ساخت نیروگاه‌ های 100 مگاواتی خورشیدی در بافق و اردکان

با توجه به مشوق‌ها و حمایت‌هایی که در این باره منظور شده تاکنون ۲۳ شرکت پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی را در استان از سازمان انرژی‌های نو برای تولید ۳۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

به گفته‌ی وی، در همین رابطه برای اولین بار در کشور همزمان با استان سیستان و بلوچستان، در استان یزد مناقصه ساخت نیروگاه‌ های ۱۰۰ مگاواتی در دست اقدام است که در مورد استان نیز دو ساختگاه در شهرستان‌های بافق و اردکان برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به خودکفایی این استان به لحاظ تولید برق مورد نیاز، از افزایش شش درصدی پیک بار امسال استان و پیش‌بینی روند افزایشی بیشتر آن در سال‌های آتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، «محمدحسن صباغ‌زادگان» به مناسبت ایام الله دهه فجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حالی که استان یزد تا پایان برنامه چهارم توسعه در سال ۱۳۸۹ با بهره‌مندی از دو نیروگاه تولید برق در مجموع ۱۱۰۰ مگاوات برق در طول سال تولید می‌کرد اما با سرمایه‌گذاری خوبی که به میزان بالغ بر سه هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی در طول برنامه پنجم در این حوزه صورت گرفته است، تولید نیروی برق استان به این میزان هم‌اکنون به ۱۴۶۰ مگاوات افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: بر همین اساس نیز استان یزد از سال گذشته در زمینه تولید برق به خودکفایی رسیده به طوری که از بیش از ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در استان تنها حدود هفت میلیارد کیلووات ساعت ان مصرف و مازاد بر مصرف به شبکه سراسری برق کشور تحویل داده شده است.

وی با بیان این که تولید نیروی برق در استان به از سه طیق نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، نیروگاه‌های تولید پراکنده و نیروگاه‌های خورشیدی در دستور کار است، تصریح کرد: در حال حاضر سه نیروگاه سیکل ترکیبی به روش B.o.o شامل نیروگاه‌های ۴۸۰ مگاواتی شیرکوه، سرو و تابان در استان با سرمایه‌گذاری ۲۸۸۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حال فعالیت هستند که در مجموع ۱۴۴۰ مگاوات برق تولید می‌کنند.

صباغ‌زادگان همچنین به نیروگاه‌های تولید پراکنده در استان اشاره کرد و گفت: این نیروگاه‌ها که شامل مجموعه‌ای از مولدهای برق با حداکثر توان تولید ۲۵ مگاوات هستند، عمدتاً در محل واحدای تولیدی بزرگ مستقر و فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: این نیروگاه‌ها از سل ۱۳۸۸ فعالیت خود را در استان شروع کرده‌اند و وزارت نیرو با انها قرار خرید تضمینی برق به مدت پنج سال را امضاء کرده است.

وی با اشاره به حمایت‌ها و مزیت‌های این طرح، از صدور مجوز برای تولید بالغ بر ۲۵۰ مگاوات برق در استان تاکنون خبر داد و افزود: البته بالغ بر ۱۹۰ مگاوات آن منجر به قرارداد خرید تضمینی برق شده و از این میزان نیز ۸۲ مگاوات به بهره‌برداری رسیده که تا پایان سال به ۱۰۰ مگاوات در استان خواهد رسید.

نیروگاه خورشیدی

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به مزیت‌های استان برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به مشوق‌ها و حمایت‌هایی که در این باره منظور شده تاکنون ۲۳ شرکت پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی را در استان از سازمان انرژی‌های نو برای تولید ۳۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

به گفته‌ی وی، در همین رابطه برای اولین بار در کشور همزمان با استان سیستان و بلوچستان، در استان یزد مناقصه ساخت نیروگاه‌ های ۱۰۰ مگاواتی در دست اقدام است که در مورد استان نیز دو ساختگاه در شهرستان‌های بافق و اردکان برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل برق منطقه‌ای یزد در ادامه به روند مصرف برق در استان اشاره کرد و گفت: استان یزد در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۸۵۶ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف کرده است که این میزان در سال ۱۳۹۴ با هشت درصد افزایش به ۶۹۷۸میلیون کیلووات ساعت افزایش یافته است.

