکت سنگ آهن مرکزی گام هایی رو به پیشرفت در شهرستان بافق برداشته شود.
سیدعلی نوروززاده در ادامه به پروژه های نیمه تمام شهرداری بافق اشاره کرد و افزود: مراحل باقیمانده این پروژه ها اعم از بلوار شهدا، بلوار کشاورز، پارک بهارستان و بانوان، فاز دوم پارک آبشار و … در حال انجام است و اقدامات اجرایی برخی از آنها تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
وی با اشاره به مباحث مبلمان شهری و درآمدی گفت: به دنبال ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری هستیم تا در کنار انتفاع از ارزش افزوده و ۲ درصد عوارض، از آن نیز بهره مند شویم.
همچنین رئیس شورای اسلامی شهر بافق در این دیدار گفت: در حال حاضر حیات و قوام شهرداری بافق وابسته به شرکت سنگ آهن است.
محمد رنجبر ادامه داد: در این دوره شورا ، شهرداری با وجود قانون ۲ درصد عوارض و مساعدت هایی که سنگ آهن داشته و نیز تعامل و همکاری که شاهد بودیم؛ وضعیت مطلوبی دارد.
وی با تمجید عملکرد مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی بیان کرد: تواضع و فروتنی که در وجود آقای عسکری نمایان می باشد – در جایی که قدرت مالی هم داشته – پسندیده است.
رنجبر سپس گفت: اگر آرامشی هست، اگر فعالیت های عمرانی در سطح شهر در حال انجام است و امیدواری وجود دارد؛ بخشی از آن به مدیریت شرکت سنگ آهن و مجموعه همکاران این شرکت معدنی بر می گردد.این مسئول در پایان سخنان خود به عملکرد شورای شهر بافق اشاره داشت و تصریح کرد: در طول این مدت سعی داشتیم که کارها کارشناسی شده انجام پذیرد، رویکرد بنحوی باشد که حساب و کتاب در امور وجود داشته باشد. نظارت ها بیشتر شود و کارهای اصولی با توجه به نیاز منطقه (بدور از محله گرایی) صورت پذیرد و توسعه همه جانبه شهر مد نظر قرار بگیرد.
در ادامه این دیدار مدیرعامل سنگ آهن مرکزی با تسلیت ایام سوگواری گفت: دیدگاه شرکت سنگ آهن باید بنحوی باشد که بتواند از شهر خدمات بگیرد و در کنار آن یک سری خدماتی که وظیفه است را ارائه دهد.
محمدجواد عسکری افزود: متاسفانه در گذشته این دیدگاه برعکس بوده و فقط از سنگ آهن خدمات گرفته می شده و سنگ آهن نمی آمد از شهر خدمات بگیرد.
وی تصریح کرد: با توجه به حضور تعداد ۱۷ ، ۱۸ هزار نفر خانواده سنگ آهنی در بافق، شرکت سنگ آهن عملاً باید شهر را قسمتی از مجموعه خود بداند و شهر هم باید سنگ آهن را یک قطب اقتصادی برای خودش بداند و خدمات دو سویه باشد.
مدیرعامل شرکت بیان کرد: دیدگاه ما همیشه این بوده که میان مسئولان شهر و سنگ آهن تعامل سازنده وجود داشته باشد تا در راستای پیشرفت بافق که زادگاه همه ماست قدم برداشته شود.
عسکری در ادامه سخنان خود اذعان داشت: توقعی که بعنوان یک شهروند از مجموعه شهر داریم این است که از محل درآمدی که از سنگ آهن دریافت می شود حتماً مبلمان شهری را بسازند.
وی با اشاره به میزان تبادل سرمایه در بازار بافق گفت: فرهنگ حاکم در بافق باید تغییر کند و وابستگی به سنگ آهن کاهش یابد. باید در کنار جذب سرمایه گذار خارجی، بافقی ها نیز با دانش، توان و تخصصی که دارند در این زمینه فعال شوند که اگر چنین نشود در آینده بافق با مشکل مواجه می شود.
مدیرعامل اظهار داشت: در حال حاضر شهروندان نگران آینده شهرشان بوده و پیگیر مسائل هستند و با وجود وحدت میان مسئولان و عدم عبور از خط قرمزها باید به سمت ایجاد اشتغال جدید سوق پیدا کنیم.
این مسئول در پایان گفت: کمیته اشتغال بافق باید از هم اکنون دست بکار شود و اهداف سال ۹۵ بافق را ترسیم کند. باید شغل هایی در بافق ایجاد شود که ما بتوانیم کارهای مربوطه خود را به متخصصان بومی بسپاریم و نخواهیم از خارج مجموعه کمک بگیریم.

DO3P5724 دیدار با شهردار

قرارداد ساخت کارخانه فولاد بافق کسری با یک شرکت چینی بسته شد

در پی انعقاد قرارداد احداث کارخانه بافق کسری با شرکت چینی، عملیات ساخت این کارخانه اجرایی خواهد شد

به گزارش بافق پویا به نقل از  مرکز اطلاع رسانی، عضو هیات مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی در مراسم عقد قرارداد ساخت کارخانه بافق کسری که با حضورمدیران صندوق بازنشستگی، نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه و فرماندار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر بافق، عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی که در محل سالن کنفرانس دفتر مرکزی شرکت در تهران برگزار شد گفت: برای مناقصه این کارخانه ابتدا با ورود پنج شرکت اروپایی و چینی، تشریفات مناقصه و تعیین پیمانکار آغاز شد.

یونس الستی افزود: از مجموع چهار شرکتی که اسناد مناقصه را تحویل داده بودند پس از بررسی فنی و پیشنهاد قیمت ارائه شده عاقبت شرکت” ساینو استیل” به عنوان پیمانکار اجرای این طرح عظیم انتخاب شد.
وی با بیان اینکه قیمت اولیه اعلام شده از سوی ساینو استیل ۴۴۷ میلیون یورو بود خاطر نشان کرد: با مذاکرات انجام شده و طی مراحل مربوطه آخرین نرخ مورد پیمان به ۴۰۴ میلیون یورو نهایی شد و امروز شاهد عقد ، امضاء و مبادله قرارداد فی مابین هستیم.
این عضو هیات مدیره با بیان اینکه شرکت چینی متعهد به تامین منابع مالی از طریق فاینانس گردید اظهار امیدواری کرد که مشکلی از این بابت نخواهیم داشت.
الستی به ۱۵ درصد تعهد بافق کسری هم اشاره کرد و افزود: از این بابت هم در پی راهکارهایی جهت تامین به موقع آن هستیم و قدر السهم تعهد شده تامین خواهد شد.

قائم مقام صندوق بازنشستگان فولاد کشور هم در این جلسه با ابراز خرسندی از امضاء قرارداد فولاد، از همه دست اندکاران مربوطه که در این زمینه تلاش مضاعف داشتند تقدیر و تشکر کرد.
مهندس نوروزی ضمن تبریک این اتفاق بزرگ به مردم شریف بافق، افزود: باید نشست امروز و کارهای انجام شده را به فال نیک بگیریم و تلاش کنیم تا مواد معدنی در چرخه تولید فولاد قرارگیرد و از خام فروشی جلوگیری شود.

امام جمعه بافق نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از محقق شدن ساخت کارخانه فولاد در بافق گفت: آنچه که باید شرکتهای داخلی و خارجی بدانند این است که بستر و زمینه سرمایه گذاری مناسبی فراهم است.
حجه الالسلام سید جواد سلیمانی افزود: باید ظرفیتهای معدنی بافق در ایران و جهان معرفی شود تا با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی شاهد یک حرکت بزرگ اقتصادی در شهرستان بافق باشیم.

