وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!

این روزها پروژه، فاز و درصد پیشرفت کار از جمله کلماتی است که در عمران و آبادانی شهر و جاده ها زیاد به گوش میخورد.
پروژه ها را معمولا در فاز های تقسیم بندی می کنند تا علاوه بر مشخص ساختن زمان بندی برای هر قسمت، اهمیت و سهم درصد هر قسمت به طور جداگانه برای اتمام پروژه قابل بررسی باشد.

با مشخص کردن درصد کار و زمان بندی به راحتی میتوان از میزان پیشرفت کار آگاه شد و علت ها و عوامل را بررسی و جهت تسریع در امور موانع را برطرف نمود و یا بالعکس به مواردی که باعث سرعت بخشیدن در کار شده است بهای بیشتری داد.

اما اينكه چگونه ميزان پيشرفت را مشخص كنند لازم است كه فهم و شناخت دقيقي از كليه مراحل پروژه داشته باشيم. به عنوان مثال ؛

اگر بخواهيم خانه بسازیم ، بخشي از درصد پيشرفت مربوط به گرفتن مجوزهاي لازمه از ارگانهاي مختلف است. بخشي از آن مربوط به كارهاي سفت كاري و بخشي ديگر نيز به نازك كاري مربوط مي شود.

اما سوال اساسي اين است كه هر قسمت چه وزني در پروژه دارد؟! بعنوان مثال آيا با گرفتن مجوزها مي توان گفت كه ۳۰ درصد پروژه خانه سازي پيشرفت داشته است؟ معيار و اساس انتخاب اين عدد و در واقع وزن آن در پروژه چيست؟

و یا این مثال ساده ؛
در خرید میوه، ميوه هايي همچون گيلاس، شليل، هلو، هندوانه، طالبي، خيارسبز. با توجه به قيمتهاي زير و اينكه از هر ميوه يك كيلو خريد نماييم مشخص است كه كل هزينه نهايي مي شود ۳۵۰۳۰ تومان.
گیلاس ۱۶۲۰۰ تومان
شلیل ۸۴۰۰
هلو ۸۳۷۰
هندوانه۲۵۰
طالبی ۱۰۰۰
خیارسبز ۸۱۰
كاملا مشخص است كه بيشترين اثر را در قيمت نهايي گرانترين ميوه دارد آن هم با درصدي برابر با ۴۶% !! و هندوانه با ۰٫۷ % كمترين درصد را دارد. پس مي توان گفت بيشترين وزن در اينجا مربوط به گيلاس است.

حال بر میگردیم به بحث اصلی یعنی پروژه ها و سنگینی وزن هر قسمت پروژه در اتمام کار.
در پروژه راه سازي اگر بخواهيم به پل سازي آن كه همه از يك جنس هستند ترتيب اثر و وزن دهيم نتيجه اي شبيه نتيجه بالا بدست مي آيد.
از جمله این مثال جاده بافق است . دو پل بزرگ روگذر راه آهن (پل كنار پل مهندس اسدي) و دره عميق قبل از آن بيشترين وزن را در بين پلهاي ساخته شده دارد و جاي بسي خوشحاليست كه بالاخره اين قسمتها هم شروع شده است و قطعا اتمام آن تاثير بسزايي در ميزان پيشرفت نهايي جاده خواهد گذاشت.
بحث برنامه زمان بندي و هزينه ها هم بماند براي بعد.

رحمت الله شريعتي – بافق پويا

1 دیدگاه برای “وزن پل در اتمام جاده چقدر است؟!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.