وی با بیان این که بیشترین بخش مصرف استان در رابطه با تولید مصرف می‌شود، گفت: تا پایان آذرماه امسال ۶۷٫۸ درصد مصرف تعرفه استان در بخش صنعتی، ۱۴٫۲ درصد در بخش خانگی، ۳٫۳ درصد در بخش تجاری، ۱۰ درصد در بخش کشاورزی، ۳٫۴ درصد در بخش عمومی و ۱٫۳ درصد نیز مربوط به بخش روشنایی معابر بوده است.

به گزارش ایسنا، صباغ‌زادگان از رشد پیک بار تابستان امسال به میزان ۶ درصد در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: امسال پیک استان در ساعت ۲۰:۰۴ روز شانزدهم شهریورماه به ۱۲۳۲٫۵ مگاوات رسید و علی رقم اقدامات پیک‌سایی در مقایسه با کاهش دو درصدی سال قبل، رشد قابل توجهی نشان داد.

وی گفت: این در حالی بود که حداکثر همکاری صنایع استان برای پیک‌سایی زمان اوج مصرف در تابستان یزد ۱۴۲ مگاوات معادل ۱۱٫۵ درصد پیک بار استان بوده و همچنین در سی‌ام تیرماه امسال که زمان اوج پیک سراسری در کشور بود تا ۷۱ مگاوات همکاری داشتند.

این مسئول با بیان این که هم‌اکنون استان صنعتی و معدنی یزد در رده یازدهم استان‌های کشور به لحاظ مصرف برق قرار دارد، روند افزایشی قابل توجه پیک‌ بار استان در سال‌های آتی را با توجه به بهره‌برداری واحدهای صنعتی جدید پیش‌بینی کرد.

وی یادآور شد: از جمله اقدامات و طرح‌های پیک‌سایی استان که با همکاری صنایع طی سال‌های اخیر انجام می‌شود می‌توان به طرح ذخیره عملیاتی، طرح تعطیلات و تعمیرات تابستانه صنایع بزرگ، برنامه شناورسازی پیک صنایع بزرگ و بکارگیری مولدهای اضطراری صنایع را نام برد.

به گزارش ایسنا، مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در این نشست که در محل معاونت بهره‌برداری این شرکت در مجاور پست ۴۰۰ کیلوولت یزد یک برگزار شد، با اشاره به طرح‌های مورد بهره‌برداری و در دست اجرای برق استان نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری سه طرح بزرگ حوزه برق با اعتباری بالغ بر ۱۴۰۰ میلیادر ریال به بهره‌برداری رسیده است که از آن جمله طرح پست و خط ۶۳ کیلوولت مسکن مهر(چرخاب) در دهه فجر امسال رسماً افتتاح خواهد شد.

وی از طرح‌های در دست اقدام برق منطقه‌ای یزد به پست‌های ۶۳/۴۰۰ کبلوولت شهید سامعی و مهریز، پست ۱۳۲/۲۳۰ و ۲۰/۶۳ کیلوولت ابرکوه و امامزاده اردکان، توسعه ۶۳/۲۳۰ پست سرو و خطوط اتصالات پست شهید سامعی، اشاره کرد.

صباغ‌زادگان در پایان نیز یکی از اقدامات خوب برق منطقه‌ای استان را ایجاد مرکز پژوهش‌های خورشیدی از دیماه ۱۳۹۴ در کشور ذکر کرد و از جمله برنامه‌های در دستور کار این مرکز را مطالعات خانه و گلخانه‌های زمین پناه، انجام پژوهش‌های پسیو خورشیدی نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.