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی هم خروجی جلسات را مهم دانست وگفت: باید در وضع کنونی کشور بکوشیم تا اقتصاد مقاومتی اجراء شود.
دخیل عباس زارع زاده با بیان اینکه هیچ کشوری به قدر ایران منابع ومواد اولیه ندارد خاطر نشان کرد: استان یزد مخصوصا شهرستان بافق بهشت معادن ایران است.
نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد: حق مردم بافق جدی لحاظ شود و مانند شهرهای دیگر طرحهای خوب در آن به اجرا در آید تا نتیجه اش را مردم شهرستان لمس کنند.
زارع زاده، حضور امام جمعه، فرماندار، و اعضای شورای شهر بافق را نشانه حمایت همه جانبه از صندوق بازنشستگان فولاد عنوان کرد و گفت: بهترین در آمد پایدار این صندوق سرمایه گذاریهای بزرگ و اجرای طرحهای جوار معدنی است.

فرماندار بافق هم با بیان اینکه سال، سال خوبی است و روزهای پایانی برجام را می گذرانیم گفت: در این مدت هم که تحریمها بر کشورمان حاکم بود، جمهوری خلق چین با ایران اسلامی همکاریهای خوبی داشت.
سید مهدی طلایی مقدم بیان کرد: شرکت پیمانکاری چینی، پذیرفته است که چه تحریمها باشد وچه برداشته شود به کار و تعهد خود ادامه دهد و ما نیز در همه جا همراه این شرکت خواهیم بود.

در پایان مدیر عامل شرکت چینی ساینو استیل (پیمانکار ساخت کارخانه فولاد بافق کسری) هم در جمع حاضرین، شرکت متبوع خود را یکی از شرکتهای معتبر چین معرفی کرد و گفت: این شرکت دهها طرح فولاد را در جهان اجرا کرده است و در ایران چند سال گذشته با وجود تحریمها توانسته است چند پروژه را در دستور کار خود قرار دهد وفاینانس آن را نیز تامین نهایی کند.
وی خاطر نشان کرد: با امضاء قرارداد، تعهد ما نسبت به انجام کار شروع شده و تحت هر شرایطی طبق مفاد قراداد به کار خود ادامه خواهیم داد تا کارخانه فولاد در بافق احداث و به مرحله بهره برداری برسد.
گفتنی است در پایان این جلسه قرارداد فی مابین در حضور حاضرین، امضاء و بین طرفین مبادله شد.

 

DO3P4931 [640x480] DO3P4939 [640x480] DO3P4974 [640x480] DO3P5026 [640x480] DO3P5028 [640x480] DO3P5032 [640x480] DO3P5048 [640x480] DO3P5039 [640x480] DO3P5050 [640x480] DO3P4932 [640x480]

وقتی مسجد دیگر مسجد نیست…

مسجد صاحب الزمان”مسجدی کوچک در مرکز شهر است که تا دهه هفتادمراسم روضه خوانی توسط پدر بزرگوار شهید قانعی با حضور اهالی، باصفایی خاص برگزار میشد؛ که با توجه به افزایش جمعیت وتوسعه مساجد اطراف، روضه خوانی دراین مکان کوچک ، کم کم کمرنگ شد. اما بدلیل موقعیت خوب جغرافیایی و مکانی، کسانی که از نماز جماعت باز میماندند، دراین مکان مقدس اقامه نماز مینمودند.

متاسفانه سال گذشته، بدلیل سو استفاده از برق مسجد، اداره برق بجای پیگیری ومجازات فرد خاطی، اقدام به قطع برق مسجد نمود و پیگیری وتلاشهای جوانان محله حتی در اداره اوقاف نیز حاصلی نداشت واکنون بعد از حدود ۱۵ماه بی برقی، این مکان مقدس، تبدیل به پاتوق افراد ناباب گشته.

لذا با توجه به مشکل مذکور و قرار گرفتن مسجد در میانه مسیر کوچه و تنگ شدن مسیر و همچنین با توجه به رونق مساجد اطراف، آستان امامزاده عبدالله ودیگر امکان مذهبی اطراف این محدوده، و بدلیل فرسوده شدن بنای ساختمانی مسجد و پیگیری های انجام شده اهالی محل، از اعضای محترم شورای شهر تقاضا میشود نسبت به تعمیر یا تخریب وجایگزین کردن آ ن تدابیری بیندیشند.

جمعی از اهالی محل

IMG-20151107-WA0002 IMG-20151107-WA0000 IMG-20151107-WA0003 IMG-20151107-WA0001

” همایش جنگ نرم”

همایش “جنگ نرم” با بررسی راهکارها و آسیب های فضای سایبری و شبکه های اجتماعی و موانع پیشرفت در فضای مجازی .

به گزارش بافق پویا به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، همایش “جنگ نرم” با بررسی راهکارها و آسیب های فضای سایبری و شبکه های اجتماعی و موانع پیشرفت در فضای مجازی با حضور ” مومن نسب” عضو کمیته بین الملل شورای عالی فضای مجازی کشور “شنبه ۱۶ آبانماه ساعت ۳ عصر در سالن همایش های آهنشهر” برکزار می شود.

لازم بذکر است شرکت برای عموم آزاد می باشد.

جنگ نرم1

 

باید با مدیریت هزینه ها از بحران اقتصادی عبور کنیم

گردهمایی طرح حلقه های صالحین بسیجیان پایگاه نبی اکرم(ص) شرکت سنگ آهن مرکزی برگزار شد.

به گزارش بافق پویا به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، نشست کلیه گروه های طرح حلقه های صالحین در مسجد فاطمیه آهنشهر و با حضور جمع کثیری از بسیجیان پایگاه نبی اکرم(ص) برگزار شد.

در این نشست ابتدا جانشین فرمانده پایگاه نبی اکرم (ص) ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و بزرگداشت روز سیزدهم آبان، گفت: سیزدهم آبان یادآور حماسه جوانان این کشور در راه مبارزه با استکبار جهانی و الگو شدن این ایستادگی در مقابل جهانخواران و زور گویان و مستکبران جهانی برای جوانان و مردم کشورهای مظلوم و مستضعف دنیا می‌باشد.

محمد رضا رضایی پور یادآور شد: امروز آمریکای جنایتکار با تهاجم فرهنگی، جوانان ما را هدف گرفته است. وجود ۱۶۰ شبکه های فارسی زبان ماهواره ای که علیه نظام کار می کنند، تمامی شبکه ها محور اصلی خود را بر مبنی رواج خیانت خانواده، ترویج بی حجابی و حذف چادر قرار داده اند.

وی در ادامه اذعان داشت: با وجود ۱۰۰ میلیون سیم کارت تلفن در کشور که ۷۰ میلیون آن فعال و ۸۰ درصد آن ها به شبکه های اجتماعی متصل هستند این فراگیری باعث ترویج شایعه، دروغ پراکنی و تمسخر قرار دادن قومیت ها شده است.

رضایی پور سپس به وجود شرایط بحرانی اقتصادی شرکت اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه به دلیل اوضاع نامساعد بازار و افت قیمت سنگ آهن، شرکت دچار یک بحران اقتصادی شده است که بایستی با کمک و همدلی و رعایت قوانین کاهش هزینه ای، از این بحران به سلامت عبور کنیم.

جانشین فرمانده پایگاه نبی اکرم(ص) گفت: این شرایط در اکثر شرکت های همکار و معادن سنگ آهن بوجود آمده، ناشی از کمبود تقاضای بازار جهانی فولاد و رکود در این دو بخش بوده که به مرور طی چند سال گذشته ایجاد شده و باید کلیه کارکنان در جریان شرایط بحرانی فعلی قرار گیرند تا بتوانیم هزینه ها را کاهش دهیم. باید با مدیریت هزینه ها ، با همین مقدار درآمدمان این بحران را بگذرانیم.

گفتنی است در این نشست، فیلم جلسه چند روز پیش کمیته پیشگیری از بحران که با حضور مدیران و سرپرستان شرکت برگزار شد، برای گروه های حلقه های صالحین پایگاه نبی اکرم(ص) به نمایش گذاشته شد.

در این فیلم معاون بازرگانی و مدیرعامل شرکت به بیان شرایط اقتصادی شرکت و بحران فعلی پرداختند.

حلقه های صالحین DO3P2587 DO3P2629

مهندسین کوبه استیل ژاپن همشهریان ما هستند

مدیرعامل سنگ آهن مرکزی با بیان اینکه کوبه استیل ژاپن گندله سه چاهون را می سازد؛ گفت: همه نگاه ها به نحوه عملکرد ما در گندله دوخته شده است.

به گزارش بافق پویا به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی، محمد جواد عسکری مدیر عامل شرکت در جریان بازدید مدیران ارشد شرکت کوبه استیل ژاپن از محل احداث کارخانه گندله سازی ۵ میلیون تنی سه چاهون اظهار داشت: هم اکنون، چشم و گوش بسیاری بر نحوه عملکرد کنسرسیوم جدید گندله سه چاهون، تمرکز کرده است چرا که پس از فراز و نشیبهای بسیار زیادی، سنگ آهن مرکزی خطر کرد و با کنارگذاشتن تیم پیمانکار قبلی که از کشور چین بودند و واگذاری احداث این کارخانه عظیم ۵ میلیون تنی به یکی از معتبرترین و باسابقه ترین شرکتهای ژاپنی، یعنی کوبه استیل، دست به کاری بزرگ زد، اما بنده اطمینان دارم از این مرحله، به خوبی و با سربلندی خواهیم گذشت.

وی در ادامه گفت: مردم صبور و فهیم بافق، به دلیل محرومیتهای زیاد ناشی از نرسیدن به حق و حقوق شایسته ی خود در دوران گذشته ، چشم امید زیادی به این طرح عظیم دوخته اند چرا که اجرای این طرح می تواند آینده اقتصادی منطقه را تغییر دهد. می توان این طرح را نقطه عطف تاریخ اقتصادی این شهر و شرکت دانست چرا که این طرح هم حلقه ی تکمیل کننده فولاد است، هم اشتغالزایی بسیار خوبی دارد و هم از لحاظ ارزش افزوده ای که ایجاد می کند، بسیار بصرفه است.

عسکری سپس امیدواریم با سابقه ی درخشانی که این شرکت دراجرای چنین طرح های در کشورهای مختلف از جمله ژاپن، بحرین، عمان، ونزوئلا و…و همچنین در ایران دارد شاهد تسریع در اجرای این پروژه و بهره برداری آن در تاریخ سررسید قرارداد باشیم.

در ابتدای این جلسه، یکی از مدیران کوبه استیل، در معرفی سابقه ی این شرکت، اظهار داشت: شرکت کوبه استیل در سال ۱۹۰۵ تاسیس شده و طراحی، ساخت و راه اندازی کارخانه هایی در زمینه آهن، فولاد، آلومینیوم و مس و همچنین ساخت ماشین آلات صنعتی از زمینه های اصلی تخصصی این شرکت می باشد.

وی با اشاره به نوع کندله سه چاهون گفت: کوبه استیل، در ساخت کارخانه های گندله به روش “روتاری کیلن” تخصص دارد و تا کنون یک کارخانه گندله سازی به ظرفیت ۶ میلیون تن در کشور بحرین، ¾ میلیون تن در اردکان (که به ۴ میلیون تن ارتقا یافته است) و دو خط مجموعاً ۹ میلیون تنی در کشور عمان را به این روش در سابقه کاری خود دارد.

نماینده شرکت کوبه استیل که به معرفی سابقه این شرکت در کشورهای مختلف اشاره می کرد در ادامه به سابقه ی ۳۲ ساله همکاری با ایران پرداخته و افزود: ما در اولین گام همراهی با ایران، در سال ۱۹۸۳ م (۱۳۶۲ شمسی) در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان آغاز به کار کردیم ، با فولاد خوزستان این همکاری را ادامه دادیم. راه اندازی خطوط ۱و۳و۴ چادرملوی اردکان از اقدامات بعدی ما در زمینه همکاری با کشور ایران بود. همچنین با شرکت سنگ آهن گل گهر نیز همکاری داشتیم و گندله سازی اردکان را نیز، شرکت ما به انجام رسانید. با وقوع تحریم های بین المللی علیه ایران، در سال ۲۰۰۵ مجبور به ترک ایران شدیم و مجددا در سال ۲۰۱۳ با کارخانه های فولادی ایران در حال همکاری هستیم.

وی گفت: از ۲۴ میلیون تن تولید کنسانتره کشور ایران، سهم تولیدی شرکت ما ۲۸ درصد می باشد. همچنین کارخانه های گندله سازی ساخت کوبه استیل ژاپن در ایران، سهمی نزدیک به ۱۶ درصد از کل تولیدات گندله کشور به روش روتاری کیلن دارند.

وی در پایان گفت: ما صاحب فولاد سازی در ژاپن هستیم و خودمان، در سایتمان کارخانه گندله سازی داریم. قسمت مهندسی ما از گندله هایی که خودمان تولید می کنیم برای تستهایش استفاده می کند. ما تنها یک شرکت مهندسی و پیمانکاری نیستیم، بلکه طراح، تولید کننده و سازنده این کارخانه ها هستیم، و با ارتباط تنگاتنگ با تمامی پروژه های انجام شده این شرکت، با مشکلات راهبردی در کار کاملا آشناییم و وجه افتراق این شرکت با دیگر شرکت های سازنده کارخانه گندله است.

این متخصص ژاپنی در پایان ضمن ابراز خرسندی از همکاری با سنگ آهن مرکزی، گفت: امیدواریم این همکاری با موفقیت انجام شود و در معرفی شرکت کوبه استیل ژاپن در کشورهای دیگر، کارخانه ۵ میلیون تنی گندله سه چاهون بافق را نیز به عنوان یکی از نمونه های موفق خود، با افتخار و سربلندی بیان کنیم .

گفتنی است تیم کارشناسی و مدیریتی شرکت کوبه استیل ژاپن از سایت گندله ، از کارخانه تولید کنسانتره شرکت نیز بازدید کردند.

عسکری سپس خطاب به مدیران شرکت کوبه استیل خاطر نشان کرد: از امروز ، به شرکت کوبه استیل بعنوان میهمان نگاه نخواهیم کرد، بلکه مدیران، کارشناسان و کارکنان تلاشگر این شرکت، بعنوان همشهری جدید بافق بشمار می آیند. امیدواریم با سابقه ی درخشانی که این شرکت دراجرای چنین طرح های در کشورهای مختلف از جمله ژاپن، بحرین، عمان، ونزوئلا و…و همچنین در ایران دارد شاهد تسریع در اجرای این پروژه و بهره برداری آن در تاریخ سررسید قرارداد باشیم.

در ابتدای این جلسه، یکی از مدیران کوبه استیل، در معرفی سابقه ی این شرکت، اظهار داشت: شرکت کوبه استیل در سال ۱۹۰۵ تاسیس شده و طراحی، ساخت و راه اندازی کارخانه هایی در زمینه آهن، فولاد، آلومینیوم و مس و همچنین ساخت ماشین آلات صنعتی از زمینه های اصلی تخصصی این شرکت می باشد.

وی با اشاره به نوع کندله سه چاهون گفت: کوبه استیل، در ساخت کارخانه های گندله به روش “روتاری کیلن” تخصص دارد و تا کنون یک کارخانه گندله سازی به ظرفیت ۶ میلیون تن در کشور بحرین، ¾ میلیون تن در اردکان (که به ۴ میلیون تن ارتقا یافته است) و دو خط مجموعاً ۹ میلیون تنی در کشور عمان را به این روش در سابقه کاری خود دارد.

نماینده شرکت کوبه استیل که به معرفی سابقه این شرکت در کشورهای مختلف اشاره می کرد در ادامه به سابقه ی ۳۲ ساله همکاری با ایران پرداخته و افزود: ما در اولین گام همراهی با ایران، در سال ۱۹۸۳ م (۱۳۶۲ شمسی) در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان آغاز به کار کردیم ، با فولاد خوزستان این همکاری را ادامه دادیم. راه اندازی خطوط ۱و۳و۴ چادرملوی اردکان از اقدامات بعدی ما در زمینه همکاری با کشور ایران بود. همچنین با شرکت سنگ آهن گل گهر نیز همکاری داشتیم و گندله سازی اردکان را نیز، شرکت ما به انجام رسانید. با وقوع تحریم های بین المللی علیه ایران، در سال ۲۰۰۵ مجبور به ترک ایران شدیم و مجددا در سال ۲۰۱۳ با کارخانه های فولادی ایران در حال همکاری هستیم.

وی گفت: از ۲۴ میلیون تن تولید کنسانتره کشور ایران، سهم تولیدی شرکت ما ۲۸ درصد می باشد. همچنین کارخانه های گندله سازی ساخت کوبه استیل ژاپن در ایران، سهمی نزدیک به ۱۶ درصد از کل تولیدات گندله کشور به روش روتاری کیلن دارند.

وی در پایان گفت: ما صاحب فولاد سازی در ژاپن هستیم و خودمان، در سایتمان کارخانه گندله سازی داریم. قسمت مهندسی ما از گندله هایی که خودمان تولید می کنیم برای تستهایش استفاده می کند. ما تنها یک شرکت مهندسی و پیمانکاری نیستیم، بلکه طراح، تولید کننده و سازنده این کارخانه ها هستیم، و با ارتباط تنگاتنگ با تمامی پروژه های انجام شده این شرکت، با مشکلات راهبردی در کار کاملا آشناییم و وجه افتراق این شرکت با دیگر شرکت های سازنده کارخانه گندله است.

این متخصص ژاپنی در پایان ضمن ابراز خرسندی از همکاری با سنگ آهن مرکزی، گفت: امیدواریم این همکاری با موفقیت انجام شود و در معرفی شرکت کوبه استیل ژاپن در کشورهای دیگر، کارخانه ۵ میلیون تنی گندله سه چاهون بافق را نیز به عنوان یکی از نمونه های موفق خود، با افتخار و سربلندی بیان کنیم .

گفتنی است تیم کارشناسی و مدیریتی شرکت کوبه استیل ژاپن از سایت گندله ، از کارخانه تولید کنسانتره شرکت نیز بازدید کردند.

DO3P1984 DO3P2104 DO3P2110 DO3P2124 DO3P2145 DO3P2183 کوبه استیل ژاپن

 

مراسم تشیع پیکر مرحوم حجت الاسلام “حاج سید حسن فخری بافقی”

عصرروز گذشته پیکر روحاني جليل القدر مرحوم حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد حسن فخري بافقي در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد.

به گزارش بافق پویا، پیکر روحاني جليل القدر مرحوم حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد حسن فخري بافقي، عصر روز گذشته برروی دستان مردم ولایی شهرستان بافق از محل مسجد امام حسین تا جایگاه ابدیش امامزاده عبدالله تشیع شد.

DO3P1381 DO3P1392 DO3P1408 DO3P1420 DO3P1437 DO3P1455 DO3P1466 DO3P1497 DO3P1528 DO3P1546 DO3P1584 DO3P1594 DO3P1619 DO3P1637 DO3P1694

عکس: محمود تقی زاده بافقی

با مساعدت شرکت سنگ آهن فاز یک پارک بیشه در تا اواخر اسفندماه به بهره برداری می رسد

به گزارش بافق پویا به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن، چهارشنبه بیست و دوم مهرماه مدیر کل منابع طبیعی استان با حضور در منطقه بیشه در از میزان پیشرفت فاز یکم پارک وحشی بافقی بازدید نمود. در این بازدید مدیر کل منابع طبیعی استان و هئیت همراه، مدیرعامل شرکت سنگ آهن، قائم مقام شرکت و مدیر روابط عمومی، حضور داشتند. مدیر کل منابع طبیعی استان پس از بازدید منطقه با ابراز رضایت از جدیت و گستردگی کار گفت: بحمدالله شاهد یک حرکت جدی و گسترده هستیم. پارک بیشه در عملیات سرعت خوبی گرفته، دروهله اول و حساسترین موضوع در منطقه بحث رمپ ورودی است که سرعت کار خوبی دارد و بعد از آن روشنایی، احداث سرویسهای بهداشتی، توسعه فضای سبز در مجموعه دیده شده است. برای فاز یک انشالله تا پایان اسفندماه به پایان خواهد رسید . وی گفت: به نظر من تاخیری در طرح، بالا بودن هزینه سنگین پروژه بوده، لذا با بازنگری که صورت پذیرفت طرح وارد فاز جدی و جدیدی شد و با همت خوب سنگ آهن مرکزی و در راس آن مدیریت مجموعه، و حمایت مسئولین شهرستان و استان انشالله تا اسفندماه شاهد بهره برداری فاز اول آن باشیم. وکیلی در ادامه یادآور شد: مجموعه سی هکتار وسعت پیش بینی شده است که تا مرز پنجاه هکتار نیز گنجایش و ظرفیت کار می باشد. سعی برآن است که جهت استفاده همشهریان عزیز، زمین بازی برای کودکان، روشنایی وبرکه، چرخش آب و سایر وسایل موجود در یک پارک پیش بینی وطراح شود. وی در پایان گفت: همت بلند مسئولین شهرستان را می طلبد تا فاز اول آن تا اواخر اسفندماه به پایان برسد. در ادامه مدیر عامل شرکت ضمن تسلیت فرارسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر به خبرنگار ما گفت: احداث پارک بیشه در که به نام شاعر نامی و پر آوزاره شهرمان وحشی بافقی است . مجموعه شرکت سنگ آهن و منابع طبیعی در بحث جبران پوشش گیاهی منطقه کاشت نهال در بیشه در را در دستور کارخود قرارداده است. وی گفت: از آنجا که در کنار طرحهای توسعه ای و جوار معدنی و اشتغال ، بهداشت و رفاه همشهریان وکارکنان شرکت تفرجگاه و محل آسایش مردم در دستور کار شرکت قرارگرفت ما هم به قول ووعده به اهالی شهرستان جامه عمل بپوشانیم و هم دوستان منابع طبیعی به نتیجه برسند. عسکری یادآور شد: نظر به اینکه منطقه بیشه در دارای اقلیمی بسیار عالیست تصیم گرفته شد با بودجه در نظر گرفته شده از محل جبران طرح در فاز اول انجام شود . لذا با همکاری کلیه پرسنل مرتبط با پروژه در شرکت سنگ آهن و مساعدت امام جمعه شهرستان، فرماندار و نماینده شهرستان، اعضای شورای شهر، شهردار کار در قسمتهای مختلف آن شروع شده که جهت رفاه حال کارکنان و شهروندان فاز یک تا پایان اسفندماه جاری به پایان خواهد رسید. مدیر عامل شرکت در پایان هدف از ساخت این پارک را رفاه کارکنان شرکت دانست و یادآور شد: پرسنل شرکت وقتی با خانواده خود برای استراحت به این تفرچکاه می آیند قطعا امیدوار باشید که روز بعد با نیروی شاداب تر و مضاعفی در محل کار خود حاضر خواهند شد.

DO3P7651 DO3P7676 DO3P7681 DO3P7689 DO3P7717

مشکلات بسیار زیادی در سالن شهداي مباركه وجود دارد که نمیتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد

در پی گزارشات اهالی روستای مبارکه جهت نامناسب بودن تنها سالن ورزشی این روستا ، خبرنگار بافق پویا طی تماس تلفنی از رضا برزگری مسئول سالن ورزشی شهدای مبارکه در خصوص وضعیت این سالن ورزشی پرسید؛
رضا برزگری ضمن اشاره به در اختیار داشتن این سالن توسط باشگاه سنگ آهن گفت:
کل سالن های ورزشی بافق هر ساله در مناقصه شرکت ها و ارگان های دولتی شرکت داده مي شوند و سالن مبارکه كه تنها سالن هم هست،از این امر مستثنی نیست.

varzeshgah (3)
وی در ادامه افزود: سالن مبارکه جزئی از روستا محسوب میشود و سالن مبارکه تمامی سانس روستاها را تحت پوشش قرار میدهد ولی امسال هرچه تلاش کردیم نتوانستیم از مناقصه بیرون آورده و در اختیار شورای روستا قرار دهیم و عليرغم واگذاري سالن به سنگ آهن هیچ گونه اقدامی دررابطه با بازسازی و مرمت آن صورت نگرفت .

وی با اشاره به تهیه بعضی از وسایل ورزشی از جمله تور و توپ با هزینه شخصی عنوان کرد : مشکلات بسیار زیادی در سالن وجود دارد که نمیتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد . مشکلاتی از قبیل عدم وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب در سالن ، خرابی تهویه سالن ، نبود روشنایی مناسب در داخل سالن و همچنین محوطه ی سالن ، نبود تور و دروازه مناسب و سالم در سالن ورزشی ، سوراخ بودن سقف سالن ، خرابی کفپوش ها، پنجره های فاقد شیشه ، نبود رختکن مناسب برای ورزشکاران.

varzeshgah (4)

varzeshgah (5)

مسئول سالن ورزشی مبارکه در پایان ضمن خواستار شدن پیگیری حل این مشکلات توسط مسئولین مربوطه عنوان کرد: نزدیک به ۷ سال است که سالن مبارکه زیرنظر من قراردارد و حدود ٨٠ جوان درسالن بدون اینکه کوچکترین حمایت مالی بهشون تعلق بگیرد با این اوضاع اجتماع امروز و شرایط بد اجتماعی از جمله وجود پاتوق ها که برای جوانان وجود دارد فعالیت می کنند. تنها هدف ما از پیگیری حل مسائل و مشکلات این سالن کمک به وجود آوردن فضای ورزشی مناسب برای جوانان است و مطمئنا با اینکار در صد زیادی از ناهنجاری های اجتماعی جوانان از بین میرود.

رییس شورای مبارکه در مصاحبه ی تلفنی به خبرنگار بافق پویا در خصوص این مشکل گفت: سیاست دولت به سمت اجاره دادن سالن های ورزشی بعد از برگزاری مناقصه پیش می رود.
وی در ادامه عنوان کرد: از سال ۹۲ پیگیر برگرداندن این سالن به بخش روستایی بودیم تا خود اهالی روستا و شورا علاوه بر استفاده از این سالن به نیازمندی های آن نیز رسیدگی کنند، اما متاسفانه موفق به اینکار نشدیم .
varzeshgah (2)

varzeshgah (1)

رضا فرزین ضمن تشکر از باشگاه سنگ آهن به علت در اختیاردادن این سالن به روستای مبارکه افزود: باشگاه سنگ آهن، سالن مبارکه را ۴ روز در هفته را بدون دریافت هزینه ای به روستا اختصاص داده است و محدودیتی در استفاده از آن مطرح نکرده است که خود جای تشکر دارد.

وی در ادامه افزود: باشگاه سنگ آهن تا حدی به مسائل این سالن رسیدگی کرده است از جمله در بحث سیم کشی و روشنایی اما هنوز هم مشکلات بسیاری وجود دارد.

فرزین با اشاره به کمبود های سالن گفت: از سال ۸۴ این سالن فقط مورد استفاده قرار گرفته است و هیچ هزینه ای در رابطه بهبود وضعیت سالن نشده است. قبل از این سالن تحت اختیار شورای عالی روستایی بود. تنها راه نجات این سالن سپردن این سالن، به دست خود مردم و یا دهیاری میباشد.

وی در پایان عنوان کرد: شورای روستای مبارکه بارها پیگیر این مسئله بوده است و اعلام آمادگی و قبول کردن مسئولین این سالن را نموده است. رییس سابق اداره ورزش و رییس هیئت فوتبال نیز از سالن بازدید داشته اند ولی تاکنون اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است خبرنگار بافق پویا علیرغم چندین مرتبه تماس تلفنی جهت کسب اطلاعات کاملترموفق به مصاحبه با مدیر عامل باشگاه سنگ آهن و بخشدار نشد.
varzeshgah (2)

varzeshgah (7)

varzeshgah (6)

varzeshgah (9)

تاکنون 2300 علمک گاز در بافق نصب شده است / اشتراک گذاری فاز سه گاز تا پایان سال تمام می شود

فلاح مدیر عامل شرکت گاز استان یزد، در حاشیه افتتاح فاز دوم گازرسانی به شهرستان بافق به سوالات خبرنگار بافق پویا پاسخ گفت.

بافق پویا: گازرسانی شهرستان بافق در چه مرحله ای است؟

مدیرعامل گاز استان: گاز رسانی به شهرستان بافق در سه فاز انجام شده است و در حال حاضر ۲۳۰۰ علمک نصب و ۱۵۱۸ مشترک جذب شده است .
فاز اول ۶۳ کیلومتر بوده که کامل شبکه گذاری شده و علمک های این فاز نصب شده است
فاز دوم ۸۹ کیلومتر شبکه توزیع و ۶ خط تغذیه و ۳ ایستگاه تقلیل فشار نصب شده است که این پروژه اعتباری حدود ۱۰ میلیارد تومان نیاز داشته که تامین و اجرایی شد .
بهره برداری این فاز امروز انجام گرفت، شبکه گذاری کامل انجام شده، اکثر علمک ها نصب شده و باقی مانده در حال نصب است.
فاز سوم ۹۰ کیلومتر می باشد که تاکنون ۳۰ کیلومتر اجرا و مابقی تا پایان سال اجرا میشود.

IMG_1883 [puya640]

بافق پویا: گله خبرنگاران این است که چرا رییس شرکت گاز بافق اجازه مصاحبه و دادن اطلاعات لازم به خبرنگاران را ندارد؟

فلاح :جهت دریافت اطلاعات توسط خبرنگاران ، اگر از قبل با روابط عمومی هماهنگ شود ، مشکلی ندارد. به هر حال دادن اطلاعات نکته مهمی است و همه ی تلاش ما بر این است که دوگانگی در دادن اطلاعات به مردم ایجاد نشود و به مردم دروغ گفته نشود. ما اتفاقاتی که در حال رخ دادن است را دقیقا جامع و کامل گزارش می دهیم، به عنوان مثال اشتراک گذاری فاز سه تا پایان سال تمام می شود.
این ها نکات مهمی است تا خدایی نکرده توسط مسئولین وعده یا تعهدی داده نشود که خلف وعده صورت بگیرد و تاکید برای هماهنگی ، این بحث می باشد
در شرکت گاز استان هم به همین نحو میباشد، خبرنگاران سوالات خود را میاورند، روابط عمومی اطلاعات را جمع آوری و به آنها تحویل میدهند و این موضوع مختص بافق نیست .
در یزد ۱۶ ناحیه وجود دارد و اگر رییس هر ناحیه بخواهد یک تصمیم بگیرد و وعده ای بدهد ، ممکن است صحبت ضد و نقیضی زده شود و نتوانیم به صحبتها عمل کنیم و این وسط بزرگترین سرمایه ما یعنی اعتماد مردم از بین می رود .

gaz

بافق پویا: چرا هیچ گونه اموزشی در زمینه استفاده از گاز شهری داده نمیشود؟

مدیرعامل گاز استان: این کار به عهده نظام مهندسی میباشد. وظیفه ما گازرسانی به منازل و نصب علمک است اما لوله کشی داخلی و تاییدیه آن بر عهده نظام مهندسی است .
البته در سال گذشته سمیناری برگزار شد و برای کلیه مشترکین بروشور تهیه و نکات ایمنی هنگام استفاده از وسایل گازسوز را ارایه دادیم . البته ما این کار را به صورت کلی در صدا و سیما در فصل سرما انجام میدهیم.

افتخاری دیگر برای شهرستان بافق و موسسه بیت الرضا (ع)

به گزارش بافق پویا به نقل از سایت موسسه خیریه فرهنگی مذهبی بیت الرضا ، در شب تولد امام هشتم علیه السلام افتخاری دیگر برای استان یزد ، شهرستان بافق و موسسه خیریه فرهنگی مذهبی بیت الرضا علیه السلام رقم خورد. در مراسم اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام که در مشهد مقدس برگزار شد در بخش خادمان نمونه فرهنگ رضوی ، از ۱۶ نفر در دنیای اسلام به عنوان خادمان نمونه تقدیر به عمل آمد که ۶نفر آنها از جمهوری اسلامی ایران بودند. این افتخار بزرگ نصیب شهرستان بافق شد که حجت الاسلام والمسلمین حاج سید علی طباطبایی به عنوان «موسس بیت الرضا علیه السلام در بافق یزد به دلیل انجام فعالیت های مستمر در حوزه فرهنگ رضوی با جذب گسترده جوانان و راه اندازی کاروان زائران پیاده از بافق یزد به مشهدالرضا(ع) به مسافت ۱۲۰۰ کیلومتر و استمرار آن از ۲۵ سال گذشته تاکنون» به عنوان خادم نمونه جهانی انتخاب شدند.

در این مراسم که مسئولین کشوری و لشکری و علمای جهان اسلام حضور داشتند ، حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی لوح تقدیر خود را از دست آیت الله تسخیری ، رئیس شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دریافت نمودند.

 IMG-20150826-WA000843cc6bf5342d7433b7a85126df987c61 c7913fb76956e9f72c19a4214a7fdb4a IMG20045702IMG20050902IMG20045702-620x330

سایت شمس طوس درباره مراسم دیشب نوشت:

در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خادمان نمونه فرهنگ رضوی در داخل و خارج از کشور با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، همزمان با شب میلاد حضرت ثامن الحجج(ع) و در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) طبق سنوات گذشته از خادمان نمونه فرهنگ رضوی داخل و خارج از کشور تجلیل شد که اسامی این خادمان و مختصری از فعالیت های آن ها بدین شرح است:

اسامی خادمان نمونه فرهنگ رضوی در حوزه بین الملل:

حجت الاسلام زاکزاکی از کشور نیجریه، محقق و مبلغ، به خاطر انجام اقدامات ماندگار در بسترسازی تشرف میلیون ها ساکن نیجریه به مکتب تشیع با الهام از آموزه های اهل بیت(ع) به ویژه حضرت رضا(ع)

میکائیل آلوارز از کشور اسپانیا، محقق و مبلغ به خاطر تاسیس کتابخانه، بنیانگذار جامعه اسلامی بیعت الله، امام جماعت مسجد امام رضا(ع) در سویا

حجت الاسلام محمد علی توحیدی از کشور پاکستان، محقق، مولف و نویسنده به دلیل کمک به نهادینه سازی و فراگیر شدن برنامه های جشنواره امام رضا(ع) در شهرهای مختلف پاکستان

سردار حسن از کشور هندوستان، به خاطر پایه گذاری جشنواره امام رضا(ع) در شهر نوگانوان سادات از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون

خدیجه سمعلی از کشور تونس، پژوهشگر به خاطر انجام فعالیت های تحقیقی و پژوهشی با موضوع فرهنگ رضوی و انتخاب موضوع حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان پایان نامه دانشگاهی

علی ابوالخیر از کشور مصر، مدرس، پژوهشگر و نویسنده، دارای آثار ماندگار در حوزه فرهنگ رضوی

دکتر ویکتور الکک از کشور لبنان، شاعر و ادیب مسیحی به خاطر خلق قصاید مدحیه در باب امام رضا(ع)

محمد عالم احمدزاده از کشور افغانستان پژوهشگر و به دلیل تالیف مقالات متعددد در حوزه فرهنگ رضوی

یاسین الجیبوری از کشور عراق نویسنده و به دلیل تالیف آثار متعدد در حوزه فرهنگ رضوی و ترجمه کتاب فاخر تحلیلی از زندگانی امام رضا(ع)

اسامی خادمان نمونه فرهنگ رضوی داخل کشور

غلامحسین امیرخانی، رئیس انجمن خوشنویسان ایران به خاطر همراهی در راه اندازی اولین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با برگزاری مجمع خوشنویسان ایران در مشهد مقدس و کمک به نهادینه شدن سیزده دوره جشنواره خوشنویسی رضوی

دکتر احمد پاکتچی، عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی به خاطر سازماندهی گروه محققان و نویسندگان و اقدام مشترک در تالیف دو کتاب مرجع در زمینه ابعاد زندگانی و شخصیت حضرت امام رضا(ع)

محمد سعید احدیان، مدیرمسئول موسسه فرهنگی و هنری خراسان به دلیل انجام اقدامات موثر برای ایجاد زیرساخت های تاثیرگذار بر گسترش و تعمیق بخشیدن به فرهنگ رضوی با بکارگیری شایسته ظرفیت های فنی و فرهنگی

حجت الاسلام سید علی طباطبایی، موسس بیت الرضا(ع) در بافق یزد به دلیل انجام فعالیت های مستمر در حوزه فرهنگ رضوی با جذب گسترده جوانان و راه اندازی کاروان زائران پیاده از بافق یزد به مشهدالرضا(ع) به مسافت ۱۲۰۰ کیلومتر و استمرار آن از ۲۵ سال گذشته تاکنون

مجید ملامحمدی، نویسنده آثار کودک و نوجوان به خاطر تالیف کتب کودک و نوجوان با ۲۰ اثر برگزیده در زمینه داستان های مذهبی و سه کتاب در مورد امام رضا(ع)

زهرا باقری، فعال حوزه فضای مجازی به خاطر پایه گذاری و ایجاد دو هفته نامه الکترونیکی با نام باب الکریمه(ع) و باب الجواد(ع) از شهریور سال ۹۱ تاکنون با پرداختن مستمر به فرهنگ رضوی در حوزه فضای مجازی با هزینه شخصی.

                    http://www.shamstoos.ir/fa/news/

زینه شخصی.

استعداد های زیادی در بافق منتظر حمایتی هرچند کوچک هستند.

مصاحبه با حمیدرضا مرعشی به عنوان یک بازیگر و کارگردان بافقی…

*لطفا خودتان را معرفی کنید:

به نام خدا حمید رضا مرعشی هستم ، ۱۹ ساله و اهل بافق ، دانشجوی رشته ریاضیات دانشگاه یزد

*فعالیت هنری خود را از کجا شروع کردید؟

من فعالیت هنریم را با تقلید صدای بازیگران زمان کلاه مخملی از جمله بهروز وثوقی و بهمن مفیدی شروع کردم وبا نشر کلیپ های تقلید صدا زمینه بازیگری را برای خودم آماده کردم.

*اولین استارت بازیگری شما کجا بود؟

تهران در حضور چند بزرگ سینمایی تست بازیگری دادم که باعث شد یکی از کارگردانان حاضر در جمع من را بعنوان بازیگر خود انتخاب و در یزد مرا بکار گیرد

IMG-20150809-WA0003 [puya640]

*تابحال رابطه ای با کارگردانان و یا بازیگران معروف داشته اید؟

در یزد با کارگردان های تئاتر از جمله آقای علی اصغر راسخ راد و جناب استاد نیک آئین دیدار داشتم که در زمینه بازیگری و کارگردانی چیزهای زیادی به من آموختند

و در تهران با جناب آقای مهران علیزاده و سرکار خانم مریم زمانی و همچنین با استاد گرانقدر آقای مهدی فخیم زاده مشاوره و گفتگوهای زیادی چه حضوری و چه از طریق تماس تلفنی و شبکه های اجتماعی رابطه داشته ام.

با جناب آقای هدایت هاشمی(اوس موسی سریال پایتخت) و مهدی دهقان چناری از کارگردانان موفق یزدی دیدار و پیشنهاد همکاری داشتم ولی بدلیل درگیر بودن در پروژه خودم (مشق نانوشته) که در دانشگاه یزد ساختم زمینه همکاری با ایشان فراهم نشد

*موضوع فیلمی که در دانشگاه ساخته اید چه بود و بازیگران این فیلم چه کسانی بودند؟

موضوع فیلم نشان دادن فضای دانشگاه و اتفاقی که در آن رخ می دهد از جمله خراب کردن رابطه دوستی پیش چشم دیگران و تیپ حجاب در دانشگاهها و نشان دادن تمامی قشر جامعه دانشجویی(لر.ترک.اصفهانی و…) و نحوه برخور آنها بادیگران.

بازیگران این فیلم هم شامل خود دانشجوها و یکی از اساتید دانشکده ریاضی(استاد علیخانی) بود که ایفای نقش کردند که از همه آنها سپاسگذارم.

IMG-20150809-WA0008 [puya640]

*به غیر از کارگردانی فیلم و بازیگری در عرصه دیگری هم فعالیت دارید؟

در ساخت مستند “دانشگاه پاک” با موضوع اعتیاد و به سفارش خود دانشگاه را کارگردانی کرده ام که در جشنواره ای در حضور چند هزار نفر از دانشجو پخش شد که از این کارگردانی نیز تقدیر کردند

*چه برنامه ای برای آینده ی هنری خود در نظر دارید ؟

کار (مشق نانوشته)اولین استارت کاری من در عرصه کارگردانی بود و به امید خدا تمام سعی و تلاشم را در این زمینه انجام می دهم چون به کارم عشق دارم و به یاری خدا در تدارک ساخت فیلمی برای شهرم با موضوع امام رضا هستم و بزودی هم استارت کار را می زنیم.

*تابحال حمایتی هم از شما به عمل آمده؟

متاسفانه در شهر خودم هیچ حمایتی را ندیدم وشایدچون توقع چنین کاری را از یک جوان ۱۹ ساله ندارند حمایتی نکردند در حالی که در بافق تعداد زیادی از هم سن و سالان من دارای استعدادهای فوق العاده در عرصه های مختلف هستند و فقط نیازمند یک حمایت هرچند کوچک هستند تا بتوانند این استعداد ها را شکوفا کنند.

*اگر حرف یاصحبتی دارید به عنوان حرف آخر از شما می شنویم..

اول اینکه با وجود همه ناملایمات امیدوارم بتوانم از تمام استعدادهای هنری بافق استفاده کنم و دین خودم را نسبت به شهرم ادا کنم..

در پایان هم از شما بابت اینکه وقت گذاشتید تشکر می کنم و از همه همشهریان عزیزم تقاضای دعای خیرو موفقیت در کارم را خواهانم..

تهیه کننده : محسن دانشی

از کاروان پیاده بافق سرمشق گرفتم‬‎

به نام خداوندی که قادر است به تمام کارها

روز بزرگداشت و تکریم امام زادگان علیهم السلام

دوستی داشتم که در دانشگاه یزد درس میخواند.  از اوضاع و احوال هم باخبر بودیم. یک روز در تماس تلفنی اش احساس کردم که با شور خاصی صحبت میکند.  پرسیدم چی شده امروز زیادی سرحالی؟ با لحن شوخی و پر از انرژی گفت: سفری در پیش دارم  قرار است با کاروانی از بافق به سمت مشهد حرکت کنم .

گفتم خب این که  عادی است . با حالت متلک گونه ای گفت : نه تو که نمیدانی این کاروان با پای پیاده  مسافت طولانی چند هزار کیلومتری را  طی میکند میرود و بعد با حرص و ولعی خاص شروع به تعریف کرد.

 

گوشی که قطع شد، شروع  غوغای دل من بود . خیلی هوایی شدم که ای کاش من هم بتوانم بروم .

با دوستم تماس گرفتم و خواستم اگر امکان دارد من را هم در این کاروان ثبت نام کند و این  در ظاهر شروعی ساده شد برای بودن من در کنار این کاروان .

 

قبل از سفر دلهره داشتم که چطور با کسانی که حتی با آداب و رسومشان آنا نیستم و تنها در جلسات توجیهی سفر آنها را دیده ام ، سفری سی روزه را بگذرانم اما اولین برخورد  رییس کاروان برخورد آنقدر خوب و صمیمی  بود که گویی سال هاست یکدیگر را میشناسیم و تمام دلشوره هایم را از بین برد.

 

خلاصه کلام سفر شروع شد سفری ظاهری که به دنبال خود برای من تحولی درونی را در برداشت.

 

قبل از سفر مدتی بود که دلم همراهی نمی کرد گاهی پیش می آمد که احساس خستگی میکرد  اما در تمام طول سفر دلم همراه من شده بود با من میخندید و با من گریه میکرد. فکرم رها شده بود و فرصتی داشت برای پرواز در آسمان آروزو هایم یعنی خدمت به اهل بیت.

 

در این مسیر بود که یادم آمد حضرت محمد در روزهای آخر عمرشان تنها محبت و دوستی اهل بیت را از ما خواستند اما من تا به حال چه کرده بودم .یکی ز نوادگان امام حسن مجتبی در کنار شهرم بود اما تنها و تنها به زیارتش بسنده کرده بودم .

 

چیزهایی که در این رابطه  به ذهنم می آمد را آنقدر آب و تاب میدادم که گاهی باورش هم برایم سخت میشد . اما در هر گامی که بر میداشتم احساسم و اراده ام نسبت به خاندان اهل بیت و طهارت بیشتر و بیشتر میشد.

 

چشمم به گنبد زرد رنگ آقا افتاد تنها یک چیز در  قلبم و دلم جاری شد این بود که بتوانم گوشه ای از محبت این خاندان را جبران کنم اما چگونه و چطور را از خودشان خواستم . میدانستم و در این سفر یاد گرفتم که اگر تکلیفی بر گردن دارم  انجام دهم بقیه ی ماجرا  خود به خود با لطف خودشان حل خواهد شد .

 

وقتی از سفر بازگشتم مهمترین  سوغاتی که به همراه آورده بودم قولی بود که احمد بن موسی الرضا داده بودم یعنی کاروانی با همین سبک از فیروزآباد به قصد زیارت مرقد وی به سمت شیراز حرکت کنیم.

 

تقریبا از همان زمان بود که به قول بزرگتر ها پاشنه کفش را کشیدم و آستین همت را بالا زدم.

در کنار تلاش هایم در شهر واستان فارس از سید علی طباطبایی مدیر کاروان پیاده امام رضا علیه السلام راهنمایی  میگرفتم شاید بارها و بارها وقت وبی وقت با وی تماس میگرفتم تا به من کمک کنند و وظیفه خود میدانم از ایشان تشکر کنم و تنها میتوانم  دعای خیرم را بدرقه زندگی این سید بزرگوار  قرار دهم.

 

از این اداره به این سازمان ، از پله های سازمان ها به راه روهای اداره ی دیگر. دنبال کار شخصی و مادی نبودم که دلسرد شوم .  شاید با شنیدن بعضی از حرفها و کنایه ها کمی سست میشدم اما امام رضا علیه السلام  چنان ایمانی در دلم انداخته بود که هیچ چیزی نمیتوانست مانع شود تا کوتاه بیایم.

 

آنقدر پیگیر شدم تا بالاخره به من مجوز داده شد تا از فیروزآباد یک کاروان پیاده به سمت شاه چراغ به راه بیاندازم . روزی که مجوز داده شد آنقدر خوشحال بودم که گویی دیدار روی حضرت حضرت احمد بن موسی برای اولین بار  نصیبم گشته است شاید چون مطمئن بودم جنس این سفر با دیگر زیارت هایم فرق دارد.

 

مدتی گذشت تا سفری که مقام معظم رهبری به شیراز داشتند . ایشان درسخنرانی خود در باب اکرام ومعرفی این امامزاده عظیمن شان فرمودند : ” معرفی کردن و نشان دادن دلهای مشتاقان در سرتاسر کشور و بیرون از کشور متوجه این بارگاه عظیم کردن، کارهایی است که بایستی انجام بگیرد”.

 

حرف ایشان نوری بود  به سمت اهدافم . گویی دوباره چراغ هدایت در قلبم روشن شده بود .این جمله تنها کافی بود تا دوباره آتش زیر خاکستر دلم را روشن کند . کافی بود تا دوباره ولوله ای در دلم برپا کنند که چرا به همین ذره بسنده کردی ، با خود زمزمه میکردم  مواظب باش که کوتاهی کردی.

 

این جمله رهبری را همچون سندی محکم در دست گرفتم . شاید در ظاهر ساده به نظر برسد ولی جوان بیست ساله ای که اول راه است چگونه میتواند راهی به این درازی را طی کند بدون اینکه  توشه ای از جنس مادی در این دنیای مادی گرایانه به همراه داشته باشم اما  من کوله باری از جنس ایمان به خدا و توکل را داشتم که بهای تمام نداشته هایم بود .

 

شاید در این مسیر خیلی ها به مذاقشان خوش نمی آمد که من جوان تازه کار سردمدار این مجموعه باشم  اما خدا به من توفیق خدمت را عنایت کرد و کاروانهای پیاده ای  از شهرهای استان فارس با مدیریت اینجانب به سمت بارگاه حضرت احمدبن موسی به راه افتاد.

 

این داستان از زبان زایری شیرازی به نام رضا مکارم (خودکامه) بود که از سفر هشتم با کاروان پیاده بافق همراه شد و حدودا ده سفر در خدمت زایران بود . هنوز به خاطر ارادتی که به این کاروان دارد برای بدرقه این کاروان حاضر میشود و هنگام بردن نام سید علی طباطبایی ، وی را با لحنی خاص و با احترامی زیاد یاد میکند .

 

شیرینی این سفر پیاده جرقه ای شد در ذهن  برای الگوبرداری از این کاروان به در استان فارس. آنقدر نظم و ترتیب در کارها برای خودکامه مهم و بود که تمام سر برگ ها و نامه ها ی اداری این حرکت را با دقتی خاص توضیح میداد .

 

رضا مکارم  بهترین لحظات عمرش را حضور در  این سفرها یاد میکند و چنان خاص و پر هیجان از آن یاد میکند که گویی  تازه برایش اتفاق افتاده است .

 

وی در مورد سختی های اداری ثبت این کاروان و مجموعه میگوید: هرکاری سختی  های خودش را به همراه دارد اما آنچه مهم است نیت خیری است که در پشت این قضایا بود .  همچنین عنایاتی ویژه ای که خود اهل بیت به ما داشتند خود مایه آرامش میشد.

 

مکارم از حمایت های تمام مسئولین استان فارس به خصوص استاندار و فرماندار و امام جمعه فارس به خوبی و نیکی یاد کرد و گفت : هشت سفر انجام گرفته است . همه و همه به خصوص نامه ی استاندار به فرمانداری شهرستان ها جهت کمک و مساعدت بهترین کمک ها به ما بود. انتظار این همه مساعدت را نداشتیم . در شهر بافق با توجه به اینکه  استان یزد یکی از قطبهای مذهبی کشور  و به عنوان دارالعباده به شمار میرود این چنین کمک ها و نگاههایی عادی تر است تا شیراز .

 

طرح های حمایت از فقرا، آزاد سازی زندانیان، استانی کردن سفر پیاده شاهچراغ و … را  از جمله فعالیت هایی  نام میبرد که در کنار این حرکت شکل گرفته است.

طرح ازدواج جوانان هیئتی نیز که حرکتی نو  و بکر در کشور است  با هشت زوج هیئتی در این  مجموعه انجام گرفت که خود تبعات پر برکت و زیبایی را به دنبال داشت.

 

این داستان نمونه ای کوچک از دانشگاه سیار پیاده  بیت الرضای بافق بود که باعث تحولی عظیم در  استان همجوار یزد شد. امیدواریم به برکت این سفرها جوانانی آماده به خدمت برای مولا و امام عصرمان پرورش دهیم تا شاید یک هزارم ثانیه امر فرج تعجیل شود.

 

می روم در طلبش كوى به كو دشت به دشت       شخصم ار باز نیاید خبرم باز آید

 

«فیض» نومید مشو در غم هجران و منال         شاید ار بشنود آه سحرم، باز آید

 

التماس دعا